Četvrtak, 13.02.2025 | 19:39
IZVOR: pobjeda.me

Knežević predložio turski model dvojnog državljanstva - Plava karta moguće RJEŠENJE

Predsjednik Demokratske narodne partije (DNP) Milan Knežević je sastanku nikšićkog odbora ove partije prezentovao turski model dvojnog državljanstva – tzv. plave karte.




Foto: Skupština Crne Gore/ I.Šljivančanin, arhiva

Kako je podsjetio, pravo na dvojno državljanstvo u Crnoj Gori ostvarili su gotovo svi narodi izuzev crnogorskih Srba ili srpskih Crnogoraca i jednog broja Bošnjaka.

“Zato je meni veoma važno da odavde, iz Nikšića, saopštim model kako je to uradila velika turska država. Van granica Turske u Evropi živi oko osam miliona Turaka i svi imaju tzv. plavu kartu. Ta plava karta im omogućava da imaju sva prava kao svi građani ili državljani Turske koji žive u Turskoj, izuzev prava glasa. I šta je sporno da moji brat i sestra od strica koji žive u Beogradu, a rođeni su u Podgorici ili moj stric koji je rođen u Podgorici i takođe živi u Beogradu dobije nešto poput te plave karte ili potvrdu da su državljani Crne Gore”, poručio je Knežević, prenijela je Pobjeda.

 Knežević je rekao da oni koji su svih ovih godina uništavali i devastirali Crnu Goru, izlaze sa predlogom o njenom ubrzanom evropskom putu, na način da se parlamentarna većina i koalicija Za budućnost Crne Gore obavežu i potpišu da neće inicirati izmjene Zakona o državljanstvu koje podrazumijevaju da svi oni ljudi koj imaju crnogorske korijene, a rođeni su u Crnoj Gori, živjeli su u zajedničkoj državi, a sada žive u Srbiji imaju pravo da dobiju crnogorsko državljanstvo i da sva prava izuzev prava glasanja ostvaruju u državi u kojoj su im domovi, grobovi, djeca, roditelji, kumovi i prijatelji.

“Nas je kada odbijete Ruse, Ukrajince, Turke i Bjeloruse 533.000. Imamo li mi pravo da se odreknemo naših državljana koji žive u Srbiji samo zato što Andrija Nikolić, Danijel Živković, Milo Đukanović, Duško Marković, Ranko Krivokapić smatraju da bi oni mogli da se nađu na biračkom spisku za 10, 15 godine i da bi glasali za našu koaliciju”, upitao je Knežević.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Zakon o Vladi kasni, reforme neophodne

Subota, 10.01.2026 | 20:05

Crna Gora još nema Zakon o Vladi. Iako je Ministarstvo javne uprave tokom prošle godine najavljivalo finalnu verziju, taj zakon još nije stigao u Parlament. Pravnik Boris Marić kaže da bi se tim aktom regulisala brojna pitanja, recimo ograničenje broja resora. Upravo zbog toga u opoziciji smatraju da ova Vlada neće usvojiti zakon.

Tramp: Putin se plaši SAD, ali ne i Evrope

Subota, 10.01.2026 | 19:09

Američki predsjednik Donald Tramp izjavio je da se predsjednik Rusije Vladimir Putin plaši SAD, ali ne i Evrope.

VIDEO: Medvedev objavio snimak ruskog napada kao upozorenje evropskim zvaničnicima

Subota, 10.01.2026 | 17:31

Zamjenik predsjednika Savjeta bezbjednosti Rusije Dmitrij Medvedev objavio je snimak ruskog napada na zapadnu Ukrajinu, koji je uključivao upotrebu sistema "orešnik", kao upozorenje evropskim zvaničnicima koji, kako je naveo, promovišu ideju o raspoređivanju NATO i evropskih trupa u Ukrajini.

Politika DPS: Mandić narušava dobrosusjedske odnose sa BiH, bruka Crnu Goru i minira njen evropski put

Subota, 10.01.2026 | 16:03

Čestitanjem neustavnog Dana Republike Srpske, Andrija Mandić je ponovo ogolio suštinu svoje nazadne, antievropske politike, koja je danas mnogo opasnija jer je sprovodi sa mjesta predsjednika Skupštine Crne Gore na koje ga je instalirao Pokret Evropa sad i Milojko Spajić, poručuje se u saopštenju DPS-a.

Jokanović: Promjena Ustava kao alibi za ostanak u vlasti

Subota, 10.01.2026 | 14:48

Najava izmjena Ustava u dijelu jezika, zastave i državljanstva predstavlja izgovor dijela vlasti da izbjegne preuzimanje odgovornosti i ostane u, kako sami navode, „krvavoj Vladi“, ocijenio je Ivan Jokanović iz Preokreta.

Lani 63 osobe stradale na crnogorskim putevima

Nedjelja, 11.01.2026 | 21:07

U saobraćajnim nezgodama na crnogorskim putevima, u 2025. godini, smrtno su stradale 63 osobe. U poređenju sa 2024. stradalo je 12 osoba manje.

CNN: Tramp razmatra vojnu intervenciju u Iranu

Nedjelja, 11.01.2026 | 20:54

Američki predsjednik Donald Tramp razmatra niz potencijalnih vojnih opcija u Iranu nakon smrtonosnih protesta u toj zemlji, rekla su dva američka zvaničnika za CNN, dok razmišlja da ostvari svoje nedavne prijetnje da će napasti iranski režim ukoliko upotrijebi smrtonosnu silu protiv civila.

Žakelj: Pokazali smo reakciju, u nastavku moramo još jače i agresivnije

Nedjelja, 11.01.2026 | 20:29

Budućnost je ostvarila 10. pobjedu u ABA ligi, pošto je 11. put u nizu nadigrala Zadar - večeras u Hrvatskoj je bilo 87:66 u korist crnogorskog šampiona.

Podgorica: Veći dio Zagoriča bez struje

Nedjelja, 11.01.2026 | 20:17

Bez napajanja je dio Zagoriča - između Ulice Piperske, željezničke pruge, Ulice Nikole Tesle, Ludvika Kube, brda Gorice, škole i vrtića Mali Princ.

Vukićević: Ove godine iz naše zemlje letjeće se ka više od 130 destinacija

Nedjelja, 11.01.2026 | 20:05

Avio-dostupnost Crne Gore znatno je bolja u odnosu na ranije – u vazdušnom saobraćaju uradilo se mnogo i nacionalna avio-kompanija postiže izuzetne rezultate.

Novo razočaranje na Old trafordu: Kraj za Junajted u FA kupu

Nedjelja, 11.01.2026 | 19:45

Mančester junajted je predaleko od trofeja, izvjesno je da ga neće biti ni ove sezone nakon što je velikan ispao iz FA kupa.  

Remi "lavova" u posljednjem test meču pred EP

Nedjelja, 11.01.2026 | 19:07

Nakon ubjedljive pobjede remi – rukometši Crne Gore u drugom kontrolnom meču protiv Bosne i Hercegovine uoči EHF Euro odigrali su 37:37.

Milan izvukao bod na „Frankiju“

Nedjelja, 11.01.2026 | 18:30

Fudbaleri Milana Fiorentine remizirali su na "Frankiju" (1:1) u utakmici 20. kola Serije A.

Stiže zamjena za Vlahovića, Francuz koji rešeta u Premijer ligi

Nedjelja, 11.01.2026 | 18:08

Dušan Vlahović će, prema najavama, na kraju sezone napustiti Juventus, pa klub iz Torina već razmatra rješenja za poziciju napadača. Kako prenosi Tuttosport, glavna meta je Francuz Žan-Filip Mateta iz Kristal Palasa.

Uhapšene tri osobe osumnjičene za krađe, otuđeni djelovi računara, električni aparati i alkoholna pića

Nedjelja, 11.01.2026 | 17:47

Policija je saopštila da je u Podgorici rasvijetlila dvije krađe i po nalogu Osnovnog državnog tužilaštva u Podgorici uhapsila tri osobe.