Srijeda, 05.02.2025 | 19:19
IZVOR: kolektiv.me

Saradnjom institucija kulture Crne Gore i Mađarske biće konkretizovani ZAJEDNIČKI POKRETI, posebno u oblasti kinematografije

Mađarska ima infrastrukturu i kadar, ali su prirodne ljepote Crne Gore značajan dodatak ponudi inostranim produkcijama, zbog čega bi dvije zemlje trebalo zajedno da nastupaju kako bi unaprijedile kinematografiju, a saradnjom predstavnika institicija kulture biće konkretizovani zajednički projekti.




Foto: Ministarstvo kulture i medija

To je poručeno tokom posjete ministarke kulture i medija  Tamare Vujović Mađarskoj gdje se sastala sa ministrom kulture i inovacija Mađarske Balazas Hankom u okviru Samita Zapadnog Balkana o kulturi i obrazovanju, u Budimpešti. 

Vujović smatra da je važno da region nastupa zajedno i zajedničke vrijednosti predstavi svijetu. 

"Možemo da učimo jedni od drugih, razmjenjujemo znanja i iskustva. Želim da zahvalim Mađarskoj na podršci Crnoj Gori na putu ka Evropskoj uniji, posebno u periodu njenog predsjedavanja. Mađarska nam je značajan partner i veliki prijatelj", kazala je Vujović. 

Hanko je istakao da Mađarska snažno podržava integraciju zemalja Zapadnog Balkana u EU i želi da unaprijedi proces proširenja. 

Naveo je da je važno jačanje kulturnog identiteta, kao i da svi njeguju tradiciju i nasljeđe jer će to doprinijeti da region bude snažniji i konkurentniji na svjetskoj kulturnoj sceni.

Vujović je rekla da je uspostavljen okvir za saradnju u oblasti kulture, a kao važne aspekte saradnje istakla je kulturnu baštinu i kinematografiju. 

"Možemo mnogo toga naučiti od Mađarske, jer ste u posljednjih nekoliko godina postigli mnogo i značajno unaprijedili sektor kulture investirajuci 1.5 milijardu eura u izgradnju objekata kulture", primijetila je Vujović. 

Dogovoreno je uspostavljanje direktne saradnje između predstavnika institicija kulture kako bi se definisali i konkretizovali projekti koji se mogu zajedno raditi. 

Foto: Ministarstvo kulture i medija

Vujović je u Budimpešti razgovarala i sa vladinim komesarom za unapređenje mađarske kinematografije Csaba Kaelom o uspostavljanju saradnje u toj oblasti. 

"Želimo da učimo iz vašeg primijera, jer Mađarska ima veliko iskustvo u ovoj oblasti. Crna Gora ima potencijal i uslove da postane značajna filmska destinacija, ali nam je potrebna podrška u prvom redu u obučavanju i obrazovanju mladog kadra", rekla je Vujović. 

Kael je kazao da žele uspostaviti saradnju sa Filmskim centrom Crne Gore, predložio potpisivanje memoranduma o saradnji, naglašavajući da Mađarska ima infrastrukturu i kadar, ali da su prirodne ljepote Crne Gore značajan dodatak ponudi inostranim produkcijama.

"Zbog svega ovoga, zajednički nastup dvije zemlje u ovoj oblasti značajno bi unaprijedio naše sektore kinematografije", vjeruje Kael. 

Istakli su da je za zemlje kao što su Crna Gora i Mađarska važno da razvijaju koprodukcione projekte, šire publiku i omogućavaju da njihova kinematografska djela stignu do sto većeg broja ljudi.

Sagovornici su zaključili da bi uspostavljanje regionalne platforme za distribuciju kinematografskih sadržaja bio važan korak, koji bi omogućio filmskim stvaraocima da se predstave regionu i svijetu. 

Iskazano je interesovanje za uspostavljanje direktne saradnje fakulteta koji se bave obrazovanjem u oblasti kinematografije.

Kael je pokazao interesovanje i za saradnju nacionalnih televizija dvije zemlje, razmjenu kinematografskih djela u prvom redu filmova i tv serija. 

Foto: Ministarstvo kulture i medija

Tokom zvanične posjete Mađarskoj, ministarka Vujović sastala se sa Atilom Ledenjijem, direktorom Art Marketa u Budimpešti, sa kojim je razgovarala o mogućnostima i modelima za učešće crnogorskih umjetnika na ovom prestižnom međunarodnom sajmu savremene umjetnosti.

Direktor Ledenji predstavio je koncept i značaj Art Marketa, ističući da je riječ o jednom od najvažnijih događaja u oblasti savremene umjetnosti u Evropi, koji okuplja umjetnike, kustose, galeriste i kolekcionare iz cijelog svijeta. Poseban fokus sajma je na promociji umjetnika iz Jugoistočne Evrope, s ciljem da se manje afirmisanim umjetnicima pruži prilika da predstave svoja djela međunarodnoj publici, uspostave kontakte sa renomiranim galerijama i stvore nove mogućnosti za profesionalni razvoj.

Ministarka Vujović istakla je važnost jačanja međunarodne vidljivosti crnogorske savremene umjetnosti i izrazila spremnost Ministarstva da podrži učešće crnogorskih umjetnika na ovogodišnjem izdanju Art Marketa. Naglasila je da će Ministarstvo, u saradnji sa relevantnim institucijama, raditi na stvaranju uslova koji će omogućiti kvalitetno predstavljanje crnogorske umjetničke scene na ovom značajnom događaju.

Učešće crnogorskih umjetnika na Art Marketu u Budimpešti  značajno je za jačanje kulturne diplomatije i međunarodne saradnje, kao i doprinos razvoju savremene umjetničke scene Crne Gore.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

BS: Nastavićemo da njegujemo i ponosno prenosimo svoj maternji jezik

Subota, 21.02.2026 | 17:06

Bošnjačka stranka upućuje srdačne čestitke povodom 21. februara, Međunarodnog dana maternjeg jezika svim Bošnjacima u Crnoj Gori, regionu i širom svijeta.  

CNP: Kamerni orkestar Milanske skale prvi put u Crnoj Gori – koncert svjetskog ranga u martu

Petak, 20.02.2026 | 12:57

Kamerni orkestar Milanske skale (Cameristi della Scala) nastupiće 23. marta na Velikoj sceni Crnogorskog narodnog pozorišta s programom „Osam godišnjih doba“. Gostovanje prestižnog svjetskog orkestra realizuje se prvi put u Crnoj Gori i našem nacionalnom teatru.

Vujović: Mladima i djeci otvaramo prostor u kulturi

Srijeda, 18.02.2026 | 14:25

Kulturna politika nije administrativni okvir, već strateška opredijeljenost da kultura bude aktivno mjesto rasta i razvoja djece i mladih, zato je Operosa Zimski operski festival na Cetinju dokaz da otvaramo prostor u kojem se djeci i mladima daje stvarna prilika da budu učesnici da uče, da se susreću sa umjetnošću i da zajedno gradimo kulturnu publiku budućnosti.

CNP: „Seviljski berberin“ očarao publiku

Nedjelja, 15.02.2026 | 17:46

Koncertno izvođenje opere Seviljski berberin Đoakina Rosinija, u režiji italijanskog reditelja Stefana Ferare, održano je sinoć na Velikoj sceni Crnogorskog narodnog pozorišta, čime je, kako se navodi u saopštenju, nacionalni teatar još jednom potvrdio snažan kontinuitet razvoja muzičko-scenske djelatnosti.

Folklorni ansambl KIC-a „Budo Tomović“ u junu slavi 80 godina rada, centralna proslava u Podgorici i turneja po svijetu

Subota, 14.02.2026 | 20:31

Folklorni ansambl KIC-a "Budo Tomović" obilježava 80 godina rada – centralna proslava održaće se 6. juna velikim koncertom u Podgorici, kao i turnejom po svijetu. Ipak, kako naglašava umjetnički rukovodilac ansambla, glavni izazov u radu im je nedostatak igrača.

Pojačane mjere i zatvaranje ulica zbog derbija u Podgorici

Subota, 21.02.2026 | 11:50

Utakmica između FK Budućnost i FK Sutjeska biće odigrana danas od 14 časova na Gradskom stadionu „Pod Goricom“ u Podgorica, a nadležni su najavili pojačane mjere bezbjednosti i izmjene u režimu saobraćaja.

Dogovor je konačan, vraća se Zinedin Zidan

Subota, 21.02.2026 | 10:11

Zinedin Zidan će postati novi selektor Francuske.

U Baru lišeni slobode supružnici iz Švedske osumnjičeni da su protivzakonito odveli svoje dijete

Subota, 21.02.2026 | 11:15

Barska policija je u saradnji sa NCB Interpol Podgorica, postupajući po međunarodnoj potjernici NCB Interpol Štokholm, uhapsila bračni par iz Švedske, stare 63 i 53 godine, zbog sumnje da su protivzakonito odveli svoje maloljetno dijete, navodi Uprava policije.

Vesni Bratić već u ponedjeljak skidaju nanogicu

Subota, 21.02.2026 | 11:42

Nekadašnjoj ministarki prosvjete, nauke, kulture i sporta Vesni Bratić juče je ukinut pritvor, a već u ponedjeljak biće joj ukinuta mjera zabrane napuštanja stana i skinuta nanogica ukoliko se tog dana prema planu Specijalnog tužilaštva saslušaju sva tri svjedoka u okviru ove istrage, kazao je za Pobjedu advokat Mitar Šušić.

Novaković Đurović: Rado ću se odazvati pozivu SDT-a i dati sve informacije kako je građevinska mafija krala šljunak

Subota, 21.02.2026 | 11:00

Potpredsjednica Građanskog pokreta URA i bivša ministarka ekologije, prostornog planiranja i urbanizma Ana Novaković Đurović saopštila je da će se rado odazvati pozivu Specijalnog državnog tužilaštva, povodom krivične prijave za koju, kako je kazala, u ovom trenutku, ne zna ko je podnio, ali da pretpostavlja da je građevinska mafija.

Najveće poslaničke plate u regionu: Hrvatska prva, Crna Gora na šestom mjestu

Nedjelja, 22.02.2026 | 09:16

Istraživački centar Skupštine objavio je istraživanje o zaradama poslanika u prethodnoj godini. Obuhvatili su zemlje regiona – Crnu Goru, Albaniju, Bosnu i Hercegovinu, Hrvatsku, Kosovo, Sjevernu Makedoniju, Sloveniju i Srbiju.

Dukaj: Iskorak ka konačnom i zakonitom rješenju

Nedjelja, 22.02.2026 | 09:03

Odluku Glavnog grada Podgorica i Opštine Tuzi da pitanje razgraničenja i podjele imovine povjere arbitraži pozdravilo je i Ministarstvo javne uprave.

Tramp ponovo o Grenlandu: Poslaćemo sjajan bolnički brod

Nedjelja, 22.02.2026 | 08:46

Američki predsjednik Donald Tramp saopštio je da u saradnji sa guvernerom Luizijane Džef Lendri planira da pošalje bolnički brod na Grenland, autonomnu teritoriju u sastavu Danska. Grenland je i ranije bio u fokusu Trampovih izjava, budući da je više puta govorio o mogućnosti da Sjedinjene Američke Države preuzmu kontrolu nad tim ostrvom.

Abazović o Ani Novaković Đurović: Žena - vučica - ministarka koja je državi spasila milione eura

Subota, 21.02.2026 | 21:11

Potpredsjednica Građanskog pokreta URA i bivša ministarka ekologije, prostornog planiranja i urbanizma Ana Novaković Đurović našla se u fokusu javnosti nakon što je Specijalno državno tužilaštvo (SDT) pozvalo je na saslušanje u vezi s rušenjem postrojenja kompanije Montenegro Petrol i postupcima protiv nelegalne eksploatacije šljunka.

Planinar pao prilikom uspona na Hajlu, u toku akcija spašavanja

Subota, 21.02.2026 | 20:59

Planinar Ćazim Fetahović doživio je nesreću danas oko 17.10 sati prilikom uspona na planinu Hajlu, rečeno je Vijestima nezvanično iz Uprave policije.

Horoskop za 22. februar: Škorpiji dan u znaku ljubavi, Rak romantično raspoložen

Subota, 21.02.2026 | 20:42

Vodolija - Danas samo nemojte dozvoliti da vas umor i neka forma učmalosti obuzmu, pa da dan provedete zatvoreni u sebe.

Četiri vatrogasca povrijeđena prilikom gašenja požara na kući u Rožajama

Subota, 21.02.2026 | 20:24

Prema informacijama iz Uprave policije, do nezgode je došlo oko 16.45 sati, kada se tokom izlaska na teren prevrnulo vozilo vatrogasne službe  

Crna Gora do kraja godine može postati dio jedinstvene roming zone EU

Subota, 21.02.2026 | 21:28

I dok čekamo punopravno članstvo u Uniji, Crna Gora bi do kraja godine mogla da postane dio jedinstvene roming zone, što bi građanima donijelo korišćenje mobilnih usluga u Evropskoj uniji po domaćim cijenama. Prije toga potrebno je uskladiti zakonodavstvo s evropskim pravilima i sprovesti tehničke pripreme. Istraživali smo koliko je taj cilj realan i šta država radi po tom pitanju.

Svaki peti par u Crnoj Gori suočava se sa neplodnošću

Subota, 21.02.2026 | 21:05

Sve više parova u Crnoj Gori put do roditeljstva započinje u ordinacijama za vantjelesnu oplodnju. U posljednjih pet godina, prema zvanično dostupnim podacima, ukupno je završeno 2.227 postupaka vantjelesne oplodnje. Ipak, stručnjaci apeluju da je u liječenju neplodnosti presudno javiti se na vrijeme i ne odlagati pregled.

Huter: Crna Gora postala sve samo ne slobodna zemlja

Subota, 21.02.2026 | 20:21

Poslanik Demokratske partije socijalista (DPS) Oskar Huter osudio je nove uvrede i prijetnje upućene svima koji „argumentovano i dostojanstveno“ ukazuju na urušavanje crnogorskih državnih i nacionalnih vrijednosti, ističući da su takvim napadima naročito izložene žene.