Ponedjeljak, 10.02.2025 | 12:18
IZVOR: b92/bug

Stigao odgovor iz Evrope: Imamo AI koji je BRŽI od DeepSeek i ChatGPT modela (VIDEO)

Kompanija Mistral predstavila je svoj le Chat, AI alat koji se ističe brzinom i balansiranošću odgovora jezičkog modela, kojim Evropa konačno može da konkuriše Kini i SAD-u, čak i bez Nvidia čipova.




Foto: YouTube screenshot/ Mistral AI

Francuski startap Mistral, vrijedan čak pet milijardi evra, lansirao je svoj novi AI alat – čettbot s velikim jezičkim modelom, koji pokreće vještačka inteligencija, pod nazivom le Chat. Predstavljen je kao sveobuhvatni AI pomoćnik za posao i život uopšteno, sposoban da pronađe najnovije vesti i informacije s interneta, pomogne u programiranju, planiranju obveza, praćenju projekata, pa i pri zadacima koje obavljaju njegovi poznatiji konkurenti, kao što je sažimanje dokumenata. Ali, ono što ga razlikuje od ostalih postojećih sistema, jeste prije svega brzina.

Do 1.000 riječi u sekundi

Mistralov le Chat je i do 10 puta brži u davanju odgovora od ChatGPT-a i DeepSeeka R1: može da "ispljune" i do hiljadu reči u sekundi. Pokreću ga najbrži algoritmi za razumjevanje teksta, rasuđivanje i generisanje odgovora, pa uključivanjem opcije "Flash Answers" korisnici mogu doslovno za tren oka da dobiju, na primjer, gotovo programski kôd za igru ili neki drugi projekat. U pozadini svega je jezički model Mistral Large 2 sa 123 milijarde parametara. Sve radi na specijalizovanim čipovima kompanije Cerebras.

Mistralovi modeli trenirani su na različitim izvorima, što bi trebalo da im donese uravnoteženost i odgovaranje na pitanja uz davanje pouzdanih informacija potkrepljenih izvorima. Sistem je opremljen i računarskim vidom kao i OCR tehnologijom, pa kao ulazne informacije razumije, kako običan tekst, tako i .pdf dokumente, tabele, logove ili tekst napisan i predstavljen u nekom od grafičkih formata.

Kada je u pitanju programiranje, uključen je interpreter programskog kôda, što znači da ono što le Chat isprogramira može odmah, u okruženju ugrađenog sandboxa, da bude i testirano. Da bi paket bio potpun, za difuzioni model pobrinuo se tim Black Forest Labsa, pa će le Chat moći da generiše i ilustracije, od fotorealističnih pa do onih potrebnih za, na primjer, kreativne vizuale u poslovnom svijetu.

Mistral nudi novi le Chat potpuno besplatno, pa je svim korisnicima dostupno sve opisano što alat nudi, samo u ograničenoj količini. Za napredne korisnike tu je Pro verzija s pretplatom od 14,99 dolara mjesečno, dok su za kompanije rezervisane i skuplje Team i Enterprise opcije. Le Chat je dostupan na vebu ili kao samostalna mobilna aplikacija za iOS i Android, a njegovi kreatori najavljuju da će preduzeća uskoro moći da ga pokreću i lokalno, na sopstvenoj infrastrukturi.

Ovo je odgovor Francuske, ali i Evrope, na posljednje velike napretke američke i kineske tehnologije, ali i demonstracija da se upotrebljivi (ako ne i bolji) AI alati mogu kreirati i na našem kontinentu – pa čak i bez Nvidije i njihovih čipova.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Viši sud potvrdio presudu: Bratić nije dužna da nadoknadi štetu, ona pozdravila odluku

Srijeda, 25.02.2026 | 10:15

Bivša ministarka prosvjete, nauke, kulture i sporta Vesna Bratić pozdravila je vijest da je Viši sud potvrdio presudu da nije dužna da nadoknadi štetu zbog smjena direktora.

Zavod za transfuziju krvi: Ne prodajemo krv, naplaćuju se isključivo troškovi obrade

Srijeda, 25.02.2026 | 12:49

Zavod za transfuziju krvi Crne Gore kategorično je demantovao navode da krv prikupljenu od dobrovoljnih davalaca prodaje privatnim zdravstvenim ustanovama, ističući da je riječ o netačnim i pravno neutemeljenim tvrdnjama. Kako su saopštili, krv nema cijenu niti može biti predmet trgovine, a zdravstvenim ustanovama se obračunavaju isključivo troškovi laboratorijske obrade, testiranja i distribucije, u skladu sa zakonom.  

Ušao s klupe i odlučio meč – Krstović donio Crnoj Gori predstavnika u nokaut fazi Lige šampiona

Srijeda, 25.02.2026 | 22:03

Boginja je odigrala bogovski - Atalanta je u osmini finala Lige šampiona, nakon što je sa penala koji je izborio Nikola Krstović u posljednjem sekundama eliminisala Borusiju Dortmund - 4:1.

Pajković: Umjesto zaštite, doživjela sam institucionalni pritisak

Srijeda, 25.02.2026 | 10:01

Pajković je ranije podnijela tri krivične prijave protiv Dejana Vukšića, zbog neovlašćene distribucije eksplicitnog sadržaja – fotografije na kojoj se nalazi ona.

Apsurd u crnogorskom zakonodavstvu: Lidija Mitrović bjekstvom nije počinila krivično djelo

Srijeda, 25.02.2026 | 12:43

Odluka bivše specijalne tužiteljke Lidije Mitrović da pobjegne kako bi izbjegla služenje zatvorske kazne, na koju je osuđena zbog zloupotrebe službenog položaja, ogolila je još jedan paradoks crnogorskog pravnog sistema – bjekstvo, na način na koji je izvršeno, ne predstavlja krivično djelo, piše Dan.

Sarajevo: Djevojka povrijeđena u saobraćajnoj nesreći pod nadzorom ljekara

Četvrtak, 26.02.2026 | 09:40

Direktor Opšte bolnice "Prim. dr. Abdulah Nakaš" Ismet Gavrankapetanović za portal „Avaza“ je potvrdio da je pacijentkinja, koja je teško povrijeđena u tramvajskoj nesreći u Sarajevu, na odjelu hirurgije.

Opomena pred gašenje Informer TV i Prva RS: Negirali Crnogorace, veličali Mladića, Veliku Srbiju…

Četvrtak, 26.02.2026 | 09:33

Savjet Agencija za audiovizuelne medijske usluge obavijestio je Regulatorno tijelo za elektronske medije Srbije o, kako navode, ozbiljnim kršenjima Konvencije o prekograničnoj televiziji u programima Informer TV i TV Prva RS, upozoravajući da sporni sadržaji podstiču mržnju, veličaju ratne zločince i negiraju crnogorski nacionalni identitet, te najavio mogućnost ograničavanja njihovog reemitovanja u Crnoj Gori.

Ministarstvo zdravlja osudilo napade na Naidu Nišić: Sloboda govora ne znači pravo na ponižavanje

Četvrtak, 26.02.2026 | 09:22

Ministarstvo zdravlja Crne Gore oglasilo se povodom mizoginih i seksističkih napada kojima je prethodnih dana bila izložena Naida Nišić, ministarka rada, zapošljavanja i socijalnog dijaloga, izražavajući duboku zabrinutost i najoštriju osudu takvih istupa.

Podgorica: U akciji “Motocikl” sprovedeno 30 kontrola, uhapšena četiri vozača

Četvrtak, 26.02.2026 | 08:53

U akciji "Motocikl", realizovanoj tokom srijede na području Podgorice, policija je uhapsila četiri vozača i oduzela sedam motocikala, saopšteno je iz Uprave policije.

Vučić jutros posjetio Dačića: Stanje nešto bolje

Četvrtak, 26.02.2026 | 08:48

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je jutros u avionu na putu za Kazahstan da je stanje ministra unutrašnjih poslova Ivica Dačić „nešto bolje“, nakon što ga je jutros posjetio.

Krivokapić i Dujović u kućnom pritvoru

Četvrtak, 26.02.2026 | 08:42

Viši sud u Podgorici ukinuo je pritvor službenicima za javne nabavke Uprave za imovinu Dijani Krivokapić i Rosandi Dujović koje su uhapšene zbog postojanja osnovane sumnje da su kao saizvršioci izvršili krivično djelo zloupotreba službenog položaja.  

Protest u Botunu: Poručuju da neće dozvoliti radove dok se ne završi razgraničenje sa Podgoricom

Četvrtak, 26.02.2026 | 08:30

Mještani Botuna i jutros su ispred parcele na kojoj se gradi postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda. Mještanin Milan Ćetković za TVCG je rekao da predstavnici vlasti moraju da im kažu da li će poštovati odluku SO Zeta da se zabrani izrada postrojenja dok se ne donese odluka o razgraničenju između Podgorice i Zete.    

Ušao s klupe i odlučio meč – Krstović donio Crnoj Gori predstavnika u nokaut fazi Lige šampiona

Srijeda, 25.02.2026 | 22:03

Boginja je odigrala bogovski - Atalanta je u osmini finala Lige šampiona, nakon što je sa penala koji je izborio Nikola Krstović u posljednjem sekundama eliminisala Borusiju Dortmund - 4:1.

Stalna želja za slatkišima može ukazivati na nedostatak važnih nutrijenata

Srijeda, 25.02.2026 | 21:45

Ako često osjećate neutaživu želju za slatkišima, to može biti znak da vašem organizmu nedostaju određene hranjive materije. 

Dačić hitno primljen u Klinički centar Srbije

Srijeda, 25.02.2026 | 21:26

Ministar unutrašnjih poslova Srbije Ivica Dačić hitno je hospitalizovan u Univerzitetskom kliničkom centru Srbije, potvrđeno je za Nova.rs.