Ponedjeljak, 10.02.2025 | 21:34
IZVOR: rtcg.me

Ove godine VRAĆENO ORUŽJE koliko za prethodnih deset

U Crnoj Gori ima oko 69.000 registrovanih vlasnika oružja, dok je samo ove godine vraćeno oko 2.200 komada oružja koliko u proteklih deset godina, kazao je državni sekretar MUP-a Petar Koprivica u emisiji “Naglas”, na TVCG.




Foto: Ilustracija/Pixabay.com

Koprivica je saopštio da država nema i ne može imati podatke o ilagalnom oružju, kao ni metodologiju po kojoj bi dolazili do tih procjena.

Kada je u pitanju kampanja “Poštuj život vrati oružje” od januara predato je, kako navodi, 2.240 komada oružja.

“Od 2015. do 2024. godine vraćeno je 2.871 oružja, a samo u januaru i februaru 2.240 komada. Faktički smo došli do toga da je za mjesec i po vraćeno oružja koliko za proteklih 10 godina”, kazao je Koprivica.

On je saopštio i da je u Crnoj Gori oko 69.000 registrovanih vlasnika oružja i oko 46.400 nevažećih oružnih listova.

“Apel svima onima koji su u ostavinskom postupku dobili oružje, a nisu ušli u proceduru legalizacije da pristupe tome ili da vrate oružje”, poručio je Koprivica.

Do oružja samo preko komisije Ministarstva zdravlja

Komisija Ministarstva zdravlja biće jedina nadležna u državi za izdavanje ljekarskih uvjerenje za posjedovanje oružja, kazao je  Koprivica.

To je, kako je pojasnio, Koprivica jedna od novina Zakona o oružju i municiji, a rad komisije biće detaljnije definisan podzakonskim aktima i pravilnikom.

“Biće formirana komisija Ministarstva zdravlja koja će biti na nivou države jedina nadležna za izdavanje ljekarskih uvjerenje za posjedovanje oružja i vršiti u kontinuitetu psihološku i psihijatrijsku procjenu podnosioca zahtjeva”, naveo je Koprivica.

Koprivica podsjeća da je Nacrt Zakona o oružju i municiji od 24. januara na javnoj raspravi, koja će trajati 30 dana.

Biće, kako kaže, organizovane i tri javne rasprave u tri grada, Budvi u Podgorici u Beranama. Pored toga građani mogu svoje sugestije i redlog da šalju MUP-u u pisanoj formi.

“Dobili smo već dosta sugestija na nacrt zakona i vjerujem da ćemo doći do dobrih rješenja u zakonu”, kazao je Koprivica.

On je saopštio i da radna grupa koja je predložila ovaj zakon radi od marta prošle godine. Zakon, kako kaže, donosi brojne novine.

“Mi smo vodeći se i direktivama uveli brojne novine”, kazao je Koprivica i naveo najznačajnije.

Neke od njih su podizanje starosne granice za podnošenje zahtjeva sa 18 na 25 godina, smanjenje perioda važenja odobrenja za nabavku oružja sa godinu na šest mjeseci. Pored toga, kako je naveo Koprivica, oružni listovi će važiti pet umjesto dosadašnjih 10 godina, a predviđene su i strože psihološke procjene i obavezna obuka za korišenje oružja.

On je kazao i da su u nacrt tog zakona inkorporirani i predlozi iz inicijative za donošenje „Markovog i Mašanovog zakona“.

Profesor na Pravnom fakultetu i kriminolog Velimir Rakočević kazao je da je glavni cilj da se razori ilegalno tržište oružja i da sa druge strane, više ne nosimo epitet najnaoražanije nacije.

Podsjeća da smo u vrhu država po broju komada vatrenog oružja po glavi stanovnika. Pored toga, kako kaže Rakočević, najveći broj krivičnih djela izvršen je nekom vrstom oružja.

“Sve to je vrlo zabrinjavajuće”, kaže Rakočević i poručio da moramo promijeniti pristup oružju i onu maksimu - “da dom bez oružja nije dom”.

“Sve treba da bude suprotno. Oružje je najgori mogući saveznik”, kazao je Rakočević.

Ekspert iz oblasti lakog i malog oružja Mladen Marković kazao je da je sasvim normalno da se Zakon o oružju nakon 10 godina mora mijenjati.

Taj zakon, kako pojašnjava, neće definisati ilegalno tržišta oružje, jer se tiče samo legalnog naoružanja, registracije, nošenja, održavanja i definiše okvir kaznene politike.

On je kazao da je Nacrta Zakona o oružju i municiji koji je na javnoj raspravi odličan.

“Molim sve donosioce odluka - samo ne žurite”, kazao je Marković i poručio da građani moraju imati i dobiti jasan zakon.

Nataša Vuković, psihološkinja, članica Komisije za izdavanje ljekarskih uvjerenja za dobijanje oružja u Domu zdravlja u Bijelom Polju, kazala je kako se rizik pri procjeni kandidata ne može u potpunosti izbjeći.

“Do sada nismo imali neku veću saradnju sa MUP-om”, navela je Vuković.

Imala je kako kaže i negativna iskustva, da neko ne prođe kontrolu npr za vozačku dozvolu, a da je taj neko sjutra vozi taksijem.

“Nismo imali umreženost i ja sam predlagala da se umrežimo sa MUP-om, da se oformi neka drugostepena komisija koja bi procijenila stvarnu zdravstvenu sposobnost kandidata”, kazala je Vuković.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Bijelo Polje: Komunalno preduzeće Lim od sinoć čisti snijeg na teritoriji cijele opštine

Četvrtak, 08.01.2026 | 19:48

Komunalno preduzeće „Lim“ je sinoć od 17 časova angažovalo svoju mehanizaciju na raščišćavanju snijega u širem centru grada i prigradskih naselja. Na terenu su bili kamioni Unimog 2000 i Unimog 1200, kao i traktor Lovol 904, saopštio je direktor tog bjelopoljskog preduzeća, Muradif Grbović.   

Počelo uklanjanje nelegalnih prepreka iz kanala Mareze

Četvrtak, 08.01.2026 | 19:01

Gradonačelnik Podgorice Saša Mujović i direktor Uprave za inspekcijske poslove Glavnog grada Branko Kovačević započeli su akciju uklanjanja svih objekata, materijala i nelegalnih zahvata koji blokiraju kanal Mareze, saopšteno je iz Glavnog grada.

Put Berane – Kolašin od sjutra ponovo prohodan

Četvrtak, 08.01.2026 | 18:12

Uprava za saobraćaj saopštila je da će put Kolašin–Berane preko Lubnica sjutra biti otvoren za saobraćaj od 7 sati.

Petar Lazović, Perović i Pantović ostaju u pritvoru

Četvrtak, 08.01.2026 | 17:04

Okrivljeni Petar Lazović, Nikša Perović i Radovan Pantović ostaju u pritvoru u Spužu iako u zakonskom roku od tri godine od podizanja optužnice nije donijeta prvostepena presuda.

FOTO: Pao snijeg na Havajima

Četvrtak, 08.01.2026 | 17:32

Havajska ostrva u Pacifiku pogodilo je jako nevrijeme praćeno kišom i pljuskovima. Zbog jakih olujnih vjetrova temperature su na ovim tropskim ostrvima pale na 18 stepeni Celzijusovih. Zbog vjetrova i talasi na okenu su izuzetno visoki, prenosi RTS.

Bijelo Polje: Komunalno preduzeće Lim od sinoć čisti snijeg na teritoriji cijele opštine

Četvrtak, 08.01.2026 | 19:48

Komunalno preduzeće „Lim“ je sinoć od 17 časova angažovalo svoju mehanizaciju na raščišćavanju snijega u širem centru grada i prigradskih naselja. Na terenu su bili kamioni Unimog 2000 i Unimog 1200, kao i traktor Lovol 904, saopštio je direktor tog bjelopoljskog preduzeća, Muradif Grbović.   

Kako se motivisati za posao posle praznika?

Četvrtak, 08.01.2026 | 19:36

Posle praznika, povratak u radnu rutinu često djeluje teže nego što bi trebalo. Duga, slow jutra, kasna ustajanja i dani bez obaveza lako mogu da uspavaju radni ritam, pa prva radna nedelja posle praznika može da izgleda kao hladan tuš.

Počelo uklanjanje nelegalnih prepreka iz kanala Mareze

Četvrtak, 08.01.2026 | 19:01

Gradonačelnik Podgorice Saša Mujović i direktor Uprave za inspekcijske poslove Glavnog grada Branko Kovačević započeli su akciju uklanjanja svih objekata, materijala i nelegalnih zahvata koji blokiraju kanal Mareze, saopšteno je iz Glavnog grada.

Efekat Endrik: Lion prodao preko 50.000 ulaznica za meč sa Brestom

Četvrtak, 08.01.2026 | 19:21

Euforija koju je izazvao dolazak Endrika već se odrazila na prodaju ulaznica za njegov debi na novom domu, "Grupama stadionu", 18. januara protiv Bresta. Naime, prodato je više od 50.000 ulaznica, dok prosjek gledalaca tokom ove sezone nije prelazio 43.000, što pokazuje da pozajmica brazilskog fudbalera već daje prve rezultate, iako još nije odigrao ni minut za Lion.

Jasikevičijus: Obradović nije imao podršku u Partizanu

Četvrtak, 08.01.2026 | 18:17

Aktuelni šampion Evrope istakao je koliko je za svakog trenera važno da ima kvalitetan sistem i ljude oko sebe, naglasivši da to, po njegovom mišljenju, nije bio slučaj sa Željkom Obradovićem tokom posljednjeg mandata u Partizanu.  

Odbornički klubovi NSD, SNP I UCG u SO Glavnog grada: Ko je dozvolio devastaciju kanala Mareza i ugrozio vodoizvorište?

Četvrtak, 08.01.2026 | 18:41

Odbornički klub Nove srpske demokratije (NSD), Socijalističke narodne partije (SNP) i Ujedinjene Crne Gore (UCG) u Skupštini Glavnog grada zahtijeva hitnu reakciju nadležnih organa povodom višedecenijskog urbanističkog haosa u zoni vodoizvorišta Mareza.

Evo gdje je najveća nezaposlenost u EU

Četvrtak, 08.01.2026 | 18:55

Najveću nezaposlenost u Evropskoj uniji u novembru imala je Finska sa 10,6 odsto, dok je Španija pala na drugo mjesto sa 10,4 odsto, objavio je danas Eurostat.

Partije čekaju 4,4 miliona eura

Četvrtak, 08.01.2026 | 18:23

Ministarstvo finansija objavilo je izvještaj o neizmirenim obavezama za finansiranje redovnog rada političkih partija u Skupštini Crne Gore za 2025. godinu, u kome se navodi da je do kraja prošle godine ostao neisplaćen iznos od 4.442.869,95 eura. Ipak, iz Ministarstva finasnija su najavili da su sredstva za izmirenje ovih dugovanja planirana i obezbijeđena Zakonom o budžetu za 2026. godinu, kao i da će sve obaveze prema političkim subjektima biti izmirene tokom ove godine.

Put Berane – Kolašin od sjutra ponovo prohodan

Četvrtak, 08.01.2026 | 18:12

Uprava za saobraćaj saopštila je da će put Kolašin–Berane preko Lubnica sjutra biti otvoren za saobraćaj od 7 sati.

Lisičić: Nestanak 1,4 kilometra cjevovoda iz projektne dokumentacije nije greška već uvreda

Četvrtak, 08.01.2026 | 18:00

Svi mi svakodnevno prolazimo dionicom Tivat–Budva i ne vidimo samo gradilište, vidimo izgubljene sate sa svojim porodicama, nervozu u saobraćaju i turiste koji se pitaju hoće li se ikada više vratiti. Ali, ono što se krije iza prašine na putu je još bolnije od same gužve, naveo je odbornik SDP u SO Tivat i predstavnik Evropskog saveza Ćazim Lisičić.