Petak, 07.02.2025 | 13:58
IZVOR: FoNet

Poznata video igra "Robloks" postala meta SAJBER nasilja - Kako su napadi UGROZILI korisnike?

Kompanija Kasperski saopštila je, uoči Dana sigurnijeg interneta, da je samo tokom 2024. godine otkrila više od 1,6 miliona pokušaja sajber napada prerušenih u fajlove povezane sa jednom od najpopularnijih gejming platformi - Robloks.

 




Foto: YouTube screenshot/  I AM Your Target Demographic

Sa milionima aktivnih korisnika svakog mjeseca, Robloks je postalo digitalno igralište gde se djeca širom svijeta povezuju i istražuju imerzivne digitalne svjetove.

Korisnički generisan sadržaj na platformi čini je idealnim okruženjem za kreativnost, ali i za zloupotrebu.

Pošto mnogi igrači aktivno traže načine da prilagode svoje gejming iskustvo, oni često nesvjesno preuzimaju zlonamerne fajlove koji ugrožavaju njihovu bezbjednost, navedeno je u saopštenju.

Ogromna popularnost igre među mlađom publikom pretvorila ju je u unosno lovište za sajber kriminalce koji malver sakrivaju u modove, čitove ili generatore besplatne valute za igru.

Tokom 2024. godine, kompanija Kasperski je registrovala 1.612.921 napad prerušen u fajlove u vezi sa igrom Robloks, a najveći broj napada zabilježen je u avgustu – 179.286, zatim u septembru – 160.116 i oktobru – 151.638.

Jedna od najčešćih prevara u gejmingu je ponuda za dobijanje valute u igri.

U jednoj od otkrivenih prevara, od korisnika se traži da unese svoj ID ili korisničko ime i izabere željenu platformu – Android, iOS, Windows, PlayStation, Xbox ili Nintendo, stvarajući iluziju zvaničnog multi-platformskog alata.

Ispod toga, lažni pratilac aktivnosti prikazuje nedavne transakcije navodnih igrača koji su već dobili robukse, dodatno jačajući verodostojnost prevare.

Kada igrač nastavi, zahtjeva se da završi razne „verifikacione“ zadatke ili ankete kako bi osvojio nagradu, koja može biti novi iPhone, PlayStation.

Da bi primio nagradu, igrač mora da plati dostavu, a kada izvrši uplatu, žrtva gubi novac i ne dobija nagradu, upozorava Kasperski.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

ANKETA: Da li podržavate zabranu društvenih mreža za djecu mlađu od 13 godina?

Petak, 20.02.2026 | 13:24

Crna Gora razmatra novi zakon o zaštiti maloljetnika u digitalnom prostoru, usklađen sa evropskim standardima i regulativama poput Akta o digitalnim uslugama (DSA). Predloženom mjerom predviđa se zabrana korišćenja društvenih mreža za djecu mlađu od 13 godina, dok bi djeca od 13 do 16 godina mogla koristiti društvene mreže uz saglasnost roditelja ili staratelja.

Kamiondžije iz Crne Gore i regiona će ubrzo ponovo krenuti u blokade

Petak, 20.02.2026 | 10:33

Izvjesno je da će prevoznici iz Crne Gore i regiona krenuti ponovo u blokadu imajući u vidu da Evropska komisija nije prihvatila njihove zahtjeve kada je riječ o liberalizaciji pravila boravka u zemljama Šengen zone – saopštio je Pobjedi predstavnik Udruženja prevoznika Crne Gore Đorđije Lješnjak.

Melina Džinović i njen partner ipak ne planiraju svadbu: "Željela je pokazati da je srećna"

Petak, 20.02.2026 | 10:22

Bosanskohercegovačka modna dizajnerkaa Melina Džinović i njen novi partner iz Velike Britanije, čije ime još uvijek nije poznato javnosti, još uvijek se ne planiraju vjenčati.

Kaluđerović: Zabraniti društvene mreže mlađima od 13 godina, a djeci od 13 do 16 trebaće saglasnost

Petak, 20.02.2026 | 11:54

U Skupštini Crne Gore juče je radni sastanak povodom Predloga zakona o zaštiti maloljetnika u digitalnom okruženju, na inicijativu poslanice Slađane Kaluđerović, predlagačice zakona.

Medojević: Novović planira da se kandiduje za predsjednika

Petak, 20.02.2026 | 11:36

Predsjednik Pokreta za promjene Nebojša Medojević kazao je danas da ima informacije da glavni specijalni tužilac Vladimir Novović ima političke ambicije i da planira da se kandiduje za predsjednika na narednim izborima.

Srbija pozvala svoje državljane da što prije napuste Iran

Subota, 21.02.2026 | 09:27

Državljanima Srbije preporučuje se da napuste Iran zbog povećanih tenzija i rizika od pogoršanja bezbjednosne situacije.

Podgorica: Zbog litije danas zatvoreno više saobraćajnica

Subota, 21.02.2026 | 08:35

Iz Uprave policije saopšteno je da će danas, zbog litije povodom praznika Svetog Simeona Mirotočivog-Stefana Nemanje, od 11:00 časova biti zatvorene sljedeće saobraćajnice: Bulevar Džordža Vašingtona od Hrama Hristovog Vaskrsenja do raskrsnice sa Bulevarom Svetog Petra Cetinjskog, zatim Bulevar Svetog Petra Cetinjskog do raskrsnice sa ulicom Kralja Nikole, te ulica Kralja Nikole i most braće Zlatičanin.

Femić: Srpski jezik zaslužuje institucionalno normiranje u Crnoj Gori

Subota, 21.02.2026 | 08:21

U ime Pokreta narodnog povjerenja svim građanima Crne Gore čestitam 21. februar, Međunarodni dan maternjeg jezika, saopštio je Radoje Femić, član Predsjedništva Pokreta narodnog povjerenja, ističući da srpski jezik zaslužuje institucionalno normiranje u Crnoj Gori.

Mitropolit Joanikije posjetio Vesnu Bratić

Petak, 20.02.2026 | 21:28

Mitropolit crnogorsko-primorski Joanikije posjetio je večeras profesoricu Vesnu Bratić kojoj je danas krivično vijeće Višeg Suda ukinulo pritvor i stavilo je pod mjerom kućnog nadzora.

Vremenska prognoza - SUBOTA donosi OVE temperature

Petak, 20.02.2026 | 21:24

U subotu se u južnim i centralnim predjelima očekuje pretežno sunčano vrijeme, uz malu do umjerenu mjestimičnu oblačnost.

Nikad lakši put do naslova - Budućnost 18. put najbolja u Kupu

Petak, 20.02.2026 | 20:43

Podgoričani rutinski odradili posao u finalu protiv Mornara

Čarapić: Neradna nedjelja potez za zaštitu radnika

Petak, 20.02.2026 | 20:39

Poslanik PES-a Vasilije Čarapić naglasio je da je mjera usvojena jednoglasno u Skupštini, jer se štite prava radnika u trgovini, a zabrana rada nedjeljom nije nanijela štetu tržištu.

Privilegovano odrastanje: Ove navike imaju ljudi koji su odrasli bez finansijskih briga

Petak, 20.02.2026 | 21:22

Pojam privilegije često izaziva rasprave, ali ne ogleda se uvijek kroz bogatstvo ili status. Ponekad se vidi u sitnim, svakodnevnim navikama koje proizilaze iz odrastanja bez većih finansijskih briga.

Naučnici: Vukovi mogu da se naviknu na ljude

Petak, 20.02.2026 | 21:09

Vukovi se plaše ljudi, ali mogu da prevaziđu taj strah i naviknu se na blizinu ljudi, zaključeno je u najnovijoj, danas objavljenoj studiji naučnika sa Veterinarskog fakulteta u Beču.

Kosovskom državljaninu 30 dana zatvora, uhapšen zbog omalovažavanja i vrijeđanja policijskih službenika.

Petak, 20.02.2026 | 20:57

lužbenici Odjeljenja bezbjednosti Herceg Novi su danas, u mjestu Sutorina, prilikom sprovođenja redovnih aktivnosti, izvršili kontrolu vozača C.R. (32) iz Kosova.