Ponedjeljak, 10.02.2025 | 14:06
IZVOR: kolektiv.me

Milatović: Potpisati UGOVOR o granici između Albanije i Crne Gore

U narednom periodu dodatno treba učvrstiti partnerstvo Crne Gore i Albanije, saopštio je predsjednik Crne Gore Jakov Milatović na pres konferenciji sa predsjednikom Albanije Bajramom Begajem.




Foto: YouTube screenshot/ Predsjednik Crne Gore

Milatović je rekao da mu je čast i zadovoljstvo da ugosti Begaja u Crnoj Gori, navodeći da to smatra još jednom potvrdom izuzetno bliskih i prijateljskih odnosa između dvije zemlje.

“Naši sveukupni međudržavni odnosi su na visokom nivou i zasnivaju se na principima dobrosusjedstva, prijateljstva i saradnje. Ojačani ciljevima koje zajednički dijelimo: razvoja i napretka cijelog regiona, naše evropske perspektive i kredibilnog savezništva u okviru NATO-a”, istakao je Milatović.

Istakao je da je pred Crnom Gorom i Albanijom izazovan put u pogledu evropske integracije i to je jedan od najvažnijih ciljeva vanjske politike obje države.

“Crna Gora jeste najnaprednija zemlja u tom smislu, ali svaki korak naprijed svakog od naših susjeda sa Zapadnog Balkana u evropskim integracijama, smatramo i našim uspjehom. Čestitam Albaniji na otvaranju prvog klastera iz oblasti fundamentalnih prava, ali i na predstojećoj organizaciji Samita Evropske političke zajednice u Tirani. Želim da najavim da smo predsjednik Vlade i ja dogovorili da kandidujemo Crnu Goru za narednog domaćina samita Evropske političke zajednice na proljeće naredne godine i da na taj način kao domaćini tog istorijskog događaja za Crnu Goru obilježimo dvadeset godina od nezavisnosti, dodatno pozicionirajući Crnu Goru kao evropsku zemlju”.

Kazao je da je sa Begajem razgovarao o mnogim temama u domenu bilateralnih odnosa.

“Važno je istaći da su oni u političkom smislu ocijenjeni kao odlični. Mislim da u narednom periodu moramo da stavimo fokus na razvoj ekonomskih odnosa i ovdje mislim na realizaciju velikih infrastrukturnih projekata od značaja i za Albaniju i za Crnu Goru, uključujući Jadransko-jonski autoput. Smatramo da bi nova zajednička sjednica vlada Albanije i Crne Gore, treća po redu, bila dobra vijest i za Crnu Goru i za Albaniju. Znate da smo na prethodnoj sjednici vlada potpisali projekat o izgradnji mosta na rijeci Bojani, a realizacija izgradnje tog mosta biće simbol prijateljstva naroda Albanije i Crne Gore”, naveo je Milatović.

Takođe, smatra da je značajno dovesti do kraja i potpisati ugovor o granici između Albanije i Crne Gore.

“Izrazio sam uvjerenje da će albanska strana u narednom periodu intenzivnije raditi na sprječavanju povremenog ispuštanja otpadnih voda u sliv rijeke Bojane, što je vrlo važno i za naše lokalne zajednice, sa čim se i predsjednik Albanije i saglasio, pa će se u narednom periodu intenzivirati razgovori između resornih ministarstava”, naveo je Milatović.

Istakao je značaj manjinskih zajednica, kako Albanaca u Crnoj Gori, tako i Crnogoraca u Albaniji, kao jednog prirodnog mosta spajanja između Albanije i Crne Gore.

“U tom smislu, želim da istaknem značaj Međunarodne sedmice kulture, kojom je Crna Gora već dvije godine zaredom na najbolji mogući način predstavljena u Albaniji, kroz jedan izuzetno uspješan projekat našeg Ministarstva kulture”, dodao je Milatović.

Naveo je da je Begaju kazao nešto što je veoma važno za građane Crne Gore, a to je obilježavanje 110 godina od tragedije u Luci Medova.

“Izrazio sam nadu da ćemo 6. januara naredne godine, obilježavajući 110 godina od tragedije u Luci Medova 1916. godine, zajedno podići spomen-ploču i na taj način dodatno učvrstiti prijateljstvo između Albanije i Crne Gore”.

Rekao je da su Crna Gora i Albanija dobri saveznici u okviru NATO-a.

“Predstavio sam predsjedniku Begaju značajan uspjeh Crne Gore u organizaciji institucionalnih kapaciteta kada je u pitanju jačanje sajber bezbjednosti u Crnoj Gori, i pozvao Albaniju da bude prva zemlja koja će pristupiti Regionalnom centru za sajber bezbjednost u Podgorici”, naveo je Milatović, dodajući da ga raduje što je Begaj pozitivno odgovorio.

“Iskreno mislim da u narednom periodu dodatno treba učvrstiti naše partnerstvo, ojačati ekonomsku saradnju i u oblastima koje sam pomenuo, povećati trgovinsku razmjenu koja je na nivou 120 miliona eura, povećati turističku razmjenu koja u prethodnih par godina ima pozitivan trend rasta i siguran sam da u narednom periodu Albanija i Crna Goru mogu da urade više na benefit ekonomija dvije zemlje, a sve zajedno u kontekstu zajedničkog članstva u Evropskoj uniji”, zaključio je Milatović.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Joković: Crna Gora i Turska – prijatelji i partneri u zaštiti vodnih resursa

Četvrtak, 07.05.2026 | 10:28

Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Vladimir Joković predvodio je delegaciju Crne Gore na 5. Istanbul International Water Forumu, održanom 5. i 6. maja u Istanbulu u Turskoj.

Zirojević: Vojnik već sedam mjeseci ne dolazi na posao, nečastan otpust opstruira potpukovnik

Četvrtak, 07.05.2026 | 09:55

Da li bi iz resora odbrane bili ljubazni da nam odgovore da li je tačno da pomenuti vojnik već sedam mjeseci ne dolazi na posao, upitao je poslanik Evropskskog saveza Nikola Zirojević.

Laković: Vojnik ne razumije da nije u redu pjevati Draži jer ide u crkvu koja odaje počast Đurišiću

Četvrtak, 07.05.2026 | 09:19

Nezavisni poslanik Miodrag Laković osvrnuo se na jučerašnji snimak pripadnika Vojske Crne Gore, na kojem jedan od njih kliče ratnom zločincu Draži Mihajloviću, dok drugi sve bilježi kamerom.

Tramp: Blizu smo dogovora sa Iranom, moguć prekid sukoba; IRGC: Tranzit kroz Ormuski moreuz postaće bezbjedan

Četvrtak, 07.05.2026 | 08:34

Predsjednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp izjavio je da su SAD blizu dogovora s Iranom koji bi mogao dovesti do prekida sukoba, dok je iranski Korpus islamske revolucionarne garde (IRGC) najavio postepenu stabilizaciju i bezbjedniji tranzit kroz Ormuski moreuz. Treća runda pregovora između izraelske i libanske strane biće održana naredne sedmice u Vašingtonu, prenose libanski mediji.

Američki F-18 otvorio vatru na iranski tanker

Srijeda, 06.05.2026 | 21:29

Američka Centralna komanda (CENTCOM) saopštila je da su njene snage u Omanskom zalivu pucale na tanker pod iranskom zastavom i onesposobile ga.

Pronađeno tijelo muške osobe stradale na Skadarskom jezeru

Srijeda, 06.05.2026 | 12:50

Nakon četiri dana intenzivne i zahtjevne pretrage, pronađeno je tijelo muške osobe koja je stradala u nesreći na Skadarskom jezeru, saopštio je CdM-u rukovodilac sektora za operativne aktivnosti Regionalnog ronilačkog centra Bijela Danilo Mijajlović.

Spajić: Izabran izvođač radova za izgradnju obilaznice oko Budve

Srijeda, 06.05.2026 | 11:46

Konzorcijum koji čine kompanije Briv Construction, Hering, Herc gradnja, Shandong i IPSA Institut Sarajevo odlukom Monteputa izabrani su za projektanta i izvođača radova na brzoj saobraćajnici duž Crnogorskog primorja, dionica Markovići – Lastva Grbaljska (obilaznica Budve) – prva faza, saopštio je predsjednik Vlade Crne Gore, Milojko Spajić.

Dva znaka više neće biti ista nakon ove nedjelje

Srijeda, 06.05.2026 | 12:22

Ova nedjelja donosi ljubavni preokret za ljude rođene u dva horoskopska znaka.

Iz SNP-a kazali da su prodata dva “Majbaha”

Srijeda, 06.05.2026 | 15:22

Socijalistička narodna partija pozdravlja informaciju da su prodata dva službena vozila marke „Majbah“, čija je ukupna vrijednost prelazila milion eura. Smatramo da je riječ o važnom koraku ka odgovornijem odnosu prema državnim resursima i jasnoj poruci da vrijeme bahatosti, luksuza i rasipanja novca građana mora ostati iza nas.

Još dvije krivične prijave zbog lažnih diploma

Srijeda, 06.05.2026 | 14:30

Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija (MPNI) podnijelo je podgoričkom Osnovnom sudu krivične prijave protiv S.Đ. i R.A. zbog sumnje da su dostavile lažne i neistinite obrazovne isprave.

Igalo: Uhapšene dvije osobe zbog tuče, Baranin izboden nožem

Četvrtak, 07.05.2026 | 10:46

Iz Uprave policije saopšteno je da je policija u Igalu nakon fizičkog sukoba uhapsila dvije osobe.

Joković: Crna Gora i Turska – prijatelji i partneri u zaštiti vodnih resursa

Četvrtak, 07.05.2026 | 10:28

Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Vladimir Joković predvodio je delegaciju Crne Gore na 5. Istanbul International Water Forumu, održanom 5. i 6. maja u Istanbulu u Turskoj.

Zirojević: Vojnik već sedam mjeseci ne dolazi na posao, nečastan otpust opstruira potpukovnik

Četvrtak, 07.05.2026 | 09:55

Da li bi iz resora odbrane bili ljubazni da nam odgovore da li je tačno da pomenuti vojnik već sedam mjeseci ne dolazi na posao, upitao je poslanik Evropskskog saveza Nikola Zirojević.

Laković: Vojnik ne razumije da nije u redu pjevati Draži jer ide u crkvu koja odaje počast Đurišiću

Četvrtak, 07.05.2026 | 09:19

Nezavisni poslanik Miodrag Laković osvrnuo se na jučerašnji snimak pripadnika Vojske Crne Gore, na kojem jedan od njih kliče ratnom zločincu Draži Mihajloviću, dok drugi sve bilježi kamerom.

Nezgoda na putu Podgorica-Cetinje, povrijeđene dvije osobe

Srijeda, 06.05.2026 | 21:33

Na putu Podgorica-Cetinje došlo je do saobraćajne nezgode, a najmanje dvije osobe su povrijeđene, pišu “Vijesti”.

FSCG kaznio Sutjesku sa 3500, a Budućnost sa 3000 eura

Srijeda, 06.05.2026 | 21:17

Disciplinska komisija Fudbalskog saveza Crne Gore, postupajući po prijavama Komisije za takmičenje FSCG, na sjednici održanoj 06.05.2026 godine, izrekla je disciplinske mjere:

Vremenska prognoza - ČETVRTAK u znaku ovih temperatura

Srijeda, 06.05.2026 | 21:41

Pročitajte vremensku prognozu za sjutra.

Zašto nikada ne bi trebalo da sjedite prekrštenih nogu?

Srijeda, 06.05.2026 | 21:54

Dugotrajno sjedenje prekrštenih nogu bi trebalo izbjegavati zato što ono može izazvati neravnomjerno opterećenje kukova, karlice i donjeg dijela leđa.

Američki F-18 otvorio vatru na iranski tanker

Srijeda, 06.05.2026 | 21:29

Američka Centralna komanda (CENTCOM) saopštila je da su njene snage u Omanskom zalivu pucale na tanker pod iranskom zastavom i onesposobile ga.

Crnogorski pomorci dobro, imaju dovoljno vode i hrane

Srijeda, 06.05.2026 | 20:40

Crnogorsko Ministarstvo pomorstva u stalnom je kontaktu sa italijanskom kompanijom, čiji je brod Frančeska na kome su kapetan i još tri pomorca crnogorski državljani, zaplijenila Iranska revolucionarna garda.