Ponedjeljak, 10.02.2025 | 06:59
IZVOR: kolektiv.me

Stomatološka komora: FZO građanima opredijelio po 40 eura godišnje za stomatologa, idemo na pregovore za povećanje budžeta

Skupština Stomatološke komore Crne Gore jednoglasno je usvojila zahtjeve koje će saopštiti predstavnicima Fonda za zdravstveno osiguranje, Ministarstva zdravlja i Ministarstva finansija na sastanku koji je zakazan za utorak, 11. februara u Podgorici, saopšteno je iz Stomatološke komore Crne Gore.




Foto: Ilustracija, Pixabay

"Ova odluka je uslijedila pošto je budžet FZO za stomatologiju snižen sa prošlogodišnjih šest miliona na 5.600.000 eura. Imajući u vidu da se u privatnim ordinacijama koje imaju ugovor sa FZO liječi 140.000 građana, u praksi to znači da je FZO djeci, studentima, porodiljama, penzionerima i osobama sa invaliditetom, opredijelio tačno 40 eura godišnje za stomatološke usluge. Sve ove osjetljive kategorije populacije nemaju alternativu, osim da te usluge plaćaju po punim cijenama u privatnim ustanovama".

Iz Stomatološke komore podsjećaju da je 2008. godine državni budžet iznosio nesto manje od dvije milijarde eura i da je tada budžet za stomatologiju bio 5 536,737 miliona eura.

"Danas, 17 godina kasnije, kada je državni budžet duplo viši i iznosi četiri milijarde eura, uz inflaciju koja obezvređuje vrijednost novca - s čim su građani dobro upoznati, za stomatologiju je opredijeljeno 5.613,520 eura. Jasno je, dakle, da radimo u značajno gorim uslovima nego prije skoro dvije decenije što je poražavajuće i za pacijente i za našu profesiju i za kompletnu zajednicu. Imajući u vidu da predstojeći pregovori nijesu nikakva tajna, javno objavljujemo naše zahtjeve: 1. Povećati budžet za stomatologiju; 2. Uvesti fiksne fakture na osnovu broja pacijenata; 3. Uskladiti cijene sa uslugom (koliko se uradi, toliko da bude plaćeno); 4. Ograničiti broj pacijenata do 1.200; 5. Preispitati pripravnost i dežurstva".

Ukoliko dogovor sa nadležnima izostane, kako smu i najavili, stupiće u generalni štrak o čemu će izvijestiti međunarodnu zajednicu na čelu sa Svjetskom zdravstvenom organizacijom.

"Relevantne internacionalne institucije biće obaviještene o tome da su djeca u Crnoj Gori, u tom slučaju, ostala bez preventivnih i terapijskih stomatoloških usluga, uključujući plombiranja, ekstrakciju zuba, kompletno liječenje bolesti usta i zuba, oralno-hurirških zahvata i izradu protetike. Uz uvjerenje da će FZO pokazati razumijevanje za ove probleme, nadamo se da ćemo uspjeti da dođemo do dogovora", zaključeno je u saopštenju Stomatološke komore Crne Gore.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Anketni odbor danas nastavlja rad: Milan Vujanović odgovara na pitanja poslanika

Četvrtak, 04.12.2025 | 08:18

Pred poslanicima će iskaz o postupanju državnih organa i drugih subjekata u slučajevima politički motivisanih ubistava koja su se dogodila od uvođenja višestranačja do danas, kao i okolnostima fizičkih napada i prebijanja novinara i drugih slobodnih intelektualaca od strane policijskih službenika poznatih kao „Crne trojke“, dati bivši načelnik podgoričke policije Milan Vujanović.  

Nikšić: U udesu teško povrijeđene dvije osobe

Četvrtak, 04.12.2025 | 08:12

U udesu koji se dogodio sinoć u Nikšiću teške tjelesne povrede zadobile su dvije ženske osobe.

Bezbjednosne smetnje utvrđene kod 68 policijskih službenika

Četvrtak, 04.12.2025 | 08:06

Za nešto više od dvije godine bezbjednosne smetnje za rad u policiji utvrđene su kod 68 policijskih službenika. To je navedeno u informaciji Ministarstva unutrašnjih poslova koja je objavljena na sajtu Vlade.

Pejović: Nijedna mjera nije preduzeta kako bi se institucionalno riješila situacija i okončale blokade na Cetinju

Srijeda, 03.12.2025 | 20:40

Blokada će i u četvrtak početi u 15.20 časova.

Više od polovine Crnogoraca povremeno konzumira alkohol, svaki treći puši

Srijeda, 03.12.2025 | 20:07

Više od polovine odraslih u Crnoj Gori poseže za alkoholom, makar povremeno, dok se svaki treći stanovnik izjašnjava kao pušač. Kada ove navike uporedimo s evropskim prosjekom, postaje jasno da smo i dalje u vrhu po konzumiranju alkohola i duvana.

Zdravko Dragaš novi izvršni direktor EPCG

Srijeda, 03.12.2025 | 13:19

Odbor direktora Elektroprivrede Crne Gore AD Nikšić, na današnjoj redovnoj 41. sjednici, imenovao je Zdravka Dragaša za izvršnog direktora kompanije.

Najbolja studentkinja Pomorskog fakulteta Kotor: Dejana Pudar briljira sa prosjekom 10

Srijeda, 03.12.2025 | 09:45

Za izuzetne rezultate i prosjek 10, Dejana Pudar proglašena je najboljom studentkinjom Pomorskog fakulteta Kotor u 2025/26. godini i dobitnicom nagrade Univerziteta Crne Gore, koju joj je uručio rektor prof. dr Vladimir Božović.

Knežević: VDT-a Markovića treba smijeniti, Mandiću sam govorio da sa njim pravimo grešku

Srijeda, 03.12.2025 | 10:36

Poslanik i predsjednik Demokratske narodne partije (DNP) Milan Knežević saopštio je da nije zadovoljan radom Vrhovnog državnog tužioca Milorada Markovića, poručivši da Marković treba da bude smijenjen.

"Lavice" moraju barem bod protiv Njemačke da ostanu u igri

Srijeda, 03.12.2025 | 11:24

Pobjeda Srbije nad Španijom učinila je put rukometašica Crne Gore ka četvrtfinalu lakšim, pa bi "lavice" do nokaut faze mogle samo još sa jednim trijumfom iz naredna dva meča.

Datum za istoriju naše avijacije: Aerodromi prvi put u istoriji opslužili tri miliona putnika

Srijeda, 03.12.2025 | 11:35

Treći decembar 2025. godine postaje jedan od simbola crnogorske avijacije. Prvi put u istoriji, kroz vrata Aerodroma Podgorica i Aerodroma Tivat, u jednoj godini, prošlo je tri miliona putnika. 

Marej 52 poena, Jokić blizu tripl-dabla – Denver nadigrao Indijanu

Četvrtak, 04.12.2025 | 08:31

Košarkaši Denver Nagetsa savladali su, kao gosti, Indijana pejserse rezultatom 135:120 u utakmici NBA lige,

Nikšić: U udesu teško povrijeđene dvije osobe

Četvrtak, 04.12.2025 | 08:12

U udesu koji se dogodio sinoć u Nikšiću teške tjelesne povrede zadobile su dvije ženske osobe.

Bezbjednosne smetnje utvrđene kod 68 policijskih službenika

Četvrtak, 04.12.2025 | 08:06

Za nešto više od dvije godine bezbjednosne smetnje za rad u policiji utvrđene su kod 68 policijskih službenika. To je navedeno u informaciji Ministarstva unutrašnjih poslova koja je objavljena na sajtu Vlade.

Tramp povezao Srbiju sa pokušajem krađe predsjedničkih izbora u SAD

Srijeda, 03.12.2025 | 21:37

Američki predsjednik Donald Tramp u utorak je na svojoj društvenoj mreži „Truth social“ podijelio objavu sa „X“ mreže u kojoj se navodi da je Ilon Mask spriječio namještanje rezultata američkih predsjedničkih izbora 2024. godine tako što je onesposobio kompjutere kompanije „Dominion voting systems“ u Srbiji, piše N1 Beograd.

Radonjić se izvinio, Milojević tražio da se igrač vrati – Zvezda dala ”pomilovanje”

Srijeda, 03.12.2025 | 21:07

Nemanja Radonjić ponovo je u konkurenciji za sastav Crvene zvezde nakon što je suspendovan pred meč sa Javorom i privremeno odstranjen iz ekipe. Razlozi tada nisu bili zvanično navedeni, iako je bilo jasno da se radi o disciplinskim prekršajima.  

Pejović: Nijedna mjera nije preduzeta kako bi se institucionalno riješila situacija i okončale blokade na Cetinju

Srijeda, 03.12.2025 | 20:40

Blokada će i u četvrtak početi u 15.20 časova.

Više od polovine Crnogoraca povremeno konzumira alkohol, svaki treći puši

Srijeda, 03.12.2025 | 20:07

Više od polovine odraslih u Crnoj Gori poseže za alkoholom, makar povremeno, dok se svaki treći stanovnik izjašnjava kao pušač. Kada ove navike uporedimo s evropskim prosjekom, postaje jasno da smo i dalje u vrhu po konzumiranju alkohola i duvana.

"Vlada da objavi nalaze komisije bez odugovlačenja"

Srijeda, 03.12.2025 | 20:00

Pored zahtjeva za objavljivanje preliminarnih nalaza CPT, HRA je pozvala Vladu da donese odluku o automatskoj objavi budućih CPT izvještaja, bez potrebe za pojedinačnim odobrenjem u odnosu na svaki izvještaj pojedinačno

Italijanski novinar zakuvao, Trinkijeri i Partizan ipak bez dogovora?

Srijeda, 03.12.2025 | 20:25

Ništa od drugog mandata u beogradskom klubu?

Zečević: Rekonstrukcija puta u Dajbabama će biti završena do Nove godine

Srijeda, 03.12.2025 | 19:30

Mještani podgoričkog naselja Dajbabe već dugo upozoravaju na loše stanje lokalnih saobraćajnica. Iz preduzeća Putevi poručuju da bi rekonstrukcija mogla početi vrlo brzo. Ipak, početak radova u velikoj mjeri zavisi od vremenskih prilika, dok se paralelno završavaju radovi na drugim saobraćajnicama u gradu.