Utorak, 11.02.2025 | 11:20
IZVOR: bhsc.trtbalkan.com/kolektiv.me

Altman rekao "NE" - ODBIO Maskovu ponudu od 97,4 MILIJARDE DOLARA za OpenAI

Elon Mask i Sam Altman, koji su zajedno osnovali OpenAI 2015. godine, godinama su u sukobu oko pravca u kojem bi kompanija trebalo da se razvija.




 Foto: YouTube screenshot/Y Combinator

Njihova razmimoilaženja postala su očigledna nakon što je Mask 2018. napustio upravni odbor.

Grupa investitora, predvođena Maskom, ponudila je oko 97,4 milijarde dolara za preuzimanje OpenAI-ja, čime je dodatno eskalirao pravni spor između milijardera i kompanije koju je pomogao da osnuje.

“Mask i njegov AI startup xAI, zajedno sa partnerima, žele preuzeti kontrolu nad proizvođačem ChatGPT-a i vratiti ga njegovoj izvornoj misiji – neprofitnom istraživanju koje služi javnom dobru”, izjavio je Maskov pravni tim.

Međutim, izvršni direktor OpenAI-ja Sam Altman brzo je odbio ponudu i odgovorio putem društvene mreže X:

“Ne, hvala, ali mi ćemo kupiti Twitter za 9,74 milijarde dolara ako želite.”

Mask je 2022. godine preuzeo Tviter(sada X) za 44 milijarde dolara.

Foto: YouTube screenshot/Zuby

Mask, koji je bio jedan od prvih investitora u OpenAI, tužio je kompaniju prošle godine, prvo na sudu u Kaliforniji, a zatim i na saveznom nivou, tvrdeći da je napustila svoj prvobitni cilj neprofitne laboratorije usmjerene na opšte dobro.

"Od osnivanja OpenAI-ja do 2018. godine, Musk je uložio oko 45 miliona dolara", naveli su njegovi pravni zastupnici tokom suđenja prošle sedmice.

Mask i OpenAI suočili su se na sudu dok je sudija razmatrao njegov zahtjev za blokadu prelaska kompanije u profitni model. Američka sutkinja Yvonne Gonzalez Rogers još nije donijela odluku, ali je izjavila da Mask nije pružio dovoljno čvrste dokaze da bi dokazao da će pretrpjeti nepopravljivu štetu ako OpenAI nastavi sa planiranom tranzicijom.

“Moguće je da su njegove tvrdnje tačne. Vidjećemo. On će morati da svjedoči”, rekao je ona. 

Pored Maska i xAI-ja, ponudu za preuzimanje podržavaju i druge investicione firme, uključujući Baron Capital Group, Valor Management, Atreides Management i nekoliko drugih.

Maskov pravni tim je naglasio da, ako Altman i trenutni odbor namjeravaju da OpenAI postane isključivo profitna korporacija, neprofitna organizacija koja ga je osnovala mora biti adekvatno obeštećena.

Takođe su istakli da je Mask, kao suosnivač i uspješan tehnološki lider, najbolja osoba da zaštiti i unaprijedi tehnologiju OpenAI-ja.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Milatović: Posjeta Kazahstanu otvara novu stranicu odnosa dvije države

Petak, 19.06.2026 | 18:20

Predsjednik Jakov Milatović izjavio je u Astani da smo otvorili novu stranicu u odnosima između Kazahstana i Crne Gore.

Varnice između SAD i Italije zbog Trampove izjave o Meloni

Petak, 19.06.2026 | 18:07

Na početku intervjua, Donald Tramp je odmah usmjerio razgovor prema Đorđi Meloni, pitajući kako je italijanska premijerka, šta je rekla kad se sastala s njim, ističući da je vjerovatno srećna što je razgovarao s njom.

Spajić sa Gerapetritisom: Grčka će učiniti sve da Crna Gora uđe u EU u drugoj polovini 2027.

Petak, 19.06.2026 | 18:10

Grčka će učiniti sve da Crna Gora uđe u Evropsku uniju već u drugoj polovini 2027. godine, tokom njenog predsjedavanja Savjetu EU, poručeno je sa sastanka premijera Milojka Spajia tokom sa ministrom vanjskih poslova Grčke Jorgosom Gerapetritisom.

Globalni festivalski fenomen rasplesaće Veliku plažu: Argy stiže na Exit to Montenegro

Petak, 19.06.2026 | 17:06

Gospodar melodičnog techna, Argy, jedno od najtraženijih i najuticajnijih imena savremene elektronske scene, premijerno stiže na EXIT to Montenegro. Grčki virtuoz, poznat po hipnotičkim setovima, moćnoj produkciji i izdanjima koja osvajaju najveće svjetske festivale i klubove, donosi na crnogorsku obalu jedinstveno muzičko putovanje koje publiku vodi kroz najuzbudljivije nijanse modernog elektronskog zvuka.

Predstavnici DPS-a sa Kopmanom i Satlerom: Očekujemo odgovoran dijalog o platformi opozicije

Petak, 19.06.2026 | 16:56

Očekujemo odgovoran dijalog tokom predstojećih razgovora o platformi opozicije, poručili si poslanici DPS-a Andrija Nikolić i Ivan Vuković.

Sada je i zvanično: Evropskom savezu pristupili SEP, BDP i PZT

Petak, 19.06.2026 | 16:50

Naime, u Podgorici je upravo potpisan aneks Memoranduma o saradnji ES sa Strankom evropskog progresa, Bošnjačkim demokratskim pokretom i Pokretom za Tuzi.

Povratak otpisanih? Britanija ponovo razmišlja o EU

Petak, 19.06.2026 | 17:56

Mišel Barnije, glavni pregovarač EU za Bregzit, rekao je da bi Ujedinjeno Kraljevstvo moglo da povrati svoje posebne uslove ukoliko se vrati u Evropsku uniju te je ustvrdio da je britanskom narodu svakim danom sve jasnije da bi bili jači unutar EU.

Đokovića čeka težak put na Vimbldonu: Pobjeda Frica dodatno sve komplikuje

Petak, 19.06.2026 | 17:49

Đoković može najdalje na deveto mjesto ATP liste.

Dukaj: Odgovorna primjena vještačke inteligencije ključna za modernu javnu upravu

Petak, 19.06.2026 | 16:37

Crna Gora razvoj i primjenu vještačke inteligencije posmatra kao sastavni dio šire transformacije javne uprave, digitalne ekonomije, obrazovanja i društva u cjelini. Naš cilj je da nove tehnologije budu u službi građana, uz puno poštovanje principa transparentnosti, odgovornosti i zaštite prava građana, kazao je Dukaj.

Zlatan Ibrahimović igrao uz pesmu "Luda za tobom": Odmah reagovala Lepa Brena (VIDEO)

Petak, 19.06.2026 | 17:42

Zlatan Ibrahimović nedavno je zaigrao u studiju poznate američke televizije "FOX" uz čuveni hit Lepe Brene "Luda za tobom".