Ponedjeljak, 10.02.2025 | 19:48
IZVOR: Gradski.me/Pobjeda.me

Zenović: BLOKADA rada Skupštine može se odraziti na dinamiku ZATVARANJA POGLAVLJA

Crna Gora intenzivno radi na ispunjavanju svih obaveza i realizaciji ključnih reformi, kako bi zatvorila sva pregovaračka poglavlja.




Foto: gov.me/S.Matić, arhiva

To je kazao za Gradsku glavni pregovarač Crne Gore sa Evropskom unijom Predrag Zenović. Upozorava da se blokada rada Skupštine može odraziti na dinamiku zatvaranja poglavlja, pa apeluje na političke aktere da konsenzus uspostave oko evropskog puta.

Crna Gora će najviše posla, do ulaska u Evropsku uniju (EU), imati u narednoj godini kada se očekuje i zatvaranje najvećeg broja poglavlja, kaže glavni pregovarač Predrag Zenović.

„Međutim, u ovoj godini mi ćemo imati značajan broj poglavlja koja će biti zatvorena u okviru poljskog, zatim danskog predsjedavanja EU, tako da mi očekujemo najmanje dvije međuvladine konferencije na kojima će Crna Gora biti u prilici da zatvori ona poglavlja koja će do tada biti interno spremna“, ističe Zenović.

Pored ključnih Poglavlja 23 i 24, Zenović ističe da je najzahtjevnije 27 – koje se odnosi na životnu sredinu i klimatske promjene.

„Dakle, Evropska unija vidi sebe kao klimatski neutralnu do 2050. godine. Sofijska deklaracija predviđa jedan sličan cilj kad su u pitanju države Zapadnog Balkana. U tom pogledu, to je jedno vrlo skupo i zahtjevno poglavlje koje zahtjeva u svim oblastima, dakle i kada je u pitanju kvalitet vazduha, kvalitet voda, naravno i kad je u pitanju cijela stvar sa TE „Pljevlja“, budući da je i njen vijek trajanja oročen, ako želimo da budemo dio sistema koji je klimatski neutralan do 2050. godine“, kazao je Zenović za Gradsku.

Naglašava da se blokada rada parlamenta može odraziti na ambicioznu dinamiku zatvaranja poglavlja.

„Naravno, odnos vlade i parlamenta, taj mehanizam mora funkcionisati besprekorno. Mi bismo mogli već iz ove stiuacije, u kojoj je rad parlamenta na neki način blokiran, da imamo posljedice kada je u pitanju ambiciozna dinamika u pogledu zatvaranja poglavlja budući da i Evropskoj komisiji treba određeno vrijeme da sagleda zakonska rješenja. Dakle, moramo sve učiniti onako kako smo zacrtali mapom puta. Nažalost, već sa ovim blokadama određeni broj poglavlja može biti u ovoj godini problematičan za zatvaranje“, ističe Zenović.

Zenović vjeruje da će se politički akteri ujediniti oko konsenzusa za ulazak države u EU i da će shvatiti da i tehnički dio procesa ima zahtjevnu dinamiku. Zaključuje da je potrebna što bolja saradnja Vlade i i Skupštine kako bi se Crna Gora pripremila za članstvo u Evropskoj uniji.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

BBC o netačnostima u govoru Trampa: Od ratova koje (ni)je okončao do cijena i zaposlenosti

Srijeda, 25.02.2026 | 17:50

Britanska RTV BBC je provjerila šta je sve predsjednik SAD Donald Tramp rekao o "Stanju Unije" - stanju SAD prošle noći u najdužem govoru u parlamentu - Kongresu koji je trajao sat i 47 minuta, i, hvaleći dostignuća svoje administracije, ocijenio da njegova "zemlja ponovo pobjeđuje".    

Milatović: Ne ostajemo u čekaonici EU, cilj je članstvo do 2028. godine

Srijeda, 25.02.2026 | 17:13

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović boravi u zvaničnoj posjeti Republici Irskoj, što predstavlja prvu posjetu jednog predsjednika Crne Gore toj zemlji od obnove nezavisnosti.

Kurti: Bez ruskog uticaja Zapadni Balkan bi se stabilizovao, države regiona niti žele niti su sposobne da se upuštaju u međudržavno nasilje

Srijeda, 25.02.2026 | 17:11

Spajić: Donosimo Evropu u Crnu Goru i nosimo Crnu Goru u Evropu

Srijeda, 25.02.2026 | 16:06

Širom Evropske unije (EU) naš nacionalni avio-prevoznik nosi poruku – Crna Gora je sljedeća članica EU, istakao je premijer Milojko Spajić.

Zvrko: Strujić-Harbić pogrešno postavlja odnos identiteta i državnosti

Srijeda, 25.02.2026 | 15:14

Iako poslanicu Kenanu Strujić-Harbić poštujem kao koleginicu, sa stavovima koje je iznijela duboko se ne slažem. Smatram da oni predstavljaju narativ koji odstupa od ustavnog poretka Crne Gore i pogrešno postavlja odnos identiteta i državnosti, kazao je član predsjedništva Demokratske partije socijalista (DPS) i poslanik te partije, Elvir Zvrko.

Todorović: Spajić traži smjenu Marije Radonjić jer mu se nije dopala njena izjava

Utorak, 24.02.2026 | 18:33

Portparolka DNP-a Jovana Todorović reagovala je povodom odluke PES-a da inicira razrješenje potpredsjednice Opštine Danilovgrad Marije Radonjić (DNP) koja je u jednoj humorističkoj emisiji iznijela svoj stav, a koji se predjesniku Vlade Milojku Spajiću očigledno nije dopao. Radonjić je u emisiji kritikovala Spajića da im se ne javlja, te ga uporedila sa hologoramom i kazala da se ponašao kao da je u “avionskom režimu”.

Inspektor Ljuca: Nije bilo propusta u postupanju prema Balijagiću

Utorak, 24.02.2026 | 20:24

Službenik policije OB Bijelo Polje Ćemal Ljuca (49) kazao je da nije nesavjesno radio prilikom postupanja prema Aliji Balijagiću prije nego je ovaj u Sokolcu 25. oktobra 2024. godine ubio brata i sestru Jovana i Milenku Madžgalj, za šta je osuđen u Višem sudu.  

Tiktoker prozivao Bjelogrlića u kafiću, glumac mu udarcem IZBIO TELEFON IZ RUKE (VIDEO)

Utorak, 24.02.2026 | 19:42

U jednom kafiću u centru Beograda danas su gosti svjedočili incidentu kada je glumac i reditelj Dragan Bjelogrlić udarcem izbio mobilni telefon tiktokeru Aleksandru Šulcu, poznatijem kao Lepi, koji ga je prethodno prozivao i snimao.

Učenik udario vršnjaka u učionici, slučaj prijavljen policiji

Utorak, 24.02.2026 | 20:12

Na društvenim mrežama objavljen je snimak iz škole Marko Miljanov u Bijelom Polju na kojem se vidi kako dječak ulazi u učionicu, prilazi drugom dječaku, drsko mu se obraća i udara ga po glavi. Roditelji s kojima smo razgovarali sumnjaju da je riječ o organizovanoj akciji u kojoj dječak upada u učionice i udara đake dok ga drugi snima. Kažu da su zabrinuti za bezbjednost svoje djece koja u školu idu sa strahom da će biti sljedeći.  

Kardiovaskularne bolesti su ‘ubica broj 1 žena’

Utorak, 24.02.2026 | 18:15

Uprkos mitu da srčani udari uglavnom pogađaju muškarce, žene su takođe ranjive. U Sjedinjenim Državama jedna od pet žena umre od kardiovaskularnih bolesti svake godine, od čega 37.000 od srčanih udara.    

BBC o netačnostima u govoru Trampa: Od ratova koje (ni)je okončao do cijena i zaposlenosti

Srijeda, 25.02.2026 | 17:50

Britanska RTV BBC je provjerila šta je sve predsjednik SAD Donald Tramp rekao o "Stanju Unije" - stanju SAD prošle noći u najdužem govoru u parlamentu - Kongresu koji je trajao sat i 47 minuta, i, hvaleći dostignuća svoje administracije, ocijenio da njegova "zemlja ponovo pobjeđuje".    

Glavni grad: Pojačan nadzor i nulta tolerancija za nesavjesno postupanje prema životinjama

Srijeda, 25.02.2026 | 17:48

Na sastanku kojem su prisustvovali predstavnici Uprave za inspekcijske poslove, Komunalne policije, gradskog preduzeća “Čistoća”, NVO sektora, predstavnici Glavnog grada, kao i gradonačelnik Saša Mujović, dogovoreni su dalji koraci u cilju rješavanja problema napuštenih i zanemarivanih kućnih ljubimaca, saopšteno je iz Glavnog grada.  

Direktorica Narodne biblioteke “Stevan Samardžić” sama odlučila kolika će joj biti plata

Srijeda, 25.02.2026 | 17:29

Direktorica JU Narodna biblioteka “Stevan Samardžić” Bojana Đačić sama je odlučila kolika će joj biti zarada na toj funkciji. Da je rješenje o zaradi donijela sama utvrdila je budžetska inspekcija Ministarstva finansija, što je u suprotnosti sa zakonom koji propisuje da takva rješenja mora donijeti nadležno radno tijelo, a ne lice samo za sebe.  

Mond: Sa oko 500.000 poginulih, rat u Ukrajini je najgore krvoproliće u Evropi od 1945.

Srijeda, 25.02.2026 | 17:19

Uprkos vojnoj tajnovitosti o gubicima na ukrajinskoj i ruskoj strani i teškoćama u brojanju civilnih žrtava, posebno u okupiranim područjima, napori van terena i ukrštanje javnih podataka omogućavaju da se procjene kolosalne razmjere ljudskih žrtava ove četiri godine rata, prenio je danas pariski list Mond (Le Monde) na svom sajtu.  

Milatović: Ne ostajemo u čekaonici EU, cilj je članstvo do 2028. godine

Srijeda, 25.02.2026 | 17:13

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović boravi u zvaničnoj posjeti Republici Irskoj, što predstavlja prvu posjetu jednog predsjednika Crne Gore toj zemlji od obnove nezavisnosti.

Kurti: Bez ruskog uticaja Zapadni Balkan bi se stabilizovao, države regiona niti žele niti su sposobne da se upuštaju u međudržavno nasilje

Srijeda, 25.02.2026 | 17:11

Ulcinj: Ležao na putu, vikao i uznemiravao građane, poslat 15 dana u Spuž

Srijeda, 25.02.2026 | 16:53

Okrivljeni državljanin Njemačke, nastanjen u Ulcinju priveden nakon negodovanja građana

WhatsApp uvodi funkciju koju smo čekali godinama

Srijeda, 25.02.2026 | 16:36

Jedna od najtraženijih opcija konačno postaje dio zvanične WhatsApp aplikacije.

Bemax: Mijajlović nikada nikada nije bio vlasnik, niti suvlasnik ili zaposlenik kompanije Bemax-a

Srijeda, 25.02.2026 | 16:16

Građevinska kompanija "Bemax" reagovala je na tekst RTCG-a „Marijanu Kadić Bojanić SDT saslušava zbog kontakata sa vlasnikom "Bemaksa", naglašavajući da Aleksandar Mijajlović nije vlasnik te kompanije.

Arsenal opet koban po Budućnost, Bokelj izjednačio

Srijeda, 25.02.2026 | 16:11

Utakmicama 21. kola nastavljeno je takmičenje u Prvoj crnogorskoj fudbalskoj ligi.