Srijeda, 12.02.2025 | 14:22
IZVOR: prva.rs

Priča o LEGENDARNOM kombiju iz "Mućki": Vjerni saputnik Del Boja i Rodnija je bio sklon prevrtanju, a evo da li su glumci voleli da ga VOZE

Reliant Regal Supervan III je mali kombi trotočkaš koji je britanska kompanija Reliant Motor proizvodila od 1962. do 1973. godine.




Foto: YouTube screenshot/Iconic Auctioneers

Iako ga mnogi pogrešno nazivaju Reliant Robin, vozilo koje su vozila braća Troter u seriji Mućke zapravo je model Regal Supervan III.

Njegova prepoznatljiva žuta boja i natpis "Trotters Independent Trading Co." učinili su ga jednim od najpoznatijih automobila u istoriji televizije.

Prvi Reliant Regal pojavio se 1953. godine kao nasljednik modela Regent. U ranim verzijama koristili su se aluminijum i drveni okvir, ali kako su cijene aluminijuma rasle, kompanija je prešla na stakloplastiku. 

Ova promjena donijela je značajnu prednost - vozilo je postalo lagano, ekonomično i otporno na rđu. 

Cijena i tržište

Tokom svog životnog vijeka, Reliant Regal Supervan III bio je vrlo povoljan i popularan među britanskim vozačima, naročito onima koji nisu imali vozačku dozvolu za automobile.

Njegova niska cijena i ekonomičnost činili su ga idealnim vozilom za one s ograničenim budžetom, a danas su preostali primjerci rijetki i vrlo traženi među kolekcionarima.

Jedan od originalnih primjeraka iz serije Mućke prodat je, tako, prošle godine za čak 29.250 funti.

Zanimljive činjenice o Reliant Regalu

Ekstremno lagan - Sa samo 445 kg jedan je od najlakših automobila ikad proizvedenih.

Nestabilnost u krivinama - Zbog tri točka i specifične konstrukcije bio je sklon prevrtanju, što je često prikazano u humorističnim scenama.

Više automobila korišćeno u seriji - Za snimanje Mućki korišćeno je najmanje šest primjeraka jer su se često kvarili ili oštećivali.

Čuvena registracija - Najpoznatiji model iz serije imao je registraciju "GPR 23N", koja je postala prepoznatljiv simbol serije.

Glumci nisu vojleli da ga voze - Dejvid Džejson (Del Boj) i Nikolas Lindhirst (Rodni) nisu voljeli da voze ovaj automobil jer je bio neugodan i klimav, pa su ga često gurali ili koristili alternativne metode snimanja.

Model Mk III iz 1956. bio je prvi potpuno izrađen od stakloplastike, dok je verzija Mk VII (poznata kao Regal 3/25) iz 1962. dobila poboljšanu karoseriju i novi čelični okvir. 

Kasniji model Regal 3/30 iz 1968. godine imao je 700 ccm motor snage 30 KS, čime je dodatno unaprijeđena njegova mobilnost, prenosi Index Auto.

Tehničke karakteristike:

Motor: 700 ccm OHV četvorocilindrični

Snaga: 29.5 KS

Mjenjač: manuelni, četvorostepeni

Masa: Oko 445 kg

Dimenzije: 3.429 mm x 1.486 mm x 1.448 mm

Najveća brzina: Oko 112 km/h.

Zahvaljujući svojoj maloj težini, vozilo je imalo dobru potrošnju goriva i niske troškove održavanja. Još jedna zanimljivost je da se zbog konfiguracije sa tri točka u Velikoj Britaniji mogao registrovati kao motocikl, što je značilo niže poreze i osiguranje.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Spajić: Imamo ozbiljne operativne informacije da će zatvaranje poglavlja biti praćeno hibridnim djelovanjem iz dvije države regiona

Četvrtak, 27.08.2026 | 15:14

Imamo ozbiljne bezbjednosne operativne informacije da će najavljeno zatvaranje novih pregovaračkih poglavlja biti praćeno koordinisanim hibridnim djelovanjem, u koje su uključeni zvaničnici najmanje dvije države iz regiona, saopštio je premijer Milojko Spajić.

Doktorka pred penziju dala otkaz u Srbiji i otišla da radi u državnoj bolnici u Crnoj Gori: Ovdje se lakše diše, plate do 4.500 eura

Petak, 28.08.2026 | 09:27

Samo dvije godine pred penziju, doktorka Tatjana Vešović, dugogodišnja načelnica Klinike za ginekologiju i akušerstvo u Opštoj bolnici u Vršcu, dala je otkaz i preselila se u Crnu Goru. Ona od prije nekoliko mjeseci radi u državnoj bolnici u Baru, u kojoj se zaposlio i njeg suprug, radiolog dr Goran Vešović. Za Nova.rs doktorka otkriva razloge svog odlaska, ali i objašnjava zašto bi Srbija, koja već gubi mlade ljekare, uskoro mogla ostati i bez starijih, iskusnih specijalista.

Požar se ponovo rasplamsao u Jasenovu Polju kod Nikšića

Četvrtak, 27.08.2026 | 15:02

U Jasenovu polju kod Nikšića ponovo se rasplamsao požar, koji je danima aktivan na tom području.

Spajić je mislio na Srbiju i Hrvatsku

Petak, 28.08.2026 | 08:12

Srbija i Hrvatska dvije su države na koje je premijer Milojko Spajić mislio kada je upozorio da će zatvaranje novih pregovaračkih poglavlja sa Evropskom unijom biti praćeno koordinisanim hibridnim djelovanjem, saznaje „Dan“ iz više izvora.

Vujović: Filmski festival nije mjesto za političke govore i poruke

Četvrtak, 27.08.2026 | 14:36

Ministarka kulture i medija  Tamara Vujović reagovala je povodom, kako je navela, pogrešnih interpretacija odluke o otvaranju 39. Filmskog festivala Herceg Novi – Montenegro Film Festival.

Premijera opere „Il segreto di Susan“ obilježila treće veče festivala „Ćirilicom“, večeras nastupa Nikodimos Kabarnos

Petak, 28.08.2026 | 13:40

Premijernim izvođenjem komične opere „Il segreto di Susan“ (Suzanina tajna) u crkvi Santa Maria in Punta, festival „Ćirilicom“ napravio je još jedan značajan produkcijski iskorak u svom jubilarnom, desetom izdanju. Pred budvanskom publikom izvedeno je djelo italijansko-njemačkog kompozitora Ermanna Volfa-Ferarija, u koprodukciji festivala „Ćirilicom“, Bonaventura Teatro Miela i TADF, čime je jedna od najzahtjevnijih formi muzičko-scenskog teatra dobila novo mjesto na budvanskoj festivalskoj sceni.

Od 1. septembra besplatan prevoz za sve učenike osnovnih i srednjih škola u Podgorici

Petak, 28.08.2026 | 13:28

Besplatan prevoz u gradskom i prigradskom linijskom saobraćaju za učenike osnovnih i srednjih škola na teritoriji Glavnog grada Podgorice počinje da važi 1. septembra, a zahtjevi za izradu i produženje kartica već se podnose.

Državljanin Poljske protjeran iz Crne Gore

Petak, 28.08.2026 | 13:10

Službenici ulcinjske policije protjerali su iz Crne Gore državljanina Poljske A.B.M. (29), koji je nezakonito boravio u državi, saopštili su iz Uprave policije.

Veliko interesovanje za Sea Dance: Krenite na vrijeme da ne biste propustili nastup omiljenih izvođača

Petak, 28.08.2026 | 12:50

Zbog velikog interesovanja za Sea Dance festival i očekivanog pojačanog saobraćaja u Budvi i Bečićima tokom festivalskih večeri, organizatori pozivaju posjetioce da na festival krenu na vrijeme, kako bi bez žurbe stigli do festivalske lokacije i ne bi propustili nastup svog omiljenog izvođača, saopštili su organizatori. 

Bil Gejts predlaže da se roboti oporezuju kao radnici i da se pojedini poslovi rezervišu samo za ljude

Petak, 28.08.2026 | 12:22

Suosnivač Majkrosofta Bil Gejts objavio je esej u kojem upozorava na sve veće rizike razvoja vještačke inteligencije i poziva lidere da što prije uvedu mjere kojima bi se ograničile moguće negativne posljedice.

Bojović traži sjednicu Odbora za bezbjednost i odbranu zbog Spajićevih tvrdnji o hibridnim prijetnjama

Petak, 28.08.2026 | 12:06

Kao član Odbora za bezbjednost i odbranu Skupštine Crne Gore zatražiću hitnu sjednicu Odbora povodom navoda premijera Milojka Spajića o navodnom hibridnom djelovanju koje se, kako on to tvrdi i predstavlja odvija i od spolja i iznutra, poručio je Vladislav Bojović, poslanik Demokratske narodne partije u Skupštini Crne Gore. 

Kadrovska i druga pitanja: Pogledajte odluke Vlade

Petak, 28.08.2026 | 12:02

Vlada Crne Gore je 27. avgusta, bez održavanja sjednice, odlučila o više pitanja, među kojima su pravilnici o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji Ministarstva zdravlja i Generalnog sekretarijata Vlade, platforma za učešće Ervina Ibrahimovića na Bledskom strateškom forumu, kao i više kadrovskih pitanja.

Zbog kršenja propisa na moru izdato gotovo 600.000 eura prekršajnih naloga

Petak, 28.08.2026 | 11:41

Na crnogorskom primorju ove sezone izdato je gotovo 600.000 eura prekršajnih naloga zbog kršenja propisa na moru, dok je samo u prve tri sedmice avgusta privremeno oduzeto 29 plovnih objekata.

Podgorica: Počinju radovi u Ulici 8. marta

Petak, 28.08.2026 | 11:28

Ekipe Puteva započinju radove na struganju kolovoza u Ulici 8. marta, jednoj od najfrekventnijih saobraćajnica u Podgorici.

Spajić: Kolašin i Crna Gora ispisuju nove, najljepše stranice evropskog rasta i razvoja

Petak, 28.08.2026 | 11:15

Predsjednik Vlade Crne Gore Milojko Spajić je čestitao rukovodstvu i građanima Kolašina Dan opštine – 28. avgust, čijim obilježavanjem se, kako je naveo, trajno čuva sjećanje na izuzetne ličnosti moračko-rovačkog kraja, koje su, dajući neizmjeran doprinos očuvanju nacionalne slobode, dostojanstva i napretka, ostale najsvjetliji uzori nadolazećim generacijama.