Nedjelja, 16.02.2025 | 15:06
IZVOR: kolektiv.me

Živković: BRANIĆEMO pravo da se o sudbini države odlučuje samo u Crnoj Gori

Deseti kongres Demokratske partije socijalista održava se danas u Podgorici. Lider te stranke Danijel Živković ranije je kazao da će Milo Đukanović na Kongresu biti predložen za poziciju počasnog predsjednika.




Foto: DPS

Lider te partije Danijel Živković kazao je da se između dva kongresa DPS-a u Crnoj Gori mnogo toga promijenilo.

"Od države koja je do avgusta 2020. godine bila primjer političke stabilnosti i ekonomskog prosperiteta, pouzdan susjed i uvažena članica NATO-a, beskompromisno i jasno usmjerena ka Evropskoj uniji kao svojoj prirodnoj kući, postali smo nestabilna zemlja, institucionalno i ekonomski razorena, bezbjednosno ugrožena i spolja i iznutra. Posvađani sa najbližim susjedima, država čija vladajuća većina bez vizije i jasnog strateškog pravca, sudbinu države i njenih građana podređuje svojim političkim interesima, foteljama i najsitnijim privilegijama",  kazao je Živković.

Promijenile su se i tri Vlade, dodao je Živković.

Ona prva, ekspertska, formirana na talasu manipulacije vjerskim osjećanjima, završila je svoj mandat za samo godinu dana, ostavši u tom kratkom vremenu kao podsjetnik nestručnosti, neprofesionalizma i potpunog amaterizma.

"Ona druga, manjinska, izgubila je povjerenje za malo više od 100 dana jer je evropski put za koji je dobila podršku Demokratske partije socijalista, podredila interesima određenih regionalnih adresa. Trenutno je aktuelna i treća Vlada, koja nacionalističkom platformom i populističkom politikom razjeda ne samo ekonomsko-finansijsku supstancu društva već nagriza i vrijednosti koje su temelj savremene Crne Gore – građanski karakter, antifašizam i multietničku demokratiju",  naveo je Živković.

Foto: DPS

Istakao je da se jedno nije promijenilo, "a to je višedecenijska konstanta da DPS i pored udara i napada na članove partije ostaje najjača stranka na političkoj sceni Crne Gore".

"Beskompromisno smo branili i branićemo, ustavno i istorijsko pravo da se o sudbini države odlučuje isključivo u Crnoj Gori. Crnogorska suverenost opstala je kroz vjekove u trajnoj borbi za odbranu državnog dostojanstva, uprkos kontinuiranim pokušajima koji traju i danas, da se raznim nacionalističkim strategijama, koje su uključivale snažnu logistiku, veliki novac i angažovanje moćne propagandne  mašinerije, napokon pokori Crna Gora", kazao je Živković.

Kazao je da su posljednje četiri godine iskoristili da se vrate staroj praksi Demokratske partije socijalista koja podrazumijeva značajno veći terenski angažman, dolazak do svakog birača, sluh za probleme građana, i beskompromisno zastunje  interesa onih koji su im dali povjerenje.

"Serija lokalnih izbora u prošloj godini pokazala je da smo na dobrom putu i da raste podrška našoj politici, te smo prošlu godinu završili sa rejtingom od skoro 29 procenata. Izbori u Nikšiću, teritorijalno najvećoj opštini u Crnoj Gori, koji su zakazani za april, uvjeren sam da će pokazati da podrška našem programu i viziji značajno prelazi 30 posto. Nastavak daljeg rasta, sve do povratka povjerenja koje smo imali u periodu vršenja vlasti, apsolutni je prioritet novog rukovodstva",  naglašava Živković

Demokratska partija socijalista (DPS) poručila je da je opozicioni status koristila za reforme unutar partije, ali i analizu grešaka iz perioda vladavine. Na Kongresu partije istaknuto je da su postavljeni novi standardi u radu, uključujući neposredno glasanje članstva za rukovodstvo i jači terenski angažman.

„Biti u opoziciji bila je prilika da realno sagledamo sve ono što smo radili i uočimo razloge zbog kojih smo izgubili većinsku podršku građana. Međutim, učinci vlasti nakon avgusta 2020. godine pokazali su da naše greške nijesu bile toliko velike kako su bile predstavljene“, saopšteno je iz DPS-a.

U obraćanju javnosti, partija je podsjetila na svoje ključne uspjehe tokom tri decenije vladavine – očuvanje mira i stabilnosti devedesetih, obnavljanje nezavisnosti Crne Gore, članstvo u NATO-u i privlačenje stranih investicija. Istovremeno, priznali su da su određeni propusti tokom vladavine doprinijeli gubitku povjerenja dijela birača.

Foto: DPS

„Mi smo danas reformisana, moderna partija, spremna da odgovori na izazove vremena i vrati Crnu Goru na put stabilnosti i razvoja. Naš cilj ostaje jasan – Crna Gora kao ekonomski razvijena, demokratska i evropska država“,  kazao je Živković.

Kao ključne oblasti budućeg djelovanja, partija ističe vladavinu prava, jačanje institucija, reformu obrazovnog sistema, unapređenje zdravstvenih usluga i podršku privredi. Poseban akcenat stavljen je na očuvanje građanskog i multietničkog društva, uz osudu populizma i nacionalizma.

Lideri DPS-a izrazili su optimizam povodom nadolazećih izbora, naglašavajući da rezultati lokalnih izbora pokazuju rast podrške partiji. „Vjerujemo da će građani prepoznati naš trud i odgovornost, te da ćemo u aprilu u Nikšiću ostvariti značajan rezultat“, zaključili su.

Na Kongresu je upućena i zahvalnost bivšem predsjedniku partije Milu Đukanoviću, čije se iskustvo i dalje smatra važnim za političko djelovanje DPS-a.

Stranka najavljuje nastavak političke borbe s ambicijom da ponovo preuzme odgovornost za vođenje države na narednim parlamentarnim izborima.

KOMENTARI (1)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.
Jelisavka
16.02.2025 17:01

Muka je brale sto vi nemozete vise da odlucujete o sudbini Crne Gore i njenih gradjana,otisli ste u aut

3 0

OSTALE VIJESTI

Mandić: Neki u našem korpusu krenuli starim putevima, koji su bili neuspješni

Četvrtak, 02.07.2026 | 17:31

Predsjednik Skupštine i lider Nove srpske demokratije Andrija Mandić kazao je kako su neki u njihovom korpusu odlučili da idu starim putevima.

Gorčević: Evropski fondovi pripremaju Crnu Goru za punopravno članstvo

Četvrtak, 02.07.2026 | 17:14

Ministarka evropskih poslova, Maida Gorčević, kazala je da je Crna Gora od 2016. godine iz Evropskih fondova povukla oko 930 miliona eura, a da je naša zemlja više od polovine tog iznosa dobila u posljednje tri godine.

Omeragić: Glasanje o izmjenama Ustava jedna od najvažnijih odluka koju trebaju donijeti

Četvrtak, 02.07.2026 | 15:55

Svi politički subjekti trebaju pokazati najveći stepen posvećenosti evropskim integracijama, ukoliko je svima cilj da Crna Gora do kraja godine zatvori sva pregovaračka poglavlja i postane prva naredna članica EU, poručio je poslanik Bošnjačke stranke Adel Omeragić.

Brisel presjekao, slijedi preraspodjela novca: Srbija ostaje bez dijela evropskog novca, milioni idu komšijama

Četvrtak, 02.07.2026 | 15:33

Evropska komisija planira da preraspodijeli dio sredstava iz Fonda za reforme i rast za Zapadni Balkan u korist država koje najbrže napreduju na putu ka Evropskoj uniji – Crne Gore, Albanije i Sjeverne Makedonije, saznaje Euronews od dvojice evropskih zvaničnika.

Spajić odgovorio Komneniću: "Nisam rekao da cijenim vaš pristup, već da se razlikuje od Vučićevićevog"

Četvrtak, 02.07.2026 | 15:25

Premijer Crne Gore Milojko Spajić reagovao je na društvenoj mreži X povodom izjave novinara Petra Komnenića, ističući da su njegove riječi pogrešno interpretirane.

Ronaldo pred duel sa Hrvatskom: Da se osjećamo kao kod kuće

Četvrtak, 02.07.2026 | 17:44

Portugal i Hrvatska odigraće jedan od derbi susreta šesnaestine finala Svjetskog prvenstva u noći između četvrtka i petka u 01:00h po srednjeevropskom vremenu.

Mandić: Neki u našem korpusu krenuli starim putevima, koji su bili neuspješni

Četvrtak, 02.07.2026 | 17:31

Predsjednik Skupštine i lider Nove srpske demokratije Andrija Mandić kazao je kako su neki u njihovom korpusu odlučili da idu starim putevima.

Gorčević: Evropski fondovi pripremaju Crnu Goru za punopravno članstvo

Četvrtak, 02.07.2026 | 17:14

Ministarka evropskih poslova, Maida Gorčević, kazala je da je Crna Gora od 2016. godine iz Evropskih fondova povukla oko 930 miliona eura, a da je naša zemlja više od polovine tog iznosa dobila u posljednje tri godine.

Radunović: U 2026. rekordna isplata obeštećenja vlasnicima oduzete imovine

Četvrtak, 02.07.2026 | 16:57

Vlada Crne Gore je napravila značajan korak u procesu povraćaja i obeštećenja bivših vlasnika oduzetih imovinskih prava, obezbijedivši za 2026. godinu rekordnu isplatu obeštećenja – najveću od početka primjene Zakona o povraćaju oduzetih imovinskih prava i obeštećenju. To je saopšteno iz Ministarstva prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine.

Cetinje: U srednjim školama ostalo još 67 slobodnih mjesta

Četvrtak, 02.07.2026 | 16:45

U prvom upisnom roku za srednje škole na Cetinju najveće interesovanje među budućim srednjoškolcima vladalo je za obrazovni program Hotelsko-turistički tehničar u Srednjoj stručnoj školi, gdje su upisana 24 učenika, dok su ostala slobodna još dva mjesta.

Sjajna vijest iz Portugala: Crnogorski vaterpolisti su u polufinalu Svjetskog prvenstva za juniore

Četvrtak, 02.07.2026 | 16:34

Crnogorska reprezentacija savladala je u četvrtfinalu selekciju Grčke, rezultatom 10:8 (4:1, 2:3, 2:3, 2:1).

Ćulafić: Slijede odlučne mjere za čistiji vazduh

Četvrtak, 02.07.2026 | 16:21

Vlada Crne Gore je, na predlog ministra ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera Damjana Ćulafića, usvojila Strategiju upravljanja kvalitetom vazduha za period 2026-2029. sa Akcionim planom, koja daje realan i mjerljiv okvir da smanjimo zagađenje, unaprijedimo kvalitet života građana i ispunimo obaveze na putu ka EU.

Herceg Novi: Jedna osoba uhapšena zbog omalovažavanja policajca, oduzeta dva motocikla

Četvrtak, 02.07.2026 | 16:10

Hercegnovska policija uhapsila je operativno interesantnu osobu iz tog grada, zbog omalovažavanja policijskog službenika. Takođe, od dvije osobe oduzeti su motocikli, jer nijesu imali položen vozački ispit.

Omeragić: Glasanje o izmjenama Ustava jedna od najvažnijih odluka koju trebaju donijeti

Četvrtak, 02.07.2026 | 15:55

Svi politički subjekti trebaju pokazati najveći stepen posvećenosti evropskim integracijama, ukoliko je svima cilj da Crna Gora do kraja godine zatvori sva pregovaračka poglavlja i postane prva naredna članica EU, poručio je poslanik Bošnjačke stranke Adel Omeragić.

Brisel presjekao, slijedi preraspodjela novca: Srbija ostaje bez dijela evropskog novca, milioni idu komšijama

Četvrtak, 02.07.2026 | 15:33

Evropska komisija planira da preraspodijeli dio sredstava iz Fonda za reforme i rast za Zapadni Balkan u korist država koje najbrže napreduju na putu ka Evropskoj uniji – Crne Gore, Albanije i Sjeverne Makedonije, saznaje Euronews od dvojice evropskih zvaničnika.