Petak, 17.01.2025 | 09:43
IZVOR: kolektiv.me

Priznanje Univerziteta Crne Gore prof. dr Elviru Zvrku za doprinos nauci i obrazovanju

Prof. dr Elvir Zvrko sa Medicinskog fakulteta Univerziteta Crne Gore dobio je priznanje za izuzetan doprinos naučnoistraživačkom radu, obrazovanju i međunarodnoj prepoznatljivosti u oblasti medicine. Priznanje mu je uručio rektor Univerziteta Crne Gore, prof. dr Vladimir Božović, na svečanoj sjednici Senata Univerziteta, krajem godine.




Foto: ucg.ac.me

"Prof. dr Zvrko je istaknuti stručnjak u oblasti otorinolaringologije i plastične hirurgije glave i vrata, sa bogatim akademskim i stručnim iskustvom. Diplomirao je na Medicinskom fakultetu Univerziteta u Beogradu, a zatim je stekao zvanje magistra i doktora medicinskih nauka. Specijalizaciju i užu specijalizaciju završio je u renomiranim ustanovama u Beogradu i Zagrebu. Usavršavao se u Švajcarskoj, Austriji, Brazilu, Španiji, Srbiji, Hrvatskoj, Holandiji, Sloveniji... Kao vanredni profesor na Medicinskom fakultetu Univerziteta Crne Gore, prof. Zvrko je rukovodilac programa specijalizacija i posvećen mentorstvu mladim ljekarima", saopšteno je iz UCG.

Prof. dr Elvir Zvrko je autor više od 210 naučnih i stručnih radova, od kojih je značajan broj objavljen u uglednim međunarodnim časopisima indeksiranim na SCI, SCIE, SSCI i A&HCI listama. Među njegovim radovima izdvajaju se članci objavljeni u časopisima kategorije Q1 i Q2, koji se bave unapređenjem dijagnostike i terapije tumora glave i vrata, ispitivanjem novih biomarkera u onkologiji, kao i drugim temama od značaja za otorinolaringologiju i javno zdravlje.

"Osim objavljivanja u prestižnim časopisima, prof. dr Zvrko je bio aktivno uključen u uredništvo prestižnih naučnih publikacija, kao i u rukovođenje međunarodnim projektima. Trenutno je član upravnih odbora nekoliko COST akcija, uključujući projekte usmjerene na istoriju zdravstvene zaštite, razvoj molekularnih biomarkera i prevenciju oralnog karcinoma. Njegov rad u ovim projektima dodatno potvrđuje njegov doprinos razvoju interdisciplinarnih istraživanja. Kao mentor i nastavnik, prof. dr Zvrko ima dugogodišnje iskustvo u edukaciji studenata i specijalizanata na Medicinskom fakultetu Univerziteta Crne Gore. Posebno se istakao kao rukovodilac programa specijalizacije zdravstvenih radnika i kao koordinator međunarodnih edukativnih programa, čime je značajno unaprijedio kvalitet obrazovanja i obuke u oblasti medicine. Kao koordinator za Crnu Goru medicinskog programa Američko- Austrijske fondacije učestvovao je u edukaciji preko 300 ljekara iz Crne Gore".

Pored akademskih i istraživačkih dostignuća, prof. dr Zvrko je dao značajan doprinos u radu stručnih tijela i komisija, kako na nacionalnom, tako i na međunarodnom nivou. Bio je predsjednik Centra mladih naučnika Crnogorske akademije nauka i umjetnosti a sada je član Odbora za medicinu CANU. Bio je član Nacionalne komisije za kontrolu pušenja, član Etičkog komiteta Crne Gore Ministarstva prosvjete i potpredsjednik Savjeta za naučnoistraživačku djelatnost Ministarstva nauke. Njegova posvećenost medicinskoj nauci prepoznata je i kroz članstvo u renomiranim udruženjima, uključujući Evropsku akademiju za medicinsko spavanje i Evropsko rinološko udruženje. Predsjednik je Udruženja otorinolaringologa Crne Gore i član Izvršnog borda Balkanskog udruženja otorinolaringologa.

"Ovo priznanje Univerziteta Crne Gore ističe važnost naučnoistraživačkog rada i njegovu ulogu u razvoju visokog obrazovanja, kao i unapređenje zdravstvene zaštite", zaključeno je u saopštenju UCG.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Martinović: Pritvor se ne određuje za djelo za koje se tereti Đukanović

Ponedjeljak, 02.03.2026 | 21:59

 „Da ga strijeljamo ako možemo, pa ćemo poslije dokazivati je li kriv“. Tim riječima je advokat Nikola Martinović opisao tendenciju crnogorskih sudova da određuju pritvor koji bi, u praksi, trebalo da se određuje samo u situaciji kada se procijeni da neka druga mjera ne bi bila efikasna.

Dačić skinut sa respiratora

Ponedjeljak, 02.03.2026 | 21:13

Ministar unutrašnjih poslova Srbije Ivica Dačić, koji je hospitalizovan na na Klinici za pulmologiju Kliničkog centra Srbije zbog teške upale pluća, danas je skinut sa vještačke ventilacije i diše samostalno, prenosi Blic.

Nedović: Pokazali da nema nedodirljivih; Zvrko: Krivično djelo ne odgovara onolikoj demonstraciji sile

Ponedjeljak, 02.03.2026 | 20:32

Slučaj Aca Đukanovića, teške optužbe Vesne Medenice na račun Glavnog specijalnog tužioca i sutkinje Vesne Kovačević, kao i njihovi demantiji, uz nejasne izmjene Zakona o ANB-u i MUP-u - teme su emisije "Naglas"

Bjelopoljac odbio test na narkotike, kažnjen sa 31 danom zatvora

Ponedjeljak, 02.03.2026 | 20:13

Bjelopoljac A.Z. (2003) oglašen je krivim i osuđen na kaznu zatvora u trajanju od 31 dana nakon što je odbio da se testira na prisustvo opojnih droga.

Agencija za zaštitu životne sredine: Gradacija potkornjaka u NP „Prokletije“ zahtijeva stručno i naučno utemeljene mjere, a ne masovnu sječu

Ponedjeljak, 02.03.2026 | 19:56

Agencija za zaštitu životne sredine povodom, kako su naveli, u medijima iznesenim navodima, obavještava javnost o podnošenju krivične prijave protiv odgovornog lica u Agenciji, sanitarnim mjerama i realnim uzrocima gradacije potkornjaka u NP „Prokletije”. Saopštenje prenosimo integralno:

Tragedija, poginulo 20 odbojkašica u Iranu

Ponedjeljak, 02.03.2026 | 09:09

U napadu SAD i Izraela stradale su i nedužne djevojke iz Irana, među kojima čak 20 odbojkašica.

Krivične prijave protiv Đuretić, Bulatovića, Martinovića i Gazdića, šteta veća od pet miliona eura

Ponedjeljak, 02.03.2026 | 09:12

Policija je saopštila da je podnijela krivične prijave protiv sadašnjeg i bivših direktora JP Nacionalni parkovi Crne Gore– Marinele Đuretić, Aleksandra Bulatovića i Vladimira Martinovića, kao i protiv direktora Agencije za zaštitu životne sredine Milana Gazdića, koji su osumnjičeni uništenje životne sredine i pričinjenu materijalnu štetu od preko pet miliona eura.

Neusvajanje budžeta blokiralo lokalne radove: Pljevljaci taoci političkih igara

Ponedjeljak, 02.03.2026 | 08:37

Neusvajanje lokalnog budžeta dovelo je građane Pljevalja u poziciju direktnih talaca političkih igara, pojedinačnih interesa i interesnih grupa.

Saudijski mediji: Izrael ubio vođu Hezbolaha

Ponedjeljak, 02.03.2026 | 08:58

Mohamad Rad, vođa parlamentarnog krila Hezbolaha, navodno je ubijen u napadu Izraelske odbrambene snage (IDF) na ciljeve u Liban, javile su jutros saudijske televizijske kuće Al-Arabiya i Al-Hadath.

Dabl-dabl Vučevića u pobjedi Bostona

Ponedjeljak, 02.03.2026 | 08:24

Nekada je to bio derbi Istoka NBA lige, a danas jedan rutinski dan na poslu za Boston. Seltiksi su malo pritegli odbranu u posljednjoj dionici i lako savladali Filadelfiju 114:98.

Bokan nakon sastanka sa Garbahosom: Kandidovaćemo se za ozbiljna takmičenja

Ponedjeljak, 02.03.2026 | 22:01

Predsjednik Košarkaškog saveza Crne Gore, Dragan Bokan, govorio je o temama sastanka sa nekadašnjim asom španske reprezentacije, Horheom Garbahosom, koji je u posjeti Košarkaškom savezu Crne Gore.    

Martinović: Pritvor se ne određuje za djelo za koje se tereti Đukanović

Ponedjeljak, 02.03.2026 | 21:59

 „Da ga strijeljamo ako možemo, pa ćemo poslije dokazivati je li kriv“. Tim riječima je advokat Nikola Martinović opisao tendenciju crnogorskih sudova da određuju pritvor koji bi, u praksi, trebalo da se određuje samo u situaciji kada se procijeni da neka druga mjera ne bi bila efikasna.

Sjutra suvo i tokom dana toplo vrijeme - UTORAK donosi OVE temperature

Ponedjeljak, 02.03.2026 | 21:52

Pročitajte vremensku prognozu za utorak

Leković: Tek će se vidjeti šta se našlo kod Aca Đukanovića

Ponedjeljak, 02.03.2026 | 21:46

Poslanik Demokrata Momčilo Leković pohvalio je hapšenje Aca Đukanovića, ističući da je ovo hrabar potez policije i jasna poruka da država više ne pravi razliku među građanima.

Dačić skinut sa respiratora

Ponedjeljak, 02.03.2026 | 21:13

Ministar unutrašnjih poslova Srbije Ivica Dačić, koji je hospitalizovan na na Klinici za pulmologiju Kliničkog centra Srbije zbog teške upale pluća, danas je skinut sa vještačke ventilacije i diše samostalno, prenosi Blic.

Adžić: Ova vlast od Aca Đukanovića pravi krivolovca umjesto kriminalca

Ponedjeljak, 02.03.2026 | 20:46

Filip Adžić iz GP URA kaže da se od čovjek koji je rukovodio tajnim i javnim poslovima u Crnoj Gori, posjeduje milione imovine, bio vezan za sve privatizacije i sporne poslove gdje je država izgubila stotine miliona, ova vlast pravi krivolovca umjesto kriminalca.

Iranska revolucionarna garda: "Neprijatelj neće biti bezbjedan nigdje na svijetu, čak ni u svojim kućama"

Ponedjeljak, 02.03.2026 | 20:29

Iranska revolucionarna garda, paramilitarna formacija na koju se oslanja islamska vlast u Teheranu, zaprijetila je danas, povodom američko-izraelskih napada na Iran, da će nastaviti da se bori "dok neprijatelj ne bude pobijeđen" i da neprijatelji neće biti bezbjedni "nigdje na svijetu, čak ni u svojim kućama", prenosi Si-En-En (CNN).

Bjelopoljac odbio test na narkotike, kažnjen sa 31 danom zatvora

Ponedjeljak, 02.03.2026 | 20:13

Bjelopoljac A.Z. (2003) oglašen je krivim i osuđen na kaznu zatvora u trajanju od 31 dana nakon što je odbio da se testira na prisustvo opojnih droga.

Agencija za zaštitu životne sredine: Gradacija potkornjaka u NP „Prokletije“ zahtijeva stručno i naučno utemeljene mjere, a ne masovnu sječu

Ponedjeljak, 02.03.2026 | 19:56

Agencija za zaštitu životne sredine povodom, kako su naveli, u medijima iznesenim navodima, obavještava javnost o podnošenju krivične prijave protiv odgovornog lica u Agenciji, sanitarnim mjerama i realnim uzrocima gradacije potkornjaka u NP „Prokletije”. Saopštenje prenosimo integralno:

Đuretić: Navodi iz prijave, za koju sam saznala iz medija, u potpunosti neosnovani, NP sprovodili zakonom definisane mjere

Ponedjeljak, 02.03.2026 | 19:52

Direktorice JP Nacionalni parkovi Crne Gore Marinela Đuretić reagovala je povodom informacije o podnošenju krivične prijave protiv nje i bivših direktora ovog preduzeća Aleksandra Bulatovića i Vladimira Martinovića, kao i protiv direktora Agencije za zaštitu životne sredine Milana Gazdića, koji su osumnjičeni uništenje životne sredine i pričinjenu materijalnu štetu od preko pet miliona eura. Đuretić je kazala da su navodi iz prijave, za koju je saznala iz medija, u potpunosti neosnovani, i da je preduzeće na čijem je čelu sprovodilo zakonom definisane mjere.