Četvrtak, 13.02.2025 | 10:38
IZVOR: PR Centar

Lazović: Preusmjeravanjem dijela zaposlenih iz javnog u realni sektor podstiče se preduzetništvo i otvaranje NOVIH RADNIH MJESTA

Strateško sprovođenje reformi, uz podršku digitalizacije i partnerstvo sa privredom, može omogućiti efikasnije poslovanje i preusmjeravanje dijela zaposlenih iz javnog sektora ka realnom sektoru ili preduzetništvu, čime bi se dugoročno poboljšalo tržište rada, ocijenio je zamjenik generalnog sekretara Unije poslodavaca Crne Gore, Filip Lazović.




Foto: Ilustracija, Pixabay

On je, gostujući u jutarnjem programu Televizije Crne Gore povodom Foruma Biznis agenda 2025, kojeg UPCG organizuje 20. februara, kazao da je pitanje smanjenja broja zaposlenih u državnoj administraciji  izuzetno izazovno, prije svega za donosioce odluka i predstavnike Vlade.

„Svjesni smo da Crna Gora ima prekomjeran broj zaposlenih u javnoj administraciji, što ne bi bio problem da je ta uprava efikasna. Nažalost, trenutno nije na nivou servisa građanima i privredi kakav bi trebalo da bude. Ključno je strateški postaviti reforme kako bi se dio zaposlenih u javnom sektoru preusmjerio ka realnom sektoru ili postao preduzetnički aktivan, što bi dugoročno poboljšalo tržište rada“, smatra Lazović.

Ukazao je da je jedan od problema i preveliko povećanje zarada u javnoj upravi, koje privreda ne može pratiti.

„Ovaj nesklad dovodi do problema konkurentnosti u zapošljavanju i mora se riješiti planskim pristupom. Biznis agenda Unije poslodavaca bavi se ovim pitanjem, naglašavajući potrebu za efikasnijom javnom upravom i reformama u regulatornom okviru, obrazovanju i borbi protiv sive ekonomije“, naveo je Lazović.

Istakao je da se ključna preporuka Unije poslodavaca odnosi na kadrovsku politiku u javnoj upravi i povećanje njene produktivnosti.

„Digitalizacija je neophodna kako bi se omogućilo efikasnije poslovanje, a privreda može biti partner u ovom procesu. Primjer telekomunikacionih kompanija, koje su u potpunosti digitalizovale komunikaciju sa korisnicima, pokazuje da je moguće isto učiniti i u državnim organima“, rekao je Lazović.

Pojasnio je da uloga poslodavačkih organizacija u donošenju odluka zavisi od oblasti i institucionalne volje.

„Cilj Unije poslodavaca je da bude aktivno uključena u procese koji utiču na privredu i poslodavce. Gdje god smo uključeni, djelujemo kao partneri s ciljem unapređenja poslovnog ambijenta, što direktno doprinosi razvoju privrede i jačanju crnogorskog društva“, kazao je Lazović.

Govoreći o prioritetnim zakonskim izmjenama i unapređenju regulatornog okvira, Lazović je kazao da je tu ključan Zakon o inspekcijskom nadzoru, koji bi omogućio efikasniju borbu protiv sive ekonomije i obavezao neregistrovane privredne subjekte da legalizuju svoje poslovanje.

„Takođe je važna digitalizacija javne uprave kako bi se povećala njena efikasnost i smanjili administrativni troškovi, ali i reforma obrazovnog sistema sa fokusom na praktična znanja i cjeloživotno učenje kako bi se omogućila brža prilagodljivost radne snage potrebama tržišta“, rekao je Lazović.

Istakao je da u narednom periodu očekuju da u saradnji sa Vladom i sindikatima pronađu rješenja koja će donijeti benefite svim stranama.

Govoreći o forumu Biznis agenda, Lazović je kazao da će se tokom tog skupa čuti važne poruke.

„Planirano je da započnemo sa Biznis forumom u prvom dijelu dana, dok ćemo u drugom dijelu na svečan način obilježiti Međunarodni dan socijalne pravde. Tokom prvog dijela foruma predstavićemo našu Biznis agendu, dokument na kojem smo radili uz podršku Međunarodne organizacije rada“, naveo je Lazović.

Kazao je da očekuju prisustvo međunarodnih partnera, predstavnika ambasada, kao i potvrđene dolaske predstavnika Vlade, uključujući premijera Milojka Spajića i ministre.

„Takođe, prisutni će biti poslodavci i naši ostali partneri. Ovaj skup je prilika da pošaljemo jasne poruke i označimo početak našeg djelovanja po Biznis agendi. Iako ona sadrži inovirane preporuke, suštinski problemi biznisa ostaju nepromijenjeni godinama, pa i decenijama unazad. Preporuke će se, uz određene korekcije u skladu sa tehnološkim razvojem i izazovima Industrije 4.0, fokusirati na rješenja u kontekstu savremenih potreba“, istakao je Lazović.

Najavio je da će u drugom dijelu skupa, povodom Međunarodnog dana socijalne pravde, dodijeliti nagrade poslodavcima koji su pokazali izuzetnu društvenu odgovornost.

„Nagrade će biti dodijeljene u tri kategorije: briga za zajednicu, briga za zaposlene i briga za životnu sredinu. Time želimo da istaknemo doprinos poslodavaca u Crnoj Gori, koji, osim što finansiraju funkcionisanje državne administracije, čine i značajan napor ka unapređenju društva“, rekao je Lazović.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Nedjelja ipak radna za neke trgovce – zatvoreno 118 objekata, kazne skoro 90.000 eura

Nedjelja, 02.08.2026 | 08:10

Iako je zakon propisao da je nedjelja neradni dan u trgovini, zloupotreba ima, tvrde u Privrednoj komori. Da je ipak radni dan u pojedinim, potvrđuju i u Tržišnoj inspekciji. Glavna inspektorka Marina Radulović za RTCG saopštila je da su od 1. jula kontrolisali preko 120 objekata i u gotovo istom broju utvrdili nepravilnosti i zatvorili maloprodajne objekte. Izrekli su skoro 90.000 eura kazni.

Zečević okuplja tim: Marko Milačić kandidat za državnog sekretara

Nedjelja, 02.08.2026 | 08:44

Predsjednik Prave Crne Gore Marko Milačić biće u timu novog ministra saobraćaja Radoša Zečevića. Tu je Danu potvrdio Zečević, koji je kazao da ove sedmice treba da sjednu i da se dogovore oko toga ko će biti raspoređen na značajnim pozicijama u tom resoru.

Adžić na pragu Kaljarija

Nedjelja, 02.08.2026 | 09:33

Poslije dvije sezone u kojima je u Juventusu bio "zakucan" za klupu, Vasilije Adžić će konačno imati veliku minutažu u Seriji A.

Tramp otkazuje napade na Iran pod uslovom da se brzo postigne dogovor; Arakči: Zemlje u regionu treba da budu oprezne kada staju na stranu SAD

Nedjelja, 02.08.2026 | 08:25

Američki predsjednik Donald Tramp saopštio je da otkazuje napade na Iran pod uslovom da se brzo postigne dogovor. Teheran poručuje da zemlje u regionu treba da budu oprezne kada staju na stranu Amerike.

Stigao i najbolji igrač Mundijala: Rodri uživa u Crnoj Gori (FOTO)

Nedjelja, 02.08.2026 | 09:46

Brojnim zvijezdama sporta i šou biznisa koje su odabrale Crnu Goru za odmor pridružio se i najbolji fudbaler Svjetskog prvenstva, Rodrigo Ernandes.

Ljekar otkriva zašto porcija pomfrita na plaži nije nužno loš izbor tokom velikih vrućina

Nedjelja, 02.08.2026 | 15:23

Pročitajte...

ChatGPT pokreće novi program: Samo odabrani dobijaju besplatan pristup

Nedjelja, 02.08.2026 | 15:15

Program će početi sa 10.000 učesnika ovog ljeta i proširiće se na 100.000 do 2027. godine

Budva: Uhapšena dva državljanina Srbije, zaplijenjeni marihuana, kokain i novac

Nedjelja, 02.08.2026 | 13:48

Budvanska policija u ciljanim kontrolama ugostiteljskih objekata i operativno interesantnih osoba uhapsila je dva državljanina Srbije, dok su protiv još jednog podnijete prekršajne prijave zbog zloupotrebe droga. Tokom akcije zaplijenjeno je oko 200 grama marihuane, sedam pakovanja kokaina, vaga za precizno mjerenje i 1.320 eura za koje se sumnja da potiču od prodaje narkotika.

Bez rerne i jaja: Ljetnji tiramisu s kajsijama gotov za 15 minuta

Nedjelja, 02.08.2026 | 15:07

Vreli ljetni dani traže lagane poslastice koje se pripremaju brzo, bez uključivanja rerne i dugog stajanja u kuhinji. Upravo zato tiramisu s kajsijama može biti savršen izbor – zadržava kremastu teksturu čuvenog italijanskog deserta, ali dobija potpuno novo, osvježavajuće lice zahvaljujući jednom od najljepših sezonskih plodova.

Na ulazak u Crnu Goru čeka se i do 10 sati

Nedjelja, 02.08.2026 | 13:18

Zbog višesatnih kolona vozila prema graničnom prelazu Karasovići gdje se na prelazak u Crnu Goru čeka i do deset sati, gradonačelnik Opštine Konavle Božo Lasić aktivirao je u nedjelju Stožer Civilne zaštite, te ocijenio da su Konavle "praktički paralizovane", prenosi Hrvatska radio-televizija.

Trik koji rashlađuje spavaću sobu noću za 5 minuta i to bez klime

Nedjelja, 02.08.2026 | 15:00

Ako se tokom noći borite s vrućinom i teško zaspite, naročito kada dnevne temperature prelaze 30 stepeni, a ni u večernjim satima ne donose pravo osvježenje, postoji jednostavan trik koji može pomoći da rashladite spavaću sobu za svega nekoliko minuta – i to bez dodatnih troškova.

Kordić u Baru: Rast turističkog prometa potvrđuje uspješnu sezonu i sve kvalitetniju ponudu

Nedjelja, 02.08.2026 | 12:57

Ministarka turizma Simonida Kordić boravila je u radnoj posjeti opštini Bar, gdje je obišla turističke i kulturno-istorijske lokalitete, kao i hotele. 

Crnogorski učenici prvi put predstavljaju državu na IOAI 2026

Nedjelja, 02.08.2026 | 12:44

Državna sekretarka Tatjana Ćalasan, pozdravila je na polasku crnogorski tim, koji putuje na IOAI 2026. Od sutra će Astana (Kazahstan) biće centar svjetske AI scene, a Crna Gora prvi put ima svoje predstavnike na Međunarodnoj olimpijadi iz vještačke inteligencije (IOAI 2026), saopštili su iz Ministartsva prosvjete, nauke i inovacija (MPNI).

Pojačane kontrole motociklista u Podgorici: Uhapšeno osam osoba, oduzeto 17 motocikala i jedan kvad

Nedjelja, 02.08.2026 | 12:10

Osam osoba uhapšeno je tokom pojačane kontrole motociklista koju su policijski službenici sproveli u Podgorici u noći između 1. i 2. avgusta, saopšteno je iz Uprave policije.

Mujović povodom 150 godina od Bitke na Fundini: Spomenik je vašega junaštva Crna Gora i njena sloboda

Nedjelja, 02.08.2026 | 11:52

Povodom obilježavanja 150 godina od Bitke na Fundini, gradonačelnik Podgorice Saša Mujović položio je vijenac na spomen-obilježje herojima ove slavne bitke u fundinskom zaseoku Rašovići, u Kučima, saopštili su iz Glavnog grada.