Subota, 08.03.2025 | 08:12
IZVOR: kolektiv.me

BORBA ZA RODITELJSTVO - Kako funkcioniše sistem vantjelesne oplodnje u Crnoj Gori?

Vantjelesna oplodnja (VTO) u Crnoj Gori regulisana je Zakonom o medicinski potpomognutoj oplodnji, i dostupna je parovima i pojedincima koji ispunjavaju određene medicinske kriterijume.




Foto: Ilustracija, Pixabay

U protekloj godini ukupno je realizovano 716 postupaka vantjelesne oplodnji, pokazali su podaci Fonda za zdravstveno osiguranje, što ukazuje na kontinuiranu potrebu za ovom vrstom medicinske podrške.

„Od ukupnog broja postupaka, njih 462 realizovano je u tri privatne zdravstvene ustanove – 'Arsmedica' i 'Moj Lab' u Podgorici, kao i 'Humana reprodukcija' u Budvi. U Bolnici Danilo Prvi na Cetinju izvedena su 254 postupka“, saopšteno je iz Fonda za zdravstveno osiguranje za portal Kolektiv.me.

PRAVO NA VTO O TROŠKU DRŽAVE - KO ISPUNJAVA USLOVE?

Da bi parovi mogli ostvariti pravo na finansiranje postupka vantjelesne oplodnje (VTO) iz sredstava Fonda za zdravstveno osiguranje Crne Gore, potrebno je da ispune određene uslove koji su propisani važećim regulativama. Ovi kriterijumi osmišljeni su kako bi se osiguralo da medicinski potpomognuta oplodnja bude dostupna onima kojima je zaista potrebna, uz poštovanje stručnih i etičkih standarda.

"Osnovni uslovi za dobijanje finansiranja su godine starosti parova, odnosno žene koja ne živi u bračnoj ili vanbračnoj zajednici, kao i medicinske indikacije, koje su glavni preduslov za ulazak u ovaj postupak”, naveli su za portal Kolektiv.me.

Parovi u Crnoj Gori imaju pravo na besplatne pokušaje vantjelesne oplodnje o trošku države, uz jasno definisana ograničenja vezana za starosnu dob i broj pokušaja koja su propisana tačno definisan Zakonom o obaveznom zdravstvenom osiguranju, u skladu sa članom 14 tačke 19 i 20.

"Za prvo dijete su predviđena četiri pokušaja o trošku Fonda. Za drugo dijete, bez obzira na to da li je dobijeno prirodnim putem ili putem VTO, omogućena su tri nova pokušaja, dok su za treće dijete predviđena dva pokušaja. Važno je istaći da se broj pokušaja ne može prenositi – ukoliko je prvo dijete dobijeno iz drugog pokušaja VTO, preostala dva pokušaja se ne mogu koristiti za drugo dijete," saopšteno je iz Fonda za zdravstveno osiguranje Crne Gore.

Zakonska regulativa precizno definiše pravo na medicinski potpomognutu oplodnju, (MPO), kao i starosne granice do kojih žene mogu koristiti ovu proceduru, čime se osigurava transparentnost i pravičnost u procesu.

"Pravo na MPO imaju bračni i vanbračni supružnici, kao i žene koje ne žive u bračnoj ili vanbračnoj zajednici. U zavisnosti od broja djece, predviđen je i tačan broj pokušaja. Za prvo dijete omogućena su četiri pokušaja vantjelesne oplodnje, za drugo dijete tri pokušaja, a za treće dva”, predviđa Zakon.

Osobe koje nemaju djece imaju pravo na četiri postupka homologne vantjelesne oplodnje (IVF/ICSI), uključujući zamrzavanje kvalitetnih embriona na godinu dana. Ovi postupci mogu se obaviti do navršene 45. godine života žene, dok se transfer embriona nakon odmrzavanja može realizovati do njene 50. godine.

Foto: Ilustracija, Pixabay

“Ako par ili žena već imaju jedno zdravo dijete, pravo se smanjuje na tri postupka vantjelesne oplodnje, uz mogućnost zamrzavanja embriona i kasnijeg transfera do 45. godine. Oni koji imaju dvoje djece mogu ostvariti dva pokušaja MPO pod istim uslovima”, između ostalog propisuje Zakon.

Posebnu zaštitu imaju osigurana lica do 37 godina života koja boluju od malignih ili drugih teških bolesti, a čije liječenje može dovesti do neplodnosti.

“Njima se omogućava prezervacija fertilnosti, odnosno čuvanje reproduktivnog materijala na period od pet do deset godina, ili duže, u skladu sa medicinskim indikacijama. Odluku o tome donosi Konzilijum onkologa Kliničkog centra Crne Gore, u saradnji sa stručnjacima za reproduktivnu medicinu”.

Muškarci koji se suočavaju s problemima neplodnosti, imaju pravo na jedan postupak liječenja metodom "Micro TESE", koja omogućava ekstrakciju spermatozoida za potrebe MPO.

Kako su kazali iz Fonda, ovim pravnim okvirom, Crna Gora nastoji da podrži osobe i parove koji žele da ostvare roditeljstvo, pružajući im medicinsku pomoć u skladu sa njihovim potrebama i zdravstvenim stanjem.

PREKO 1,3 MILIONA EURA

Za postupke medicinski potpomognute oplodnje (MPO) u Crnoj Gori, država je do sada izdvojila ukupno 1.376.503,73 eura, pokazuju podaci Fonda za zdravstveno osiguranje.

“Ova sredstva obuhvataju troškove vantjelesne oplodnje u privatnim i javnim zdravstvenim ustanovama, uključujući neophodne lijekove i tretmane”.

Fond za zdravstveno osiguranje ima sklopljene ugovore sa tri privatne klinike koje sprovode MPO postupke: Humana reprodukcija, Moj lab i Ars Medica.

“Ukupan iznos koji su ove ustanove fakturisale za vantjelesnu oplodnju u 2024. godini iznosi 969.715,22 eura. .Pored njih, MPO postupci se obavljaju i u Bolnici "Danilo Prvi" na Cetinju, gdje je do sada fakturisano 406.788,70 eura. Ova suma uključuje ne samo samu proceduru, već i lijekove i druge neophodne tretmane koji prate proces oplodnje”, kazali su za portal Kolektiv.me.

Foto: Ilustracija, Pixabay

PRAKSA USKLAĐENA S EVROPSKIM STANDARDIMA

Za razliku od nekih država koje još uvijek vode polemike o tome da li žene bez partnera mogu pristupiti postupku medicinski potpomognute oplodnje (MPO), Crna Gora je po ovom pitanju već zauzela jasan stav. Prema važećem Zakonu o obaveznom zdravstvenom osiguranju, pravo na vantjelesnu oplodnju imaju ne samo bračni i vanbračni supružnici, već i žene koje nisu u zajednici.

Mogućnost da i žene bez partnera pristupe MPO tretmanima u Crnoj Gori, u potpunosti je usklađena sa praksom u mnogim evropskim zemljama. To potvrđuju i nadležni, ističući da je crnogorski sistem podrške u ovom segmentu na nivou evropskih standarda.

"Pravo na MPO imaju i žene koje ne žive u bračnoj ili vanbračnoj zajednici, što znači da naša regulativa omogućava postupak vantjelesne oplodnje i ženama bez partnera. Ovim smo se uskladili s praksom u mnogim evropskim državama koje prepoznaju individualno pravo žene na roditeljstvo," navode iz Fonda za zdravstveno osiguranje za naš portal.

CRNA GORA LIDER, ALI PAROVI BIRAJU I INOSTRANSTVO

Mnogi parovi iz Crne Gore odlučuju se za vantjelesnu oplodnju (VTO) u inostranstvu, iako država pruža značajnu podršku u finansiranju ovog procesa.

Iako su razlozi individualni, iz Fonda za zdravstveno osiguranje ističu da Crna Gora prednjači u regionu kada je riječ o uslovima koje nudi osiguranicima.

“Važno je istaći da je Crna Gora lider u regionu kada je riječ o kvalitetu rada zdravstvenih ustanova sa kojima Fond ima zaključene ugovore, ali i o uslovima koje država nudi za osiguranike u pogledu finansiranja ovih usluga“, navode iz Fonda.

PODRŠKA POSTOJI

Crna Gora već nudi određene oblike podrške parovima koji prolaze kroz proces vantjelesne oplodnje (VTO), uključujući finansiranje terapija i embriotransfera.

Ljekovi koji se koriste u ovom procesu nalaze se na listi refundacije, a troškovi embriotransfera mogu se refundirati po cijenama koje su plaćene u inostranstvu.

“Ljekovi koji se koriste u ovim postupcima su na listi ljekova, pa se mogu refundirati. Takođe, postupak embriotransfera se može refundirati po cijenama po kojima je plaćen ovaj postupak u inostranstvu. Zahtjevi se predaju nadležnoj filijali prema mjestu prebivališta osiguranika. Svaki zahtjev mora sadržati medicinsku dokumentaciju sa postupka VTO, zamrzavanja embriona, kao i original račun sa fiskalnim blokom”, zaključuju za portal Kolektiv.me iz Fonda za zdravstveno osiguranje.

Piše: Višnja Cvetković

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Herceg Novi: Za dva dječija igrališta i teretanu na otvorenom 120.000 eura

Petak, 31.07.2026 | 15:15

Opština Herceg Novi raspisala je tender vrijedan 120.000 eura za realizaciju tri projekta namijenjena najmlađima i ljubiteljima rekreacije.

MPNI sa 2,9 miliona eura podstiče razvoj istraživanja i inovacije

Petak, 31.07.2026 | 14:41

Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija (MPNI) je saopštilo da je objavilo Konkurs za sticanje statusa korisnika podsticajnih mjera za razvoj istraživanja i inovacija u 2026. godini, ukupne vrijednosti 2,9 miliona eura.

Krivična protiv dvije firme i četiri fizička lica: Osumnjičeni da su utajom poreza oštetili budžet za više od 63.800 eura

Petak, 31.07.2026 | 14:38

Policija je podnijela krivične prijave protiv dva privredna društva i četiri fizička zbog postojanja osnovane sumnje da su izvršili krivična djela utaja poreza i doprinosa u produženom trajanju i utaja poreza i doprinosa putem pomaganja.

Dronovi otkrili 21 saobraćajni prekršaj na putevima kod Podgorice i Danilovgrada

Petak, 31.07.2026 | 14:02

Policija je tokom pojačane kontrole saobraćaja uz upotrebu dronova sankcionisala 21 vozača na putnim pravcima Podgorica – Zeta, Podgorica – Cetinje i Danilovgrad – Nikšić. Najčešći prekršaji odnosili su se na rizična preticanja preko pune uzdužne linije, zbog čega je izdato 18 prekršajnih naloga i podnesene tri prekršajne prijave.

Akcija “Stranac”: Izrečeno 15 rješenja o povratku stranih državljana, otkazan boravak za 11 osoba

Petak, 31.07.2026 | 13:34

Granična policija je, u sklopu akcije “Stranac” u centralnoj i južnoj regiji preduzela 266 mjera.

Kontrole na Skadarskom jezeru: Šest osoba prekršilo propise

Petak, 31.07.2026 | 08:05

Službenici Granične policije i inspektori Lučke kapetanije Bar tokom pojačane kontrole na Skadarskom jezeru utvrdili su nepravilnosti kod šest osoba koje su upravljale plovilima, zbog čega će protiv njih biti preduzete zakonom propisane mjere.

Preminuo Franko Barezi, legenda Milana i italijanskog fudbala

Petak, 31.07.2026 | 08:44

Italijanski i svjetski fudbal ostali su bez jedne od najvećih ikona. Jutros je u 66. godini života preminuo Franko Barezi, po mnogima jedan od najboljih defanzivaca u istoriji ove igre.

Uhapšen maloljetnik, osumnjičen da je uz prijetnju nožem opljačkao kladionicu

Petak, 31.07.2026 | 09:28

Podgorička policija je uhapsila sedamnaestogodišnjaka zbog sumnje da je počinio krivična djela krađa i razbojništvo, saopšteno je iz Uprave policije (UP).

Milatović: Plav mora biti mjesto u kojem mladi ostaju, a porodice grade budućnost

Petak, 31.07.2026 | 08:58

Povodom 31. jula, Dana opštine Plav, predsjednik Crne Gore Jakov Milatović uputio je čestitku rukovodstvu Opštine, odbornicama i odbornicima, kao i svim građankama i građanima Plava.

Policija će regulisati saobraćaj na putu Kotor – Njeguši

Petak, 31.07.2026 | 08:13

Put Kotor – Njeguši i ove sezone uzrok je nervoze kod građana i turista jer se ne poštuje odluka policije da tom dionicom ne saobraćaju autobusi, kamperi i kamioni preko sedam tona nosivosti. Zato će, kaže komandir Odjeljenja bezbjednosti Cetinje Nenad Jokić za RTCG, policija regulisati saobraćaj na toj dionici.

Herceg Novi: Za dva dječija igrališta i teretanu na otvorenom 120.000 eura

Petak, 31.07.2026 | 15:15

Opština Herceg Novi raspisala je tender vrijedan 120.000 eura za realizaciju tri projekta namijenjena najmlađima i ljubiteljima rekreacije.

Megan Foks je konačno priznala: "Volim ga i to nikad nisam skrivala"

Petak, 31.07.2026 | 15:23

Nakon godina ćutanja, Megan Foks je konačno priznala - glasine o romansi sa kolegom Šajom Labafom bile su istinite.

Perić o tome zašto nije glasao za smjenu Savjeta NB „Radosav Ljumović“: Odgovornost uvijek individualna

Petak, 31.07.2026 | 15:07

Predsjednik Skupštine Glavnog grada Srđan Perić sinoć nije glasao za inicijativu kojom se tražila smjena kompletnog sastava Savjeta Narodne biblioteke „Radosav Ljumović“.

MF: Budžetski prihodi premašili plan, deficit 141,9 miliona eura manji od očekivanog

Petak, 31.07.2026 | 14:59

Iz Ministarstva finansija saopštilču su da rezultati izvršenja budžeta za prvih šest mjeseci 2026. godine potvrđuju da Crna Gora nastavlja da ostvaruje snažne fiskalne rezultate. Uz budžetske prihode koji su premašili plan i nastavak rasta u odnosu na prošlu godinu, posebno je značajno što je u prvoj polovini godine ostvaren suficit tekuće potrošnje, što znači da su tekući prihodi u potpunosti pokrili tekuće obaveze države. Istovremeno, budžetski deficit iznosio je 1,3 odsto procijenjenog BDP-a, odnosno čak 141,9 miliona eura manje od planiranog, što dodatno potvrđuje stabilnost javnih finansija i odgovorno upravljanje državnim finansijama.

Didiju ponovo skraćena zatvorska kazna: Evo kad će tačno biti pušten na slobodu!

Petak, 31.07.2026 | 14:52

Prvobitno - bilo je predviđeno da bude oslobođen u junu 2028. godine.

MPNI sa 2,9 miliona eura podstiče razvoj istraživanja i inovacije

Petak, 31.07.2026 | 14:41

Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija (MPNI) je saopštilo da je objavilo Konkurs za sticanje statusa korisnika podsticajnih mjera za razvoj istraživanja i inovacija u 2026. godini, ukupne vrijednosti 2,9 miliona eura.

Krivična protiv dvije firme i četiri fizička lica: Osumnjičeni da su utajom poreza oštetili budžet za više od 63.800 eura

Petak, 31.07.2026 | 14:38

Policija je podnijela krivične prijave protiv dva privredna društva i četiri fizička zbog postojanja osnovane sumnje da su izvršili krivična djela utaja poreza i doprinosa u produženom trajanju i utaja poreza i doprinosa putem pomaganja.

Crnogorski reprezentativac i zvanično u Partizanu

Petak, 31.07.2026 | 14:17

Već od aprila se pričalo da je posao završen, pa se samo čekala zvanična potvrda. Danas je stigla i ona pa je sada jasno - Kajl Olmen je novi košarkaš Partizana, a potpisao je dvogodišnji ugovor.

Provjerite tavane i podrume: Ove VHS kasete mogu vrijedjeti i do 29.000 eura

Petak, 31.07.2026 | 14:09

Mnogi ljudi već dugo čuvaju stare video-kasete u podrumu ili na tavanu, ali one danas mogu vrijedjeti pravo malo bogatstvo. Posebno su tražena određena Diznijeva izdanja, za koja kolekcionari izdvajaju hiljade eura.

Dronovi otkrili 21 saobraćajni prekršaj na putevima kod Podgorice i Danilovgrada

Petak, 31.07.2026 | 14:02

Policija je tokom pojačane kontrole saobraćaja uz upotrebu dronova sankcionisala 21 vozača na putnim pravcima Podgorica – Zeta, Podgorica – Cetinje i Danilovgrad – Nikšić. Najčešći prekršaji odnosili su se na rizična preticanja preko pune uzdužne linije, zbog čega je izdato 18 prekršajnih naloga i podnesene tri prekršajne prijave.