Utorak, 04.02.2025 | 08:26
IZVOR: RTS, Science Alert

Nova studija: Pingvini nisu baš primjeri VJEČNE LJUBAVI, "RAZVODE" se češće nego ljudi

Pingvini, ipak, nisu uzorni bračni drugovi i simboli „vječne ljubavi“ u životinjskom svijetu, pokazala je nova dugogodišnja studija megakolonije malih pingvina u Australiji.




Foto: Ilustracija/Pixabay.com 

Dok mnoge vrste pingvina se smatraju socijalno monogamnim, ideja da biraju romantične partnere za cijeli život je uvreženo pogrešno shvatanje.

To je slučaj i sa malim pingvinima na Ostrvu Filip u Australiji, koji često pronalaze iste partnere iz godine u godinu. Ipak, stručnjaci smatraju da stopa „razvoda“ ponekad može da dostigne 50 odsto.

Tokom perioda od 12 sezona parenja, naučnici sa Univerziteta Monaš prebrojali su 250 „razvoda“ među kolonijom od skoro hiljadu uparenih pingvina. To je skoro 21 razvod godišnje između 2000. i 2013. godine.

Da bi se sve stavilo u perspektivu, godišnja stopa razvoda, primjera radi, u SAD je oko 2,4 braka na hiljadu, što je skoro 10 puta niže nego kod vrste malih pingvina.

Čitava megakolonija na Ostrvu Filip broji više od 37.000 malih pingvina, ali stručnjaci objašnjavaju da je njihov uzorak dobar indikator šta se dešava na širem planu.

„Razvode“ među pingvinima su istraživači brojali kada bi se označeni pingvin od prošlogodišnje sezone parenja pojavio naredne sa novim partnerom.

Kao što je čest slučaj i kod ljudi, na odluku pingvina da napusti ili ostane u paru često utiče i činjenica da li imaju podmladak.

„Kada je dobra godina, često ostaju sa partnerima, iako se i tada nešto dešava sa strane“, objašnjava ekofiziolog Ričard Rejna sa Univerziteta Monaš, koji proučava koloniju već 20 godina.

„Međutim, u lošim reproduktivnim sezonama mogu da pokušaju da pronađu novog partnera za sljedeću sezonu kako bi povećali šansu za uspešno parenje“, dodaje Rejna.

Ispostavilo se da mali pingvini nisu pretjerano vjerni, ali oni nisu jedina vrsta pingvina koja ruši našu iluziju „vječne ljubavi“.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Pomorski saobraćaj usporen nakon što je Iran saopštio da je ponovo zatvorio Hormuški moreuz

Ponedjeljak, 22.06.2026 | 08:54

Broj brodova koji su prošli kroz Hormuški moreuz naglo je opao sinoć nakon što je Iran objavio da je ponovo zatvorio taj plovni put, navodeći kao razlog izraelsko i američko kršenje privremenog mirovnog sporazuma, pokazuju podaci o pomorskom saobraćaju.

Vještačka inteligencija u medijima: Gdje su granice?

Nedjelja, 21.06.2026 | 18:45

„Vještačka inteligencija je za našu redakciju alat koji pomaže da pojednostavimo i unaprijedimo pojedine korake u redakcijskom radu. Međutim, ona definitivno nije sredstvo koje smije da preuzme suštinu našeg rada.“

Ne možete zaspati? Metoda 4-7-8 mogla bi biti rješenje za brzo uspavljivanje

Nedjelja, 21.06.2026 | 16:20

Problemi s uspavljivanjem muče veliki broj ljudi, a ubrzan tempo života, stres i pretjerano korištenje elektronskih uređaja često dodatno otežavaju odlazak na spavanje.

Ko prednjači u dugovječnosti? Ovo su zemlje sa najdužim očekivanim životnim vijekom do 2030.

Nedjelja, 21.06.2026 | 11:10

Prosječan životni vijek u mnogim zemljama nastaviće da raste do 2030. godine, a u Južnoj Koreji mogao bi da premaši 90 godina, pokazuje novo istraživanje.

Šta znači SPF broj na kremi za sunčanje: Evo kako najbolje zaštititi kožu od sunca

Subota, 20.06.2026 | 19:49

Kreću izrazito topli ljetnji dani, a mnogi se pitaju da li je krema za zaštitnim faktorom (SPF) zaista dovoljna zaštita kože od sunca.

Uhapšen Podgoričanin, osumnjičen da je bivšoj partnerki prijetio napadom, iznudio 3.000 eura i povrijedio je

Ponedjeljak, 22.06.2026 | 08:59

Policija je saopštila da je uhapsila M.R. (21) iz Podgorice zbog sumnje da je izvršio krivično djelo iznuda na štetu bivše emotivne partnerke.  

Pomorski saobraćaj usporen nakon što je Iran saopštio da je ponovo zatvorio Hormuški moreuz

Ponedjeljak, 22.06.2026 | 08:54

Broj brodova koji su prošli kroz Hormuški moreuz naglo je opao sinoć nakon što je Iran objavio da je ponovo zatvorio taj plovni put, navodeći kao razlog izraelsko i američko kršenje privremenog mirovnog sporazuma, pokazuju podaci o pomorskom saobraćaju.

Serena Vilijams u singlu na Vimbldonu poslije četiri godine

Ponedjeljak, 22.06.2026 | 08:51

Jedna od najvećih teniserki svih vremena, Serena Vilijams, vraća se na najveću scenu svjetskog tenisa i to u singlu na Vimbldonu.

Dodik: “Stvari se u BiH neće rješavati ratom već političkom voljom naroda”

Ponedjeljak, 22.06.2026 | 08:45

Lider Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) Milorad Dodik izjavio je da se stvari u BiH neće rješavati ratom već političkom voljom naroda.

Uhapšeni u posljednjoj akciji SDT-a pušteni da se brane sa slobode

Ponedjeljak, 22.06.2026 | 08:32

Navodni članovi kriminalne grupe koji su, prema tvrdnjama Specijalnog državnog tužilaštva (SDT), krijumčarili cigarete, a koji su procesuirani u poslednjoj akciji, pušteni su da se brane sa slobode.

EU uvodi strože kontrole vozila na granicama

Ponedjeljak, 22.06.2026 | 08:32

Nova pravila za ulazak u EU stupiće na snagu 1. jula, a njima je predviđeno da laka komercijalna vozila (LCV) i kombiji s najvećom dopuštenom težinom, uključujući prikolicu, od između 2,5 i 3,5 tona, koja se bave međunarodnim prevozom moraju da ugrade pametne tahografe (G2V2).

Na graničnom prelazu Luka Kotor uhapšena državljanka Ukrajine po međunarodnoj potjernici

Ponedjeljak, 22.06.2026 | 08:30

Službenici Sektora granične policije su juče, na graničnom prelazu Luka Kotor, prilikom pokušaja ulaska u Crnu Goru, uhapsili državljanku Ukrajine M.K. (43) iz Kijeva, za kojom je bila raspisana međunarodna potjernica od strane NCB Interpola Kijev.

Vojinović: Klima se promijenila na cijeloj teritoriji Crne Gore

Nedjelja, 21.06.2026 | 21:39

Klimatske promjene više nijesu problem budućnosti, već realnost koju osjećamo svakodnevno. Temperature u Crnoj Gori rastu, godišnja doba gube svoje prepoznatljive granice, a stručnjaci upozoravaju da je sjever zemlje među područjima koja se najbrže zagrijavaju.

Koprivica: Vlada će iskoristiti sve pravne mogućnosti da privatizaciju Telekoma proglasi ništavnom

Nedjelja, 21.06.2026 | 21:11

Vlada Crne Gore iskoristiće sve pravne mogućnosti da privatizaciju Telekoma Crne Gore iz 2005. godine proglasi ništavnom i zatraži obeštećenje države nastale prodajom tog državnog preduzeća Mađar Telekomu, za koju je američki sud 2011. presudio isplatu odštete od 95,2 miliona zbog dokazane korupcije u procesu.

Obradović i PAO: “Najveći ugovor za najvećeg ikada”

Nedjelja, 21.06.2026 | 21:26

Željko Obradović opet na klupi Panatinaikos – od danas je zvanično.