Četvrtak, 13.03.2025 | 14:03
IZVOR: una.rs

Zašto u filmovima negativci NIKAD NE KORISTE iPhone?

To je sve dio takozvane "klauzule o negativcima" za koju se priča da je Apple nameće filmašima. 




Foto: Ilustracija/Pixbay.com 

U filmskoj industriji već neko vrijeme postoji priča o Apple uređajima u serijama i filmovima. Naime, mnogi tvrde da njihovi proizvodi nisu baš poželjni kada se radi o jednoj specifičnoj stvari. Naime, u trilerima, krimićima ili akcionim filmovima u kojima se pojavljuju negativci, gotovo ih nikada nećete vidjeti kako koriste iPhone.

To je sve deo takozvane "klauzule o negativcima" za koju se priča da je Apple nameće filmašima, prenosi LADbible.

Negativci nikada ne koriste iPhone

Glasine o toj klauzuli pojavile su se još 2020. godine, kada je američki reditelj Rajan Džnson (poznat po filmu "Knives Out") o tome govorio za Vanity Fair.

"Apple vam dopušta da koristite iPhone u filmovima. Ali, i ovo je ključno, ako gledate neku misteriju, negativci nikada ne mogu imati iPhone pred kamerama", rekao je tada.

Ovih se dana o toj temi ponovo priča.

Krajem 2024. godine u podkastu "Wrap Drinks" rekviziterka Hajdi Koleto podijelila je svoje iskustvo koje dodatno podgrejalo sumnje.

"Jednom sam dobila scenario u kom glumica vozi pijana, kuca poruku i doživi saobraćajnu nesreću. Hteli su da se na ekranu vidi poruka na telefonu. Morala sam da kažem kako to ne možemo da uradimo. Postavili smo njezin lik s Apple telefonom. Ne smijemo je prikazati kako vozi pijana i učestvuje u nesreći s iPhone u ruci. Apple mi više nikad ne bi dao posao".

I poznati pisac Ričard Osman pričao je o istoj stvari u podkastu "The Rest is Entertainment". Istaknuo je da će on na to posebno paziti jer Netfliks uskoro kreće s ekranizacijom njegove hit knjige "The Thursday Murder Club".

Apple nikad nije službeno potvrdio, ali ni demantovao postojanje takozvane "no villain" klauzule. Ipak, zna se da imaju pravo da odlučuju kako će njihovi proizvodi biti prikazani u filmovima i serijama.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Rovčanin: Kotlarnica u Pljevljima će nastaviti sa radom

Utorak, 30.12.2025 | 14:13

Kotlarnica u Skerlićevoj ulici nastaviće sa radom, nakon što je utvrđeno da su Opština Pljevlja, predsjednik te lokalne samouprave i nadležne opštinske službe propustile da izvrše svoje zakonske obaveze, što je dovelo do privremene blokade njenog funkcionisanja.

UP: Sva privedena lica puštena bez zadržavanja, Knežević napustio policijsko vozilo

Utorak, 30.12.2025 | 13:49

Policijski službenici Odjeljenja bezbjednosti Podgorica prikupili su obavještenja od svih ranije dovedenih lica koja su tokom dana onemogućila službenike Komunalne policije u izvršenju službene radnje i odbila da postupe po zakonitim naređenjima službenika Uprave policije.

Asanović: Šaranović, Bečić i Šćepanović udarili na goloruki narod

Utorak, 30.12.2025 | 13:25

Danilo Šaranović, Aleksa Bečić i Lazar Šćepanović udarili su na goloruki naord, kazao je Mihailo Asanović, predsjednik Opštine Zeta.

Tokom praznika dežurna tri doma zdravlja

Utorak, 30.12.2025 | 13:23

Dom zdravlja Glavnog grada obavijestio je građane da će se tokom novogodišnjih i božićnih praznika zdravstvena zaštita pružati u zdravstvenim objektima „Blok V“, „Tuzi“ i „Zeta“.

NSD: Hitno osloboditi sve uhapšene

Utorak, 30.12.2025 | 12:49

Poslanički klub Nova srpske demokratije zahtijeva da se iz Centra bezbjednosti hitno puste privedene žene, djeca i svi uhapšeni zbog

Knežević: Neću izaći iz marice dok ne puste sve Zećane

Utorak, 30.12.2025 | 12:23

Lider Demokratske narodne partije Milan Knežević, koji trenutno boravi u marici policije u Botunu, u koju je, prema riječima policije, svojevoljno ušao, kazao je da neće izaći dok ne bude poveden u Centar bezbjednosti, kao i da želi da bude sa Zećanima.

Vremenska prognoza - UTORAK u znaku ovih temperatura

Ponedjeljak, 29.12.2025 | 21:46

U utorak se očekuje promjenljivo oblačno vrijeme sa dužim sunčanim intervalima, i uglavnom suvo. 

KSCG izabrao najbolje u 2025: Nikola Vučević, Marija Leković, Đorđije Jovanović, Zorana Radonjić…

Ponedjeljak, 29.12.2025 | 21:38

Proglašenjem najboljih krunisana je još jedna košarkaška godina koju su obilježili nastupi naših košarkaša i košarkašica na Evropskom prvenstvu.

U Podgorici, Pljevljima i B. Polju veoma loš kvalitet vazduha

Ponedjeljak, 29.12.2025 | 21:27

Kvalitet vazduha u Podgorici, Pljevljima i Bijelom Polju je ocijenjen kao veoma loš, objavljeno je na sajtu Vazduh.me.

Đukanović: Blokada TE Pljevlja nanijela bi nepopravljivu štetu

Ponedjeljak, 29.12.2025 | 21:06

Predsjednik Odbora direktora Elektroprivrede Crne Gore Milutin Đukanović je u emisiji "Naglas" kazao da bi eventualna blokada Termoelektrane Pljevlja od revoltiranih građana zbog gašenja kotlarnice u Skerlićevoj ulici mogla da nanese nepopravljivu štetu te da bi trebale i godine da se TE vrati u funkciju. On je istakao i da TE trenutno manje zagađuje vazduh nego prethodnih godina, ali da je neko želio da napravi predstavu.