Petak, 17.01.2025 | 13:04
IZVOR: kolektiv.me

Građani za 15 dana predali 1006 komada vatrenog oružja i 31.586 komada municije

U sklopu kontinuirane i aktuelne kampanje „Poštuj život, vrati oružje“, koju Uprava policije sprovodi već duži niz godina, u toku jučerašnjeg dana, u više gradova širom Crne Gore dobrovoljno je vraćeno 86 komada oružja, 3581 komad municije, 21 komad ručnih bombi, detonatorske kapisle, eksplozivna sredstva i djelovi vatrenog oružja, saopšteno je iz Uprave policije (UP).




Foto: Uprava policije

"Podsjećamo da kod naših građana postoji značajan broj vatrenog oružja čiji su vlasnici bili njihovi članovi porodica ili srodnici, koji su nažalost u prethodnom periodu preminuli. Čuvanje ovakvog oružja od strane porodice, bez obzira da li se ili nije pred nadležnim sudom spoveo ostavinski postupak, shodno Zakonu o oružju, je kažnjivo i predstavlja nelegalno oružje, sve dok eventualno neko od pravnih nasljednika ne dobije dozvolu za držanje tog oružja od Ministarstva unutrašnjih poslova. Zbog svega navedenog, ovakvo oružje je potrebno vratiti nadležnoj organizacionoj jedinici za upravne poslove Ministarstva unutrašnjih poslova, do dobijanja odobrenja za držanje oružja na ime nekog od pravnih nasljednika ili na isti način, ukoliko porodica ne želi da zadrži ovo oružje. U svakom slučaju, jedino ispravno i nekažnjivo je ovakvo oružje ne držati u svojim kućama".

Kako je saopšteno iz UP, juče su na teritoriji nadležnosti Regionalnog centra bezbjednosti ,,Centar“, u Podgorici, Danilovgradu, Tuzima i Cetinju građani dobrovoljno predali policiji 34 komada oružja od čega 20 pištolja i 14 pušaka, 704 komada municije različite vrste i kalibra, 10 komada bombi,  detonatorske kapisle, i određena količina baruta.

Službenicima Regionalnog centra bezbjednosti "Jug“, u Baru, Ulcinju, Tivtu, Kotoru, Herceg Novom, i Budvi dobrovoljno je vraćeno 24 komada oružja, 2218 komada municije različite vrste i kalibra, sedam komada bombi, i djelovi od oružja.

"U sjevernoj regiji države, na teritoriji nadležnosti Regionalnog centra bezbjednosti "Sjever“, u Bijelom Polju, Mojkovcu, Beranama, Kolašinu, i Plavu dobrovoljno je predato ukupno 20 komada oružja, od čega 12 pištolja i osam pušaka, 581 komad municije, tri bombe i devet okvira od oružja. Policijskim službenicima Regionalnog centra bezbjednosti "Zapad“, u Nikšiću, Pljevljima i Žabljaku je dobrovoljno predato osam komada vatrenog oružja od čega sedam pušaka i jedan pištolj, 78 komada municije, i jedna bomba. Od početka januara Upravi policije je dobrovoljno predato ukupno 1006 komada vatrenog oružja, 31.586 komada municije, 112 komada ručnih bombi, kao i više djelova oružja i eksplozivnih sredstava. Uprava policije apeluje na sve sugrađane da daju svoj doprinos cjelokupnoj bezbjednosti društva i da predaju vatreno oružje, municiju i eksplozivna sredstva koja imaju u svom posjedu, bez ikakve pravne, odnosno krivične ili prekršajne odgovornosti i bez obzira na to da li oružje posjeduju u ilegalnom ili legalnom vlasništvu.", kazali su iz UP.

Građani mogu pozvati policiju na broj 122, obavijestiti policijske službenike da žele da vrate oružje, nakon čega će policijski službenik preuzeti oružje na mjestu gdje se lice odnosno oružje nalazi i izdati potvrdu o preuzimanju.

"Važno je napomenuti da građani ne treba sami da donose oružje u stanice policije, prije svega zbog bezbjednosti. Uprava policije će nastaviti sa sprovođenjem pojačanih preventivnih i represivnih aktivnosti u sklopu aktuelne kampanje, u cilju očuvanja bezbjednosti, zdravlja i života građana, te ovim putem ohrabrujemo građane da kroz saradnju i odgovorno ponašanje zajedno gradimo siguran ambijent za sve", zaključeno je u saopštenju UP.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

U Baru tri kazne zbog kupaćeg kostima van plaža, kazne do 1.000 eura

Srijeda, 12.08.2026 | 14:33

Od početka ljetnje turističke sezone u Baru su tri lica novčano kažnjena zbog boravka u kupaćem kostimu na javnoj površini, a sve kazne izrečene su u gradskoj zoni. Kako je za Radio Bar i Bar Info kazao načelnik Komunalne policije Safet Kočan, sa kažnjavanjem su počeli prošle nedjelje, dok su do tada građane i turiste uglavnom upozoravali.

U Tivtu uhapšena dva komunalna policajca osumnjičena za zloupotrebu službenog položaja

Srijeda, 12.08.2026 | 14:16

Tivatska policija je uhapsila dva službenika Komunalne policije Opštine Tivat, S.B. (53) i P.G. (43), zbog sumnje da su izvršili krivično djelo zloupotreba službenog položaja, na štetu državljanina Ujedinjenog Kraljevstva i Opštine Tivat, saopšteno je iz Uprave policije (UP).

Pojačane kontrole saobraćaja, MUP objavio raspored za danas i sjutra

Srijeda, 12.08.2026 | 14:10

U okviru nacionalne kampanje „Živi, ne žuri“, Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) – Uprava policije tokom 12. i 13. avgusta sprovodiće pojačane aktivnosti na putevima širom Crne Gore, sa ciljem dodatnog unapređenja bezbjednosti svih učesnika u saobraćaju, navodi se u saopštenju MUP-a.

Kontrole dronom: U Mojkovcu 15 vozača sankcionisano zbog nepropisnog preticanja

Srijeda, 12.08.2026 | 13:21

Uprava policije nastavlja sa pojačanim kontrolama saobraćaja širom Crne Gore, a posebna pažnja usmjerena je na otkrivanje najtežih saobraćajnih prekršaja.

Plav: Još dvoje procesuirano zbog pucanja na gradskom trgu

Srijeda, 12.08.2026 | 12:19

Plavska policija, kako je saopšteno, identifikovala je sve za koje se sumnja da su 9. avgusta na gradskom trgu u Plavu, tokom svadbenog veselja, upotrijebila oružje i protiv njih preduzela zakonom propisane mjere.

Brnabić: Zvanična Podgorica, ne Crna Gora, pokazala da Srbiji želi sve najgore

Srijeda, 12.08.2026 | 08:09

Predsjednica Skupštine Srbije Ana Brnabić najoštrije je osudila optužbe crnogorskog premijera Milojka Spajića na račun Srbije i njenog predsjednika Aleksandra Vučića.

Radičević: Vučić bi da se svađa sa Crnom Gorom, kako bi sakrio sve izdaje i neprincipijelnosti

Srijeda, 12.08.2026 | 08:37

Odbornik Pokreta Evropa sad (PES) u Skupštini Glavnog grada i član Glavnog odbora PES-a Branislav Radičević, ocijenio je da predsjednik Srbije Aleksandar Vučić pokušava da podizanjem tenzija sa Crnom Gorom skrene pažnju sa problema u sopstvenoj državi.

Zelenski: Predali smo SAD predloge za kraj rata, Moskva poslije izbora sprema novu mobilizaciju

Srijeda, 12.08.2026 | 08:23

Predsjednik Ukrajine Volodimir Zelenski izjavio je sinoć da je Ukrajina predala američkim pregovaračima predloge za plan okončanja rata sa Rusijom i sugerisao da će Rusija iskoristiti parlamentarne izbore sljedećeg mjeseca kao izgovor za novu mobilizaciju.

Đuričković: Brnabić priznala miješanje Srbije u izbore u Crnoj Gori, MVP da reaguje

Srijeda, 12.08.2026 | 08:28

Funkcioner Evropskog saveza Miloš Đuričković ocijenio je da je izjava predsjednice Skupštine Srbije Ane Brnabić, da je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić pomogao crnogorskim vlastima da dođu na vlast, priznanje miješanja Srbije u unutrašnje prilike Crne Gore i pozvao Ministarstvo vanjskih poslova (MVP) da reaguje.

Tuča u lokalu u Rožajama, povrijeđene dvije osobe

Srijeda, 12.08.2026 | 11:05

Dežurna služba Odjeljenja bezbjednosti Rožaje obaviještena je jutros oko 01.35 časova od strane Jedinice za hitnu medicinsku pomoć da su im se, radi ukazivanja ljekarske pomoći, javili E.H. (36) i S.S. (36), oba iz Rožaja, sa povredama zadobijenim od noža, saopšteno je iz Uprave policije (UP).

Najmanji kandidat, najveća brzina

Srijeda, 12.08.2026 | 16:50

Pod sloganom „28 do 28“, Crna Gora intenzivno promoviše cilj da 2028. godine postane 28. članica Evropske unije. Zaista, nijedna od zemalja kandidata nije toliko odmakla u pregovorima kao mala balkanska država. Ali, kakve su zaista šanse da se taj cilj ostvari, pita se ugledni njemački informativni portal RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND).

Ljeto ne posustaje: Pred nama još jedan tropski dan

Srijeda, 12.08.2026 | 15:36

U četvrtak nas očekuje pretežno sunčano vrijeme, saopšteno je iz Zavod za hidrometeorologiju i seizmologiju.

Platfroma za Evropsku Srbiju: Vučićeva frustracija ne smije biti prepreka odnosima Srbije i Crne Gore

Srijeda, 12.08.2026 | 15:27

Platforma za evropsku Srbiju, koju čine Stranka slobode i pravde (SSP), Srbija centar (SRCE), Pokret slobodnih građana (PSG) i Građanski pokret Solidarnost, ocijenila je danas da su „orkestrirani napadi“ vlasti u Srbiji na rukovodstvo Crne Gore neprihvatljivi jer dodatno udaljavaju dve države jednu od druge, kao i njihove narode koji su najbliži jedan drugom.

Monstat: Rast broja putnika u avio-saobraćaju

Srijeda, 12.08.2026 | 15:23

Prevoz putnika u Crnoj Gori tokom drugog kvartala ove godine bilježi različita kretanja u zavisnosti od vrste saobraćaja. Prema podacima Monstata, rast je zabilježen u drumskom i vazdušnom saobraćaju, dok je broj putnika u željezničkom saobraćaju smanjen.

Kad želite brz i zasitan obrok: Napravite ovu kremastu salatu sa tunom

Srijeda, 12.08.2026 | 15:13

Ako tražite jednostavan obrok koji ne zahtijeva mnogo vremena za pripremu, kremasta salata od tune može biti odličan izbor.

Blagojević: Očekujemo značajno bolje rezultate od prethodne sezone

Srijeda, 12.08.2026 | 15:03

Crna Gora je u junu ostvarila odlične rezultate u turizmu, a dosadašnji pokazatelji potvrđuju da se očekuje značajno uspješnija sezona u odnosu na prethodnu godinu, uz rast turističkog prometa i prihoda, poručila je generalna direktorica u Ministarstvu turizma Olivera Blagojević gostujući u Jutarnjem programu Javnog servisa.

Kovinić zaustavljena u prvom kolu turnira u Kuršumlijskoj Banji

Srijeda, 12.08.2026 | 14:45

Crnogorska teniserka Danka Kovinić eliminisana je u prvom kolu ITF turnira u Kuršumlijskoj Banji, pošto je poražena od Grkinje Marte Matoule sa 2:0, po setovima 6:3, 6:3.

U Baru tri kazne zbog kupaćeg kostima van plaža, kazne do 1.000 eura

Srijeda, 12.08.2026 | 14:33

Od početka ljetnje turističke sezone u Baru su tri lica novčano kažnjena zbog boravka u kupaćem kostimu na javnoj površini, a sve kazne izrečene su u gradskoj zoni. Kako je za Radio Bar i Bar Info kazao načelnik Komunalne policije Safet Kočan, sa kažnjavanjem su počeli prošle nedjelje, dok su do tada građane i turiste uglavnom upozoravali.

Zvijezda serije "Wednesday" šokirala priznanjem o maltretiranju same sebe: "Radila sam stvari koje nisu bile zdrave"

Srijeda, 12.08.2026 | 14:20

Džena Ortega otvorila dušu.

U Tivtu uhapšena dva komunalna policajca osumnjičena za zloupotrebu službenog položaja

Srijeda, 12.08.2026 | 14:16

Tivatska policija je uhapsila dva službenika Komunalne policije Opštine Tivat, S.B. (53) i P.G. (43), zbog sumnje da su izvršili krivično djelo zloupotreba službenog položaja, na štetu državljanina Ujedinjenog Kraljevstva i Opštine Tivat, saopšteno je iz Uprave policije (UP).