Srijeda, 12.03.2025 | 08:17
IZVOR: rts.rs/South China Morning Post

Kineski naučnici napravili MOĆNU KAMERU - Snima ljudska lica sa 100 kilometara razdaljine

Naučnici u Kini su napravili satelit sa laserskom tehnologijom moćnom da detaljno snimi ljudska lica iz Zemljine orbite sa više od 100 kilometara razdaljine. Moćni laser mogao bi da redefiniše globalne standarde nadgledanja uz neprikosnovenu preciznost.




Foto: Ilustracija, Pixabay

Tehnološki proboj predstavlja bolje performanse za više od 100 puta u poređenju sa vodećim špijunskim kamerama i tradicionalnim teleskopima, navodi list Sout Čajna morning post.

Od velikog spektra potencijalnih primena, tehnologija bi mogla da omogući nadgledanje stranih satelita sa nivoom detalja koji je prethodno smatran nemogućim.

Stručnjaci Kineske akademije nauka objasnili su svoje zaključke u novoj studiji objavljenoj u časopisu Chinese Journal of Lasers.

Sproveli su test novog sistema iznad jezera Ćinkhaj na sjeverozapadu zemlje. Novi sistem SAL (synthetic aperture lidar) je tip laserskog radara sposobnog da konstruiše dvodimenzionalne i trodimenzionalne fotografije.

SAL se zasniva na kretanju objekta (poput satelita) kako bi obezbijedio fotografije bolje rezolucije od drugih sličnih sistema, koji su se zasnivali na mirkotalasnoj radijaciji sa dužim talasnim dužinama što rezultira fotografijama lošije rezolucije.

Novi sistem, međutim, funkcioniše po optičkim talasnim dužinama, koje su mnogo kraće od mikrotalasa i daju čistije fotografije.

Tokom testa, kojim su ciljane reflektivne prizme postavljene više od 100 kilometara daleko, uređaj je detektovao detalje veličine 1,7 milimetara i računao razdaljinu sa mogućnošću odstupanja od 15,6 milimetara.

Ovo je ogroman korak naprijed u odnosu na prethodne rekorde koje su postavili američki i kineski stručnjaci.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Bečić: Vrijeme nedodirljivih je prošlost

Nedjelja, 01.03.2026 | 15:44

U okviru procesa reevidencije članstva povodom deset godina od osnivanja Demokratske Crne Gore predsjednik Aleksa Bečić, posjetio je Mjesne odbore Blok V i VI. Tom prilikom uručio je nove članske karte prisutnim članovima i razgovarao o značaju procesa reevidencije i poručio da je vrijeme nedodirljivih prošlost, saopšteno je iz te partije.    

Da li Joanikiju oduzimaju Boku jer je podržao studente

Nedjelja, 01.03.2026 | 15:34

Njegova odanost vrhu SPC dovedena je u pitanje, jer je podržao studente sa još pet vladika februara prošle godine. Zbog tog čina u medijima su objavljenje informacije, da se na predstojećem Saboru sprema odvajanja Boke od Mitropolije crnogorsko - primorske kao i da se Eparhiji zahumsko - hercegovačkoj oduzme Dubrovnik. Vrh SPC se sigurno na taj korak nije odlučila da bi uspostavila bolju komunikaciju sa vjernicima već da bi poručila Joanikiju kako mora da se ponaša u momentu kada već godinu i po dana opada podrška režimu u Srbiji.  

Kosovo nepokolebljivo uz SAD po pitanju Irana

Nedjelja, 01.03.2026 | 15:27

Na vanrednoj sjednici Saveta za bezbjednost Kosova ocijenjeno je da ono nepokolebjivo stoji uz Sjedinjene Američke Države (SAD) i partnerske države u napadu na Iran, saopšteno je danas.    

Sokol: Hrvatska neće blokirati EU put Crne Gore, biće podrška suverenističkim snagama; Popović: Crnogorska nacija je pred nestankom

Nedjelja, 01.03.2026 | 15:24

Savez Crnogoraca Hrvatske organizovao je juče u Zagrebu, u Uredu Evropskog parlamenta u Hrvatskoj diskusiju na temu “Hrvatska i Crna Gora jučer, danas i sjutra”.  

Mediji: Ubijen bivši iranski predsjednik Mahmud Ahmadinedžad

Nedjelja, 01.03.2026 | 15:21

Bivši iranski predsjednik Mahmud Ahmadinedžad, koji je vodio zemlju od 2005. do 2013. godine, ubijen je u izraelskim vazdušnim napadima, objavili su izraelski mediji.  

U ponedjeljak kontrolno saslušanje o bjekstvu Medenice

Nedjelja, 01.03.2026 | 14:58

Zajednička sjednica Odbora za bezbjednost i odbranu i Odbora za politički sistem, pravosuđe i upravu biće održana sjutra, a na dnevnom redu je kontrolno saslušanje na temu utvrđivanja okolnosti u vezi sa bjekstvom prvostepeno osuđenog Miloša Medenice.

Kalas: Hamneijeva smrt prelomni trenutak u istoriji Irana

Nedjelja, 01.03.2026 | 14:51

Visoka predstavnica Evropske unije za vanjsku politiku Kaja Kalas izjavila je da je smrt iranskog vrhovnog vođe ajatolaha Alija Hamneija "prijelomni trenutak u istoriji Irana".

Jedna osoba poginula, 11 povrijeđenih na aerodromima u Dubaiju i Abu Dabiju

Nedjelja, 01.03.2026 | 14:41

Jedna osoba je poginula, a 11 je povrijeđeno na aerodromima u Dubaiju i Abu Dabiju, u iranskim napadima koji su uslijedili kao odgovor na masovni i kontinuirani napad SAD i Izraela.

Popović: Grci će biti izuzetno motivisani, moramo biti spremni za to

Nedjelja, 01.03.2026 | 14:32

Bek crnogorske reprezentacije Petar Popović kazao je da očekuje još teži meč sa Grcima sjutra u "Morači". On vjeruje da će rival biti izuzetno motivisan nakon što ga je naša selekcija porazila u Atini prije dva dana.

Ivici Dačiću stanje stabilno

Nedjelja, 01.03.2026 | 14:16

Stanje ministra unutrašnjih poslova Ivice Dačića je stabilno, navode ljekari koji brinu o njegovom zdravstvenom stanju, piše RTS.