Petak, 17.01.2025 | 10:47
IZVOR: kolektiv.me

Đurašković: Cetinje je oduvijek bilo evropski orijentisano

Gradonačelnik Prijestonice Cetinje Nikola Đurašković sastao se danas sa evropskom komesarkom za proširenje Martom Kos, koja boravi u zvaničnoj posjeti Crnoj Gori.




Foto: Prijestonica Cetinje

Kako se navodi u saopštenju, tokom susreta, razgovarano je o tragičnom događaju koji se dogodio na Cetinju 1. januara, programima psihosocijalne podrške i unapređenju sigurnosti svih građana. Gradonačelnik Đurašković izrazio je zahvalnost zbog posjete komesarke u ovom teškom trenutku i istakao da će njen gest Cetinje posebno cijeniti i poštovati. 

Komesarka Kos je izrazila najdublje saučešće porodicama koje su izgubile svoje najmilije u ovoj užasnoj tragediji. Dodala je da će Evropska unija nastaviti da bude uz građane Cetinja, naglašavajući posvećenost zajedničkom radu sa crnogorskim vlastima na podsticanju ekonomskog i društvenog razvoja grada.

„Građani Cetinja, nijeste sami. Neka ovaj trenutak tuge bude podsjetnik na snagu zajedništva – unutar vaše zajednice, Crne Gore i šire evropske porodice. Zajedno ćemo prevazići sve izazove i osigurati svjetliju budućnost za Cetinje“, poručila je komesarka.

Bilo je riječi i o ključnim pitanjima koja se tiču procesa evropskih integracija Crne Gore, s posebnim fokusom na ulogu lokalnih zajednica u ostvarivanju evropskih standarda.  Tokom razgovora, Đurašković je upoznao komesarku sa vodećim razvojnim projektima na Cetinju koji će doprinijeti valorizaciji svih potencijala Prijestonice i naglasio posvećenost gradske uprave implementaciji projekata koji doprinose evropskim integracijama.

"Cetinje je oduvijek bilo evropski orijentisano i postoji širok konsenzus svih građana kada su u pitanju evropske integracije, što svjedoči o našoj posvećenosti evropskim vrijednostima i jasnom opredjeljenju za zajedničku budućnost u okviru evropske porodice naroda“, poručio je Đurašković.

Komesarka Kos je podsjetila na izuzetan istorijski značaj Cetinja kao simbola bogatog evropskog kulturnog nasljeđa.

„Vaši nedavni marševi podrške Ukrajini duboko su nas dirnuli, pokazavši nepokolebljivu posvećenost Cetinja evropskim vrijednostima. Ovaj grad je oličenje otpornosti, kulturnog bogatstva i solidarnosti – vrijednosti koje leže u srcu Evropske unije”, saopštila je komesarka.

Nakon sastanka, kako je saopšteno iz Prijestonice Cetinje, gradonačelnik Đurašković, komesarka Kos i ambasador EU u Crnoj Gori Johan Satler zapalili su svijeće i odali počast stradalim građanima u tragediji koja se dogodila 1. januara.

"Na taj način, iskazali su solidarnost i saosjećanje prema porodicama nastradalih i svim građanima koji su pogođeni ovom tragedijom".

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Danski političar: Obilazak skupštine s Dajkovićem više bio turistička posjeta, moraću biti pažljiviji kome ću biti vodič

Četvrtak, 06.08.2026 | 15:30

Nakon kritika od strane ministra odbrane i nekoliko kolega iz državnog parlamenta, zbog obilaska zgrade zakonodavnog doma sa predsjednikom Slobodne Crne Gore Vladislavom Dajkovićem, predsjednik Danske narodne partije (DF) Morten Meseršmit kazao je da će ubuduće pažljivije birati kome će pokazivati palatu Kristijansborg.

Vučić: Raspisivanje izbora u narednim danima ili nedeljama, podnijeću ostavku prije kampanje

Četvrtak, 06.08.2026 | 13:28

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je da bi izbori mogli da budu raspisani u narednim danima ili nedeljama i da će prije uključivanja u kampanju podnijeti ostavku

Kljajić: Nastavak sjednice za izbor direktora Agencije za sajber bezbjednost održaće se danas

Četvrtak, 06.08.2026 | 11:00

Predsjednik Savjeta Agencije za sajber bezbjednost Jovan Kljajić saopštio je da je nastavak sjednice Savjeta radi izbora direktora zakazan za danas.

Zogović: Bez preispitivanja uloge vrha bivšeg režima nema napretka Crne Gore

Četvrtak, 06.08.2026 | 10:50

Potpredsjednik Demokratske narodne partije (DNP) Milun Zogović saopštio je da Crna Gora ne može postati pravna država bez preispitivanja uloge vrha bivšeg režima u kriminalizaciji države i oduzimanja nezakonito stečene imovine, ocjenjujući da bi izostanak takvog epiloga značio legalizaciju pljačke iz prethodne tri decenije.

Ivanović za Eurokaz: Evropska unija ne briše identitet - ona pruža priliku da ga predstavimo Evropi i svijetu

Četvrtak, 06.08.2026 | 09:54

Potpredsjednik Vlade za vanjske i evropske poslove dr Filip Ivanović autor je teksta „Da li se gubi identitet i kultura ulaskom u Evropsku uniju?“, objavljenog u najnovijem broju elektronskog časopisa Eurokaz, u kojem se osvrće na jedno od najčešćih pitanja koje prati proces evropskih integracija Crne Gore.

Slabiji zemljotres kod Ulcinja

Četvrtak, 06.08.2026 | 08:22

Zemljotres jačine 2,6 stepeni Rihterove skale registrovan je danas južno od Ulcinja, saopšteno je iz Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju (ZHMS).

TE Pljevlja poslije tri i po dana zastoja nastavila rad

Četvrtak, 06.08.2026 | 08:10

Poslije tri i po dana zastoja TE Pljevlja je nastavila rad, saznaje TVCG. Elektrana je tokom prethodne noći uspješno priključena na mrežu i trenutno proizvodi oko 180MW električne energije.

U ponedjeljak počinje distribucija besplatnih udžbenika

Četvrtak, 06.08.2026 | 08:54

Vlada Crne Gore i ove godine obezbijedila je besplatne udžbenike za sve učenike osnovnih škola. Za školsku 2026/2027. godinu Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija izdvojilo je više od tri miliona eura za štampu besplatnih udžbenika i nabavku udžbenika za strane jezike, saopšteno je iz Zavoda za udžbenike i nastavna sredstva.

Ivanović za Eurokaz: Evropska unija ne briše identitet - ona pruža priliku da ga predstavimo Evropi i svijetu

Četvrtak, 06.08.2026 | 09:54

Potpredsjednik Vlade za vanjske i evropske poslove dr Filip Ivanović autor je teksta „Da li se gubi identitet i kultura ulaskom u Evropsku uniju?“, objavljenog u najnovijem broju elektronskog časopisa Eurokaz, u kojem se osvrće na jedno od najčešćih pitanja koje prati proces evropskih integracija Crne Gore.

Dijanić: Aktivni požari u Baru, na Cetinju i kod Kolašina, građani da ne pale vatru na otvorenom

Četvrtak, 06.08.2026 | 10:40

U Crnoj Gori i dalje je aktivno više požara, a nadležne službe uz podršku Avio-helikopterske jedinice Ministarstva unutrašnjih poslova i Vojske Crne Gore nastavljaju aktivnosti na njihovom gašenju, saopštio je Igor Dijanić iz Operativno-komunikacionog centra 112 Direktorata za zaštitu i spašavanje, predstavljajući presjek stanja za 6. avgust.

Pobjednica Eurosonga i jedan od najvećih di-džejeva svijeta predvode novi talas imena za Exitovo veliko finale ljeta u Budvi

Četvrtak, 06.08.2026 | 17:03

Jedna od najmoćnijih festivalskih priča u Evropi stiže na crnogorsku obalu, sa velikim finalom ljeta i Exitovim Sea Dance festivalom od 28. do 30. avgusta na plaži u Bečićima.

Danski političar: Obilazak skupštine s Dajkovićem više bio turistička posjeta, moraću biti pažljiviji kome ću biti vodič

Četvrtak, 06.08.2026 | 15:30

Nakon kritika od strane ministra odbrane i nekoliko kolega iz državnog parlamenta, zbog obilaska zgrade zakonodavnog doma sa predsjednikom Slobodne Crne Gore Vladislavom Dajkovićem, predsjednik Danske narodne partije (DF) Morten Meseršmit kazao je da će ubuduće pažljivije birati kome će pokazivati palatu Kristijansborg.

Sunčan i veoma topao petak, popodne lokalno mogući pljuskovi

Četvrtak, 06.08.2026 | 15:37

U petak nas očekuje pretežno sunčano vrijeme, saopšteno je iz Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju.

Predstavljene slušalice sa točkićem na kućištu – čemu to služi? FOTO

Četvrtak, 06.08.2026 | 15:25

Kompanija Nothing zvanično je predstavila CMF Clip Pro, nove bežične "clip-on" slušalice koje se kače za uho i donose nekoliko zanimljivih funkcija, među kojima se posebno izdvaja Smart Dial.

Saobraćajne nezgode kod Vranjine i Velikog pijeska, dvoje povrijeđenih

Četvrtak, 06.08.2026 | 15:15

Dvije saobraćajne nezgode dogodile su se u periodu od 11.30 do 13.30 časova na nekoliko važnih dionica u državi, pišu Vijesti.

Taste Atlas proglasio grad sa najboljom hranom na svetu

Četvrtak, 06.08.2026 | 15:06

Gastronomski turizam posljednjih godina beleži veliki rast, a najnovija lista sajta TasteAtlas otkrila je koji gradovi nude najbolju hranu na svijetu.

Po nalogu SDT-a uhapšen maloljetnik zbog sumnje na vrbovanje i obučavanje za terorizam

Četvrtak, 06.08.2026 | 14:55

Po nalogu Specijalnog državnog tužilaštva (SDT), u Nikšiću je uhapšen maloljetnik M.M. zbog sumnje da je izvršio krivično djelo vrbovanje i obučavanje za vršenje terorističkih djela.

Uhapšena Nikšićanka: Osumnjičena da je izazvala požar na ugostiteljskom objektu u tom gradu

Četvrtak, 06.08.2026 | 14:51

Policija je, po nalogu državnog tužioca, uhapsila N.A. (34) iz Nikšića, zbog sumnje da je jutros podmetnula požar na vratima jednog ugostiteljskog objekta, saopšteno je iz Uprave policije.

Lokalizovan požar na Velestovu i Čevu, vatra prema Markovini; novi požar u Mikulićima

Četvrtak, 06.08.2026 | 14:45

Vatra u Katunskoj nahiji nastavila je da se širi prema Lastvi Čevskoj i Markovini, dok su ekipe sa terena i iz vazduha tokom jučerašnjeg dana i noći uspjele da lokalizuju požar na Velestovu i Čevu, kazao je za Radio Cetinje v.d. komandira Službe zaštite i spašavanja Prijestonice Cetinje Miloš Ćećanović.

Spremite se: Sljedeće godine nas čeka poseban iPhone?

Četvrtak, 06.08.2026 | 14:36

Apple navodno testira veće ekrane za specijalni iPhone koji bi trebalo da bude predstavljen 2027. godine povodom 20 godina od izlaska prvog modela.