Ponedjeljak, 17.02.2025 | 11:44
IZVOR: kolektiv.me/cdm.me

Pavličić: Predmeti organizovanog kriminala i korupcije pod MONITORINGOM Vrhovnog suda

Neophodno je da konačno dođemo do prvih presuda u Specijalnom odjeljenju Višeg suda jer su se duži vremenski period suđenja odlagala, pa je stoga poseban akcenat stavljen na praćenje predmeta od ulaska u sud do konačnog izlaska iz suda u razumnom roku, poručila je predsjednica Vrhovnog suda Crne Gore Valentina Pavličić u govoru na 16. zasijedanju Grupe za pregled implementacije Konvencije UN protiv korupcije (UNCAC), održanoj u Beču.




Foto: arhiva, YouTube screenshot/Centar za monitoring CEMI

“Kao pravni profesionalci svjedoci smo izazova sa kojima se moderno društvo susrijeće, kako u vidu već tradicionalnih oblika organizovanog kriminala, tako i raznih oblika korupcije, uz sve veće prisustvo novih sofisticiranih oblika organizovanog finansijskog kriminala. Crna Gora se, kao i mnoge zemlje, suočila sa svojim izazovima u tom pogledu. Crnogorsko sudstvo se nalazi pred velikim pravosudnim izazovom donošenja prvostepenih, a onda i konačnih odluka u predmetima visoke korupcije, na koje se što prije mora dati adekvatan pravni odgovor. Potpuno smo svjesni da rad nacionalnog sudskog sistema, a time i Vrhovnog suda Crne Gore, na čijem  čelu se nalazim, zahtijeva donošenje sudskih odluka koje zahtijevaju primjenu i tumačenje prava na kao „ živi instrument,“ jer je to sine qua-non, kojeg zahtijevaju savremeni tokovi razvoja društva i sistema posebno po pitanju korupcije”, poručila je Pavličić.

Istakla je da crnogorsko pravosuđe igra ključnu ulogu u  u tom procesu i da kontinuirano radi na unaprijeđenju pravnih mehanizama i osiguranju da oni budu efikasni  u sprječavanju i suzbijanju korupcije.

Pavličić je podsjetila da je od pristupanja Konvenciji, Crna Gora napravila velike korake u izgradnji i jačanju svog zakonodavnog i institucionalnog okvira za borbu protiv korupcije.

„Vlada Crne Gore  donijela je Odluku o obrazovanju Nacionalnog savjeta za borbu protiv korupcije, čija sam članica, a čiji je jedan od zadataka razvoj Strategije za borbu protiv korupcije, sa Akcionim planom za njegovo sprovođenje, što je i jedna od obaveza u okviru privremenih mjerila za pregovaračko Poglavlje 23 – Pravosuđe i temeljna prava“, kazala je ona.

Takođe, u prethodnom periodu Vrhovni sud je izradio Analizu kaznene politike za najteža krivična djela, u kojoj je ,između ostalog, analizirao kaznenu politiku za krivična djela organizovanog kriminala i visoke korupcije. Upravo je ova Analiza i bila baza za izradu Smjernica za postupanje sudova prilikom odlučivanja o podnijetim sporazumima o priznanju krivice .

Vrhovni sud Crne Gore izradio je i Smjernice za unapređenje upravljanja predmetima teškog i organizovanog kriminala i korucije, a planovi Vrhovnog suda za povećanje povjerenja javnosti u rad sudova,  posebno Specijalnog odjeljenja, iznijeti su u Planu rada Vrhovnog suda za 2025. godinu.  Planom  je predivđen poseban Monitoring rada Specijalnog odjeljenja Višeg suda u Podgorici pa će  doprinos i uloga
predsjednika Vrhovnog suda i sudija Krivičnog odjeljenja Vrhovnog suda  biti od izuzetnog značaja, kako u pogledu stručne, tako i u pogledu organizacione podrške, ocijenila je Pavličić.

Govoreći o problem tzv. “crvenih omota”, odnosno predmeta starijih od tri godine, predsjednica Vrhovnog suda je kazala da je  uvedena nova mjera – Jedinstveni nacionalni program za rješavanje starih predmeta i najavila formiranje Radnog tima koji će pratiti dinamiku rada na tim predmetima i prevenirati njihov budući nastanak.

Tokom boravka u Beču, Pavličić će se  sastati  sa  direktorom Kancelarije Ujedinjenih nacija za borbu protiv narkotika i kriminala (UNODC) Džonom  Brandolinijem.

Zasijedanju UNCAC-a u Beču prisustvuje je i sutkinja Višeg suda u Podgorici Irena Šofranac Nedović.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Dizel već poskupio za još 25 centi, država i dalje bez reakcije

Srijeda, 11.03.2026 | 08:30

Cijene naftnih derivata će porasti i za 14 dana, i to najmanje za isti iznos kao u utorak, kazao je "Danu" sekretar Udruženja naftnih kompanija (UNKCG) Draško Striković i dodao da i ukoliko dođe do smirivanja situacije na Bliskom istoku da cijene neće padati brzo kao što su porasle, već će to potrajati duži vremenski period.

EPCG podnijela krivičnu prijavu protiv šest osoba zbog štete od 5,8 miliona eura

Srijeda, 11.03.2026 | 08:10

Elektroprivreda Crne Gore (EPCG) podnijela je krivičnu prijavu Višem državnom tužilaštvu protiv šest osoba, zbog sumnje da se iza sudskog spora protiv kompanije krije pokušaj organizovanog izvlačenja višemilionske odštete.

Dončić se konačno oglasio o raskidu sa vjerenicom: „Sve što radim je za sreću mojih ćerki..."

Srijeda, 11.03.2026 | 08:34

Luka Dončić, jedan od najboljih košarkaša današnjice, konačno se oglasio povodom raskida sa vjerenicom i dugogodišnjom djevojkom Anamarijom Goltes.

Analitičari: Trgovački lanci ne bi smjeli da iskoriste krizu i povećaju cijene

Srijeda, 11.03.2026 | 08:28

Trgovački lanci ne bi smjeli da iskoriste novonastalu krizu i uvećaju cijene proizvoda. To je ocijenio Marko Subotić iz Unije Slobodnih sindikata.

U Vašingtonu osvanuo kip Trampa i Epsteina inspirisan legendarnom scenom iz Titanika

Srijeda, 11.03.2026 | 09:42

Anonimni umjetnici koji su već ranije u Vašingtonu postavljali satirične statue i instalacije usmjerene prema predsjedniku SAD-a Donaldu Trampu predstavili su svoj novi rad, prenosi Index.hr.

Posledice konzumiranja cigareta uočljive u organizmu već posle prvog dima

Srijeda, 11.03.2026 | 21:35

Opšte je poznato da je pušenje štetno za zdravlje, ali se manje govori o tome da negativne posledice mogu početi već sa udahom prvog, jednog dima koji već može pokrenuti određene promjene u organizmu.

Budućnost ispala iz Evrokupa, Kluž osvojio "Moraču"

Srijeda, 11.03.2026 | 21:16

Gost u Morači slavio rezultatom 100:82, i to u meču u kojem je velikim dijelom imao dvocifrenu prednost i više raspoloženih igrača.

Podgorica: Jedna osoba pokušala samoubistvo na Sastavcima

Srijeda, 11.03.2026 | 21:12

Jedna osoba pokušala je večeras u Podgorici da izvrši samoubistvo.

Dodijeljene nagrade najuspješnijim naučnicima za 2025. godinu

Srijeda, 11.03.2026 | 21:09

Ministarka prosvjete, nauke i inovacija, prof. dr Anđela Jakšić-Stojanović, uručila je na svečanosti u Vili Gorica nagrade najuspješnijim naučnicima za 2025. godinu.  

Bratić: Moje hapšenje režirano, tog dana sutkinja Suzana Mugoša dobila smjenu

Srijeda, 11.03.2026 | 20:55

Bivša ministarka prosvjete, nauke, kulture i sporta, Vesna Bratić kazala je u emisiji Kontroverza na RTV Podgorica da je njeno hapšenje režirano, kao i da je još 2022. godine, riječi načelnika Specijalnog policijskog odjeljenja (SPO) Predraga Šukovića shvatila kao prijetnju.

Spajić: Na pragu smo istorijskog dogovora-potpisivanja međuvladinog sporazuma između Crne Gore i SAD-a

Srijeda, 11.03.2026 | 20:43

Na pragu smo istorijskog dogovora – potpisivanja međuvladinog sporazuma između Crne Gore i SAD-a koji će biti zlatni standard za sve međudržavne sporazume u cilju ekonomskog rasta i jačanja saradnje sa strateškim partnerima, saopštio je premijer Milojko Spajić.

"Crvene" napravile veliki korak ka glavnoj rundi: Ukrajina pala u Rigi

Srijeda, 11.03.2026 | 20:36

Košarkašice Crne Gore napravile su izuzetno važan korak ka plasmanu u glavnu rundu kvalifikacija za Evropsko prvenstvo, pošto su u Rigi savladale Ukrajinu rezultatom 79:61 u četvrtom kolu kvalifikacija.  

Ivanović: Ako namjerno izmišljate - prestanite, Vuković: I jedna i druga informacija su lako provjerljive

Srijeda, 11.03.2026 | 20:22

Potpredsjednik Vlade za vanjske i evropske poslove Filip Ivanović reagovao je na izjavu poslanika DPS-a Ivana Vukovića.

Pejović: Nekontrolisano ponašanje poslanika DPS-a sve izraženije kako smo bliži Evropskoj uniji

Srijeda, 11.03.2026 | 19:48

Danima je crnogorska javnost imala priliku da čuje insistiranje poslaničkog kluba DPS-a na striktnom i bezuslovnom poštovanju Poslovnika Skupštine Crne Gore. Tome smo i danas više sati svjedočili u plenumu, saopštio je član Predsjedništva PES-a i potpredsjednik Skupštine Crne Gore Boris Pejović.

Radović u četvrtfinalu, Bakić eliminisan

Srijeda, 11.03.2026 | 19:43

Crnogorski parastonoteniser Filip Radović plasirao se u četvrtfinale, dok je Luka Bakić, uprkos dobroj igri, u grupi završio nastup na turniru u poljskom Vladislavovu,