Nedjelja, 09.02.2025 | 08:36
IZVOR: gradski.me

Nurković: I ova godina je OPOMENA da je promašaj ulaziti u zimsku sezonu bez sistema za VJEŠTAČKO osnježavanje

Iako je decembar obećavao da će zimska sezona biti uspješna, kiša i toplo vrijeme nijesu išli na ruku skijalištima. Predstavnici Skijališta u emisiji Vikend na Gradskoj ističu da ove godine, konačno, moraju krenuti u vještačko osnježivanje. Do tada biće završen jedan vrijedan projekat – Ski-centar Štedim koji će, kako kažu, predstavljati pravi dragulj među planinama.




Foto: Ilustracija/ Pixabay

Tek na pola kalendarskog puta najhladnijeg godišnjeg doba, a turistički poslenici su već zabrinuti. Optimistične najave „okopnile“ su prije 15 dana.

„U januaru i decembru je svega 15 skijaških dana ostvareno na skijalištu Kolašin 1600. Da se taj trend nastavio tada do dana današnjeg mi bismo vjerovatno imali i danas rekordnu sezonu. Međutim, nedostatak sniježnih padavina je nama napravio određene probleme u samom funkcionisanju a vjerujem da će nas narednih dana poslužiti dobro vrijeme pa ćemo nastaviti tu sezonu. Ali, već opada interesovanje za skijanjem, jer dolaze nam topliji i duži dani. Nadamo se da će moći vikednima da se spasi ono što se spasiti može“, kazao je Dženis Nurković iz Skijališta Crne Gore.

Vikendima su se nadali i minulih godina, pa u preduzeću Skijališta Crne Gore sada najavljuju da će do kraja godine instalirati sistem za vještačko osnježavanje.

„Nadamo se da se to može desiti u narednoj godini, odnosno u ovoj sad. Međutim opomena nam je i ova i ona prethodna godina da dalje ulaziti u zimsku sezonu bez tog sistema je promašaj i veliki gubitak, ne samo za naše društvo, kao firmu, već i za opštinu Kolašin i sve te opštine koje gravitiraju u blizini ski-centra i za sve u Crnoj Gori“, naveo je Nurković.

Da je Crna Gora bogom dana za skijanje potvrđuje planina Turjak i skijalište u izgradnji Štedim čija izlazna stanica se nalazi na 2.119 metara, što je čini najvisočijom u Crnoj Gori. Iako je počelo da se gradi prije skoro pet godina, do vrha se može samo motornim sankama.

„Kada nigdje snijega nema u regionu, govorim o prirodnom snijegu, ili ga ima malo, na ovom prostoru ima preko 1.20 prirodnog snijega. Taj ski-centar je nešto što je svijetla tačka zimskog turizma ali i ljetnjeg na sjeveru Crne Gore. Govorim o ski-centru koji je počeo 2019. godine da se radi. Do današnjeg dana tu je uloženo oko 25 miliona eura. Riječ je o ski-centru sa nevjerovatnim potencijalima i može parirati svim ski-centrima u regionu“, istakao je Nurković.

To što imaju Rožaje, Hajla i Turjak, Nurković je sročio u tri knjige kako bi slikom i riječju kroz autentične fotografije i specifičnu arhitekturu podsjetio na neka stara vremena okovana snijegom, ali i poznata imena zapisana u olimpijskim knjigama.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Mujović: Mogu nam remetiti ritam, ali kolektor ćemo izgraditi

Subota, 31.01.2026 | 08:27

Zastoj radova na najvažnijem gradskom projektu nije poželjan, ali poštovaćemo zakon i u najkraćem roku ispraviti trivijalne propuste, saopštio je za „Dan“ Saša Mujović, gradonačelnik Podgorice, komentarišući pečaćenje gradilišta postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda u Botunu.

Penzije rastu samo 0,38 odsto

Subota, 31.01.2026 | 10:21

Minimalne penzije od 450 eura biće uvećane za oko 1,7 eura, a prosječne penzije od 553,5 eura za oko dva eura.

Abazović: Bjekstvo Medenice je odgovornost policije, vlast urušila ugled institucija

Subota, 31.01.2026 | 10:43

Lider Građanskog pokreta URA Dritan Abazović rekao je da je bjekstvo osuđenog vođe organizovane kriminalne grupe Miloša Medenice ogroman bezbjednosni propust jer se radi o dugo očekivanoj presudi za organizovani kriminal, navodeći da vjeruje kako ono nije bilo moguće bez pomagača.

Nadal bira Alkarasa kao favorita, ali upozorava zemljaka: Novak je Novak

Subota, 31.01.2026 | 11:57

Finale Australijan opena donosi sudar generacija, a jedan od najvećih koji su ikada stali na teniski teren jasno vidi gdje je težište. Rafael Nadal ne krije poštovanje prema starom rivalu Novaku Đokoviću, ali pred nedjeljni meč u Melburnu prednost daje svom sunarodniku Karlosu Alkarasu.

Diplomatski odgovori kao odraz političkih prioriteta

Subota, 31.01.2026 | 08:59

Aktuelno djelovanje Ministarstva vanjskih poslova Crne Gore sve otvorenije razotkriva praksu dvostrukih aršina, u kojoj brzina, oštrina i vidljivost diplomatskih reakcija zavise od političke adrese sa koje poruka dolazi, a ne od njenog stvarnog značaja po državne interese, bezbjednost i suverenitet.

Skočila prodaja naočara za sunce koje nosi francuski predsjednik

Subota, 31.01.2026 | 21:29

Od kada se francuski predsjednik Emmanuel Makron pojavio u javnosti sa naočarima za sunce, skočila je prodaja tih naočara i čak se nalaze na spisku onlajn prodavnice Jelisejske palate, prenijeli su francuski mediji.

Šušić: Potpuno neracionalno i suprotno cilju bilo bi napuštanje vlasti

Subota, 31.01.2026 | 21:11

Bilo bi potpuno neracionalno i suprotno cilju da u ovom trenutku napuštamo vlast, izazivamo nestabilnost i otvaramo prostor za političke protivnike, kazao je u Dnevniku - RTV Podgorica funkcioner i odbornik NSD u Skupštini Glavnog grada, Mitar Šušić.

Pacijenti čekaju od 30 dana do šest mjeseci na specijaliste u Crnoj Gori

Subota, 31.01.2026 | 21:01

Od 30 dana do šest mjeseci- toliko pacijenti čekaju da dođu na red kod ljekara specijaliste. Da nemaju dovoljno pulmologa svjesni su i u Kliničkom centru dok poručuju da se na pregled kod kardiologa ili endokrinologa stiže brže.

Đukić: Izvođač radova prekrio kanalizacione šahte, Vodovod prinuđen da razbija saobraćajnicu u Lipnici

Subota, 31.01.2026 | 21:36

"Zahtijevaćemo hitno aktiviranje zakonskih i ugovornih garancija, kojima će izvođač radova biti obavezan da o svom trošku ispravi sve uočene nedostatke, bez dodatnog opterećenja građana i budžeta opštine i države", kazao je odbornik Demokrata

Recept od 30 minuta: Gordon Remzi otkrio tajni sastojak za čorbu od karfiola koja ODUŠEVLJAVA!

Subota, 31.01.2026 | 21:44

Ako tražite jelo koje spaja udobnost i sofisticiran ukus, čorba od karfiola je pravi izbor. Kremasta tekstura, blagi orašasti tonovi i mogućnost kombinovanja sa hrskavim tostom ili sirom čine je idealnom za brzu večeru i utopljeni obrok u hladnim danima.

Šokantna vijest: NBA zvijezda suspendovana 25 utakmica zbog dopinga!

Subota, 31.01.2026 | 21:14

Šokantna vijest dolazi od NBA insajdera Šemsa Čaranije. Košarkaš Filadelfija Seventisiksersa Pol Džordž je suspendovan zbog pozitivnog nalaza na doping testu.

Žakelj hvali odbranu i navijače Budućnosti

Subota, 31.01.2026 | 20:32

Težak posao je imala Budućnost Voli u Subotici – na kraju je slavila 75:66 za 13. pobjedu u ABA ligi ove sezone.

U Zeti sjutra dan žalosti zbog smrti mladića Nemanje Ulićevića

Subota, 31.01.2026 | 20:10

Odlukom predsjednika Opštine Zeta, Mihaila Asanovića sjutra će u Zeti biti proglašen Dan žalosti povodom smrti našeg sugrađanina, mladog fudbalera Fudbalskog kluba “Zeta”, Nemanje Ulićevića.

Građani se zadužuju, krediti i dalje nepovoljni

Subota, 31.01.2026 | 19:54

Nominalan rast ukupnog zaduženja punoljetnih fizičkih lica za 67% u odnosu na 2021. godinu treba posmatrati prvenstveno kroz rast prosječnih zarada, koje su u prethodne četiri godine, prema podacima CBCG, porasle za 89%. Rast ličnih dohodaka, u kombinaciji sa povoljnijim uslovima kreditiranja, osnažio je kreditnu sposobnost građana.

Preokret i pobjeda u Subotici: Budućnost za korak bliža prvom mjestu

Subota, 31.01.2026 | 19:33

Košarkaši Budućnost Volija su savladali tim koji im je uzeo mjeru u prvom dijelu sezone u ABA ligi.