Ponedjeljak, 20.01.2025 | 19:41
IZVOR: rtcg.me

Neizvjesno ODRŽAVANJE sjednice Skupštine Crne Gore

Još je neizvjesno da li će i na koji način biti održana sjutrašnja sjednica parlamenta na čijem dnevnom redu je Predlog zakona o budžetu. Dok iz opozicije ponavljaju da neće odustati od blokade, premijer Milojko Spajić poziva ih da se vrate u poslaničke klupe i nudi mogućnost da se u rješenje problema uključe sudovi.




Foto: YouTube screenshot/Skupština Crne Gore

Predsjednik Skupštine kaže da će učiniti sve da se situacija riješi na miran način, ali smatra da iza odluke o blokadi stoje drugi motivi.Dan uoči vanredne sjednice Skupštine na kojoj bi trebalo da se odlučuje o budžetu, premijer Milojko Spajić još jednom je pozvao opoziciju da prekine blokadu.

"Odbijanjem predloga EU za konsultovanje Venecijanske komisije i bojkotom obraćanja komesarke Kos u crnogorskom parlamentu, opozicija ne doprinosi ubrzanju evropskog puta Crne Gore. Naprotiv! Želimo opoziciju koja će biti dio evropske agende države i žalimo što to sada ne vidimo. Prihvatamo i da domaće sudske instance riješe njihovu dilemu o ustavnosti konstatovanja prestanka mandata sutkinje Ustavnog suda", saopštio je Spajić.

Spajić je to kazao na mreži Iks, uz konstataciju da bi opozicija umjesto Evropski trebalo da se zove Sovjetski savez. Iz Evropskog saveza na to odgovaraju:

"Rekao bih da PES gospodina Spajića ne treba da se zove PES nego Demokratski front. S obzirom na to da je to ime slobodno jer su članice te koalicije formirale Za budućnost Crne Gore. A tu je i politika koju je Spajić preuzeo od DF-a, samo još da preuzme ime i doživljaj bi bio cjelovit", kaže Ivan Vujović.

Da blokada Skupštine nije pokrenuta zbog situacije u Ustavnom sudu nego zbog borbe protiv organizovanog kriminala, poručio je predsjednik Skupštine Andrija Mandić. Tokom sastanka s holandskim ambasadorom, Mandić je kazao da će učiniti sve da se situacija u parlamentu riješi na miran način, ali da neće dozvoliti da bilo ko građane Crne Gore drži taocima za, kako je naveo, intrese zaostalih struktura bivšeg kriminalnog režima.

I iz Mandićeve partije stiže poziv opoziciji da se vrate u poslaničke klupe i prestanu s blokadom parlamenta.

"Da zamolim kolege iz opozicije da sjutra zajedno usvojimo Zakon o budžetu i krenemo ka onom što je glavni cilj Crne Gore a to je zatvaranje svih 25 poglavlja i ulazak Crne Gore u Evropsku uniju prije 2028. godine", kaže Dejan Đurović.

Dok Đurović poručuje da bi blokada parlamenta i neusvajanje budžeta moglo negativno da se odrazi na evropski put Crne Gore, Vujović naglašava da sve može da se riješi veoma brzo, te da je neophodno samo da se povuče odluka o penzionisanju sutkinje Dragane Đuranović.

"Nakon posjete komesarke Kos i pohvala koje smo dobili za proteklih 12 mjeseci i njenog optimističnog govora kad je u pitanju pristupanje Crne Gore Evropskoj uniji, mislim da bi neusvajanje budžeta bio korak unazad u povjerenju naših evropskih partnera", naveo je Đurović.

"Suština je jasna – poništenje neustavne odluke, to Skupština može da uradi vrlo lako kao što je i donijela odluku jer organ koji donosi odluku može tu odluku i da poništi. Plašim se da smo sve dalje od tog scenarija, ali to je jedini način na koji može da se normalizuje politička scena", kaže Vujović.

Sjednica prvog vanrednog zasijedanja u ovoj godini zakazana je za sjutra u 12 sati, a na dnevnom redu je Predlog zakona o budžetu i još 15 tačaka.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Spajić: Imamo ozbiljne operativne informacije da će zatvaranje poglavlja biti praćeno hibridnim djelovanjem iz dvije države regiona

Četvrtak, 27.08.2026 | 15:14

Imamo ozbiljne bezbjednosne operativne informacije da će najavljeno zatvaranje novih pregovaračkih poglavlja biti praćeno koordinisanim hibridnim djelovanjem, u koje su uključeni zvaničnici najmanje dvije države iz regiona, saopštio je premijer Milojko Spajić.

Brisel razmatra zatvaranje četiri poglavlja

Četvrtak, 27.08.2026 | 12:01

Radna grupa Savjeta Evropske unije za proširenje razmatraće 1. septembra nacrte pozicija za zatvaranje četiri pregovaračka poglavlja u pregovorima sa Crnom Gorom. U pitanju su poglavlja 14 (transportna politika), 12 (bezbjednost hrane), 18 (statistika) i 19 (socijalna politika i zapošljavanje), prenosi RTCG.

Kos Hrvatskoj: Riješiti preostala bilateralna pitanja sa Crnom Gorom prije pristupanja EU

Srijeda, 26.08.2026 | 14:18

Komesarka EU za proširenje Marta Kos poručila je Hrvatskoj da sa Slovenijom ima posebnu odgovornost u podršci integraciji jugoistočne Evrope i očekuje da će u radu sa Crnom Gorom prevladati duh podrške proširenju i da će preostala bilateralna pitanja biti riješena prije crnogorskog pristupanja Evropskoj uniji.

Zelenski dodijelio Orden slobode Ilonu Masku za doprinos zaštiti ljudskog života i slobode

Srijeda, 26.08.2026 | 12:30

redsjednik Ukrajine Volodimir Zelenski doneo je ukaz kojim se američkom milijarderu i vlasniku kompanije Spejs Iks (Space X) Ilonu Masku dodjeljuje Orden slobode.

Danas nastavak vanrednog zasijedanja Skupštine

Srijeda, 26.08.2026 | 08:07

Nastavak sjednice Šestog vanrednog zasijedanja Skupštine Crne Gore zakazan je za danas sa početkom u 11 časova.

Krapović: Vojska dobila 31 novo vozilo, do kraja godine se očekuje još 55

Četvrtak, 27.08.2026 | 10:33

Ministar odbrane Dragan Krapović kazao je da su jedinice Vojske Crne Gore primile prvi kontingent novih logističkih vozila IVECO, čime je započeta realizacija isporuke savremenih vozila namijenjenih unapređenju logističkih i transportnih kapaciteta Vojske Crne Gore.

Usvojen Zakon o obezbjeđivanju zdravstveno ispravne vode za ljudsku upotrebu: Novi standardi zaštite zdravlja i sigurnosti vodosnabdijevanja

Četvrtak, 27.08.2026 | 08:57

Skupština Crne Gore usvojila je sinoć Zakon o obezbjeđivanju zdravstveno ispravne vode za ljudsku upotrebu, čiji je predlagač Ministarstvo zdravlja, čime Crna Gora dobija savremen i sveobuhvatan okvir za zaštitu kvaliteta vode i zdravlja stanovništva.

Pljevlja: Automobil udario u parkirani kamion, tri osobe povrijeđene

Četvrtak, 27.08.2026 | 10:30

U saobraćajnoj nezgodi koja se tokom noći dogodila u Pljevljima povrijeđene su tri osobe, piše RTCG.

MUP: Požari pod stalnim nadzorom nadležnih službi, pomoć iz vazduha potrebna u Nikšiću i Cetinju

Četvrtak, 27.08.2026 | 09:03

Prema jutarnjem presjeku stanja, na području Crne Gore evidentirano je više požara, koji su aktivni i pod kontrolom, saopšteno je iz Ministarstva unutrašnjih poslova.  

Ko će naslijediti bogatstvo Doli Parton? Iza sebe ostavila 450 miliona dolara

Četvrtak, 27.08.2026 | 08:38

Smrt Doli Parton otvorila je i jedno veliko pitanje – ko će naslijediti njeno ogromno bogatstvo i ko će preuzeti kontrolu nad njenom muzičkom zaostavštinom i vlasničkim udjelom u Dolivudu?

RASHLADITE SE - Ove nas TEMPERATURE očekuju u PETAK

Četvrtak, 27.08.2026 | 15:43

U petak nas očekuje pretežno sunčano vrijeme, saopšteno je iz Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju.

Više parking opcija u Budvi i organizovan shuttle prevoz na Exitov Sea Dance festival

Četvrtak, 27.08.2026 | 15:35

Za posjetioce Sea Dance festivala koji u Bečiće dolaze automobilom biće obezbijeđeno više parking opcija u Budvi, uključujući 18 redovnih parkirališta, kao i pet dodatnih besplatnih parking lokacija: Top Hill, Sportski centar, Lugovi, MOC i Sunny Side. Dodatni parking prostori biće dostupni svakog festivalskog dana od 17 do 6 časova.

Mlađi kadeti pobijedili Albaniju

Četvrtak, 27.08.2026 | 15:26

Mlađa kadetska reprezentacija Crne Gore savladala je danas u Tuzima Albaniju sa 2:1, u drugom prijateljskom duelu ovih selekcija.

Požar se ponovo rasplamsao u Jasenovu Polju kod Nikšića

Četvrtak, 27.08.2026 | 15:02

U Jasenovu polju kod Nikšića ponovo se rasplamsao požar, koji je danima aktivan na tom području.

Opet gori u Đenovićima, avion učestvuje u gašenju

Četvrtak, 27.08.2026 | 14:53

U Đenovićima, u Herceg Novom, tokom danas se ponovo razbuktio požar. U gašenju učestvuje avion, a na terenu su i tri vatrogasca.

Preminuo Ratko Mladić

Četvrtak, 27.08.2026 | 14:43

U 84. godini života, u pritvorskoj jedinici Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove u Ševeningenu, preminuo je Ratko Mladić, saznaje Euronews Srbija.

Vujović: Filmski festival nije mjesto za političke govore i poruke

Četvrtak, 27.08.2026 | 14:36

Ministarka kulture i medija  Tamara Vujović reagovala je povodom, kako je navela, pogrešnih interpretacija odluke o otvaranju 39. Filmskog festivala Herceg Novi – Montenegro Film Festival.

Podgorica: Dio Hercegovačke ulice sjutra zatvoren za saobraćaj četiri sata

Četvrtak, 27.08.2026 | 14:19

Saobraćaj za sve vrste motornih vozila biće zatvoren sjutra na dijelu Hercegovačke ulice, radi izvođenja građevinskih radova na Hotelu „Boscovich“ – II faza, najavljeno je iz Sekretarijata za saobraćaj Glavnog grada.

Mujović: Do kraja godine početak gradnje Zapadne obilaznice, Morača dobija novi most

Četvrtak, 27.08.2026 | 13:53

Gradonačelnik Podgorice, Saša Mujović, najavio je na sastanku sa predstavnicima Uprave za saobraćaj i direktorom, Lukom Mugošom, da će Glavni grad, do kraja godine, započeti gradnju Zapadne obilaznice. Mujović je kazao da radovi na Bulevaru Vojislavljevića teku po planu, a da će 1. septembra početi izgradnja mosta na Morači, koji će predstavljati nastavak te saobraćajnice.

Monstat: U julu više od 623.000 turista, ostvareno 3,7 miliona noćenja

Četvrtak, 27.08.2026 | 13:49

U Crnoj Gori je tokom jula registrovano 623.104 dolaska turista, 11,26 odsto više nego u istom mjesecu prošle godine, dok je ostvareno 3.717.441 noćenje, što predstavlja rast od 10,13 odsto, saopšteno je iz Ministarstva turizma, pozivajući se na najnovije podatke Uprave za statistiku – MONSTAT.