Četvrtak, 27.02.2025 | 13:35
IZVOR: klix.ba

Ovo je NAJPAMETNIJA OSOBA NA SVIJETU: "Mozart matematike" DOKTORIO na Prinstonu sa samo 16 godina

Terens Tao je jedan od najvećih matematičara našeg vremena, poznat po svojim izuzetnim postignućima i nevjerovatnom intelektualnom kapacitetu.




Foto: YouTube screenshot/Breakthrough

Njegov IQ, koji se procjenjuje na više od 230, zvanično je priznat kao najpametnija osoba na svijetu. Tako je postao najmlađi redovni profesor u istoriji UCLA-a, što je dodatno učvrstilo njegovu reputaciju kao matematičkog čuda.

Tao je sa samo osam godina postigao je impresivnih više od 700 bodova na SAT-u, testu koji mjeri akademsku spremnost, čime je odmah pokazao svoj izuzetan talenat za matematiku.

Tokom svoje izuzetno uspješne karijere, Tao je napisao više od 300 istraživačkih radova i 17 knjiga, čime je postao jedan od najuticajnijih i najcjenjenijih matematičara u svijetu. Njegova najznačajnija postignuća uključuju dokazivanje Zeleno-Taovog teorema, koji je pokazao da prosti brojevi mogu uvijek formirati ravnomjerno raspoređene nizove bilo koje dužine.

Takođe je riješio problem Erdosove neusklađenosti i ostvario značajan napredak u razumijevanju Kolacova pretpostavke. Tao je često nazivan "Mocartom matematike" zbog svoje genijalnosti i izuzetne sposobnosti u raznim granama matematike. Sa samo devet godina studirao je računanje na univerzitetskom nivou, a doktorirao je na Prinstonu sa svega 16 godina. Pored svojih naučnih dostignuća, Tao je i aktivan u političkom životu, jer je od 2021. godine služio u Savjetu savjetnika za nauku i tehnologiju predsjednika Džoa Bajdena. 

Njegov doprinos matematici donio mu je brojne prestižne nagrade, uključujući Fieldsovu medalju i Makarturova stipendija, čime je potvrdio svoje mjesto među najvećim umovima u istoriji. 

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Mladić osumnjičen da je na šetalištu pod Trebjesom odgurnuo Nikšićanku i oteo joj tašnu

Četvrtak, 20.08.2026 | 08:11

Policija je saopštila da je u Nikšiću uhapsila 19-godišnjeg A.I. zbog sumnje da je na šetalištu pod Trebjesom odgurnuo ženu i oteo joj tašnu sa ličnim stvarima, novčanikom, bankovnom karticom i ključevima od kuće.

Ulcinj: Požar na Briskoj gori se ponovo aktivirao, očekuje se pomoć iz vazduha

Četvrtak, 20.08.2026 | 08:42

Jedan od najtežih trenutaka tokom višednevne borbe sa požarima u Ulcinju bio je na Briskoj gori, gdje je vatra opkolila vatrogasce i približila se kućama i maslinjaku, kazao je za RTCG vatrogasac Rejhan Selović

Formiran predmet protiv bivšeg šefa SPO Dragana Radonjića zbog sumnje u lažno svjedočenje

Četvrtak, 20.08.2026 | 09:04

Osnovno državno tužilaštvo u Podgorici formiralo je predmet protiv bivšeg šefa Specijalnog policijskog odjeljenja (SPO) Dragana Radonjića zbog sumnje da je lažno svjedočio u postupku protiv nekadašnjeg policijskog funkcionera Zorana Lazovića i navodnih pripadnika njegove kriminalne grupe, penzionisanog glavnog specijalnog tužioca Milivoja Katnića i suspendovanog specijalnog tužioca Saše Čađenovića, saznaje portal Adria.

Novi filmovi na repertoaru bioskopa CINEPLEXX

Srijeda, 19.08.2026 | 18:33

Novi filmovi na repertoaru bioskopa Cineplexx.

Veći dio Podgorice bez vode, nestala struja u pumpnoj stanici Mareza

Četvrtak, 20.08.2026 | 08:30

Potrošači sa vodoizvorišta Mareze su ostali bez vode rano jutros nakon što je došlo do nestanka struje na pumpnoj stanici.

Leković: Kao Baranin i poslanik, biću uz bivše radnike „Primorke“

Četvrtak, 20.08.2026 | 15:27

Njihova borba nije počela danas, niti je moje interesovanje za njihovu sudbinu vezano samo za ovaj protest. Više puta sam javno govorio o nepravdi koja im je učinjena, razgovarao sa njihovim predstavnicima i zahtijevao da se slučaj „Primorke“ konačno otvori pred nadležnim institucijama - poručio je poslanik Demokrata Momčilo Leković.

Ivanović odgovorio Kneževiću pjesmom “Žene vole oficire”

Četvrtak, 20.08.2026 | 15:13

Potpredsjednik Vlade za vanjske i evropske poslove i funkcioner PES-a, Filip Ivanović, komentarisao je na mreži X pres konferenciju lidera DNP-a Milana Kneževića, na kojoj je saopštio da je premijer Milojko Spajić pripadnik Vojske Srbije od 2023.

Pojačana kontrola iz vazduha: Policija sankcionisala 40 vozača

Četvrtak, 20.08.2026 | 14:54

Crnogorska saobraćajna policija sprovodi akciju digitalno patroliranje uz upotrebu drona širom zemlje u okviru koje je sankcionisala 40 vozača.

Vlada predložila članove nadzornih odbora Željezničkog prevoza i Željezničke infrastrukture

Četvrtak, 20.08.2026 | 14:37

Vlada je predložila Skupštini akcionara "Željezničkog prevoza Crne Gore" da za članove Nadzornog odbora tog preduzeća, predstavnike državnog kapitala, imenuje: Gorana Simovića, Maksima Lambulića, Bojana Popovića, Slavka Vukčevića i Dejana Konatara.

Đoković progovorio o deportaciji iz Australije i jednom od najgorih dana: Pravu istinu ne zna 99 odsto ljudi

Četvrtak, 20.08.2026 | 14:32

Dokumentarni film „Novak Đoković: The Wolf in Winter“ već je privukao veliku pažnju javnosti, a od danas je dostupan svim gledaocima.

Na Božaju uhapšen Albanac osumnjičen za silovanje na plaži u Grčkoj

Četvrtak, 20.08.2026 | 14:26

Granična policija uhapsila je na prelazu Božaj albanskog državljanina A. P. (52), kojeg Grčka potražuje zbog sumnje da je u maju 2022. godine silovao osobu na plaži Chelona. Nakon potvrde identiteta po međunarodnoj potjernici INTERPOL-a, određen mu je ekstradicioni pritvor.

Objavljen tender za projektovanje dionice Jadransko-jonskog auto-puta

Četvrtak, 20.08.2026 | 14:12

Kompanija Monteput raspisala je tender za izradu idejnog projekta za dionicu Jadransko-jonskog auto-puta, Gradac-Grahovo, čija je procijenjena vrijednost četiri miliona eura.

Udes kod Nikšića, četiri osobe lakše povrijeđene

Četvrtak, 20.08.2026 | 14:07

Četvoro državljana Srbije lakše je povrijeđeno u udesu oko 9:10 sati, u mjestu Trubjela kod Nikšića.

Navijači pokrenuli globalnu peticiju kojom traže od Infantina da podnese ostavku

Četvrtak, 20.08.2026 | 13:42

Grupa navijačkih grupa širom svijeta pokrenula je danas peticiju kojom traži od predsjednika Međunarodne fudbalske federacije (Fifa) Đanija Infantina da podnese ostavku, nakon što je pokušao da proda udio od svjetskih takmičenja privatnim investitorima.

Crna Gora proslavila 100 godina vaterpola; Milić: Vaterpolo je postao mnogo više od sporta

Četvrtak, 20.08.2026 | 13:32

Na Škveru je sinoć obilježen veliki jubile, 100 godina crnogorskog vaterpola, a predsjednik VPSCG Nikola Milić istakao je značaj ovog sporta za Crnu Goru, njenu tradiciju, identitet i sportski ponos.