Četvrtak, 06.02.2025 | 09:59
IZVOR: gradski.me/ Adria TV

PAMETNI SEMAFORI na ključnim raskrsnicama Podgorice u FUNKCIJI od SREDINE MJESECA

Adaptibilno upravljanje saobraćaja na deset raskrsnica u Podgorici biće u funkciji od sredine februara, najavili su za Gradski portal iz gradskog preduzeća Komunalne usluge.




Foto: YouTube screenshot/ Služba za odnose s javnošću Glavnog grada 

Na ovaj način će Podgorica dobiti 10 novih raskrsnica sa pametnim semaforima, što je projekat vrijedan 580.503 eura.

Raskrsnice na kojima je implementiran sistem adaptibilnog upravljanja saobraćaja obuhvata 10 raskrsnica i to: raskrsnica Bulevara Save Kovaćevića i Bulevara Mitra Bakića, Bulevara Save Kovačevića i Bulevara Srđana Aleksića, ulica Bratstva i jedinstva i Oktobarske revolucije, ulica kralja Nikole i Bracana Bracanovića, Ulice kralja Nikole i Bulevara Crnogorskih Serdara, Bulevara Crnogorskih Serdara i Ulice 8. marta, Bulevara revolucije i Ulice Ivana Milutinovića, Bulevara revolucije i Moskovske ulice, Bulevara Stanka Radonjića i Ulice Bracana Bracanovića i ulica Stanka Radonjića i Bracana Bracanovića.

„Svrha izrade projekta Adaptibilnog upravljanja saobraćajnom svjetlosnom signalizacijom na navedenim raskrsnicama je da, na osnovu analize saobraćajnih zahtjeva sa instaliranih detektorskih resursa (za vozila i pješake) u realnom vremenu, ponudi optimalno rješenje za upravljanje saobraćajnim tokovima primjenom softvera za adaptibilno upravljanje na mikro nivou (nivou raskrsnice) i makro novou (na nivou koridora, zone)“, kazali su iz Komunalnih usluga.

Primjenom adaptibilnog sistema upravljanja, uočene neravnomjernosti u saobraćajnom toku, na bazi podataka o protoku vozila sa video detektora i tastera za najavu pješaka, kako objašnjavaju, iniciraju prilagođavanje osnovnih upravljačkih parametara (dužinu ciklusa, dužinu trajanja zelenih signala itd.) u cilju dobijanja optimalnog upravljanja saobraćajnim tokovima na pojedinačnoj raskrsnici i duž poteza/koridora.

„Adaptibilno upravljanje ima za cilj da obezbijedi: povećanje protoka vozila, smanjenje broja zaustavljanja, maksimalno korišćenje raspoloživih saobraćajnih kapaciteta predmetne saobraćajne mreže, efikasno upravljanje promjenljivim i ekstremnim saobraćajnim tokovima, integrisano upravljanje vozilima javnog gradskog prevoza, funkcionisanje saobraćaja tokom hitnih slučajeva izazvanih smanjenjem kapaciteta pojedinih djelova mreže, realizaciju posebnih zahtjeva upravljanja (kretanje VIP vozila, vozila hitne pomoći, vatrogasne službe itd.). Osnova funkcionalnost sistema je da treba da bude obezbijeđena linijska koordinacija svjetlosnih signala duž poteza ili na koridoru, uzimajući u obzir saobraćajno opterećenje u realnom vremenu i kratkoročnu prognozu njegove promjene, kako bi se ostvario maksimalan protok, uz prihvatljive vremenske gubitke vozila sa neprioritetnih prilaza. Za realizaciju I faze navedenog projekta izdvojeno je 580.503 eura“, navode iz ovog gradskog preduzeća.

Sistem trenutno radi u testnom periodu u fiksnom režimu rada u kome prikuplja podatke o protoku vozila sa video detektora.

„Sredinom februara biće pušten u rad sistem adaptibilnog upravlajnja saobraćajnim tokovima na navedenim raskrsnicama“, najavljuju iz Komunalnih usluga, navodeći da se tokom godine očekuje raspisivanje tendera za drugu fazu i naziv raskrsnica koje će ući u sistem adaptibilnog upravljanja.

Iz ovog preduzeća navode da će raditi i na realizaciji Pilot projekta adaptibilnog upravljanja javnom rasvjetom, nastavak ugradnje solarnih LED autonomnih svjetiljki, nastavak postavljanja punionica za potrebe gradskih službi, nastavak adaptibilnog upravljanja svjetlosnom signalizacijom II faza i dr.

„Komunalne usluge će i u naednom periodu nastaviti s ovakvim i sličnim aktivnostima, a naš glavni cilj je ljepši i sigurniji grad za sve naše sugrađane, posjetioce i naravno bezbjedniji za sve učesnike u saobraćaju“, poručuju iz preduzeća Komunalne usluge.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Ukinuta oslobađajuća presuda u predmetu "Tunel"

Ponedjeljak, 29.06.2026 | 14:14

Viši sud u Bijelom Polju ukinuo je oslobađajuću presudu u predmetu poznatom kao "Tunel" i predmet vratio Osnovnom sudu u Podgorici na ponovno suđenje, saopšteno je iz te institucije.

Učenici iz Crne Gore pripremaju se za 37. Međunarodnu biološku olimpijadu u Litvaniji

Ponedjeljak, 29.06.2026 | 14:03

U organizaciji i koordinaciji Ispitnog centra, u toku su pripreme učenika koji će predstavljati Crnu Goru na 37. Međunarodnoj biološkoj olimpijadi, koja će se održati od 12. do 19. jula u Viljnusu, u Litvaniji.

Nikolić: Mandić nema mandat da državne jubileje pretvara u platformu za reviziju karaktera crnogorske države

Ponedjeljak, 29.06.2026 | 13:32

Predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić nema mandat da državne jubileje pretvara u platformu za reviziju karaktera crnogorske države i to dok navodno žali za izgubljenim Kosovom, a prethodno je davanjem kvoruma na sjednici Odbora za međunarodne odnose i iseljenike upravo njegova stranka omogućila slanje crnogorskog ambasadora u Prištinu, kazao je poslanik Demokratske partije socijalista Andrija Nikolić u parlamentu.

Slavku Stojanoviću pravosnažno tri godine i osam mjeseci zatvora

Ponedjeljak, 29.06.2026 | 13:01

Apelacioni sud Crne Gore odbio je kao neosnovane žalbe Specijalnog državnog tužilaštva i branioca bivšeg direktora Uprave policije Slavka Stojanovića i potvrdio presudu Specijalnog odjeljenja Višeg suda u Podgorici.

Podgorica: Uhapšen maloljetnik osumnjičen da je nanio teške tjelesne povrede šezdesetdvogodišnjaku

Ponedjeljak, 29.06.2026 | 12:25

Podgorička policija uhapsla je maloljetnika (14) osumnjičenog za nanošenje teških tjelesnih povreda licu starom 62 godine, saopšteno je iz Uprave policije.

UP i ANB: Netačne tvrdnje Vraneša da su crnogorske službe dostavile Kosovu spisak na kojem se nalazi njegovo ime

Nedjelja, 28.06.2026 | 18:34

Netačne su tvrdnje predsjednika Opštine Pljevlja da su crnogorske službe bezbjednosti dostavile službama bezbjednosti na Kosovu spisak na kojem se nalazi njegovo ime, navodi se u zajedničkom saopštenju Uprave policije (UP) i Agencije za nacionalnu bezbjednots (ANB).

Kontrola policije na Sakdarskom jezeru: Utvrđene nepravilnosti na devet plovila

Ponedjeljak, 29.06.2026 | 09:22

Crnogorska granična policija zajedno s Lučkom kapetanimom Bar tokom vikenda sprovela je pojačanu akciju kontrole osoba i plovila u reonu akvatorija Skadarskog jezera i u kanalu rijeke Morača, usmjerenu na preventivno djelovanje i suzbijanje svih oblika nezakonitih aktivnosti na vodi, sa posebnim akcentom na bezbjednost osoba koje se prevoze plovilima, saopšteno je iz Uprave policije (UP).

Mještani Tuzi zakazali protest zbog propalog razgraničenja sa Podgoricom, taže i Rikačavko jezero

Ponedjeljak, 29.06.2026 | 08:44

Stanovnici Opštine Tuzi za 3. jul zakazali su protest "Malesija se ne smanjuje" ispred zgrade Opštine nezadovoljni granicama koje je povukla Arbitražna komisija

Nove cijene goriva: Benzin skuplji za cent, dizel jeftiniji

Ponedjeljak, 29.06.2026 | 10:52

Od ponoći će u Crnoj Gori litar benzina biti skuplji jedan cent, dok će litar dizela pojeftiniti za jedan cent, saopštilo je Ministarstvo energetike i rudarstva.

Danas potpisivanje ugovora za prvu fazu obilaznice oko Budve

Ponedjeljak, 29.06.2026 | 08:32

Izvršni direktor kompanije Monteput Milan Ljiljanić i direktor kompanije BRIV Construction Milan Marić potpisaće danas ugovor o projektovanju i izgradnji dionice Markovići – Lastva Grbaljska, koja predstavlja prvu fazu obilaznice oko Budve, saopšteno je iz Vlade.

Krapović sa Markopulosom: Grčka ostaje važan partner Crne Gore u odbrani i bezbjednosti

Ponedjeljak, 29.06.2026 | 15:00

Ministar odbrane Dragan Krapović sastao se danas sa izaslanikom odbrane Republike Grčke, pukovnikom Zisisom Markopulosom, koji je boravio u nastupnoj posjeti Ministarstvu odbrane.

"Lavice" u četvrtfinalu!

Ponedjeljak, 29.06.2026 | 15:11

Crna Gora je u četvrtfinalu Svjetskog prvenstva za igračice do 20 godina u Kini. Do plasmana među osam najboljih na planeti, izabranice trenera Igora Markovića došle su pobjedom protiv domaćina (31:25) na startu glavne runde.

Mandić: Rasprava o ustavnim izmjenama u četvrtak i petak

Ponedjeljak, 29.06.2026 | 14:28

Predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić saopštio je da će se skupštinska rasprava o neophodnim ustavnim izmjenama, koje je predložila Vlada Crne Gore, održati u četvrtak i petak, jer, kako kaže, ne želi da dozvoli da se pregovori vode u nedogled i da tako potencijalno ne ispoštujemo rokove koje je precizno postavila Evropska komisija.

Ukinuta oslobađajuća presuda u predmetu "Tunel"

Ponedjeljak, 29.06.2026 | 14:14

Viši sud u Bijelom Polju ukinuo je oslobađajuću presudu u predmetu poznatom kao "Tunel" i predmet vratio Osnovnom sudu u Podgorici na ponovno suđenje, saopšteno je iz te institucije.

Učenici iz Crne Gore pripremaju se za 37. Međunarodnu biološku olimpijadu u Litvaniji

Ponedjeljak, 29.06.2026 | 14:03

U organizaciji i koordinaciji Ispitnog centra, u toku su pripreme učenika koji će predstavljati Crnu Goru na 37. Međunarodnoj biološkoj olimpijadi, koja će se održati od 12. do 19. jula u Viljnusu, u Litvaniji.

Transfer bomba: Bakić pojačao Kjelce!

Ponedjeljak, 29.06.2026 | 13:51

Crnogorski rukometaš, Milorad Bakić, napravio je najveći korak u dosadašnjoj karijeri, pošto je potpisao ugovor sa jednim od najpoznatijih evropskih klubova.

Besplatan parking i poseban režim saobraćaja radi izbjegavanja gužvi tokom EXIT to Montenegro festivala

Ponedjeljak, 29.06.2026 | 13:35

Kako bi se izbjegle veće gužve i omogućilo neometano odvijanje saobraćaja tokom EXIT to Montenegro festivala u Ulcinju, za posjetioce će od 3. do 6. jula biti organizovan besplatan parking u Gornjem Štoju, pored magistrale, na prostoru aerodroma, saopštili su organizatori.   

Nikolić: Mandić nema mandat da državne jubileje pretvara u platformu za reviziju karaktera crnogorske države

Ponedjeljak, 29.06.2026 | 13:32

Predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić nema mandat da državne jubileje pretvara u platformu za reviziju karaktera crnogorske države i to dok navodno žali za izgubljenim Kosovom, a prethodno je davanjem kvoruma na sjednici Odbora za međunarodne odnose i iseljenike upravo njegova stranka omogućila slanje crnogorskog ambasadora u Prištinu, kazao je poslanik Demokratske partije socijalista Andrija Nikolić u parlamentu.

Milatović čestitao Trampu: Partnerstvo Crne Gore i SAD oslonac stabilnosti i evropske budućnosti regiona

Ponedjeljak, 29.06.2026 | 13:21

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović uputio je čestitku predsjedniku Sjedinjenih Američkih Država Donaldu Trampu povodom obilježavanja 250. godišnjice Deklaracije o nezavisnosti SAD.

FIFA rang lista: Argentina lider, Crna Gora 80.

Ponedjeljak, 29.06.2026 | 13:10

Fudbaleri Crne Gore i dalje zauzimaju 80. mjesto na FIFA rang listi, saopštila je Svjetska fudbalska federacija.