Srijeda, 12.03.2025 | 08:19
IZVOR: b92.net/Zimo

Alternativa platformi X raste velikom brzinom: Da li ste je isprobali?

Platforma X, kao i Threads i dalje imaju značajno veći broj korisnika u odnosu na Bluesky.




Foto: Ilustracija/Pixabay

Izbor Trampa za novog predsjednika SAD-a, odnosno njegovo dovođenje tehnološkog mogula (i vlasnika platforme X) u svoju administraciju odrazilo se i na tržište društvenih mreža. 

Još od kada je Mask preuzeo tadašnji Twitter, mnogi su najavili povlačenje s te mreže, što je dio korisnika i uradilo, a novi talas, kako ih nazivaju "Twitter quitter-a" uslijedio je nakon Maskove podrške Trampu. Prema ranijim informacijama Forbesa, u septembru prošle godine društvena mreža X imala je 588 miliona globalnih korisnika, što je pad u odnosu na 611 miliona iz aprila prošle godine, a i nakon toga se nastavio odliv Twitteraša.

Svoju šansu na ovom tržištu pokušale su da iskoriste druge kompanije, pa je najveći uspjeh do sada napravio Zakerberg čiji je konkurent X-u, Threads, za kratko vrijeme prikupio veliki broj korisnika i prema poslednjim podacima, ta brojka se kreće oko 275 miliona dnevno.

Veliki rast nakon izbora

Još jedna društvena mreža čija popularnost raste prilično velikom brzinom jeste i Bluesky. Ono što je naročito zanimljivo u vezi sa ovom mrežom jeste što je nastala unutar Twittera, na čijem je čelu tada bio Džek Dorsi.

Popularnost ove mreže počela je da raste nakon Maskove akvizicije Twittera, a broj njenih korisnika značajnije je počeo da raste nakon američkih izbora. Od tada do danas on se povećao za 15-ak miliona i sada iznosi 32 miliona. Zanimljivo je da su mnogi novi korisnici ove mreže, kao jednu od svojih prvih objava pomenuli upravo američke izbore, što pokazuje da su upravo Tramp i Mask razlog zašto su se odlučili za alternativu.

Broj korisnika Blueskya u septembru je iznosio devet miliona, a nedavno je ova platforma dobila i prvu korisnicu koja ima više od milion pratilaca – radi se o američkoj političarki Aleksndriji Okazio-Kortez, čiji se broj pratilaca sada bliži dva miliona.

Iako su u pitanju, u odnosu na platformu X i Threads, male brojke, jasno je da Bluesky postaje sve popularniji, ali pitanje je koliko će brzo taj broj korisnika rasti u budućnosti, i da li će u nekom trenutku zaista moći da zaprijeti mrežama koje ima značajno veći broj korisnika.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Požar u Novom gase iz vazduha: Situacija pod kontrolom, kuće odbranjene

Četvrtak, 13.08.2026 | 08:07

Veliki požar izbio je na nepristupačnom terenu iznad Žagera u Herceg Novom, gdje gori nisko rastinje, a jak vjetar dodatno razbuktava vatru i otežava intervenciju. Požar se širi područjem kojim prolazi dalekovod, a vatra se približila kućama i crkvi. 

Aktivni požari u četiri crnogorske opštine: Vatrogasci na terenu, angažovani i vazduhoplovi

Četvrtak, 13.08.2026 | 08:26

Na teritoriji Crne Gore trenutno su aktivni požari na području Nikšića, Bara, Herceg Novog i Kolašina, saopšteno je iz Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP).

Neophodan adekvatan model rada trgovina nedjeljom

Četvrtak, 13.08.2026 | 08:41

Crnoj Gori, kao turističkoj državi, neophodan je model od kojeg će, kada je riječ o neradnoj nedjelji, koristi imati i mali trgovci, ali i građani i turisti, smatraju analitičari, dok predstavnici privrede traže reakciju institucija po pitanju zloupotrebe zakonskih izuzetaka.

Najmanji kandidat, najveća brzina

Srijeda, 12.08.2026 | 16:50

Pod sloganom „28 do 28“, Crna Gora intenzivno promoviše cilj da 2028. godine postane 28. članica Evropske unije. Zaista, nijedna od zemalja kandidata nije toliko odmakla u pregovorima kao mala balkanska država. Ali, kakve su zaista šanse da se taj cilj ostvari, pita se ugledni njemački informativni portal RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND).

Na snazi narandžasti meteoalarm, tempertaura do 39 stepeni

Četvrtak, 13.08.2026 | 08:49

U Crnoj Gori je danas na snazi narandžasti meteoalarm, a očekuje se sunčano i veoma toplo vrijeme.

Sunčan i veoma topao petak pred nama - Ove nas temperature očekuju

Četvrtak, 13.08.2026 | 15:30

U petak nas očekuje pretežno sunčano vrijeme, saopšteno je iz 

Podgorički vatrogasci pomažu kolegama u Ulcinju i Herceg Novom

Četvrtak, 13.08.2026 | 15:26

Služba zaštite i spašavanja Glavnog grada poslala je pomoć Ulcinju i Herceg Novom, koji se već nekoliko dana bore sa agresivnom vatrenom stihijom na više lokacija.

Završeno 80 odsto temelja bazena novog postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda u Podgorici

Četvrtak, 13.08.2026 | 15:23

Još jedna važna faza radova na izgradnji novog postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda u Podgorici uspješno je realizovana, a završeno je betoniranje temeljne ploče polja 2 aeracionog bazena, saopšteno je iz Otpadnih voda.     

Mjesec ulazi u Djevicu: Stvari koje ste odlagali dolaze na red

Četvrtak, 13.08.2026 | 15:20

Tri znaka će bolje organizovati svoj život.

Crna Gora obilježava 100 godina vaterpola: "Ajkule" protiv Italije, Francuske i Kine

Četvrtak, 13.08.2026 | 15:01

Crnogorski vaterpolo ove godine obilježava veliki jubilej – 100 godina od odigravanja prve vaterpolo utakmice u Crnoj Gori.

Voli u TC Bazar ponovo otvoren

Četvrtak, 13.08.2026 | 14:41

Novi stil, tradicionalni kvalitet.

Tomorrowland, Sea Dance pa piramide u Gizi: Techno ikona Charlotte de Witte piše novu stranicu istorije elektronske muzike

Četvrtak, 13.08.2026 | 14:35

Belgijska zvijezda i neprikosnovena kraljica techna Charlotte de Witte danas važi za jedno od najuticajnijih imena svjetske elektronske scene. Na vrhuncu globalne popularnosti, sa statusom koji potvrđuju i publika i najvažniji autoriteti elektronske muzike, de Witte nezaustavljivo pomjera granice savremenog techna.

Šaranović o požaru u Herceg Novom: Zajedničkim djelovanjem svih službi štitimo živote i imovinu građana

Četvrtak, 13.08.2026 | 14:21

Ministar unutrašnjih poslova, Danilo Šaranović, komentarisao je požar koji bukti na području opštine Herceg Novi i poručio da zajedničkim djelovanjem svih službi štiite živote i imovinu građana.

Milionska utaja poreza: Krivična prijava protiv podgoričke firme i dva izvršna direktora

Četvrtak, 13.08.2026 | 13:39

Protiv podgoričke firme „L.“ DOO i dvojice izvršnih direktora podnijeta je krivična prijava zbog sumnje da su utajom poreza i doprinosa oštetili budžet Crne Gore i Glavnog grada za više od 1,3 miliona eura. Sumnja se da su u 110 poslovnih jedinica prikazivali manje dnevne pazare od stvarno ostvarenih, čime je utvrđen manjak od 6,46 miliona eura.

Uprava policije: Nema dokaza da je grupa od 15 osoba proganjala izraelske maloljetnike u Budvi

Četvrtak, 13.08.2026 | 13:17

Uprava policije (UP) demantovala je navode da je grupa od oko 15 osoba u Budvi proganjala dvojicu izraelskih maloljetnika, navodeći da takve tvrdnje nijesu tačne niti da odgovaraju njihovim izjavama i utvrđenom činjeničnom stanju.