Četvrtak, 13.02.2025 | 11:19
IZVOR: Una.rs

Nova studija OTKRILA da morske kornjače PLEŠU: Imaju i "SUPERMOĆ" koja ih dovodi do hrane

Ova supersila im pomaže da se vrate u područja važna za gniježđenje i ishranu.




Foto: Ilustracija/ Pixabay.com

Morske kornjače poznate su po svojim nevjerovatnim migracijama, kada putuju hiljadama kilometara preko ogromnih okeana, ali nova studija, objavljena u srijedu u časopisu Nature, otkriva da glavate kornjače, najbrojnije vrste morskih kornjača koje se gnijezde u Sjedinjenim Državama, mogu na nauče i poruke koje im šalju magnetna polja određenih geografskih lokacija. 

Dok su ranija istraživanja otkrila da su kornjače dosljedne u tome da posjećuju tačno određena mjesta u okeanima i da koriste magnetna polja za navigaciju, istraživači su sada saopštili da je najnovija studija prva takve vrste koja je utvrdila da kornjače pamte magnetna polja, posebno ona povezana sa izvorima hrane, kojima se vraćaju kada završe migraciju, prenosi CNN.

Istraživači su otkrili da kada su u vještačkim uslovima, kornjače reaguju onim što je tim naučnika opisao kao „ples“ u iščekivanju hrane kada se kreću ka magnetnim poljima na kojima su prethodno hranjene, što ukazuje da povezuju magnetne znakove sa mestima hranjenja.

Da bi razumijeli magnetne receptore kornjača, istraživači su prikupili 14 do 16 novoizleženih glavatih kornjača, sve u mjesecu avgustu, od 2017. do 2020. godine. Kornjače su se dolazile iz osam do 10 različitih gnijezda sa ostrva Bald Head, u Sjevernoj Karolini.

Da bi potvrdili dosljednost nalaza na različitim lokacijama, istraživači su sproveli isti eksperiment koristeći magnetna polja koja su oponašala ona kod obala Kube u odnosu na Delaver, Mejna u odnosu na Floridu i dvike dodatne lokacije.

U svakom od pet ispitivanja, oko 80 odsto kornjača više je „plesalo“ u „nagrađenim“ poljima u poređenju sa „nenagrađenim“, pokazujući da se ova vještina koristi globalno, a ne samo na jednoj određenoj lokaciji.

Iako je „ples kornjača“ šarmantan, istraživači primjećuju se ovo ponašanje vjerovatno dešava samo u zatočeništvu. Međutim, obrazac kretanja pruža korisne informacije da pokaže da li su kornjače naučile magnetno polje i povezale ga sa hranom.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

UNICEF proglasio najbolju zemlju za odgajanje djece

Srijeda, 28.01.2026 | 21:46

Holandija je najbolja zemlja na svijetu kad je u pitanju dobrobit djece, saopštio je Unicef na osnovu svog Innocenti istraživanja.

Orban isprozivao Ukrajinu: "Rukovodstvo je prešlo granicu, već danima je Mađarska na meti"

Srijeda, 28.01.2026 | 17:44

Mađarski premijer Viktor Orban ponovo se osvrnuo na situaciju u Ukrajini te je ponovio kako Budimpešta neće prihvatiti diktat u kojem će se Ukrajini dozvoliti brzi ulazak u Evropsku uniju.

Plenković: Stav Vlade je da Hrvatska ne pristupa Trampovom Odboru za mir

Srijeda, 28.01.2026 | 16:07

Premijer Hrvatske Andrej Plenković izjavio je da je stav “Vlade da Hrvatska ne bi u ovom trenutku pristupala Odboru za mir”. On je to izjavio nakon telefonskog razgovora sa predsednikom Hrvatske Zoranom Milanovićem.

"Amazon" otpušta 16.000 zaposlenih dok se bitka za vještačku inteligenciju zaoštrava

Srijeda, 28.01.2026 | 13:02

Kompanija "Amazon" otpušta 16.000 zaposlenih, što predstavlja drugi talas masovnih otpuštanja u posljednja tri mjeseca, dok se kompanija bori da poboljša svoju poziciju u borbi za prevlast u oblasti vještačke inteligencije.

Zrno koje nedostaje - žive u pustinji, a uvoze pijesak

Srijeda, 28.01.2026 | 09:40

Paradoks u realnom svijetu. Saudijska Arabija i Ujedinjeni Arapski Emirati, dvije zemlje koje su neraskidivo povezane sa pustinjom, svake godine uvoze milione tona pijeska iz Australije, Kine, Belgije.

ANKETA: Da li mislite da bi nedjelja trebala ostati neradna za trgovine, uprkos odluci Ustavnog suda?

Srijeda, 28.01.2026 | 12:15

Ustavni sud Crne Gore proglasio je neustavnom odredbu zakona koja je zabranjivala rad trgovina nedjeljom, ali rasprava se vraća: da li nedjelja ipak treba da ostane dan odmora za radnike i potrošače?

Ustavni sud ukinuo kao neustavnu neradnu nedjelju u trgovinama

Srijeda, 28.01.2026 | 11:25

Ustavni sud Crne Gore, na danas održanoj sjednici, ukinuo je kao neustavan član 35a Zakona o unutrašnjoj trgovini, odnosno neradnu nedjelju u trgovinama.

Vesna i Miloš Medenica prvostepeno osuđeni na po 10 godina

Srijeda, 28.01.2026 | 14:32

Bivša predsjednica Vrhovnog suda Vesna Medenica prvostepeno je osuđena na 10 godina, to je saopštila predsjednica vijeća Višeg suda u Podgorici sutkinja Vesna Kovačević. Medenicin sin, Miloš Medenica, osuđen je takođe na 10 godina.

Purić: Rekonstrukciju Savinog Kuka dva teško uraditi, još čekamo šta će pokazati istraga

Srijeda, 28.01.2026 | 11:30

Potrebno je dodatno ulagati u Žabljak, naročito u modernizaciju skijaške infrastrukture kako bi se spriječili incidenti kakav se krajem prošle godine desio na Savinom Kuku, kada je mladić preminuo nakon što je ispao iz korpe ski-lifta tokom vožnje na žičari Savin Kuk 2.

Voli: Podržavamo neradnu nedjelju, zakon mora važiti jednako za sve

Srijeda, 28.01.2026 | 17:18

Uprava kompanije Voli saopštila je da podržavaju neradnu nedjelju, a poručuju i da zakon mora važiti jednako za sve.

ANB nije nadležna za izvršenje mjere zabrane napuštanja stana

Četvrtak, 29.01.2026 | 10:41

Agencija za nacionalnu bezbjednost (ANB) saopštila je, povodom spekulacija javnosti oko uloge i odgovornosti u slučaju bjekstva Miloša Medenice da se radi o jasno podijeljenim nadležnostima, obavezama i odgovornostima, što proizilazi iz Zakonika o krivičnom postupku. Agencija shodno Zakoniku nije nadležna za izvršenje mjere zabrane napuštanja stana.

Sastanak Kira Starmera i Sija Đinpinga: Ako prevaziđemo razlike, izdržaćemo test istorije

Četvrtak, 29.01.2026 | 10:32

Britanski premijer Kir Starmer i kineski predsjednik Si Đinping održali su jutros bilateralni sastanak u Velikoj narodnoj dvorani, koji je trajao oko sat i 20 minuta.

Najveći finansijski debakl u istoriji Holivuda: Priča o filmu koji je zaradio svega 30 dolara na blagajnama

Četvrtak, 29.01.2026 | 10:25

Skoro nijedan film u Holivudu nije imun na strah od potpunog finansijskog neuspjeha.

ANB nije nadležna za izvršenje mjere zabrane napuštanja stana

Četvrtak, 29.01.2026 | 10:00

Vezano za spekulacije javnosti oko uloge i odgovornosti Agencije za nacionalnu bezbjednost (ANB), iz te ustanove saopšteno je da se u slučaju bjekstva Miloša Medenice radi o jasno podijeljenim nadležnostima, obavezama i odgovornostima, što proizilazi iz Zakonika o krivičnom postupku.

Poznat termin polufinala između Đokovića i Sinera

Četvrtak, 29.01.2026 | 09:58

Novak Đoković i Janik Siner sastaće se u polufinalu Australijan opena u petak od 9.30 časova po srednjeevropskom vremenu, odnosno od 19.30 po lokalnom vremenu u Melburnu.

Spomenik Njegošu biće i u Nikšiću

Četvrtak, 29.01.2026 | 09:42

Raspisan međunarodni konkurs za izradu idejnog rješenja spomen-obilježja.

Mbape: Igrali smo užasno, šampionske ekipe to ne rade

Četvrtak, 29.01.2026 | 09:28

Zvijezda Real Madrida Kilijan Mbape nije štedio riječi nakon poraza svog tima od Benfike (2:4) na stadionu Luž, otvoreno kritikujući igru „kraljevskog kluba“ i nedostatak kontinuiteta u rezultatima.

Lutovac: Nemamo pravo da okrećemo glavu od afere Možura

Četvrtak, 29.01.2026 | 09:26

Afera Možura nije politička konstrukcija, već ozbiljna sumnja da je državni interes Crne Gore u energetskom sektoru bio podređen privatnim i koruptivnim aranžmanima, kazala je potpredsjednica odbora SNP-a Glavnog grada Ljiljana Lutovac.

Najbolje zemlje za penzionisanje u Evropi: Na vrhu liste nije Španija, a jedna se posebno izdvaja

Četvrtak, 29.01.2026 | 09:21

Ako ste ikada razmišljali o penzionisanju u inostranstvu, postoji niz faktora koje treba uzeti u obzir.

Rubio: Počeli tehnički razgovori sa Danskom i Grenlandom oko arktičke bezbjednosti

Četvrtak, 29.01.2026 | 09:15

Tehnički razgovori između SAD, Danske i Grenlanda oko dogovora o arktičkoj bezbjednosti su počeli, rekao je sinoć državni sekretar SAD Marko Rubio.