Petak, 17.01.2025 | 17:07
IZVOR: una.rs

Prirodni lijek za KAŠALJ - Domaći sirup od lovora sa četiri moćna sastojka

Uporan kašalj može da se ublaži jednostavim domaćim sirupom od lovora.




Foto: Ilustracija/ Pixabay

Dugotrajan suv kašalj javlja se i kod odraslih i kod djece, najčešće u zimskim mjesecima, ali može da se ublaži domaćim sirupom od lovora. To je prirodno sredstvo za umirivanje nadraženog grla, djeluje protivupalno i antiseptički, a osim toga pročišćava disajne organe i jača imunitet, piše Telegrafi.

Za suvi kašalj, koji je neproduktivan i nadražujući, preporučuje se sirup od lovora, koji će ublažiti iritaciju i smiriti refleks kašlja. Takođe, dobar je i čaj od lovora, koji će hidrirati grlo i olakšati disanje.

Za produktivan kašalj, koji je praćen izbacivanjem sluzi, preporučuje se inhalacija lovorom, koja će razrediti i olakšati izbacivanje sekreta.

Lišće lovora sadeži 1-3 odsto etarskog ulja, skrob, gorke supstance i tanin. Dobar je izvor vitamina A, vitamina C, vitamina B6, kalcijuma, gvožđa i mangana.

Recept za sirup od lovora

Domaći sirup od lovora sa limunom tradicionalno se koristi za ublažavanje upornog kašlja kod odraslih i djece, a priprema se jednostavno.

Priprema:

Prvo prokuvajte vodu. Dodajte lovor u vrelu vodu i kuvajte ga 5 minuta. Posudu poklopite prilikom kuvanja. Posle 5 minuta izvadite listove iz vode i pustite je da se malo prohladi, a zatim dodajte med i sok od jednog limuna. Kad je sirup potpuno hladan, sipajte ga u sterilisanu teglu ili staklenu flašu.

Uzimajte po jednu kašičicu sirupa 3 puta dnevno, a posebno pri jakim napadima kašlja.

Inhalacija lovorom

Za inhalaciju lovorom, potrebno je da prokuvate 4-5 listova lovora u litru vode, a zatim da se nagnete nad posudu, pokrijete glavu peškirom i udišete paru 10-15 minuta.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Vremenska prognoza - SRIJEDA u znaku ovih temperatura

Utorak, 20.01.2026 | 00:00

Pretežno oblačno sa uslovima za slabu mjestimičnu kišu u južnim i centralnim oblastima, uglavnom u drugom dijelu dana.

Megan Markl se ne vraća na Netfliks

Utorak, 20.01.2026 | 21:59

Serija Megan Markl “With Love, Meghan” neće se vratiti na Netfliks za treću sezonu, saznaje Page Six iz više izvora.

Suhomesnati proizvodi pod lupom SZO: Kancerogeni su poput cigareta

Utorak, 20.01.2026 | 21:45

Salame, paštete, kobasice, viršle, kulen, čajna... – svakodnevni izbor na trpezi mnogih građana – odnedavno se nalaze u kategoriji jedan kancerogenih namirnica Svjetske zdravstvene organizacije.

Dinar: Želim da nastavim, niko od igrača me nije razočarao

Utorak, 20.01.2026 | 20:17

Prvo veliko takmičenje pod komandom selektora Didijea Dinara prošlo je razočaravajuće – nakon tijesnog poraza od Slovenije, „lavovi“ su u mečevima protiv Farskih Ostrva i Švajcarske djelovali kao tim koji je zalutao na Evropsko prvenstvo.

Nuklearna elektrana Černobil ostala bez struje nakon ruskog napada

Utorak, 20.01.2026 | 21:08

Nuklearna elektrana Černobil ostala je bez vanjskog napajanja električnom energijom. To je posljedica ruskog napada u kojem su oštećeni i dalekovodi koji opskrbljuju druge nuklearne elektrane.

Tramp: Da se ​​ja nisam pojavio, NATO bi nestao

Utorak, 20.01.2026 | 21:40

Američki predsjednik Donald Tramp rekao je danas da, „nijedna osoba, niti predsjednik”, nikada nije učinila više za NATO od njega samog.

Borozan: Ovo nije realna slika naše reprezentacije, preuzimam odgovornost

Utorak, 20.01.2026 | 19:51

Naša rukometna reprezentacija ubjedljivim porazom od Švajcarske završila je nastup na Evropskom prvenstvu. Reprezentativac Vuko Borozan nije krio razočaranje nakon meča.

Rast cijena neminovan, građani nijesu iznenađeni

Utorak, 20.01.2026 | 20:41

Za godinu porasle su cijene gotovo svih proizvoda i usluga. To pokazuju podaci Monstata za decembar minule godine u odnosu na isti mjesec 2024.

Perišić želi nazad na Meacu

Utorak, 20.01.2026 | 20:07

Ivan Perišić želi povratak u Inter, ali konačna odluka je na PSV-u.

Babiš Spajiću: Vidljiv i mjerljiv proces proširenja - Crna Gora u EU što prije

Utorak, 20.01.2026 | 19:08

Proces proširenja EU konačno je vidljiv i mjerljiv na primjeru Crne Gore, poručeno je sa sastanka predsjednika Vlade Milojka Spajića i predsjednika Vlade Češke Republike Andreja Babiša.