Četvrtak, 27.02.2025 | 10:01
IZVOR: n1.hrvatska.hr

Naučnici OTRKILI - Ovo je NAJSREĆNIJE DOBA DANA

Britanski  naučnici i su proveli istraživanje u kojem su otkrili dio dana koji je mnogima omiljen.




Foto: Ilustracija/Pexels.com 

Bez obzira koristite li dragocjeno jutarnje vrijeme za šetnju psa, molitvu ili sabranost, hranjenje ili uživanje u toplom napitku, studija iz 2025. koju je vodio tim od tri britanska doktorska istraživača psihobiologije, a zatim objavljena u prestižnom British Medical Journalu Mental Health, pokazala je da se ovo doba dana obično doživljava kao veoma ugodno, piše The Healthy.

Istraživači su analizirali podatke 49 218 odraslih osoba tokom dvogodišnjeg razdoblja počevši od ožujka 2020. (početak pandemije – mentalno zdravlje postalo osjetljivije u mnogim dijelovima svijeta).

Koristili su upitnike i numerirane ljestvice kako bi kvalifikovali depresivne simptome, anksioznost, opštu dobrobit i usamljenost učesnika  tokom  dvogodišnjeg razdoblja istraživanja. Zabilježili su otprilike 18 promatranja po osobi, što je ukupno 908.769 promatranja tokom  njihovih naknadnih sesija.

Pronašli su trendove koji upućuju na to da doba dana ima značajan utjecaj na mentalno zdravlje i dobrobit. “Iako su razlike u vremenu bile male, ishodi su dosljedno bili najbolji rano tijekom dana”, napisao je tim istraživača.

Sudionici su zaista, u prosjeku, iskusili najnižu razinu depresije, anksioznosti i usamljenosti ujutro. Takođe su izvijestili o svojoj najvišoj razini sreće, zadovoljstvu životom i većem uvjerenju da je život vrijedan truda.

Istraživači su također primijetili da postoji najsretnije vrijeme u tjednu.

“Mjerenja mentalnog zdravlja bila su najlošija sredinom sedmice, s jutarnjim olakšanjem od simptoma depresije i anksioznosti koji nisu pronađeni utorkom i srijedom”, istaknuo je tim. Ipak, petkom i nedjeljom, koji se obično povezuju sa slobodnim vremenom, pokazali su najniže razine anksioznosti.

Klinika Cleveland savjetuje da ne trebate čekati da se osjećate loše kako biste bi vam briga o mentalnom zdravlju bila prioritet. Kako biste ostali raspoloženi, stručnjaci preporučuju:

– Izlazak vani i boravak u prirodi

– Redovno vježbanje

– Jedite hranu koja pomaže u regulaciji raspoloženja, uključujući mnogo voća i povrća i manje prerađene hrane

– Vježbe dubokog disanja, meditacije ili svjesnosti (mindfulness)

– Pokušajte svjetlosnu terapiju

Stručnjaci klinike Cleveland dodaju da bi se mogli uzeti u obzir i drugi  učenici  kada je u pitanju loše raspoloženje, poput temeljnog zdravstvenog stanja, otežanog sna, hormonalnih promjena, nuspojava uzimanja lijekova ili supstanci ili stanja mentalnog zdravlja. Razgovarajte sa svojim liječnikom ili stručnjakom za mentalno zdravlje kako biste saznali više o tome na što bi vaši obrasci raspoloženja mogli ukazivati ​​i kako uticati na njih na zdrav način.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Vlada proglasila šest avio-linija javnim interesom

Četvrtak, 26.02.2026 | 18:25

Linije iz Podgorice ka Briselu, Frankfurtu, Parizu, Amsterdamu, Zagrebu i Bariju proglašene su javnim interesom od 1. juna 2026. do 31. maja 2030. godine.

VIDEO: Paladino pred cijelim timom odao priznanje Krstoviću

Četvrtak, 26.02.2026 | 18:11

Atalanta je objavila video na svojim društvenim mrežama u kojem se vidi dio govora trenera "boginje" Rafaelea Paladina u svlačionici u kojem pominje našeg napadača Nikolu Krstovića.

Mandić sa Vranešom i odbornicima NSD-a iz Pljevalja: Nema saradnje sa DPS-om, preformulisati budžet sa koalicionim partnerima

Četvrtak, 26.02.2026 | 16:51

Iz Nove srpske demokratije saopšteno je da je danas u Podgorici održan sastanak na kojem su učestvovali predsjednik stranke Andrija Mandić, predsjednik Izvršnog odbora stranke Jovan Jole Vučurović, predsjednik Opštine Pljevlja Dario Vraneš, kao i devet odbornika NSD u tom gradu.  

Živković: Tivat primjer uspješne razvojne politike DPS-a, danas na sceni imamo agoniju koju moramo okončati što prije

Četvrtak, 26.02.2026 | 19:41

Predsjednik Demokratske partije socijalista, Danijel Živković, boravio je juče u radnoj posjeti opštini Tivat, gdje je sa rukovodstvom Opštinskog odbora, članovima partije i građanima razgovarao o aktuelnoj političkoj situaciji, razvojnim projektima i prioritetima za dalji napredak grada, saopšteno je iz ove partije.

Balijagić se svađao u sudnici i sudiji poručio da mu je taj proces nebitan: Pošaljite presudu Vučiću, on vam je tata

Petak, 27.02.2026 | 09:05

Pošaljite ovu presudu vašem mentoru Aleksandru Vučiću, on je vama tata, kazao je Alija Balijagić (66) juče u Osnovnom sudu u Bijelom Polju, prenose Vijesti.

Prva banka traži hitno obrazloženje zbog blokade filijale u Ulici Vuka Karadžića

Petak, 27.02.2026 | 16:12

Nakon što su pripadnici Posebne jedinice policije privremeno blokirali oba pristupa filijali Prva banka Crne Gore u Ulici Vuka Karadžića, iz Banke su saopštili da će od nadležnih organa zahtijevati zvanično i jasno obrazloženje preduzetih aktivnosti, naglašavajući da filijala u međuvremenu posluje redovno i da svi sistemi funkcionišu nesmetano.

Mandić sa Pjacijem: Fokus na borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije

Petak, 27.02.2026 | 16:35

Predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić sastao se juče i danas sa Serđom Pjacijem, generalnim sekretarom Parlamentarne skupštine Mediterana (PAM), a u fokusu sastanaka bili su organizacija predstojećeg samita u Budvi, kao i saradnja dvije institucije, borba protiv organizovanog kriminala i korupcije.

Uefa objavila raspored osmine finala LŠ

Petak, 27.02.2026 | 16:07

Nakon žrijeba za Ligu šampiona, Uefa je objavila i raspored osmine finala.

Bijelo Polje: Potvrđeno pet optužnica zbog krivičnih djela prevara, utaja poreza i doprinosa i falsifikovanje isprave

Petak, 27.02.2026 | 16:21

Potvrđeno je pet optužnica zbog krivičnih djela prevara, utaja poreza i doprinosa i falsifikovanje isprave, saopštili su iz Osnovnog državnog tužilaštva (ODT) u Bijelom Polju.

Živković: Vlast želi da se obračunava sa svima, bez obzira je li bezbjednosno interesantan ili ne, nećemo dozvoliti da se to usvoji

Petak, 27.02.2026 | 15:39

Imali ste priliku da vidite suspenziju demokratije, što nije prvi put za ovu vladajuću većinu, kazao je predsjednik Demokratske partije socijalista (DPS) Danijel Živković na konferenciji za novinare u Skupštini Crne Gore.

Popović: Politička režija ispred Prve banke, Bogdanović koristi bezbjednosni sektor za ličnu promociju

Petak, 27.02.2026 | 15:46

Nalogodavac predstave koja se trenutno odvija ispred Prve banke i čovjek koji stvarno rukovodi sektorom bezbjednosti i koji ga koristi za svoje jeftine PR manipulacije, kazala je Sonja Popović, portparolka i poslanica Demokratske partije socijalista u Skupštini Crne Gore, uz fotografiju poslanika Demokrata Borisa Bogdanovića.

Apel za bezbjednost uoči najavljenih okupljanja u Botunu

Petak, 27.02.2026 | 15:12

Povodom najavljenih okupljanja i sjutrašnjih protesta na lokalnom putu u neposrednoj blizini sistema za prečišćavanje otpadnih voda u Botunu, Nadzor izgradnje apeluje na sve građane, organizatore, nadležne službe i organe da prioritet bude bezbjednost ljudi.

Mikić: Mandić i parlamentarna većina režiraju cirkus i unižavaju Skupštinu

Petak, 27.02.2026 | 15:01

Poslanik Građanskog pokreta URA Zoran Mikić saopštio je da je sve što se danas dešava u Skupštini Crne Gore cirkus i sramota u režiji njenog predsjednika Andrije Mandića i parlamentarne većine.

Cetinje: Krivokapić osuđena na šest mjeseci zatvora jer Boriloviću nije oduzela oružje

Petak, 27.02.2026 | 14:55

Pred Osnovnim sudom Cetinje danas je nekadašnja službenica MUP-a Olivera Krivokapić osuđena na šest mjeseci zatvora za nesavjesno poslovanje, potvrđeno je za portal DAN.

Bogdanović: DPS blokira jer država više ne „žmuri“ pred „prvom familijom“

Petak, 27.02.2026 | 14:52

Predsjednik Kluba poslanika Demokratske Crne Gore, Boris Bogdanović, komentarisao je današnju akciju policije u zgradi u kojoj živi Aco Đukanović i koja sadrži filijalu Prve banke, ističući da je sada jasno zašto, kako tvrdi, DPS „vrište i ruše“ – jer država više ne „žmuri“ kada dođe red na „prvu familiju“.