Subota, 08.02.2025 | 21:31
IZVOR: RTS, CNN, dezeen.com

Terme Dubai – Novo arhitektonsko čudo U SRCU NAJVEĆEG grada Emirata! (VIDEO)

Dubai je poznat po originalnim arhitektonskim rješenjima koja privlače svjetsku pažnju, bilo da se radi o najvišoj zgradi na svijetu, Burdž Kalifi ili „Svijetu“ – arhipelagu od 300 vještačkih ostrva u obliku svijeta, kao što mu ime govori. Sada, novi projekat „Terme Grupa“, globalnog proizvođača banjskih i velnes centara, obećava da će još više transformisati obrise najvećeg grada Ujedinjenih Arapskih Emirata.




Foto: YouTube screenhost/Dezeen

Arhitektonski studio "Diller Scofidio + Renfro" predstavio je sto metara visoku strukturu koja se sastoji od kaskadnih terasa sa bazenima za velnes Terme Dubai.

Terme Dubai – Ostrva na nebu će biti izgrađene u parku Zabel u Dubaiju, pored Kraljevske palate, uzdižući se na visinu od 100 metara, sa padajućim vrtovima, kaskadno raspoređenim platformama sa bazenima ispunjene termalnim i mineralnim vodama, kao i prostore za kulturne i društvene događaje.

Prema saopštenju za javnost Terme Dubai će moći da ugoste 1,7 miliona posjetilaca godišnje, „postavljajući novi standard za holističko uživanje".

„Dubai je grad koji razumije da se budućnost mora graditi sa blagostanjem u svojoj srži“, rekao je osnivač i izvršni direktor Terme grupe, Robert Hanea.

„Oblikujemo način na koji gradovi mogu da integrišu prirodu, vodu i kulturu da bi maksimalno podigli kvalitet života. 'Terme Dubai – Ostrva na nebu' će stajati kao globalni model za ono što je moguće kada se ambicije i stručnost usklade.”

Firma koja stoji iza dizajna naziva ga „oazom na nebu“ koja se uzdiže iz jezera kao niz botaničkih vrtova složenih u toranj.

„Svako ostrvo je platforma za termalne bazene, palube i zelenu unutrašnju i spoljašnju vegetaciju; svaki nudi prepoznatljivu atmosferu; i svaki je orijentisan tako da pruža jedinstven pogled na panoramu Dubaija“, rekla je Elizabet Diler, osnivački partner DS+R, u izjavi.

„Gosti su uronjeni u jedinstveno okruženje – toplo i hladno, mokro i suvo, intenzivnu toplotu sauna i parnih soba i temperaturu ambijenta termalnih bazena i hladnih mineralnih bazena. Danju, atmosfera je kontemplativna i opuštajuća. Noću, prostori ožive muzikom, umjetničkim nastupima i događajima.”

Odmaralište će reciklirati 90 odsto vode koja se koristi u svojim termalnim bazenima, „dok će 80 posto potreba za svježim vazduhom i hlađenjem biti zadovoljeno kroz čiste izvore energije“.

Izgradnja bi trebalo da počne 2026. godine, a kompanija predviđa da će biti završena do 2028. godine.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Kosovo: Ubijena ženska osoba u osmom mjesecu trudnoće, njen muž teško ranjen

Ponedjeljak, 24.08.2026 | 12:20

Dvadesetpetogodišnja Džetlira Fonići (Jetlira Foniqi), koja je bila u osmom mjesecu trudnoće, ubijena je u nedjelju naveče u Mališevu na Kosovu, prenosi Dnevni avaz.

Ustavne amandmane podržaće DPS, ES i GP URA, DNP ostaje protiv

Ponedjeljak, 24.08.2026 | 14:04

Poslanici crnogorskog parlamenta završili su danas raspravu o Predlogu amandmana na Ustav Crne Gore, koji se odnose na Sudski i Tužilački savjet i Centralnu banku (CBCG).

Sekulović: Crnogorski zakon o oduzimanju imovine može biti zanimljiv i drugim državama

Ponedjeljak, 24.08.2026 | 11:50

Državni sekretar u Ministarstvu pravde Sergej Sekulović, predstavljajući na Odboru za politički sistem, pravosuđe i upravu, prijedlog zakona o oduzimanju imovinske koristi stečene kriminalnom djelatnošću, kazao je da taj propis institucijama daje „snažno oružje“ u borbi protiv kriminala, posebno organizovanog.

Bogat program jubilarnog festivala „Ćirilicom“ od ponedjeljka u Budvi

Ponedjeljak, 24.08.2026 | 11:14

Deseto izdanje festivala od 24. avgusta do 15. septembra donosi pozorišne i operske premijere, koncerte, književne i umjetničke programe, a završava razgovorom sa Dušanom Kovačevićem i dodjelom nagrade „Sveti Stefan Štiljanović“.

Pripadnici Službe zaštite i spašavanja gase požar u Kučima

Ponedjeljak, 24.08.2026 | 13:19

Ptripadnici Službe zaštite i spašavanja Glavnog grada i danas su aktivni na gašenju požara u blizini sela Momči, u Kučima.

Politico: Sve je izglednije da će Evropska unija dobiti novu članicu

Utorak, 25.08.2026 | 11:05

Island se nalazi pred važnim referendumom koji bi mogao odrediti budući odnos te zemlje prema Evropskoj uniji.

Tom Kruz želi novu ljubav: "Umorio se od samoće"

Utorak, 25.08.2026 | 10:53

Izvori bliski Tomu Kruzu otkrivaju za Daily Mail da glumac želi trajnu vezu, ali da mu je snimanje filmova na prvom mjestu i da je i dalje duboko posvećen sajentologiji.

ASK: Poziv kandidatima za polaganje ispita za lobiste, prijave do 14. septembra

Utorak, 25.08.2026 | 10:48

Agencija za sprečavanje korupcije (ASK) zakazala je polaganje ispita za obavljanje poslova lobiranja za 24. septembar, u 13 časova u prostorijama te institucije u Podgorici, saopšteno je iz ASK-a.

Novak Đoković i Arina Sabalenka dobili nove rivale na US Openu

Utorak, 25.08.2026 | 10:17

Teniser Novak Đoković i Arina Sabalenka dobili su novog rivala na US Openu, pošto su se Frensis Tijafo i Lejla Fernandes povukli.

Cetinje: Kontrolisano 36 stranih državljana, prema 13 preduzete zakonske mjere

Utorak, 25.08.2026 | 10:12

Cetinjska policija i inspektori za strance sproveli su na području Cetinja akciju „Stranac“, tokom koje je kontrolisano 36 stranih državljana, a prema njih 13, koji su prekršili Zakon o strancima, preduzete su zakonske mjere, saopšteno je iz Uprave policije.

Budva: Uhapšeni državljani Turske i Kanade zbog zloupotrebe droga

Utorak, 25.08.2026 | 09:50

Budvanska policija uhapsila je državljanina Turske A.S. (24), kod kojeg je tokom muzičkog događaja na tvrđavi Mogren pronađeno 27 tableta MDMA, za koje se sumnja da ih je prodavao, kao i državljanina Kanade B.A. (57), koji je, prema navodima policije, od njega kupio drogu. To se navodi u saopštenju Uprave policije.

Fonseka zbog povrede propušta US Open

Utorak, 25.08.2026 | 09:41

Žoao Fonseka otkazao je nastup na ovogodišnjem US Openu, koji u nedjelju počinje u Njujorku, zbog povrede trbušnih mišića.

PU: Izvršeno preko 2.600 kontrola za nepuna četiri mjeseca

Utorak, 25.08.2026 | 09:24

Poreska inspekcija je u periodu od 1. maja do 24. avgusta sprovela intenzivne kontrole poreskih obveznika na teritoriji cijele države. Tokom ovog perioda ukupno je izvršeno 2.628 kontrola usmjerenih na provjeru zakonitosti poslovanja, poštovanja fiskalne discipline i suzbijanje neformalne ekonomije.

Tramp razmatra uvođenje novih carina za Kinu: Preplavili su tržište jeftinom robom

Utorak, 25.08.2026 | 09:00

Predsjednik SAD-a Donald Tramp ide ka uvođenju novih carina od 7,5 posto Kini kojima bi se druga najveća svjetska ekonomija “kaznila zbog preplavljivanja globalnog tržišta jeftinom robom”, navode tri osobe upoznate sa situacijom.

Vatrogasci brane kuće u Jasenovom polju, požari u sedam opština

Utorak, 25.08.2026 | 08:51

U Crnoj Gori aktivni su požari u sedam opština požara od kojih je najkritičniji u Jasenovom polju gdje se vatra približila kućama, saopštila je za RTCG Aleksandra Lakić iz Operativno-komunikacionog centra uprave policije.