Srijeda, 12.02.2025 | 15:27
IZVOR: krstarica.rs

U ovih OSAM ZEMALJA uskoro će postati ZAKONOM ZABRANJENO FIZIČKO KAŽNJAVANJE DJECE

Osam zemalja, među kojima Panama, Uganda, Šri Lanka, Kirgistan, Burundi i Češka, najavilo je krajem 2024. godine da će zabraniti fizičko kažnjavanje djece, odnosno, mlađih od 18 godina.




Foto: Ilustracija/Pexels.com 

Aktivisti su to nazivali fundamentalnom promjenom koja će uticati na više od 100 miliona djece širom svijeta, piše „Gardijan“.

Vlade navedenih zemalja obećale su potpuno ukidanje fizičkog kažnjavanja, dok su Gambija i Nigerija obećale da će ga zabraniti u školama.

Ove obaveze dolaze u okviru globalnih nastojanja da se suzbije nasilje nad djecom, uoči prvog svjetskog samita Ujedinjenih nacija na tu temu, koji se danas i sjutra održava u Bogoti.

„Ove zemlje zajedno obuhvataju oko 150 miliona djece i to šalje snažnu poruku svijetu da više ne prihvatamo nasilje nad djecom“, izjavila je stručnjak Bes Herbert iz organizacije „Okončati fizičko kažnjavanje“ pri Svetskoj zdravstvenoj organizaciji.

Trenutno, 67 zemalja od 193 potpuno zabranjuju fizičko kažnjavanje. Prva zemlja koja je to učinila bila je Švedska 1979. godine.

U Velikoj Britaniji, Škotska i Vels su zabranile fizičko kažnjavanje, dok je ono još uvijek dozvoljeno u Engleskoj i Sjevernoj Irskoj.

Sve veći broj istraživanja pokazuje da je fizičko kažnjavanje djece negativno utiče na njihovo zdravstveno stanje, kao i na ponašanje, uključujući loše mentalno zdravlje, kognitivni razvoj i rezultate u obrazovanju, kao i povećanu agresivnost.

Kritičari tvrde da fizičko kažnjavanje loše utiče na porodične odnose i, umjesto da djecu nauči kako da se ponašaju, uči ih da je nasilje prihvatljiv način rešavanja konflikata.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Cijene hrane u Evropi: Koje zemlje su najskuplje, a koje najjeftinije

Ponedjeljak, 15.12.2025 | 11:07

Iako su cijene hrane u pojedinim zemljama niže od prosjeka Evropske unije, domaćinstva u tim državama često izdvajaju veći dio svog budžeta na hranu, piše Euronews.

Albaneze: Teroristički napad u Sidneju ciljani napad na Jevreje, iskorijenićemo zlo

Nedjelja, 14.12.2025 | 21:43

Australijski premijer Entoni Albaneze izjavio je danas da je zlo koje je oslobođeno u terorističkom napadu na pripadnike jevrejske zajednice na plaži Bondi u Sidneju „neshvatljivo“ i da predstavlja „ciljani napad na Jevreje“ u Australiji.  

Hoće li američki investitori konačno preuzeti kontrolu nad TikTokom?

Nedjelja, 14.12.2025 | 20:34

Američki investitor Frank McCourt koji želi kupiti dio popularne aplikacije TikTok rekao je za BBC da je u velikoj neizvjesnosti dok se približava najnoviji rok za prodaju. 

Napad u Sidneju tokom proslave jevrejskog praznika, 11 ubijenih, 29 ranjenih

Nedjelja, 14.12.2025 | 15:24

Na plaži Bondi u Sidneju došlo je do pucnjave a lokalni zvaničnici kazali su da se radi o terorističkom napadu na jevrejsku zajednicu. Australijska policija je saopštila da su osumnjičene dvije osobe i pozvala sve građane koji se nalaze na tom području da potraže zaklon.

Djeda Mrazovi sa mora“ donose prazničnu magiju u Tivat — humanitarni Santamore 25 stiže 14. decembra!

Subota, 13.12.2025 | 16:05

Uzbudljiva praznična atmosfera, zajedništvo i humanost stižu na obalu Boke Kotorske! Santamore 25, jedinstvena humanitarna Santa Pub Crawl manifestacija, biće održana 14. decembra u srcu Tivta kao događaj koji spaja zabavu, dobrotvorni duh i zajedničku radost pred najljepše doba godine.

Radulović: Izmjene zakonske regulative su ključne za unapređenje sektora pomorstva

Utorak, 16.12.2025 | 18:42

Izmjena zakonske regulative u sektoru pomorstva od izuzetne je važnosti, saopšteno je na sastanku ministra pomorstva Filipa Radulovića i predstavnika Unije pomoraca. Tokom sastanka poseban akcenat stavljen je na Zakon o sigurnosti pomorske plovidbe, koji je već prošao Vladu i trenutno se nalazi u skupštinskoj proceduri, saopšteno je iz Ministarstva.

Krapović o zatvaranju pet poglavlja: Ime naše države danas snažno i dostojanstveno odjekuje Evropom

Utorak, 16.12.2025 | 18:27

Zatvaranje pet pregovaračkih poglavlja predstavlja snažnu i nedvosmislenu potvrdu strateške opredijeljenosti ka punopravnom članstvu u Evropskoj uniji i svjedočanstvo zrelosti naših institucija u sprovođenju evropskih standarda i vrijednosti, saopštio je ministar odbrane Dragan Krapović, i dodao da ime naše države danas snažno i dostojanstveno odjekuje Evropom, objavljeno je na Fejsbuk stranici njegovog resora.    

Ćulafić: Vraneš iznosi neistine i manipuliše, a duže od godinu nije bio u stanju da ugradi dva filtera

Utorak, 16.12.2025 | 18:24

Ministar ekologije Damjan Ćulafić reagovao je nakon današnjih izjava predsjednika Opštine Pljevlja Darija Vraneša, koji je pozvao predstavnike Vlade da posjete taj grad, koji je suočen sa teškom ekološkom situacijom.   

Odbor odbio zahtjev: Jelić, Kovačević i Dabović ostali bez dodatnih zarada

Utorak, 16.12.2025 | 18:14

Skupštinski Administrativni odbor odbacio je zahtjev tri bivša člana Senata Državne revizorske institucije (DRI), Zorana Jelića, Nikole Kovačevića i Milana Dabovića da im se u postupku medijacije isplati razlika zarade od 2016. godine, kada su obavljali funkcije, do odlaska u penziju.

PSŽ mora da plati Mbapeu 61 milion eura

Utorak, 16.12.2025 | 17:44

Pari Sen Žermen moraće da isplati svom bivšem napadaču Kilijanu Mbapeu 61 miliona eura na ime neisplaćenih plata i bonusa.

Viktorija Bekam otkrila Dejvidovu najgoru naviku: Sramotno je

Utorak, 16.12.2025 | 17:37

Iseljavanje stanovništva, naročito mladih, jedno je od najtežih pitanja sa kojima se danas suočava Bijelo Polje.

Mandić sa Grenelom o crnogorskim ekonomskim projektima koji bi privukli američki investitori

Utorak, 16.12.2025 | 17:08

Danas sam imao veoma prijateljski razgovor sa Ričardom Grenelom specijalnim izaslanikom predsjednika SAD Donalda Trampa, saopštio je predsjednik Skupštine Andrija Mandić na mreži X.

Milatović: Imao sam intenzivnu komunikaciju sa Makronom, Spajić pokupio kajmak

Utorak, 16.12.2025 | 17:00

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović tvrdi da je zatvaranje pet pregovaračkih poglavlja dobra vijest za Crnu Gori, ali da će sada biti svakim danom sve teže što zahtjeva odgovorno vođenje koje on u Vladi sada ne vidi.    

Mornar protiv Širokog: "Imamo problema sa povredama, probaćemo da damo maksimum"

Utorak, 16.12.2025 | 16:44

Meč u "Topolici" na programu je u srijedu od 18 časova  

Vuković: Ni da nam plate, ne bismo u ušli u ovu Vladu

Utorak, 16.12.2025 | 16:40

Potpredsjednik Demokratske partije Socijalista Ivan Vuković, gostujući u Drugačijoj radio vezi Antene M, odbacio je tumačenja nekih poteza te stranke kao očijukanje sa premijerom Milojkom Spajićem i njegovim Pokretom Evropa sad.