Nedjelja, 09.02.2025 | 13:50
IZVOR: klix.ba

Ova navika može biti vrlo OPASNA! Ostavljate li otvorena vrata rerne nakon pečenja?

Iako mnogi ljudi imaju naviku da ostave otvorenu rernu poslije korištenja, to zapravo može biti vrlo opasno.




Foto: Ilustracija/Pixabay

Rerna je jedan od najčešće korištenih kuhinjskih uređaja. Ipak, mnogi će nakon korištenja ostaviti otvorena vrata jer vjeruju da će se tako brže ohladiti. Na prvi pogled to se čini praktičnim i bezopasnim, ali to je praksa koja može uzrokovati više štete nego koristi. Naime, vrući vazduh koji izlazi iz otvorene rerne, može oštetiti kuhinjski namještaj ili zidne obloge. Pritom, posebno su osjetljivi materijali poput aluminijuma koji su sve češće sastavni dio novijih kuhinja.

Aluminijske površine u blizini rerne mogu izgubiti svoj prvobitni izgled ili se deformisati zbog naglih promjena temperature. Drvena vrata i elementi izloženi vrućem vazduhu mogu tokom godina promijeniti boju ili se čak saviti.

Osim oštećenja namještaja, čestim otvaranjem rerne mogu se oštetiti i njeni djelovi. Šarke, koje omogućuju zatvaranje i otvaranje vrata, izložene su prekomjernom naprezanju kada se nepropisno koriste. Ni samo malo otvaranje vrata rerne nije manje štetno.

Ipak, opasnost je veća kada su vrata potpuno otvorena. Toplina koja izlazi iz rerne može izazvati opekline, što je posebno opasno za djecu, koja su znatiželjna i žele sve dirati. Pored toga, otvorena vrata predstavljaju fizičku barijeru.

Najbolje rješenje je nakon upotrebe potpuno zatvoriti vrata rerne i ostaviti da se prirodno ohladi. Modernije rerne opremljene su ventilatorima koji učinkovito izbacuju toplinu i vlagu, čak i kada su vrata zatvorena. To ne samo da sprječava oštećenje, već i produžuje vijek trajanja uređaja.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Knežević: Dragi Saša, šuška se šuška da ima nešto između tebe i Duška

Ponedjeljak, 09.02.2026 | 13:17

Dragi Saša, prođe ljubav naša i razbi se kao čaša, a počinje ljubav vaša jer se baš šuška da ima nešto između tebe i Duška, poručio je presjednik Demokratske narodne partije Milan Knežević gradonačelniku Podgorice Saši Mujoviću.

Još jedan navodni snimak Miloša Medenice: Optužuje Demokrate i Šćepanovića za obmanu javnosti, obratio se i Komneniću

Ponedjeljak, 09.02.2026 | 14:17

Društvenim mrežama proteklih dana širi se novi snimak na kojem se, kako se navodi, pojavljuje Miloš Medenica, sin bivše predsjednice Vrhovnog suda Vesne Medenice.

Šćekić: Javni servis da uvede ćirilicu kao ravnopravno pismo u svojim programima

Ponedjeljak, 09.02.2026 | 11:42

Lider Pokreta narodnog povjerenja Dragoslav Šćekić poziva je rukovodstvo Javnog servisa Radio-televizije Crne Gore da u svojim programima uvede ćirilicu kao ravnopravno pismo, jer je to obaveza koja direktno proizilazi iz Ustava Crne Gore, saopšteno je iz tog pokreta.

Ronioci u Morači našli djelove automobila i saobraćajnu dozvolu

Ponedjeljak, 09.02.2026 | 16:07

Prvi tim ronilaca Regionalnog centra Bijela završio je pretragu predviđene zone, u okviru akcije potrage za osobom, ili više njih, koja je preksinoć kod mosta Luča u Podgorici automobilom sletjela u nabujalu rijeku. Danilo Mijajlović iz Regionalnog ronilačkog centra saopštio je da je za danas završen planirani dio ronilačke pretrage na terenu, te da su naišli na djelove automobila i saobraćajnu dozvolu, što će pomoći u određivanju zone daljeg djelovanja.

Knežević objavio navodnu poruku Duška Markovića upućenu Mujoviću: "DPS treba ignorisati" (FOTO)

Ponedjeljak, 09.02.2026 | 14:50

Lider DNP-a Milan Knežević objavio je poruku koju navodno gradonačelniku Podgorice šalje lider Stranke evropskog progresa Duško Marković, a u kojoj navodi da DPS treba ignorisati i da se Mujović može pozvati na njega.

ASK povodom objavljivanja indeksa percepcije korupcije: Rezultat Crne Gore potvrđuje potencijal za dalji napredak

Utorak, 10.02.2026 | 11:24

Povodom objavljivanja Indeksa percepcije korupcije (CPI) za 2025. godinu, koji je izradio Transparency International (TI), Agencija za sprečavanje korupcije je istakla da nalazi ovog izvještaja potvrđuju značaj snažnih, nezavisnih i profesionalnih institucija u borbi protiv korupcije, naročito u vremenu izraženih globalnih izazova za demokratiju, vladavinu prava i javni integritet

Otkriven uzrok smrti Ketrin O'Hare

Utorak, 10.02.2026 | 11:12

tkriven je uzrok smrti glumice Ketrin O'Hare nakon gotovo dvije nedjelje.

Lisičić: Umjesto zvanične dokumentacije FK Arsenal dobio sam telefonski poziv

Utorak, 10.02.2026 | 11:08

Odbornik Evropskog saveza u SO Tivat Ćazim Lisičić je, povodom njegovog zahtjeva za dokumentaciju FK Arsenal, naveo da je umjesto zvaničnih papira dobio telefonski poziv i poziv na „pojašnjenja“ uz kafu.

100 eura za kilogram: Najskuplja riža na svijetu koja se jede na poseban način

Utorak, 10.02.2026 | 10:47

Najskuplja, a prema mnogim mišljenjima - i najbolja riža na svijetu dolazi iz Japana i košta oko 100 eura za kilogram.

Marija Vuković i Tomaš Đurović sjutra na mitingu u Beogradu

Utorak, 10.02.2026 | 10:44

"Belgrade Indoor Meeting" predstavlja jedan od centralnih događaja zimske atletske sezone u svijetu, uz vrhunsku organizaciju, snažnu međunarodnu konkurenciju i rezultate svjetske vrijednosti.

Šimun: Novi granski kolektivni ugovor najveće povećanje zarada u zdravstvu do sada

Utorak, 10.02.2026 | 10:20

Usvajanje novog granskog kolektivnog ugovora predstavlja značajan i odgovoran korak ka daljem jačanju i unapređenju zdravstvenog sistema Crne Gore, poručio je ministar zdravlja Vojislav Šimun, ističući da država pokazuje jasnu opredijeljenost da kroz dijalog i sistemska rješenja osnaži položaj zaposlenih u zdravstvu.

Turska predvodi listu stranih ulaganja u Crnoj Gori

Utorak, 10.02.2026 | 10:13

Prema preliminarnim podacima Centralne banke Crne Gore, ukupan priliv stranih investicija u Crnu Goru, u periodu od 01. januara do 30. novembra 2025. godine iznosi 867 miliona eura, što potvrđuje da zemlja i dalje ostaje atraktivna destinacija za strani kapital.

Policijska akcija u Kotoru, pretresi na više lokacija

Utorak, 10.02.2026 | 09:51

Pretresi. 

Evo zašto biste trebali sipati rižu u kalupe za mafine prije pečenja

Utorak, 10.02.2026 | 09:48

Mafini su omiljena poslastica mnogih, bilo da su slatki ili slani. Posebno su praktični oni koji se brzo pripreme i ispeku, no često se dešava da papirne korpice zadrže svu masnoću iz tijesta.

Sutomore: Jedna osoba pretučena ispred kuće, policija traga za napadačima

Utorak, 10.02.2026 | 09:37

Policija traga za napadačima koji su sinoć, u Sutomoru, ispred porodične kuće, napali i pretukli V.S. saznaju "Vijesti" nezvanično.