Srijeda, 05.02.2025 | 20:41
IZVOR: kolektiv.me

Vujović: Crna Gora UBRZAVA uspostavljanje nacionalne kontakt tačke za SIGURNIJI INTERNET

Internet je moćan alat koji uz prilike donosi rizike i prijetnje, zato Ministarstvo kulture i medija angažovamo radi da Crna Gora što prije dobije nacionalnu kontakt tačku sa velikim online platformama (VLOP) i sa njima dogovori brzu reakciju u slučajeva širenja dezinformacija, govora mržnje I online nasilja, kako je to predvidjeno evropskim zakonodavstvo.




Foto: Ministarstvo kulture i medija

To je poručila ministarka kulture i medija Tamara Vujović povodom Dana sigurnijeg interneta, i posebno istakla koliko je važno da djecu i mlade podučavamo o digitalnoj bezbjednosti, osnažujemo ih u online svijetu, kao i da osiguramo zaštitne sisteme i ulažemo u alate za bezbjednost na mreži.

Prisustvo mladih na internetu je, kako smatra, neizbježno, međutim, digitalni svijet sa sobom nosi ozbiljne rizike i opasnosti što može da utiče na njihovo mentalno zdravlje, dobrobit i sve druge aspekte života.

“Naše posljednje istraživanje je pokazalo da mladi informacije uglavnom traže na internetu, ali ohrabruje što su sve svjesniji da ne mogu svim informacijama vjerovati. Zbog širenja lažnih vijesti, dezinformacija i manipulacija, kritičko razmišljanje postaje ključna vještina u digitalnom dobu. Edukacija o prepoznavanju pouzdanih izvora i provjeri činjenica neophodna je kako bi se mladi zaštitili od pogrešnih i potencijalno štetnih informacija. Moramo ih osnažiti da kritički procjenjuju informacije koje konzumiraju i dijele, te koriste internet kao alat za učenje, komunikaciju i razvoj, uz poštovanje drugih korisnika”, istakla je Vujović.

Korišćenje sigurnog interneta ne samo da će zaštititi najmlađe od potencijalnih opasnosti već će i podstaći njihov razvoj u digitalno pismene i odgovorne građane. Ključno je da osnažimo mlade da budu informisani, angažovani i kritički osviješteni članovi društva. Prva Medijska strategija stavlja naglasak na jačanje medijske pismenosti i predstavlja sveobuhvatan okvir za promociju kritičkog razmišljanja, razvoj digitalnih vještina i prevenciju digitalnog nasilja.

 Vujović je jasna da “kako bi naši gradjani bili sigurniji na mrežama uspostavićemo komunikaciju sa velikim online platformama (VLOP) i sa njima dogovoriti da brzo reaguju u slučajeva širenja dezinformacija, govora mržnje I online nasilja”.

“Prve kontakte smo, u oktobru 2024, uspostavimo sa Metom. Nastojaćemo i da što prije Crna Gora dobije nacionalnu kontakt tačku sa VLOP, kako je to predvidjeno evropskim zakonodavstvom. U cilju prenošenja novih uredbi EU, koje se tiču sigurnosti gradjana na mrezama, ove godine započinjemo zahtjevan proces usaglasavanja nasih propisa sa Digital services act (DSA) I Digital marcet act (DMA) EU”,  poručila je Vujović.

Ona je podsjetila da u sklopu Medijske strategije, imamo brojne aktivnosti kojima tretiramo pitanje medijske pismenosti, kao jednu od osnovnih vještina digitalnog doba, jer to više nije opciona vještina, već je neophodna za aktivno učestvovanje u modernom društvu.

“Biće formiran i Nacionalni savjet za medijsku pismenost, koji će osigurati sistematično planiranje i praćenje aktivnosti u ovoj oblasti, omogućavajući da naš odgovor na izazove bude sveobuhvatan i dugoročan”,  navodi se u poruci ministrake.

“Roditelji, nastavnici, stručni saradnici, ali i svi mi imamo važnu ulogu i odgovornost da stvorimo sigurnije online okruženje, bolje internetsko iskustvo i promovišemo odgovorniju upotrebu tehnologija. To je moguće samo ujedinjenim pristupom i zajedničkim djelovanjem. Velika odgovornnost je na akterima iz obrazovanja, medija, telekomunikacionog sektora”,  zaključila je Vujović.

Obilježavanjem Dana sigurnijeg interneta podsjećamo koliko je važno stalno učiti i prilagođavati se digitalnom dobu kako bismo internet učinili sigurnim i pozitivnim mjestom za sve generacije.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Cetinje u znaku umjetnosti: Još jedno uspješno izdanje Fun Festa

Ponedjeljak, 22.06.2026 | 09:39

Fun Fest Cetinje i ove godine potvrdio je značaj na kulturnoj sceni Crne Gore, okupljajući umjetnike i publiku kroz raznovrstan program i zajedničko festivalsko iskustvo koje je obilježilo Prijestonicu tokom trajanja festivala – javljaju iz Centra za kulturu Prijestonice.

Preminula hrvatska književnica i novinarka Slavenka Drakulić

Nedjelja, 21.06.2026 | 09:27

Hrvatska književnica i novinarka Slavenka Drakulić preminula je u 77. godini, prenio je zagrebački Jutarnji list.

U Kotoru počela ekspertska misija Organizacije gradova svjetske baštine

Četvrtak, 18.06.2026 | 13:31

U Palati Bizanti danas je počeo radni dio ekspertske misije Organizacije gradova svjetske baštine, koja u Kotoru boravi 18. i 19. juna. Misiju je otvorio potpredsjednik Opštine Kotor dr Igor Kumburović, poželjevši dobrodošlicu predstavnicima OWHC-a i učesnicima radionica, saopšteno je iz te opštine.

Evropski filmski festival od 19. juna u svih 25 crnogorskih opština

Srijeda, 17.06.2026 | 09:23

Publika širom Crne Gore od 19. juna do 18. avgusta imaće priliku da besplatno prati savremena ostvarenja evropske kinematografije u okviru Evropskog filmskog festivala, koji će biti organizovan u svih 25 crnogorskih opština, saopšteno je iz Evropske kuće.

Otvoren III FunFest: Cetinje je grad žive i savremene kulture

Subota, 13.06.2026 | 10:50

Na Ljetnjoj pozornici sinoć je svečano otvoren III FunFest Cetinje, festival komedije i zabave koji je i ove godine okupio brojne ljubitelje pozorišne umjetnosti i kulturnih sadržaja – javlja CZK Prijestonice.

Pejović: Sinhronizovani napadi Ðukanovića i Vučića dokazuju njihovu neraskidivu vezu

Nedjelja, 05.07.2026 | 20:32

Današnji sinhronizovani napadi SNS-a i DPS-a dokazuju neraskidivu vezu Ðukanovića i Vučića. Ove dvije navodno zavađene strukture imaju paničnu potrebu da se zajedno štite i održavaju, dok pred očima javnosti pokušavaju da zamagle istoriju zajedničkog djelovanja, saopštio je generalni sekretar Pokrta Evropa sad (PES) Boris Pejović.

Belingem oduševljen pobjedom, pa "potkačio" bivše reprezentativce Engleske

Ponedjeljak, 06.07.2026 | 09:57

Engleska je u četvrtfinalu Svjetskog prvenstva, pošto je pobijedila jednog od domaćina Meksiko sa 3:2 i sa igračem manje od 54. minuta meča.

Mitrović: Svaka čast momcima

Ponedjeljak, 06.07.2026 | 08:29

Košarkaška reprezentacija Crne Gore savladala je sinoć Rumuniju (65:64) u posljednjem kolu prve faze kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo i sa prve pozicije se plasirala u narednu fazu.

Spajić danas pred poslanicima: Na koja pitanja će odgovarati premijer

Ponedjeljak, 06.07.2026 | 08:30

Premijer Milojko Spajić odgovaraće danas na pitanja poslanika u okviru premijerskog sata, a među najavljenim pitanjima su evropske integracije, stanje u zdravstvu, razvoj sjevera, izgradnja mosta na Bojani, položaj radnika i status Bokeljske mornarice. Poslanici će pitati i o navodnim zabranama ulaska pojedinim putnicima iz Srbije tokom izbora u Nikšiću, otvaranja Svetog Stefana, kao i izjave savjetnika ministra vanjskih poslova da je – Srbija bolesnik na Dunavu. Početak premijerskog sata zakazan je za 13 časova.

Uplovljavaju četiri broda sa 3,27 hiljada putnika

Ponedjeljak, 06.07.2026 | 12:22

U kotorsku luku danas će uploviti četiri broda sa 3,27 hiljada putnika.

MPNI objavilo Konkurs za stipendije za talentovane učenike za školsku 2026/2027. godinu

Ponedjeljak, 06.07.2026 | 15:47

Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija je objavilo Konkurs za dodjelu stipendija talentovanim učenicima za školsku 2026/2027. godinu.

Šarec: EU pokazala volju, crnogorski poslanici da pokažu mudrost

Ponedjeljak, 06.07.2026 | 15:37

Glasanje o pokretanju procesa izmjena Ustava, koje je zakazano za danas, moglo bi odrediti tempo daljeg napretka Crne Gore na putu ka Evropskoj uniji.

MUP objavio raspored pojačanih kontrola saobraćaja za danas i sjutra

Ponedjeljak, 06.07.2026 | 14:43

U okviru kampanje “Živi, ne žuri“ koju sprovode Uprava policije i Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) objavljen je raspored pojačanih kontrola saobraćaja za danas i sjutra.

Ronaldo: Anćeloti i Vinisijus najveći krivci za neuspjeh Brazila na Mundijalu

Ponedjeljak, 06.07.2026 | 15:30

Legendarni brazilski fudbaler Ronaldo Nazario oštro je kritikovao selektora Karla Anćelotija i Vinisijusa Žuniora nakon šokantne eliminacije Brazila od Norveške u osmini finala Svjetskog prvenstva, ocijenivši da su njihove greške bile ključni razlog neuspjeha "karioka".

MPNI: Povećane stipendije srednjoškolcima romske i egipćanske zajednice

Ponedjeljak, 06.07.2026 | 15:21

Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija (MPNI) raspisalo je konkurs za dodjelu stipendija za školsku i studijsku 2026/2027. godinu namijenjene učenicima i studentima iz romske i egipćanske zajednice, naveli su iz tog resora.

Bar: Uhapšen državljanin BiH, osumnjičen za krađu novca iz vjerskog objekta

Ponedjeljak, 06.07.2026 | 15:10

Policijski službenici Odjeljenja bezbjednosti Bar, preduzimajući intenzivne aktivnosti na otkrivanju i rasvjetljavanju krivičnih djela iz oblasti imovinskog kriminaliteta, su po nalogu Osnovnog državnog tužilaštva u Baru lišili slobode A.P. (53), državljanina Bosne i Hercegovine, zbog sumnje da je izvršio krivično djelo teška krađa na štetu jednog vjerskog objekta u mjestu Dobre Vode.

Dopunjen sporazum o poslovanju Grupe Triglav na italijanskom tržištu automobilskih osiguranja

Ponedjeljak, 06.07.2026 | 13:47

Grupa Triglav nastavlja poslovanje na italijanskom tržištu i tokom 2026. godine u saradnji sa partnerima.

ETF prati razvoj vještačke inteligencije: Diploma otvara vrata svjetskog tržišta

Ponedjeljak, 06.07.2026 | 14:55

Vještačka inteligencija već danas mijenja gotovo sve oblasti inženjerstva, zbog čega Elektrotehnički fakultet (ETF) Univerziteta Crne Gore kontinuirano prilagođava studijske programe savremenim tehnološkim trendovima. Studenti, kako ističe dekan ETF-a prof. dr Budimir Lutovac, još tokom studija stiču praktična iskustva kroz projekte, stručne prakse i saradnju sa privredom, dok diploma ovog fakulteta predstavlja značajnu preporuku za nastavak školovanja i karijeru u vodećim svjetskim kompanijama i istraživačkim centrima.

Kejn: Nevjerovatno sam ponosan na tim

Ponedjeljak, 06.07.2026 | 14:43

Spektakularni duel osmine finala Svjetskog prvenstva na "Asteki" pripao je Engleskoj, koja je slavila sa 3:2, rastužila Meksiko i zakazala četvrtfinalni duel protiv Norveške.

Milatović primio Marselu u oproštajnu posjetu: Italija važan partner Crne Gore na evropskom putu

Ponedjeljak, 06.07.2026 | 13:22

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović saopštio je da je primio u oproštajnu posjetu ambasadorku Italije Andreinu Marselu i zahvalio joj na predanom radu, prijateljskom odnosu prema Crnoj Gori i doprinosu daljem jačanju odnosa između dvije države.