Ponedjeljak, 20.01.2025 | 08:04
IZVOR: rtcg.me

Božović: Počinje izrada novog “anti-mafija” zakona

Izmjene i dopune zakona o imovinskoj koristi koja je stečena kriminalnom djelatnošću sadržaće najbolja rješenja Europske unije, poručuje ministar pravde Bojan Božović. Vjeruje da će radna grupa uskoro doći do veoma dobrih polaznih osnova te da ćemo dobiti dobar zakonski tekst, navodi se u prilogu Radija Crne Gore.




Foto: Vlada Crne Gore/ Đorđe Cmiljanić

Radna grupa za izmjenu i dopunu Zakona o imovinskoj koristi koja je stečena kriminalnom djelatnošću počeće se radom za desetak dana.

Ministar pravde Bojan Božović kaže da će novi zakonski tekst sadržati najbolje prakse zemalja Evropske unije.

“Poenta rada tog radnog tima, osim analize postojećeg zakonodavstva, svakako će biti da uzmu u obzir i italijanski i francuski model, ali i druge modele s obzirom na postojanje činjenice da nijedan modelonakav kakav se primjenjuje u jednoj državi – ne može eksplicitno biti primijenjen na jednako dobrom nivou i unutar neke druge”, rekao je Božović.

A da bi se bilo dobro opredijeliti se za jedan od predloženih modela, stava je advokat Veselin Radulović. Smatra i da bi italijanski dao efikasnije rezultate, što se pokazalo i u praksi te države.

“Taj model podrazumijeva da nije potrebno postojanje osuđujuće presude (za oduzimanje imovine.prim.at), ne samo osuđujuće presude, nego ni činjenice da se vodi krivični postupak protiv nekog lica za neko krivično djelo”, kaže Radulović.

Ministar Božović ističe da i francuski model ima dobrih rješenja.

“S obzirom na to da se visina sankcije određuje i na osnovu toga kolika je šteta nanijeta, svakako ćemo uzeti u obzir i taj model. Gledamo i znamo jako dobro prednosti i italijanskog modela, i taj građanski model, tako da imamo materijala za rad”, naglasio je Božović.

Najgore bi pak bilo, napominje advokat Veselin Radulović, ukoliko bi se vlada odlučila da zadrži postojeće rješenje koje podrazumijeva vođenje krivičnog postupka ili pretpostavku donošenja osuđujuće presude.

Mislim da to neće dati rezultate jer nije dalo do sada. Bojim se samo da ova priča i dalje ne bude zloupotrebljavana na politički način od političkih partija jer suviše dugo slušamo te najave od ove vlade, od prethodne vlade, a i od nekih vlada koje su bile i ranije”, istakao je on.

Radulović strahuje i da će sve opet biti samo pokušaj jer, kako zaključuje, političari nam nisu dali za pravo da vjerujemo drugačije.

“Sve zavisi od političke volje od političkih partija koje su sve samo ne odgovorne i ozbiljne. Onda teško da možemo očekivati pomak i u tom pravnom okviru, a samim tim ni u praksi. Nema efikasne borbe protiv organizovanog kriminala ako država ne dijeluje prema imovini lica koja su tu imovinu stekla bavljanjem kriminalom”, navodi on.

Iz Vlade, odnosno resornog ministarstva, uvjeravaju da će biti efikasni.

“Nadam se da ćemo u kratkom roku, kroz rad radnog tima, doći do nekih dobrih polaznih osnova. A onda kasnije i kroz nešto širi opseg rada radne grupe, odnosno ostalih predstavnika iz različitih i institucija i nevladinog sektora, ponuditi najbolje rješenje”, istakao je Božović.

Ministar Božović poručuje da je nezahvalno govoriti o rokovima, ali napominje i da je izmjena i dopuna zakona o imovini stečenoj kriminalnom djelatnošću prioritet Ministarstva pravde.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Naredna Međuvladina konferencija 14. jula

Četvrtak, 25.06.2026 | 19:52

Ministarka evropskih poslova Maida Gorčević je, tokom posjete Irskoj, rekla da dogovor da u julu, odmah nakon što ta država preuzme polugodišnje predsjedavanje Savjetom EU, bude održana Međuvladina konferencija, predstavlja nastavak ubrzane dinamike pristupnih pregovora i potvrdu podrške država članica evropskom putu Crne Gore.

Zirojević objavio podatke o kupovini stana: Poručio: Nekoga ko je čist, nikakvim lažima i izmišljotinama ne možete uprljati

Četvrtak, 25.06.2026 | 19:35

Nakon današnjih optužbi ministra odbrane Dragana Krapovića, poslanik Evropskog saveza Nikola Zirojević objavio je svu dokumentaciju o kupovini stana u Podgorici.

Šćepanović i Meken u Baru: Nastavak uspješne bezbjednosne saradnje Crne Gore i UK

Četvrtak, 25.06.2026 | 18:18

Direktor Uprave policije Lazar Šćepanović i britanska ambasadorka u Crnoj Gori Don Meken posjetili su Pomorsku informativnu jedinicu u Baru, gdje je potvrđena nastavak snažne saradnje dvije zemlje u oblasti bezbjednosti, borbe protiv organizovanog kriminala i unapređenja kapaciteta crnogorskih institucija. Posebno je istaknuta podrška Ujedinjenog Kraljevstva u uspostavljanju pomorskog centra za obuku i razvoju operativnih kapaciteta.

DNP Pljevlja: PES odbio inicijativu o Kosovu, građani će dati odgovor na izborima

Četvrtak, 25.06.2026 | 14:59

Iz pljevaljskog odbora DNP-a ističu da je PES odbijanjem da potpišu inicijativu za zakazivanje sjednice Skupštine opštine Pljevlja na kojoj bi se poništila sramna odluka Vlade Crne Gore o priznanju takozvanog Kosova, najbolje pokazao kako podržavaju i štite interese građana koji su ih birali, te da će se vrlo brzo suočiti sa stavom građana Pljevalja i na lokalnim i parlamentarnim izborima.

Dukaj sa predsjednikom CINGO-a: Jačati saradnju javne uprave i civilnog društva

Četvrtak, 25.06.2026 | 15:15

Ministar javne uprave, Maraš Dukaj, sastao se sa Gerardom Ermičersom predsjednikom Konferencije međunarodnih nevladinih organizacija Savjeta Evrope (CINGO), i članovima delegacije, sa kojima je razgovarao o unapređenju saradnje između javne uprave i organizacija civilnog društva.

Gatuzo naslijedio Sarija na klupi Lacija

Četvrtak, 25.06.2026 | 08:45

Bivši selektor fudbalske reprezentacije Italije Đenaro Gatuzo novi je trener Lacija, saopštio je klub iz Rima.

Šimun: Crna Gora može biti ponosna na ljude koji potvrđuju da su humanost i solidarnost naše trajne vrijednosti

Četvrtak, 25.06.2026 | 08:24

Ministar zdravlja Vojislav Šimun sastao se sa predstavnicima klubova dobrovoljnih davalaca krvi Ratkom Čvorovićem, Rajkom Kuzmanom i Nelom Dabanović, sa kojima je razgovarao o unapređenju sistema dobrovoljnog davalaštva krvi, dosadašnjim rezultatima i mogućnostima za dalje jačanje ove oblasti od izuzetnog značaja za zdravstveni sistem Crne Gore.

Knežević: Očekujem da srpski ministri smijene Ranka Krivokapića, ako ne mogu da napuste Vladu

Četvrtak, 25.06.2026 | 13:36

Predsjednik Demokratske narodne partije Milan Knežević kazao je da je jedan od rijetkih političara koji jednako kritikuje i prethodnu i sadašnju vlast, te istakao da će vrijeme pokazati ko je u koaliciji sa Demokratskom partijom socijalista.

SEP: Vlada da prekine populističke manipulacije i da odmah potpiše Opšti kolektivni ugovor

Četvrtak, 25.06.2026 | 08:26

Stranka evropskog progresa pruža punu podršku sindikatima u njihovoj opravdanoj borbi za hitno donošenje Opšteg kolektivnog ugovora.

Kejn: To je fudbal

Četvrtak, 25.06.2026 | 09:55

Željeli smo pobjedu, ali osvojili smo bod i dalje smo u veoma dobroj poziciji u grupi - izjavio je kapiten fudbalske reprezentacije Engleske Hari Kejn poslije remija sa Ganom (0:0) u utakmici drugog kola grupe L na Svjetskom prvenstvu.

Janković: Po pravilnicima, rad na gradilištima ne treba obavljati na preko 36 stepeni

Četvrtak, 25.06.2026 | 20:23

Temperature u Crnoj Gori već prelaze 36 stepeni, a posebno su ugroženi radnici koji posao obavljaju na otvorenom. Stručnjaci upozoravaju da ekstremne vrućine mogu izazvati ozbiljne zdravstvene probleme, ali i povećati rizik od povreda na radu, prenosi RTV Podgorica.

Čola prvi put o ljubavnim brodolomima: Žene su mi više puta lomile srce

Četvrtak, 25.06.2026 | 21:35

Pjevač Zdravko Čolić progovorio je o emotivnim brodolomima iz prošlosti i priznao da ga ljubavni život nije uvijek mazio, iako danas uživa u skladnom braku sa suprugom Aleksandrom.

Vremenska prognoza - PETAK u znaku ovih temperatura

Četvrtak, 25.06.2026 | 22:00

U petak nas očekuje pretežno toplo i sunčano vrieje, saopšteno je iz Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju.

Vremenska prognoza - PETAK u znaku ovih temperatura

Četvrtak, 25.06.2026 | 00:22

U petak nas očekuje pretežno toplo i sunčano vrieje, saopšteno je iz Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju.

Dukaj i Savjet Evrope za snažnije partnerstvo sa civilnim društvom

Četvrtak, 25.06.2026 | 00:21

Ministar javne uprave Maraš Dukaj, sastao se sa Gerhardom Ermičersom, predsjednikom Konferencije međunarodnih nevladinih organizacija Savjeta Evrope (CINGO), i članovima delegacije, sa kojima je razgovarao o unapređenju saradnje između javne uprave i organizacija civilnog društva - saopšteno je iz Ministarstva javne uprave.

Kotor: Uhapšen Tursko-Iranski haket kojeg SAD tereti za štetu od 3,4 milijarde dolara

Četvrtak, 25.06.2026 | 21:30

Državljanin Turske i Irana Amir Barati (39), kojeg Sjedinjene Američke Države potražuju zbog navodnih organizovanih hakerskih napada i krađe identiteta, uhapšen je danas u Kotoru u akciji sprovedenoj u saradnji crnogorske policije i Federalnog istražnog biroa (FBI).

Šaranović: Mafija radi o glavi Novoviću, Šćepanoviću i Šukoviću

Četvrtak, 25.06.2026 | 20:02

Mafija pokušava da ubije vrh bezbjednosnog sektora, a njihove mete su direktor Uprave policije Lazar Šćepanović, glavni specijalni tužilac Vladimir Novović i šef Specijalnog policijskog odjeljenja Predrag Šuković.

Trik za rashlađivanje automobila koji je nauka proglasila najefikasnijim

Četvrtak, 25.06.2026 | 21:23

Nauka i nekoliko jednostavnih testova otkrili su iznenađujuće efikasan metod koji štedi i vreme i gorivo.

U Porodilištu KCCG-a u posljednja 24 sata rođeno 13 beba

Četvrtak, 25.06.2026 | 21:15

UPoliklinici Kliničkog centra Crne Gore (KCCG), u posljednja 24 sata, obavljena su 1.673 ambulantna pregleda, od čega 232 u Institutu za bolesti djece (IBD).

Naredna Međuvladina konferencija 14. jula

Četvrtak, 25.06.2026 | 19:52

Ministarka evropskih poslova Maida Gorčević je, tokom posjete Irskoj, rekla da dogovor da u julu, odmah nakon što ta država preuzme polugodišnje predsjedavanje Savjetom EU, bude održana Međuvladina konferencija, predstavlja nastavak ubrzane dinamike pristupnih pregovora i potvrdu podrške država članica evropskom putu Crne Gore.