Nedjelja, 09.02.2025 | 13:46
IZVOR: superžena.rs

Trikovi za duže čuvanje hrane u teglama - Evo kako da ostane SVJEŽA

Teško je da hranu u teglama držimo svežom koliko god je to moguće. Nakon što se tegla otvori, u nju ulazi kiseonik, a hrana je izložena svim elementima u kuhinji, što je čini podložnijom kvarenju.




Foto: Ilustracija/ Pixabay

Dok većina ljudi čuva hranu tako što jednostavno odlaže otvorene tegle u frižider, postoji nekonvencionalan trik koji predlaže alternativni način da se spriječi kvarenje hrane: okretanje tegli naopako.

Ideja koja stoji iza ovog trika je da je spremanjem tegle naopako hrana manje izložena vazduhu, što može usporiti rast plesni i bakterija. Iako neće nužno hranu učiniti "svježijom", može pomoći u produženju roka trajanja određene hrane u teglama sprečavajući kvarenje na duži period. Metoda djeluje tako da ograničava kontakt između hrane i vazduha na vrhu tegle, gdje je najveća vjerovatnoća stvaranja plijesni.

Trejsi Raterford, urednica na taste.com.au, sama je isprobala ovaj trik. Podijelila je svoje iskustvo s paradajz pastom, rekavši: "Ja okrenem teglu naopako i nježno udarim njom o dasku za sječenje kako bi pasta pala na vrh jer zapravo nije tečna".

Ova jednostavna tehnika, napominje ona, pomaže da se uspori razvoj plesni, što je čest problem s paradajz pastom u teglama. Trik je prvi put primijećen na sada zatvorenoj Fejsbuk stranici prije nekoliko godina, ali je od tada ostao popularan savjet za sladokusce.

Gurmanka Alison Adams takođe je podJelila svoje iskustvo, rekavši: "Ja svoju paradajz pastu uvijek spremam naopako. Ne samo da sprečava stvaranje plijesni, već takođe znači da kada je sos pri kraju ne posežete unutra da grebete dno".

Čini se da ovaj trik posebno dobro funkcioniše s gušćim proizvodima, poput paradajz paste i šalše. Okretanjem tegle naopako, gravitacija pomaže da se sadržaj smjesti na vrh, a to smanjuje mogućnost da se bakterije zadrže na izloženim područjima. Iako ovaj trik ne zaustavlja rast plijesni u potpunosti, svakako ga može usporiti, što je korisno za sprečavanje bacanja hrane.

Keti Moir, viša savjetnica za mikrobiologiju hrane u CSIRO Agriculture and Food, objasnila je da okretanje tegli naopako ne održava hranu nužno svježijom, ali usporava rast štetnih bakterija na neko vrijeme.

Foto: Ilustracija/ Pixabay

Rekla je: "Okretanjem tegle naopako, ona površina na kojoj je možda sletela buđ kada ste otvorili teglu sada je zgnječena o poklopac bez puno vazduha, pa će joj biti teže da raste".

Smanjenje izloženosti vazduhu ključni je faktor koji pomaže da se odloži kvarenje. Međutim, takođe je primijetila da neke bakterije i dalje mogu da rastu, čak i bez vazduha, tako da trik nije savršeno rješenje.

Takođe je istakla da se komercijalno prerađena hrana, poput sosa za testeninu i drugih proizvoda u teglama, zatvara tokom proizvodnje kako bi se spriječio ulazak mikroorganizama. Međutim, nakon otvaranja hrana je izložena okolini i mikrobima koji su prisutni u vašoj kuhinji. Ključ za usporavanje kvarenja, kaže ona, je smanjiti vrijeme za koje tegle ostaju otvorene i uvijek koristiti čistu kašiku kada vadite sadržaj.

Ako čuvanje tegli naopačke možda nije čudesno rješenje za sprečavanje kvarenja, svakako može pomoći u smanjenju brzine stvaranja plesni i bakterija. Ograničavajući izloženost vazduhu i čuvajući hranu čvršće zatvorenom, ovaj trik omogućava jednostavan način produženja roka trajanja vaših soseva.

Samo pazite da to kombinujate s drugim najboljim postupcima, kao što je spremanje otvorenih tegli u frižider i korišćenje čistog pribora kako biste smanjili rizik od kontaminacije. Ova tehnika može biti praktičan alat u vašoj kuhinji za smanjenje otpada i dobijanje više od hrane u teglama.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Knežević: Nećemo dozvoliti prinudnu upravu

Srijeda, 27.05.2026 | 13:25

Lider Demokratske narodne partije (DNP) Milan Knežević poručio je da neće dozvoliti uvođenje prinudne uprave u Podgorici i da će naći sve mehanizme da grad ne bude paralizovan. Knežević je kazao da su u DNP-u bili u pravu i kada je u pitanju državna vlast, kao i vlast u Podgorici.

Mladi robotičari iz Crne Gore osvojili 1.mjesto na međunarodnom takmičenju u Hrvatskoj

Srijeda, 27.05.2026 | 12:10

U organizaciji BIP Tech – inovacioni HUB za djecu i mlade i Montenegro Robotics, crnogorski timovi učestvovali su na međunarodnom FG Croatia takmičenju u robotici, gdje su ostvarili izvanredan uspjeh osvojivši prvo mjesto i plasman među najbolje ekipe takmičenja.

Tribina posvećena knjazu Danilu: Vladar sa kojim je Crna Gora zakoračila ka modernoj državi

Srijeda, 27.05.2026 | 11:40

Dvjestota godišnjica rođenja knjaza Danila Petrovića Njegoša u Matici crnogorskoj obilježena je tribinom na kojoj je lik i djelo državnika, koji je razumio da sloboda nije dovoljna bez institucija, zakona i međunarodnog priznanja, osvijetljeno kroz više aspekata.

Vrhovni sud odbacio zahtjev VDT-a u slučaju Telekom: Nema uslova za vanredni pravni lijek

Srijeda, 27.05.2026 | 12:13

Vrhovni sud Crne Gore odbacio je kao nedozvoljen zahtjev za zaštitu zakonitosti koji je podnijelo Vrhovno državno tužilaštvo VDT u predmetu poznatom kao „Telekom“, ocjenjujući da krivični postupak formalno nije ni započet, pa samim tim nisu bili ispunjeni zakonski uslovi za korišćenje ovog vanrednog pravnog lijeka.

EPCG i Opština Nikšić potpisali Memorandum o saradnji za realizaciju projekta „Nikšić brine – Program obroka sigurnosti“

Srijeda, 27.05.2026 | 11:56

Elektroprivreda Crne Gore i Opština Nikšić danas su potpisale Memorandum o saradnji kojim je uspostavljen okvir za realizaciju projekta „Nikšić brine – Program obroka sigurnosti“, inicijative usmjerene na pružanje kontinuirane podrške najugroženijim građanima Nikšića.

Spajić: Podrška parlamenta Francuske ključna za ratifikaciju pristupnog ugovora Crne Gore

Četvrtak, 28.05.2026 | 11:08

Premijer je zahvalio predsjedniku Odbora za evropske poslove francuskog parlamenta Pjeru Aleksandru Angladu i parlamentarcima u Nacionalnoj skupštini na podršci i razumijevanju da Crna Gora ne traži privilegiju, već pravedno priznanje svojih reformskih rezultata.

U KIC-u X LiTeritorija, Who See & Random, Falling Walls Lab…

Četvrtak, 28.05.2026 | 10:51

Kulturno-informativni centar „Budo Tomović” i tokom juna biće usmjeren na afirmaciju umjetnosti i kulture kroz bogat i raznovrstan program.

Uhapšeni osumnjičeni za prevaru: Obećavali montažne kuće, uzeli skoro 80.000 eura

Četvrtak, 28.05.2026 | 11:10

Policija u Nikšiću uhapsila je državljane Srbije D.D. (47) i M.T. (45) zbog sumnje da su prevarili dvije Nikšićanke za ukupno 78.670 eura, lažno obećavajući izgradnju montažnih kuća koje, prema sumnjama istražitelja, nikada nijesu završili, saopštili su iz Uprave policije.

Ukrao karticu Džonija Depa i potrošio 600.000 eura: Glumac nije ni primijetio

Četvrtak, 28.05.2026 | 10:31

Jordanski državljanin osumnjičen za prevaru uhapšen je nakon što je, prema navodima istrage, ukrao bankovnu karticu Džonija Depa i njome potrošio više od 600 hiljada eura.

Maloljetnici među osumnjičenima za krađe i pokušaj oduzimanja vozila na sjeveru države

Četvrtak, 28.05.2026 | 10:45

Službenici Regionalnog centra bezbjednosti „Sjever“ rasvijetlili su četiri krivična djela iz oblasti imovinskog kriminaliteta – tri krađe i jedno oduzimanje vozila, a protiv pet osoba podnijete su krivične prijave, među kojima su tri maloljetnika.

Milatović otvorio izložbu „Moderna – XX vijek“: Umjetnost je ogledalo društva, njegovih vrijednosti i identiteta

Četvrtak, 28.05.2026 | 10:08

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović otvorio je izložbu „Moderna – XX vijek“, u organizaciji JU Muzeji i galerije Podgorice, koja okuplja reprezentativna djela crnogorskih slikara i vajara 20. vijeka.

Budućnost Voli večeras gostuje Dubaiju u odlučujućem meču serije

Četvrtak, 28.05.2026 | 10:19

Košarkaši Budućnost Volija večeras (19h) gostuju Dubaiju u Zenici u majstorici polufinala AdmiralBet ABA lige.

Festival pozorišta za djecu u Danilovgradu: "Tesla", ulični teatar i radionice obilježili treći dan

Četvrtak, 28.05.2026 | 09:32

Treći dan Festivala pozorišta za djecu u Danilovgradu protekao je u znaku raznovrsnog programa za djecu i mlade koji je izveden na nekoliko lokacija. Najmlađa publika je juče imala priliku da pogleda dvije pozorišne predstave, isprati nove nastupe uličnog teatra, kao i da učestvuje u čitalačkoj radionici na otvorenom.

Budva želi izjednačenje, Jadran M:Tel juri brejk

Četvrtak, 28.05.2026 | 09:21

Večeras drugi meč finala prvenstva Crne Gore za vaterpoliste  

Milović: Morsko dobro i resorni ministar vode otvoreni rat protiv Budve

Četvrtak, 28.05.2026 | 09:04

Morsko dobro i resorni ministar vode otvoreni rat protiv Budve, ocijenio je generalni sekretar DPS-a i poslanik Nikola Milović.