Ponedjeljak, 03.02.2025 | 19:59
IZVOR: rtcg.me

Crna Gora - Ako do utorka NE BUDU SMANJENE CIJENE u marketima, slijede nove akcije

U Alternativi koja je pokrenula prošlonedjeljni bojkot trgovina zadovoljni su rezultatima, iako kažu nije bio cilj da se smanje profiti trgovaca već cijene. Sačekaće, kazu, do utorka, i ako ne urade nivelaciju, najavljuju nove akcije.




Foto: Ilustracija/Pixabay.com 

Građani su rekli "ne" poskupljenjima i visokim cijenama, kažu u Alternativi komentarišući podatke Poreske uprave o umanjenju prometa u pet trgovinskih lanaca na dan bojkota. Sada se čeka odgovor trgovaca.

"Trgovci se do momenta dok je počelo snimanje nisu oglašavali, ja sam to sad provjerio. Mogu vam reći da je moj iskreni savjet da se oglase. Možemo da vidimo i svjedočimo da su građani nevjerovatno reagovali, tako da nije cilj da uništimo bilo koga. Prosto samo da se snize cijene da može običan čovjek da priušti sebi sve što mogu neki sa visokim platama", kazao je Zarija Pavićević iz Alternative. 

A, to naročito nije moguće nakon bojkota trgovina u petak, tvrde iz Alternative. Imaju informacije da su neki trgovci prije bojkota povećali cijene pojedinih osnovnih namirnica, pa poručuju da će s posebnom pažnjom pratiti i eventualna pojeftinjenja.

"Koordinatori Alternative Crna Gora zabilježili su u velikom broju marketa kakve su bile cijene prije nedjelju dana, tako da ćemo moći vrlo jednostavno da ih uporedimo i da vidimo da li je to bio samo neki marketinški trik da za neki artikal koji košta euro oni podignu cijenu, euro i 40, onda nas samo ispune tu suštinsku formu da ispoštuju same zahtjeve svih nas i da snize cijene koje će doći svakako na isto", ističe Pavićević. 

Prve reakcije trgovaca na bojkot bile su slične i u Hrvatskoj, kažu iz organizacije 'Halo inspektore' koji su pokrenuli bojkot prodavnica u toj državi. Prepolovljene zarade i promet tokom druge akcije bojkota ipak su natjerale pojedine markete da smanje cijene.

"I smanjili su u ovom trenutku za tisuću i 500 artikala cijenu. Jedan je trgovački lanac, Tomi, poslao poruku dobavljačima poruku da ne pristaju na povećanje bilo koje cijene proizvoda koji nabavljaju", kazao je Josip Keleman iz Halo Inspektore.

Zato iz ove hrvatske organizacije imaju poruku za crnogorske potrošače ukoliko trgovci ozbiljno ne shvate bojkot.

"Isto kao i kod nas. Očito da neko nije naučio lekciju, a znate kako je u školi, kada ne naučiš lekciju onda ideš u ponavljanje. To je nešto što smo mi napravili i evo ima rezultata", rekao je Keleman. 

A, rezultate i smanjenje cijena Alternativa će čekati do utorka. U slučaju da ih ne bude obavijestiće građane o daljim koracima.

Na stolu je više opcija - bojkot trgovina u petak i subotu ili bojkot jednog trgovačkog lanca ili određenih proizvoda. Trgovci su na potezu.

KOMENTARI (1)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.
Mile
04.02.2025 14:45

Da i mi sto ne radimo u drzavna preduzeca mizemo lijepo da jedemo a ne parizera i majoneza.

0 0

OSTALE VIJESTI

Iako nema funkciju u vlasti, Dodik se ponaša kao da je ima

Subota, 28.03.2026 | 11:07

Iako formalno ne obnaša nijednu funkciju u vlasti Republike Srpske, posljednji događaji pokazuju da predsjednik SNSD-a Milorad Dodik i dalje ima presudan utjecaj na ključne procese, uključujući i rješavanje radničkih kriza, piše Klix.

Na putu ka EU za Crnu Goru, Albaniju i Srbiju po jednom pitanju nema popuštanja

Subota, 28.03.2026 | 11:03

Dva iz perspektive Brisela sporna zakona u Crnoj Gori, izmjene pravosudnih zakona u Srbiji, kao i neuspješno oduzimanje poslaničkog imuniteta bivšoj vicepremijerki u Albaniji, vratili su te tri države kandidatkinje za članstvo u Evropskoj uniji (EU) na ključni test pridruživanja – vladavinu prava, piše RSE.

Vujović: Da je Kos primjereno uvažila opoziciju stekla bi bolji uvid u pravo stanje u Crnoj Gori

Subota, 28.03.2026 | 09:25

Da je primjereno uvažila opoziciju i civilni sektor komesarka Kos bi stekla bolji uvid u pravo stanje u Crnoj Gori, saopštio je predsjednik SDP i jedan od lidera Evropskog saveza Ivan Vujović.

Tramp: Kuba je sljedeća

Subota, 28.03.2026 | 09:21

Predsjednik SAD-a Donald Tramp izjavio je u petak da bi Kuba mogla biti naredna meta američkih aktivnosti nakon Irana.

Živković i Vuković Kuč sa Martom Kos: Saradnja sa opozicijom presudna za uspjeh evropske integracije

Petak, 27.03.2026 | 21:33

Predsjednik Demokratske partije socijalista (DPS), Danijel Živković, i potpredsjednica, Aleksandra Vuković Kuč, sastali su se sa evropskom komesarkom za proširenje, Martom Kos, saopšteno je iz ove partije. Na sastanku je usaglašeno da su saradnja sa opozicijom i širok društveni konsenzus presudni za uspjeh evropske integracije Crne Gore, uprkos, kako navode iz DPS-a,  nedavnim izjavama iz vlasti da im opozicija za to nije potrebna.

Granična policija oduzela 51 kg duvana u vrijednosti od oko 3.600 eura, podnijeta krivična prijava protiv osumnjičenog

Subota, 28.03.2026 | 12:48

Službenici Regionalnog centra granične policije „Jug“ zaplijenili su 51 kilogram rezanog duvana bez odgovarajuće dokumentacije u Virpazaru i podnijeli krivičnu prijavu protiv R.M. (54) iz Bara zbog sumnje na nedozvoljenu trgovinu.

Marta Kos pitala dio vlasti: Zašto Pljevlja, Nikšić i Herceg Novi ne slave Dan nezavisnosti?

Subota, 28.03.2026 | 12:23

Prvi čovjek Herceg Novog Stevan Katić saopštio je da u tom gradu proslava nije u planu, dok je čelnik Pljevalja Dario Vraneš rekao da obilježavanja neće biti jer, kako je naveo u skandaloznom objašnjenju, „nema zainteresovanih“. Odluka za Herceg Novi nije definitivna, jer se navodno pregovara sa Katićem da promijeni stav.

Pretresi u više gradova: Zaplijenjeno oružje, droga i municija

Subota, 28.03.2026 | 12:18

Službenici Regionalnog centra bezbjednosti „Zapad“ su tokom pretresa u Nikšiću, Pljevljima i Plužinama oduzeli oružje, municiju i narkotike, saopšteno je iz Uprave policije (UP).  

Večeras počinje ljetnje računanje vremena: Sat sna manje

Subota, 28.03.2026 | 12:11

Ljetnje računanje vremena počinje u nedjelju tako što časovnike pomjeramo za jedan sat unapred, sa dva na tri. Ove godine ljetnje računanje vremena počinje malo ranije nego prošle godine, što kod mnogih izaziva zabunu. Ali razlog nije promjena pravila, već jednostavno kalendarska igra.

Koprivica - Zeković: Napredak u rješavanju ratnih zločina

Subota, 28.03.2026 | 11:57

Potpredsjednik Vlade Crne Gore za politički sistem, pravosuđe i antikorupciju Momo Koprivica primio je aktivistu za ljudska prava i politike sjećanja Aleksandra Sašu Zekovića, a razgovor je bio posvećen sistemskoj integraciji ljudskih prava i demokratskim vrijednostima u procesu evropskih integracija.

Vukčević: Krapovićev iskaz ključni dokaz da je Lazarević diskriminisan

Subota, 28.03.2026 | 11:40

Bivši načelnik Generalštaba Vojske Crne Gore (VCG) Zoran Lazarević bio je izložen kontinuiranom, sistemskom i višestrukom diskriminatornom postupanju od strane Ministarstva odbrane, a iskaz ministra Dragana Krapovića, iz kojeg se nedvosmisleno potvrđuje diskriminacija prema tužiocu zbog njegovog političkog ili drugog mišljenja, ključni je dokaz za to, prenosi Dan.

Lakušić: Moguće zloupotrebe u obračunu posebne naknade za Regionalni vodovod i komunalnih naknada

Subota, 28.03.2026 | 11:30

Sistem obračuna posebne naknade za Regionalni vodovod, kao i komunalnih naknada koje predstavljaju prihod lokalne samouprave, iako formalno jasno definisan, u praksi ostavlja prostor za pojave koje mogu dovesti do ozbiljnih nepravilnosti i narušavanja javnog interesa.

Potvrđena optužnica protiv šest osoba zbog stvaranja kriminalne organizacije i šverca droge

Subota, 28.03.2026 | 11:18

Vijeće Višeg suda u Podgorici potvrdilo je optužnicu Specijalnog državnog tužilaštva SDT protiv šest optuženih zbog sumnje da su formirali kriminalnu organizaciju i učestvovali u međunarodnom krijumčarenju marihuane, saopšteno je iz SDT-a.

Iako nema funkciju u vlasti, Dodik se ponaša kao da je ima

Subota, 28.03.2026 | 11:07

Iako formalno ne obnaša nijednu funkciju u vlasti Republike Srpske, posljednji događaji pokazuju da predsjednik SNSD-a Milorad Dodik i dalje ima presudan utjecaj na ključne procese, uključujući i rješavanje radničkih kriza, piše Klix.

Na putu ka EU za Crnu Goru, Albaniju i Srbiju po jednom pitanju nema popuštanja

Subota, 28.03.2026 | 11:03

Dva iz perspektive Brisela sporna zakona u Crnoj Gori, izmjene pravosudnih zakona u Srbiji, kao i neuspješno oduzimanje poslaničkog imuniteta bivšoj vicepremijerki u Albaniji, vratili su te tri države kandidatkinje za članstvo u Evropskoj uniji (EU) na ključni test pridruživanja – vladavinu prava, piše RSE.