Utorak, 04.02.2025 | 15:49
IZVOR: krstarica.rs

Zdravija alternativa kafi – Tradicionalni napitak koji je ZANEMAREN

Ovaj napitak će vas jednako razbuditi, a ima iste efekte na nivo energije.




Foto: Ilustracija/ Pixabay

Jutarnja kafa nam je svima omiljena: imamo osjećaj da nas razbuđuje i daje nam energiju za ostatak dana.

Ipak, i kafa ima svoje tamne strane, a s vremena na vrijeme, dobro je iskoristiti neku alternativu.

Ovaj napitak će vas jednako razbuditi, a ima iste efekte na nivo energije, ali bez potencijalnih posljedica.

Naime, riječ je o kafi od cikorije.

Riječ je o zamjeni za kafu poznata je vjekovima, a smatra se da je prvi put ušla u upotrebu u Francuskoj početkom XIX vijeka kada su zbog nestašice kafe, ljudi počeli da dodaju mljeveni koren cikorije u topli napitak.

Istina jeste da ona i sama ima ukus sličan kafi ali ako je pomješate sa nekim biljnim mlijekom, dobićete napitak koji je gotovo identičan kao latte sa biljnim mlijekom.

Cikorija sadrži biljna vlakna koja pomažu održanju zdravog mikorbioma u organima za varenje (inulin) i pomaže u održavanju stabilnog nivoa šećera u krvi, prenosi buro247.rs

Riječ je o mediteranskoj biljci koja je bogata mineralima, poput cinka, magnezijuma, mangana, kalcijuma, kalijuma, kao i vitaminima A, B6, C, E, K, i vjekovima je poznata po tome što blagotvorno djeluje na zdravlje. Obično se dodaje u salate, njeno lišće možete pripremati isto kao i spanać, dok se korijen najčešće melje i konzumira kao zamjena za kafu.

Vjeruje se da je ova biljka dobra za naše srce jer smanjuje nivo lošeg holesterola u krvi, koji je jedan od glavnih krivaca za aterosklerozu i visok krvni pritisak, pa samim tim i za infarkt i šlog. Njeni moćni sastojci mogu pomoći u sprečavanju stvaranja tromba, a brojne studije kažu i da ima antikancerogeno dejstvo jer usporava rast tumora, ali i djeluje preventivno, recimo, kod kancera dojke i debelog crijeva. Takođe, cikorija se od davnina smatra odličnom za bol kod artritisa jer ima antizapaljensko dejstvo, a stoga pomaže i kod bolova u mišićima, pišu na sajtu Organicfacts.net.

Jača imunitet

Ako ste često bolešljivi, cikorija može biti pravi izbor jer je idealan buster za imunitet. Ona suzbija mnoge opasne bakterije, a bogata je i elementima koji se ponašaju kao moćni antioksidanti i izbacuju slobodne radikale iz našeg tijela. Tim oslobađanjem od štetnih čestica smanjuje se rizik od mnogih bolesti.

Ublažava stres

Zahvaljujući njenim sedativnim svojstvima, uz cikoriju ćete znatno smanjiti anksioznost, razbistrićete um, osloboditi se stresa i svih opasnosti koje on nosi. Neke studije su pokazale da ekstrakti korena cikorije mogu pomoći i kod nesanice. A kad se već oslobodite napetosti i dobro naspavate, na dobrom ste putu da vas zaobiđu i srčani problemi, hormonski disbalans, prerano starenje…

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Istraživanje Spektrum Analitika: DPS 26,3 odsto, PES 20,2 odsto, NSD 15,1 odsto, DNP 7,5 odsto...

Utorak, 28.04.2026 | 10:36

Demokratska partija socijalista ima podršku 26,3 odsto građana, Pokret Evropa sad 20,2 odsto, Nova srpska demokratija 15,1 a Demokratska narodna partija 7,5 odsto, pokazalo je istraživanje agencije Spektrum analitika.

MPNI podnijelo krivičnu prijavu zbog lažne diplome

Utorak, 28.04.2026 | 08:25

Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija saopštilo je da je podnijelo još jednu krivičnu prijavu Osnovnom državnom tužiocu u Podgorici zbog osnovane sumnje da je J.Đ. dostavio lažnu i neistinitu obrazovnu ispravu.

Podnijet optužni predlog protiv ginekologa zbog sumnje na nedozvoljene polne radnje

Utorak, 28.04.2026 | 09:44

Osnovno državno tužilaštvo u Podgorici podnijelo je optužni predlog Osnovnom sudu u Podgorici protiv P.J, ljekara specijaliste ginekologije i akušerstva iz Podgorice, zbog osnovane sumnje da je izvršio krivično djelo nedozvoljene polne radnje.

U Budvi uhapšen turski državljanin zbog falsifikovanja dozvole za privremeni boravak i rad u Crnoj Gori

Utorak, 28.04.2026 | 09:06

Budvanska policija je saopštila da je u Bečićima kontrolisala državljanina Republike Turske kod kojeg je pronađena falsifikovana dozvola za privremeni boravak i rad u Crnoj Gori, zbog čega je uhapšen.

Biografski film o Majklu Džeksonu srušio očekivanja: Prestigao i "Openhajmera"

Utorak, 28.04.2026 | 09:16

Film je privukao skoro sve demografske grupe,, pokazujući da loše recenzije kritičara nisu imale uticaja. 

Tramp: Merc ne zna o čemu govori, nije ni čudo što Njemačkoj ide tako loše i ekonomski i uopšte...

Utorak, 28.04.2026 | 21:37

Njemački kancelar Fridrih Merc kazao je ranije da Amerikanci očigledno nemaju strategiju u ratu sa Iranom.

Napadnut tehničar bjelopoljske bolnice, nanesene mu teške tjelesne povrede, osumnjičeni na saslušanju

Utorak, 28.04.2026 | 21:00

Iz bjelopoljske bolnice "Vijestima" je potvrđeno da je Milićević zadobio povrede u vidu preloma nosa.

Građani plaćaju „za svaki slučaj“ - Kada je zaista potrebna međunarodna vozačka?

Utorak, 28.04.2026 | 21:27

Većina građana prije putovanja izvadi međunarodnu vozačku dozvolu, iako im u mnogim slučajevima nije potrebna. Nacionalna vozačka dozvola važi u većini evropskih zemalja, zato je važno provjeriti gdje se traži međunarodna vozačka.

Ivanović: Radovi na sanaciji krova SC “Morača“ počinju ove sedmice, koštaće 940.000 eura

Utorak, 28.04.2026 | 20:37

Nakon višegodišnjeg zanemarivanja i brojnih najava – krov Sportskog centra “Morača” uskoro će biti rekonstruisan. Nadležni su za RTV Podgorica istakli da radovi počinju ove sedmice, koštaće oko 940 hiljada eura i neće remetiti održavanje utakmica. Najavljeni su i radovi na Stadionu malih sportova.

Šahmanović: Crna Gora spremna za investicije i kapitalne energetske projekte

Utorak, 28.04.2026 | 20:45

Crna Gora je spremna za investicije i kapitalne energetske projekte, saopštio je ministar energetike i rudarstva Admir Šahmanović, u Dubrovniku, gdje je otvoren prvi dan Foruma Tri mora, jednog od najznačajnijih regionalnih skupova posvećenih infrastrukturnoj, energetskoj i ekonomskoj integraciji Centralne i Jugoistočne Evrope.

Kotoranin osumnjičen da je pijan prijetio policajcima i lakše ih povrijedio

Utorak, 28.04.2026 | 20:10

 Uhapšen je Kotoranin D.B. (22), koji je osumnjičen da je prijetio policajcima i lakše ih povrijedio, saopšteno je iz Uprave policije (UP).  

MKM Fejziću: Obnova džamije u Radulićima nije zabranjena, poništavanje ranije saglasnosti pravna nužnost

Utorak, 28.04.2026 | 20:24

Ministarstvo kulture i medija (MKM) reagovalo je na navode reisa Islamske zajednice u Crnoj Gori Rifata Fejzića, i saopštilo da obnova Hajdar-pašine džamije u Radulićima nije zabranjena, već je poništavanje ranije saglasnosti pravna nužnost.

Božović: SDT uskoro u novoj zgradi, reforme u toku

Utorak, 28.04.2026 | 21:15

Ministar pravde Bojan Božović objašnjava da predložene izmjene Zakona o izvršenju i obezbjeđenju imaju, kako je naveo, dvostruki cilj: usklađivanje nacionalnog zakonodavstva sa pravnom tekovinom Evropske unije i unapređenje njegove praktične primjene kroz otklanjanje nedostataka uočenih u dosadašnjoj praksi. Oskar Huter iz DPS-a pita ministra što nam znači usklađivanje sa evropskim vrijednostima, kad, kako tvrdi, ne poštujemo ni sopstveni Ustav.

Pekić: Drakonskim kaznama za roditelje riješiti problem lažnih dojava o bombama

Utorak, 28.04.2026 | 19:40

Nakon hapšenja državljanina BiH zbog lažne dojave o bombi u školi “Vasa Pavić”, ali i otkrivanja više maloljetnika koji su prethodno slali mejlove prijeteće sadržine, situacija se ne poboljšava – juče je nakratko prekinuto prvo državno takmičenje u Medicinskoj školi, takođe zbog lažne dojave o bombi. Eksperti za bezbjednost upozoravaju da je neophodno promijeniti zakon koji bi omogućio drakonske kazne za roditelje, prenosi RTV Podgorica.

Budućnost Voli rutinski do finala nakon ubjedljive pobjede u Baru

Utorak, 28.04.2026 | 19:03

Košarkaši Budućnosti savladali su Mornar u Baru 103:76 i bez problema završili polufinalnu seriju, uz kontrolu utakmice od samog početka.