Četvrtak, 13.03.2025 | 14:54
IZVOR: net.hr

Lista 20 NAJTRAŽENIJIH ZANIMANJA- Neka će vas iznenaditi!

Tržište rada brzo se mijenja i zbog toga je važno razvijati vještine koje će biti relevantne u tom promjenjivom svijetu. 




Foto: Ilustracija/Pixabay.com 

Na primjer, zdravstveni sektor doživljava kontinuirani rast zbog starenja stanovništva i povećane potrebe za zdravstvenim uslugama. Takođe, tehnološki sektor nastavlja eksponencijalno rasti, stvarajući veliku potražnju za stručnjacima u različitim područjima, što povlači i brojne mogućnosti za karijeru u budućnosti u domeni poslovanja i finansija.

Foto: Ilustracija/Pixabay.com 

1. Medicinske sestre/tehničari - Oni s naprednom praksom pružaju sveobuhvatnu njegu pacijentima, uključujući dijagnostiku, liječenje i propisivanje ljekova. Često specijalituju određeno područje, poput pedijatrije, a mogu raditi samostalno ili u saradnji s ljekarima. Ovo zanimanje je broj 1 na listi najtraženijih zanimanja.

2. Fizioterapeut - Pomaže pacijentima u oporavku od povreda i bolesti, poboljšavajući njihovu pokretljivost i smanjujući bol. Koristi različite tehnike, uključujući vježbe i istezanja.

3. Radni terapeut - Pomaže pacijentima da razviju ili povrate vještine potrebne za svakodnevne aktivnosti, poput oblačenja ili obavljanja kućanskih poslova.

Foto: Ilustracija/Pixabay.com 

4. Doktor  asistent - Radi u timu s doktorima, pružajući širok spektar medicinskih usluga, uključujući dijagnostifikovanje i liječenje bolesti.

5. Govorni patolog - Procjenjuje i liječi poremećaje govora, jezika i gutanja kod djece i odraslih.

6. Rukovodio medicinskih i zdravstvenih usluga - Upravlja administrativnim i finansijskim aspektima zdravstvenih ustanova.

Foto: Ilustracija/Pixabay.com 

7. Veterinar - Pruža medicinsku pomoć životinjama, uključujući dijagnostiku, liječenje i preventivne mjere.

8. Analitičar informacijske sigurnosti - Štiti računarske sistema  i mreže od kibernetičkih prijetnji, razvijajući i implementirajući sigurnosne mjere. Izuzetno traženo zanimanje zbog sve veće važnosti sajber bezbjednosti.

9. Razvojni inženjer softvera - Kreira, testira i održava softverske aplikacije, od mobilnih aplikacija do složenih poslovnih sistema.

10.  Naučnik za podatke - Analizira velike količine podataka kako bi izvukao korisne informacije i pomogao firmama  u donošenju boljih poslovnih odluka.

11. Arhitekta računaskih mreža - Dizajnira i implementira računarske i informacijske mreže, osiguravajući njihovu funkcionalnost i sigurnost.

Foto: Ilustracija/Pixabay.com

12. IT menadžer - upravlja informacijskom tehnologijom unutar organizacije, planirajući nadogradnje i upravljajući tehnološkim troškovima.

13. Informacijski istraživač - Dizajnira inovativne primjene novih ili postojećih tehnologija, rješavajući kompleksne računarne probleme.

15. Aktuar - Procjenjuje finansijski rizik, koristeći matematičke i statističke metode, uglavnom u osiguravajućim društvima.

16.  Analitičar upravljanja - Savjetuje firme o načinima poboljšanja učinkovitosti i rješavanja organizacijskih problema.

17. Finansijski ispitivač - Osigurava da finansijske institucije posluju u skladu sa zakonima i propisima.

18. Operacijski istraživački analitičar - Koristi napredne matematičke i analitičke metode za rješavanje složenih problema i poboljšanje efikasnosti u raznim industrijama.

19. Inženjer industrijskih postrojenja - Poboljšava proizvodne procese, optimizirajući produktivnost.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Šćepanović: Sutkinja imala informaciju da Medenice mogu pobjeći, kazala da su to čaršijske priče

Ponedjeljak, 02.03.2026 | 13:18

Direktor policije Lazar Šćepanović kazao je da je poslednju komunikaciju sa sutkinjom Vesnom Kovačević imao 26. decembra 2025. godine kada su govorili o slučaju Vesne i Miloša Medenice

Martinović: Odluke u NPCG donosio sam u skladu sa Zakonom, oslanjajući se na stručne ekspertize kolega

Ponedjeljak, 02.03.2026 | 14:09

Nakon što je policija podnijela krivične prijave protiv sadašnjeg i bivših direktora JP Nacionalni parkovi Crne Gore, kao i protiv direktora Agencije za zaštitu životne sredine, zbog, kako su naveli, sumnje na uništenje životne sredine i pričinjenu materijalnu štetu od preko pet miliona eura, reagovao je nekadašnji direktor NPCG Vladimir Martinović.

Acu Đukanoviću pritvor do 30 dana zbog opasnosti od bjekstva

Ponedjeljak, 02.03.2026 | 12:49

Žalba moguća u roku od 24 časa od časa uručenja rješenja o kojoj odlučuje vanraspravno krivično vijeće suda.

Rajske oaze: Ovo su najbolje plaže svijeta za 2026. godinu

Ponedjeljak, 02.03.2026 | 14:18

Na listi deset najljepših plaža svijeta za 2026. godinu našli su se predstavnici sa svih kontinenata, a najviše ih dolazi iz Evrope – čak četiri.

Otkazan sastanak ministara EU poslije napada na britansku bazu na Kipru

Ponedjeljak, 02.03.2026 | 12:25

Aktuelno predsjedavanje Evropska unija, koje obavlja Kipar, saopštilo je danas da se odgađa neformalni sastanak ministara za evropske poslove koji je trebalo da bude održan na Kipru, nakon noćašnjeg napada dronom na britansku vojnu bazu na tom ostrvu.

Crnogorski pomorci koji se nalaze na brodovima u rizičnim područjima da izvrše hitnu registraciju

Utorak, 03.03.2026 | 12:00

Ministarstvo pomorstva poziva sve crnogorske pomorce koji se trenutno nalaze na brodovima u inostranstvu, u rizičnim područjima, da izvrše hitnu registraciju radi eventualne konzularne pomoći i evidencije.    

Dijete “talac” sukoba roditelja, teške optužbe za seksualno zlostavljanje i nasilje

Utorak, 03.03.2026 | 11:58

Maloljetna djevojčica našla se u centru dugotrajnog i intenzivnog sukoba roditelja, obilježenog međusobnim prijavama za nasilje, uključujući i teške optužbe za seksualno zlostavljanje. Nakon sprovedenog postupka, Zaštitnik ljudskih prava i sloboda Crne Gore ocijenio je da su djetetu povrijeđena prava na zaštitu od nasilja i da su ozbiljno ugroženi njeni najbolji interesi, te preporučio hitne mjere zaštite i razmatranje postavljanja kolizijskog staratelja.  

Jovanović ponosan na tim: Možemo da igramo sa svima

Utorak, 03.03.2026 | 11:57

Nisu uspjeli crnogorski košarkaši da protiv Grčke režiraju novo iznenađenje.

Potvrđena optužnica protiv Radoja Zvicera i njegove kriminalne grupe

Utorak, 03.03.2026 | 11:48

Vijeće Višeg suda u Podgorici je potvrdilo optužnice od 1. septembra i 30. decembra prošle godine, koje je Specijalno državno tužilaštvo podiglo protiv 13 članova kriminalne grupe Radoja Zvicera kojima se na teret stavljaju krivična djela stvaranje kriminalne organizacije, nedozvoljeno držanje oružja i eksplozivnih materija, zloupotreba službenog položaja, kao i falsifikovanje isprava, prevara i pranje novca. Optužnicom su obuhvaćeni i Ljubo Milović, Slobodan Kašćelan.

Zečević: Građanima je muka od izbora, nemamo pravo da ih mrcvarimo

Utorak, 03.03.2026 | 11:45

Skupština Podgorice raspravljaće 19. marta o skraćenju mandata aktuelnoj vlasti, na inicijativu Evropskog saveza, nakon što je Demokratska narodna partija (DNP) povukla podršku vladajućoj većini.

Počela evakuacija grupe crnogorskih turista iz Akabe

Utorak, 03.03.2026 | 11:37

Grupa od 45 crnogorskih turista krenuli su iz Akabe prema Tabi, piše portal RTNK.

Sud smanjio kaznu P Didiju

Utorak, 03.03.2026 | 11:33

Američki reper Šon Didi Koms biće pušten iz zatvora mjesec i po dana ranije, dok istovremeno pokušava osporiti svoju četvorogodišnju kaznu. Njegov datum izlaska pomjeren je s 4. juna 2028. na 25. aprila 2028., prema podacima Federalnog zavoda za zatvore.

Avion iz Dubaija sa 200 srpskih državljana sletio u Beograd

Utorak, 03.03.2026 | 11:26

Avion “Flaj Dubaija” iz Ujedinjenih Arapskih Emirata sa 200 državljana Srbije sletio je u Beograd. U toku je proces evakuacije srpskih državljana iz regiona Bliskog istoka. Prvi avion sa 200 ljudi poletio je sinoć sa aerodroma u Dubaiju, javlja RTS.

Podjele oko napada na Iran Evropi će se obiti o glavu?

Utorak, 03.03.2026 | 11:24

Španija tvrdi da su SAD i Izrael prekršili međunarodno pravo, Njemačka smatra da nije vrijeme za držanje predavanja saveznicima. Čak su i pravni stručnjaci podijeljeni.  

Kristijano Ronaldo napustio Saudijsku Arabiju

Utorak, 03.03.2026 | 11:20

Privatni avion Kristijana Ronalda napustio je Saudijsku Arabiju usred noći, što je podstaklo nagađanja da fudbalska zvijezda napušta zemlju zbog eskalacije sukoba na Bliskom istoku.