Srijeda, 12.03.2025 | 11:08
IZVOR: pobjeda.me

VIDEO: Otrovna riba lav ponovo ulovljena kod Bara

Invazivna vrsta riba lav (Pterois miles) ponovo je ulovljena u vodama Crne Gore, ovoga puta kod Bara. Nju je ustrijelio poznati podvodni ribolovac Marko Krivokapić, kod Bigovice.

 




Foto: Youtube screenshot/Bar Info TV

Iako je riba lav odavno zabilježena u crnogorskim vodama, učestalost ulova izaziva zabrinutost među stručnjacima i ribarima. Sve češće se nalazi u vršama i na ostima podvodnih ribolovaca, prenosi BarInfo.

Ona je na sreću dosta lak plijen ronilaca, o čemu svjedoči i način na koji je ulovljena.

„Bila je sama u vodi, na dubini od devet metara. Vrlo graciozna, sporo se kreće, kao da zna da nema prirodnog neprijatelja. Iako je bila manja, nijesam mogao sigurno da joj odstranim otrovne bodlje, pa je nijesam kačio na nisku sa ribom“, kazao je Krivokapić za Bar Info i Radio Bar, uz žaljenje da baš toga dana nije uz sebe imao kameru da je snimi u svoj prirodnom okruženju.

Ona će vjerovatno završiti na roštilju, jer je njeno meso u ravni sa škarpininim.

Krivokapić je podsjetio da je barski ronilac SergejOrahovac, poznat po atraktivnim snimcima podvodnog ribolova, još u novembru 2024. godine, snimio i ulovio ribu lav.

Riba lav je egzotična riba prepoznatljiva po dugim, otrovnim bodljama i crveno-bijelim prugama. Prirodno stanište ove vrste su tropske vode Indijskog i Tihog okeana, ali je zbog ljudske nepažnje dospjela u druge ekosisteme, gdje sada predstavlja ozbiljnu prijetnju autohtonim ribljim populacijama.

Ova vrsta je izuzetno prilagodljiva i brzo se razmnožava – jedna jedinka može proizvesti do dva miliona jaja godišnje. Osim toga, skoro da nema prirodnih predatora u vodama gdje je postala invazivna, što joj omogućava nesmetano širenje.

Prvi put je primijećena u Atlantskom okeanu krajem 20. vijeka, a danas je velika prijetnja ekosistemima Kariba, Meksičkog zaliva i obala SAD-a. Njen dolazak u Sredozemno more zabilježen je 2012. godine, a sada se brzo širi istočnim dijelovima Jadrana.

Riba lav je izuzetno proždrljiva i hrani se manjim ribama i račićima, ugrožavajući lokalne vrste i narušavajući ekološku ravnotežu. Njeno prisustvo može smanjiti populaciju komercijalno važnih riba, čime indirektno utiče na ribarstvo i turizam.

Ona posjeduje snažan neurotoksin u svojim dugim bodljama na leđnim, prsnim i analnim perajama. Iako njen otrov nije smrtonosan za ljude, ubod može izazvati jake bolove, oticanje, crvenilo, pa čak i mučninu, vrtoglavicu i probleme sa disanjem kod osjetljivijih osoba.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Vukšić: Nemam veze sa nastankom, posjedovanjem niti distribucijom snimaka Pajkovićeve

Ponedjeljak, 26.01.2026 | 08:10

Bivši direktor ANB-a i savjetnik predsjednika Crne Gore Dejan Vukšić saopštio je da nema nikakve veze sa nastankom, posjedovanjem niti distribucijom snimaka Mirjane Pajković koji su se pojavili u javnosti. Insistira da se istina utvrdi pred nadležnim institucijama.

Dajković: Zašto Crnogorci sa Cetinja slave slavu ako ne pripadaju srpskom narodu

Ponedjeljak, 26.01.2026 | 09:43

Mi kao srpski narod u Crnoj Gori nijesmo izbjeglice niti smo posrbice, mi smo svoji na svome, poručio je lider Slobodne i donedavni funkcioner Glavnog grada, Vladislav Dajković.

ODT Podgorica: Formirana dva predmeta po prijavama Mirjane Pajković

Ponedjeljak, 26.01.2026 | 12:48

Osnovno državno tužilaštvo u Podgorici potvrdilo je za portal Standard da su po prijavama koje je podnijela bivša generalna direktorica Direktorata za unapređenje i zaštitu ljudskih prava i sloboda u Ministarstvu ljudskih i manjinskih prava, Mirjana Pajković, formirana dva predmeta.

Rovčanin: Zaposleni imaju pravo na odsustvo tokom radnog vremena za vjerske praznike

Ponedjeljak, 26.01.2026 | 09:58

Poslanik Demokrata Nikola Rovčanin podsjeća da zaposleni u Crnoj Gori imaju pravo na odsustvo tokom radnog vremena povodom velikih pravoslavnih praznika, među kojima su Sveti Sava, Sveti Vasilije Ostroški i Sveti Petar Cetinjski.

Joković: Vlada da formira Radnu grupu za zahtjeve DNP

Ponedjeljak, 26.01.2026 | 11:24

Vlada Crne Gore trebalo bi da formira Radnu grupu koja će se baviti rješavanjem identitetskih zahtjeva koje je tražila Demokratska narodna partija (DNP), poručio je za Newsmax Balkans televiziju ministar poljoprivrede Vladimir Joković.

SC Derbi pokazao karakter u Splitu, ali ipak poražen nakon produžetka

Ponedjeljak, 26.01.2026 | 21:58

Nakon što su u prethodnom kolu prekinuli niz poraza, košarkaši SC Derbija opet su izgubili i to nakon produžetka na gostovanju Splitu - 102:94 u 16. kolu ABA lige. "Studenti" su nadoknadili zaostatak od 19 poena, u jednom trenutku i poveli, ali nisu mogli do trijumfa.

Krstović u sjajnoj formi, stižu pohvale

Ponedjeljak, 26.01.2026 | 19:29

Nikola Krstović nije dobijao veliku minutažu po dolasku Rafaela Paladina na klupu Atalante, ali čim se to promijenilo crnogorski napadač pokazao je zašto ga je klub iz Bergama doveo proteklog ljeta iz Lećea, gdje je bio najzaslužniji za opstanak u Seriji A.

Mađarska najavila tužbu protiv Brisela zbog zabrane uvoza ruskog gasa

Ponedjeljak, 26.01.2026 | 21:45

Mađarski ministar vanjskih poslova Peter Sijarto najavio je da će Mađarska pokrenuti pravni postupak pred Sudom Evropske unije čim odluka o planu REPowerEU bude službeno objavljena.

Perić: Za 11 godina Rokšped uplatio 320 miliona eura u budžet Crne Gore za akcize na duvanske proizvode

Ponedjeljak, 26.01.2026 | 19:13

Bivši direktor firme „Rokšped“ Prokopije Perić negirao je učešće u kriminalnoj organizaciji koju je navodno formirao Sander Stanaj - vlasnik firme u kojoj je radio zajedno sa penzionisanim službenikom ANB-a Duškom Golubovićem.

Golubović: Nikada nijesam bio niti ću biti svjedok saradnik

Ponedjeljak, 26.01.2026 | 18:46

Penzionisani službenik Agencije za nacionalnu bezbjednost Duško Golubović danas je u podgoričkom Višem sudu na kpntroli optužnice podignute protiv njega zbog navodnog organizovanja kriminalne organizacije koja se tereti za šverc cigareta poručio da nikada nije bio, niti će biti svjedok saradnik, ni u ovom, ni u bilo kojem drugom predmetu, prenosi Pobjeda.

PES: Prošla godina je za Crnu Goru bila impresivna, ali će je ova nadmašiti

Ponedjeljak, 26.01.2026 | 18:15

Današnja Međuvladina konferencija je još jedan pokazatelj da pristupanja Evropskoj uniji nema na “mala vrata” već da su rezultat, disciplina i odgovornost u sprovođenju reformi jedini put do punopravnog članstva, navodi Pokret Evropa sad (PES).

Sud za prekršaje Budva: Prošle godine okončano više od tri četvrtine predmeta iz oblasti nasilja u porodici, evidentirano 395 žrtava

Ponedjeljak, 26.01.2026 | 20:33

Sud za prekršaje u Budvi saopštio je da je u 2025. godini okončao je više od tri četvrtine predmeta iz oblasti nasilja u porodici, pri čemu su postupci vođeni u izrazito kratkim rokovima, često u roku od jednog dana.

Vuković: Još jedan važan korak u pravom smjeru

Ponedjeljak, 26.01.2026 | 18:00

Ivan Vuković, potpredsednik Demokratske partije socijalista (DPS) i predsjednik Odbora za evropske integracije Skupštine Crne Gore, čestitao je timovima Ministarstva finansija i Centralne banke na uspješnom zatvaranju pregovaračkog poglavlja 32, ističući važnost fokusiranosti na evropsku agendu.

Ivanović: Crna Gora pokazala da vodi odgovornu politiku

Ponedjeljak, 26.01.2026 | 17:44

Potpredsjednik Vlade Crne Gore Filip Ivanović kaže da je zatvaranjem poglavlja 32 - finansijski nadzor pokazala da vodi odgovornu politiku.

Portugal upisao prvi bod nakon senzacije protiv Danske

Ponedjeljak, 26.01.2026 | 19:40

Iako su uradili ono što niko nije mogao ni da zamisli - savladali Dansku u Herningu, rukometaši Portugala neće dogurati do drugog uzastopnog polufinala na velikim takmičenjima.