Ponedjeljak, 10.02.2025 | 12:52
IZVOR: vijesti/rtvbudva

Novak Đoković PREUZIMA Sveti Stefan i Miločer? “Bilo bi mi jako žao da ‘Aman’ više ne bude u Crnoj Gori”

Najuspješniji teniser u istoriji bijelog sporta Novak Đoković pokušava da pomogne kako bi se skinuo katanac sa grad-hotela Sveti Stefan, koji je zatvoren od 2021. godine, pišu podgoričke Vijesti.




Foto: YouTube screenshot/ Australian Open TV

Nakon razgovora sa premijerom Milojkom Spajićem, Đoković je kazao za “Vijesti” da je to glavni razlog zbog kojeg je juče boravio u Crnoj Gori, istakavši da će iskoristiti svoje ime i uticaj kako bi se problem riješio.

Globalni ambasador kompanije “Aman” pojasnio je da su obavili “inicijalne razgovore” i informisali se “oko svega”, naglasivši da pokušava da radi za “opšti interes” Crne Gore i da se nada da će solucija za rješenje problema vrlo brzo biti “na horizontu”.

“Dobio sam na neki način zaduženje i molbu od svojih partnetra, Amana, čiji sam ambasador na globalnom nivou, da pokušam na našem jeziku da dođemo do rješenja prihvatljivog za obje strane. Nijesam ni na čijoj strani ovdje, zapravo sam samo neko ko samo pokušava da radi za opšti interes Crne Gore. Kao neko ko pokušava da ostane ‘Aman’, jer bilo bi mi jako žao da se to ne razriješi i da ‘Aman’ ne bude više u Crnoj Gori. Nadam se da su ovi sastanci koje smo imali danas samo uvod i početak pronalaženja solucije i da će ona biti vrlo brzo na horizontu”, kazao je Đoković.

Ocijenio je da je tužno što je situacija sa Svetim Stefanom već četiri godine takva kakva jeste:

“Na Svetom Stefanu sam se vjenčao 2014. godine, i to su zaista najljepša sjećanja iz Crne Gore za mene. I tužno je stvarno iz moje perspektive da vidim da je ta situacija trenutno kakva jeste u posljednje četiri godine. Kada je sve to krenulo, zapravo kada se zatvorio Sveti Stefan, pokušavao sam da se informišem zašto je sve to tako i da na neki način pomognem. Eto, nisu se do sada stekli uslovi za to da ja na neki način iskoristim svoje ime, svoju poziciju i svoj uticaj da se dođe do razrješenja”.

Đoković je rekao da je od avgusta prošle godine globalni ambasador kompanije “Aman”:

“’Aman’ je svjetski priznati broj jedan hotelijerski brend i lanac hotela na svijetu. Mislim da su 2006. došli u Crnu Goru, oni su povukli i dovukli mnoge strane investitore koji su kasnije investirali u Crnu Goru, kroz Lušticu, Porto Montenegro, Porto Novi i tako dalje”.

Kompanija “Adriatic properties” koja je zakupac Svetog Stefana, grčkog biznismena Petrosa Statisa, od 2021. drži zatvoren grad-hotel Sveti Stefan i vilu “Miločer”, dok je obustavila izgradnju novog hotela “Kraljičina plaža” od kada je započeo arbitražni postupak. Bez dogovora o načinu funkcionisanja Kraljičine plaže i staze između nje i spa-centra u Miločerskom parku, hotelski operater “Aman” ne želi da otvori nekada mondenski grad-hotel Sveti Stefan, jer navodno ne mogu da garantuju gostima bezbjednost i privatnost.

Upravo je korišćenje Kraljičine plaže, koja je decenijama bila zatvorena za javnost i rezervisana isključivo za goste hotela, ali i političku elitu, dovelo do zatvaranja “Sveca”. Grad-hotel je zatvoren 2021. nakon što su mještani polomili ogradu na Kraljičinoj plaži, a Javno preduzeće za upravljanje morskim dobrom naredilo njeno uklanjanje, te staze u Miločerskom parku oslobodilo za korišćenje.

To je dovelo do pokretanja spora pred Međunarodnim arbitražnim sudom u Londonu. U novembru 2022. prvo su presavili tabak “Sveti Stefan hoteli”, HTP “Miločer” i tadašnje Ministarstvo ekonomskog razvoja, opružujući zakupce “Adriatic properties” DOO Budva i “Aidway investments limited” sa Britanskih Djevičanskih ostrva, ali i “Aman resort”, za nepoštovanje ugovora. Tužbom su odmah uzvratili iz kompanija “Adriatic properties” i “Aidway investments limited”, tražeći na ime naknade štete od stotinu miliona eura.

Glavno ročište zakazano je za maj.

U međuvremenu, Privredni sud priznao je odluku Arbitražnog suda u Londonu, te naložio firmi “Sveti Stefan hoteli” i Vladi da na ime troškova postupka pred međunarodnim Tribunalom kompaniji “Adriatic properties” isplati 620.000 eura na ime troškova spora.

Arbitražni postupci vode se u vezi sa Ugovorom o zakupu hotela “Sveti Stefan” i “Miločer” i Ugovorom o zakupu hotela “Kraljičina plaža”, zaključenim 31. januara 2007. Vlada je 15. januara 2007. dala zeleno svjetlo da se zaključi ugovor o zakupu na 30 godina hotela “Sveti Stefan”, vile “Miločer” i hotela “Kraljičina plaža”. Prema tom ugovoru, garantovana godišnja ukupna zakupnina iznosi 1,6 miliona eura, ali je predviđeno i da se može revidirati svake treće godine. Zakupac se obavezao da hotele mora držati otvorenim minimum 11 mjeseci, ali i da u rekonstrukciju “Svetog Stefana” uloži 50 miliona eura.

Aneksom iz 2015. godine, za “Sveti Stefan” produžen je zakup za 12 godina, do 2049. godine i smanjena kirija sa 1,6 na 1,1 milion eura. Aneksom za “Kraljičinu plažu” zakup je produžen sa 30 na 90 godina i omogućena je izgradnja kondo hotela, s tim da bi polovina apartmana bila za prodaju, a polovina za hotelsku djelatnost. Ugovorima su i plaže date u višedecenijski zakup.

Nastali spor uslovio je novi problem – gotovo dvije godine Statisova kompanija odbija da, do okončanja arbitraže, plati zakupninu vladinoj kompaniji HTP “Miločer” zakup kompleksa Miločerskog parka, gdje se nalazio stari hotel “Kraljičina plaža”, a gdje su započeli gradnju novog. Kvartalna rata iznosi 87 hiljada eura.

Kvartalna zakupnina od 380 hiljada eura ne plaća se ni kompaniji “Sveti Stefan hoteli”, vlasniku grad-hotela “Sveti Stefan” i vile “Miločer”.

Obje kompanije su zbog toga u izuzetno teškoj finansijskoj situaciji.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Crna Gora zabilježila rast SDI, ali u posljednjih pet godina nedostaju produktivne investicije

Utorak, 07.07.2026 | 17:23

Crna Gora je od 2015. do 2025. godine zabilježila značajan priliv stranih direktnih investicija (SDI), ali je u posljednjih pet godina uočljiv nedostatak produktivnih investicija koje stvaraju dugoročnu dodatnu vrijednost za crnogorsku ekonomiju i društvo.  

Kordić: Turistička sezona bilježi dobre rezultate, koordinacija svih institucija ostaje ključna

Utorak, 07.07.2026 | 16:10

Ministarka turizma Simonida Kordić održala je sjednicu Koordinacionog tijela za pripremu i praćenje turističke sezone, sa ciljem kontinuiranog praćenja toka sezone, izazova na terenu i koordinacije aktivnosti svih nadležnih institucija, saopšteno je iz njenog resora.

Ćulafić u radnoj posjeti Nikšiću: Blizu smo rješenja lokacije regionalnog centra

Utorak, 07.07.2026 | 11:17

Ministar ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera Damjan Ćulafić boravio je u radnoj posjeti Nikšiću, tokom koje je obišao Željezaru i Komunalno preduzeće Nikšić, gdje je sa predstavnicima lokalnih institucija i partnerima razgovarao o unapređenju sistema upravljanja otpadom i razvoju komunalne infrastrukture.

"Zavod za zapošljavanje postupa isključivo u skladu sa zakonom i poziva na jedinstvo i tumačenje propisa"

Ponedjeljak, 06.07.2026 | 20:00

Zavod za zapošljavanje Crne Gore odbacuju navode Sindikata ZZZCG i granskog Sindikata uprave i pravosuđa CG da postupaju protivzakonito ili diskriminatorno, te da sve u vezi sa prestanak radnog odnosa zaposlenih sprovode se isključivo u skladu sa važećim propisima.

Đukanović: Energetika i turizam su dvije ključne razvojne grane Crne Gore

Ponedjeljak, 06.07.2026 | 16:14

Predsjednik Odbora direktora Elektroprivrede Crne Gore (EPCG) Milutin Đukanović učestvovao je na panelu „Zajedno za održivi turizam – partnerstvo države, Evropske unije i privrede u zelenoj tranziciji“, koji su uz podršku Evropske unije organizovali Ministarstvo turizma i Eko fond.

Policija pojačava kontrole na putevima širom Crne Gore: Evo gdje će dežurati presretači

Srijeda, 08.07.2026 | 12:27

Mobilna jedinica policije za bezbjednost saobraćaja tzv. „presretači“ biće angažovana na auto-putu Princeza Ksenija, kao i na putnim pravcima Podgorica–Nikšić, Podgorica–Cetinje i Podgorica–Virpazar, navodi Ministarstvo unutrašnjih poslova.

Kadetkinje nastavljaju pripreme, Kapisoda pružio podršku

Srijeda, 08.07.2026 | 12:22

Predsjednik Rukometnog saveza Crne Gore Petar Kapisoda obišao je pripreme ženske kadetske reprezentacije, koja se na Ivanovim Koritima priprema za nastup na Svjetskom prvenstvu u Rumuniji, koje će biti održano od 29. jula do 9. avgusta.

Laboratorije u NTP otvorene za startapove, kompanije i istraživače

Srijeda, 08.07.2026 | 12:15

Startapovi, inovativne kompanije, istraživači i studenti od danas mogu koristiti laboratorijske kapacitete Univerziteta Crne Gore (UCG) kroz Naučno-tehnološki park Crne Gore, čime se po prvi put savremena univerzitetska istraživačka infrastruktura sistemski stavlja na raspolaganje inovacionoj zajednici i privredi, saopšteno je iz Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija.

Granična policija na Aerodromu Podgorica uhapsila državljanina Turske kojeg potražuje Interpol Ankara

Srijeda, 08.07.2026 | 11:53

Policija je saopštila da su na graničnom prelazu Aerodrom Podgorica kontrolisali C.Y. (30), državljanina Republike Turske.

Pavličić započela mandat članice Venecijanske komisije

Srijeda, 08.07.2026 | 11:32

redsjednica Vrhovnog suda Crne Gore Valentina Pavličić započela je 20. juna četvorogodišnji mandat članice Evropske komisije za demokratiju putem prava (Venecijanske komisije), jednog od najznačajnijih savjetodavnih tijela Savjeta Evrope u oblasti demokratije, ljudskih prava i vladavine prava.

Bokesljka mornarica pozdravlja Spajićev stav: Važan korak ka posebnom zakonu

Srijeda, 08.07.2026 | 11:26

Bokeljska mornarica Kotor pozdravlja stav premijera Milojka Spajića, iznijet u Skupštini Crne Gore, da prihvati inicijativu za donošenje posebnog zakona, lex specialis, kojim bi se uredio njen pravni status.

Brnabić kritikovala izvještaj Picule: To nema veze sa reformama na EU putu Srbije

Srijeda, 08.07.2026 | 11:18

Predsjednica Skupštine Srbije kritikovala je danas izvještaj izvestioca Evropskog parlamenta za Srbiju Tonina Picule ocijenjujući da tekst "nema veze sa reformama evropskom putu".

Na GP Božaj oduzet automobil koji potražuje Interpol Njemačke

Srijeda, 08.07.2026 | 11:09

Na graničnom prelazu Božaj privremeno je oduzet automobil Audi Q7 radi daljih provjera, saopštili su iz Uprave policije.

Tramp: Mislim da je rat gotov, želimo da pregovaramo

Srijeda, 08.07.2026 | 11:06

Predsjednik Sjedinjenih američkih država, Donald Tramp, kazao je, odgovarajući na pitanja novinara na NATO samitu u Ankari, da smatra da je rat sa Iranom završen, kao i da SAD žele da pregovaraju.

Kovačević: Izmjene Ustava nijesu pobjeda političke zrelosti, već rezultat pritiska Evropske unije

Srijeda, 08.07.2026 | 10:56

Sporazum vlasti i opozicije o pokretanju procedure za izmjene Ustava predstavlja važan korak u evropskim integracijama Crne Gore, ali nije rezultat političke zrelosti domaćih aktera, već prije svega posredovanja Evropske unije, ocijenila je za Boje jutra, programska direktorica Centra za demokratsku tranziciju (CDT) Milica Kovačević.