Utorak, 28.01.2025 | 11:25
IZVOR: rtcg.me

U Bazelu danas ŽRIJEB za polufinala Pjesme Evrovizije

Žrijeb učesnika polufinala 69. izdanja Pjesme Evrovizije u Švajcarskoj održaće se danas u 12 sati i 30 minuta u Bazelu.




 Foto: YouTube screenshot/ Eurovision Song Contest

Predstavnica Crne Gore Nina Žižić nalazi se u trećem šeširu. Na toj ceremoniji status grada domaćina će zvanično biti prenijet sa Malmea na nove švajcarske domaćine.

Polufinalni žrijeb će odrediti da li zemlje učestvuju i/ili glasaju u prvom polufinalu (utorak, 13. maja) ili drugom polufinalu (četvrtak, 15. maja).

Takođe, nasumično se dodjeljuje da li će zemlja nastupiti u prvoj ili drugoj polovini polufinala koje je izvukla.

Polufinalni žrijeb u Malme Radhusu

Dženifer Bošard i Jan van Ditzhuijzen biće domaćini ovog događaja, na kojem će u Bazel doći i predstavnik prošlogodišnjeg grada domaćina Malmea i obilježiti zvaničnu predaju novom gradu domaćinu Pjesme Evrovizije.

Svako ko je pratio pripreme za Bazel 2025. možda je već upoznat sa Dženifer Bošard.

"Voditeljka rođena u Bazelu. Ona je takođe bila domaćin konferencije za novinare u decembru na kojoj je otkriven dizajn scene za 69. Pjesmu Evrovizije, kao i njen vizuelni i audio identitet", navode organizatori.

Jan van Ditzhuijzen, koji se pridružuje Dženifer na dužnosti domaćina, je takođe rodom iz Bazela.

"On je bivši student na Univerzitetu primenjenih nauka Graubunden, gdje sadašnji studenti sarađuju sa švajcarskim emiterom SRG SSR i gradom domaćinom na brojnim projektima vezanim za Pjesmu Evrovizije", dodali su organizatori.

Polufinalni žrijeb: Kako to funkcioniše?

Švajcarska, kao zemlja domaćin, zajedno sa pet članica takozvanih "Velikih 5" zemalja učesnica (Francuska, Njemačka, Italija, Španija i Ujedinjeno Kraljevstvo) se ne takmiče u polufinalu, ali njihova domaća publika može da glasa jednog od njih. Prije nego što konkurentske zemlje dobiju mjesto u polufinalu, biće nasumično određeno koje od polufinala će "Velikih 5" moći da glasa.

Sljedeći dio žrijebanja će odrediti u kom će polufinalu i u kojoj polovini dotičnog polufinala nastupiti ostale zemlje učesnice.

Polufinalna dodjela iz šešira

Izvlačenje zemalja iz različitih šešira pomaže da se smanje šanse za takozvano komšijsko glasanje i povećava neizvjesnost u polufinalu.

Podsjetimo, polufinala biće održana 13. i 15. maja, a veliko finale zakazano je za 17. maj 2025. Festival se održava u dvorani "Sankt Jakobshale" u Bazelu.

U Švajcarskoj je održana prva Pjesma Evrovizije – Lugano je ugostio takmičare iz osam zemalja 1956. godine, a drugi put su se evropski muzičari okupili u Švajcarskoj 1989. u Lozani, kada je Jugoslavija zabilježila svoju jedinu pobjedu na takmičenju.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

DPS o ostavci Janovića: Želimo mu sreću u daljem samostalnom djelovanju

Četvrtak, 04.12.2025 | 18:59

Iz Demokratske partije socijalista (DPS) kazali su da ne vide ništa sporno u odluci njihovog dosadašnjeg poslanika Nikole Janovića da napusti tu političku partiju.

Knežević Milatoviću: Umjesto što zaustavljaš kamione smrznute piletine, dođi u ujčevinu da braniš pravo na zdravu životnu sredinu (VIDEO)

Petak, 05.12.2025 | 11:32

Lider Demokratske narodne partije (DNP) i poslanik Milan Knežević sinoć je iz Botuna imao poruku za predsjednika Crne Gore Jakova Milatović.

Debakl kad mu vrijeme nije, “lavice” lak plijen za Njemice

Četvrtak, 04.12.2025 | 20:02

Kada je Crna Gora uoči početka Svjetskog prvenstva postigla svega pet golova za poluvrijeme u sparing meču sa Slovenijom, malo ko je vjerovao da nešto slično može da se dogodi i na najvećoj sceni, bez obzira što se znalo da će na Mundijalu “lavice” igrati i protiv jačih selekcija nego što je to tim Dragana Adžića.  

Uhapšen osumnjičeni za nedozvoljene polne radnje i obljubu sa djetetom

Petak, 05.12.2025 | 10:39

G.Z. (40) iz Berana uhapšen je zbog sumnje da je izvršio nedozvoljene polne radnje nad djetetom, saopštili su iz Uprve policije.

Medicinarima povećavaju plate za samo 40 eura?

Petak, 05.12.2025 | 10:15

U Novom granskom sindikatu zdravstvenih radnika PRIMA još uvijek ne znaju šta su dva reprezentativna sindikata dogovorila sa Ministarstvom zdravlja, jer su se pregovori oko Granskog kolektivnog ugovora (GKU), kako tvrde, odvijali u tajnosti.

Dronovi nadlijetali francusku nuklearnu bazu, vojska otvorila vatru

Petak, 05.12.2025 | 18:50

Pet dronova nadlijetalo je sinoć pomorsku bazu Il Lonž, ključnu lokaciju za francusko nuklearno odvraćanje smještenu u blizini Bresta. Pripadnici mornarice zaduženi za osiguranje baze ispalili su više hitaca kako bi presreli letjelice, a istraga je u toku kako bi se utvrdilo ko stoji iza ovog incidenta, piše francuski Le Parisien, prenio je portal Index.hr.

Poslanice u Skupštini osudile uvredljivo obraćanje Darija Vraneša

Petak, 05.12.2025 | 18:36

Grupa od 20 poslanica iz crnogorskog parlamenta večeras je osudila neumjesne i ponižavajuće riječi koje je predsjednik Opštine Pljevlja Dario Vraneš uputio novinarki Milki Tadić Mijović.   

Pamela Anderson razmišlja o promjeni prezimena

Petak, 05.12.2025 | 18:20

Pamela Anderson otkrila je da želi da se odrekne svog slavnog prezimena i vrati svojim finskim korijenima, prihvatajući izvorno porodično prezime – Hyytiäinen.  

Ministarstvo ekonomskog razvoja i Centar za alternativno rješavanje sporova potpisali Memorandum o saradnji

Petak, 05.12.2025 | 18:01

Ministarstvo ekonomskog razvoja i Centar za alternativno rješavanje sporova potpisali su danas Memorandum o saradnji sa ciljem unaprjeđenja i podsticanja bliskije saradnje u oblasti intelektualne svojine i podizanja svijesti o značaju intelektualne svojine i procedurama alternativnog rješavanja sporova u oblasti intelektualne svojine.    

Ivanović: Mladi u Crnoj Gori najjači podržavaoci evropske integracije, ukupna podrška oko 80 odsto

Petak, 05.12.2025 | 17:47

Potpredsjednik Vlade za vanjske i evropske poslove dr Filip Ivanović kazao je da su mladi u Crnoj Gori najjači podržavaoci evropske integracije, te da ukupna podrška članstvu u Evropskoj uniji, koja iznosi oko 80 odsto, predstavlja značajan resurs za ubrzanje reformi.

Tunel Sozina otvoren za saobraćaj nakon završetka uviđaja zbog udesa

Petak, 05.12.2025 | 17:42

Na magistralnom putu Bar-Podgorica u tunelu Sozina došlo je do saobraćajne nezgode. Naime, kako saznaje CdM udes se dogodio oko 13.45 časova kada je kamion koji se kretao u tunelu iz za sada neutvrđenih razloga proklizao i udario u zid tunela.    

Lingard napušta Seul nakon dvije sezone u Južnoj Koreji

Petak, 05.12.2025 | 17:11

Engleski fudbaler Džesi Lingard potvrdio je danas da je postigao dogovor o raskidu ugovora sa Seulom i da će klub napustiti naredne sedmice, čime se završava njegova dvogodišnja epizoda u Južnoj Koreji.    

Najpopularniji pojmovi na internetu: Da li ste ih i vi pretraživali?

Petak, 05.12.2025 | 16:56

Lista ne uključuje ukupno najpopularnije pretrage, nego one koje su bile u trendu u odnosu na prethodnu godinu.  

Uprava policije potvrdila da Goran Jokić više nije načelnik RCB Centar

Petak, 05.12.2025 | 16:46

Goran Jokić iz objektivnih i opravdanih razloga u narednom periodu neće obavljati poslove načelnika Regionalnog centra bezbjednosti „Centar“ odnosno poslove i zadatke navedenog radnog mjesta saopštila je Uprava policije.

Klikovac Stojoviću: Možete li objasniti koalicionom partneru Vranešu da nije civilizovano da novinarku naziva vješticom?

Petak, 05.12.2025 | 16:37

Šef Klub odbornika DPS u Skupštini Glavnog grada Andrija Klikovac prokeomentarisao je komentar predsjednika Opštine Pljevlja, Daria Vraneša, upućen direktorici CIN-CG Milki Tadić-Mijović, koju je, iskrivljujući Njegoševe stihove, nazvao „babom“ i „vješticom“.