Petak, 14.03.2025 | 11:02
IZVOR: Investitor.me/adria.me

Dionica Cetinje – Čevo biće GOTOVA do maja -Slijede pripreme za NASTAVAK gradnje ka Nikšiću

Radovi na dionici brze ceste od Cetinja do Čeva, dugoj 23 kilometra, privode se kraju i prema planu bi trebalo da budu završeni do maja ove godine, dok je izrada i revizija glavnog građevinskog projekta za dionicu Čevo – Nikšić dužine cca 23 km, je u završnoj fazi.




Foto: YouTube screenshot/Uprava za saobracaj Crne Gore, arhiva

To je portalu Investitor.me saopšteno iz Direktorata za državne puteve pri Ministarstvu saobraćaja.

Izgradnjom dionice do Nikšića biće završena “Katunska magistrala”, značajan infrastrukturni poduhvat.

Saobraćajnica prolazi kroz izuzetno zahtjevne terene Stare Crne Gore. Osim što će unaprijediti povezanost između Cetinja i Nikšića, ovaj put će omogućiti bolju dostupnost i razvoju katunskih naselja kroz koje prolazi.

Odgovarajući na pitanje u kojoj je fazi priprema gradnje dionice od Čeva do Nikšića, iz Direktorata kažu da su započete procedure “koje je neophodno sprovesti shodno uslovima propisanim od institucija nadležnih za zaštitu životne sredine i zaštitu kulturnih dobara, kao i procedura utvrđivanja javnog interesa za eksproprijaciju nepokretnosti u zahvatu planirane saobraćajnice i iste su preduslov za pribavljanje građevinske dozvole za izgradnju predmetne saobraćajnice”.

“U odnosu na dinamiku realizacije navedenih procedura, pristupiće se i pripremi tenderske dokumentacije i objavljivanju javnog poziva za izbor izvođača radova i stručnog nadzora”, naveli su iz Direktorata.

Izgradnja dionice do Čeva započeta je u julu 2020. godine a izvođač radova je nikšićko preduzeće Mehanizacija i programat. AD Nikšić.

Ugovorena vrijednost radova iznosi 33,04 miliona eura sa PDV-om. Dužina dionice iznosi oko 23 kilometra a elementi saobraćajnice su projektovani za računsku brzinu od 80 km/h. Minimalna širina kolovoza iznosi 7,70 m, na dva lokaliteta su izgrađene dodatne trake za spora vozila i to na lokalitetu “Jabuka” u dužini od 2,4 km i na potezu od Čeva ka Resni, u dužini od 1,5 km, podsjećaju iz Direktorata za državne puteve.

Katunska magistrala Cetinje – Čevo – Nikšić otvoriće vrata do sada manje dostupnim predjelima, doprinosići ne samo unapređenju saobraćajne mreže, već i revitalizaciji zaboravljenih krajeva i njihovom ekonomskom razvoju.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Spajić: Od ponedjeljka kreće otkup svih viškova mlijeka, jogurt po sniženim cijenama

Petak, 01.05.2026 | 15:40

Akutni problem naših poljoprivrednika je riješen: od ponedjeljka kreće otkup svih viškova mlijeka, saopštio je premijer Milojko Spajić.

Radulović: Asfaltiran još jedan kilometar bulevara Tivat–Jaz, završeno oko 88 odsto trase

Petak, 01.05.2026 | 11:39

Asfaltiran još 1 km bulevara Tivat - Jaz, ukupno oko 88% trase je pod asfaltom, saopštio je ministar pomorstva i koordinator radom Ministarstva saobraćaja Filip Radulović.

Dragaš na Japan–Montenegro Forumu: Nova partnerstva i investicije za energetski sektor Crne Gore

Četvrtak, 30.04.2026 | 20:10

Izvršni direktor Elektroprivrede Crne Gore, Zdravko Dragaš, učestvovao je danas na Japan–Montenegro Business Forumu, koji je održan u Podgorici, uz prisustvo brojnih predstavnika institucija, kompanija i finansijskih organizacija iz Japana i Crne Gore.  

MF: Snažan fiskalni rezultat, rast prihoda, premašen plan u prvom kvartalu

Četvrtak, 30.04.2026 | 20:56

Budžet Crne Gore u prva tri mjeseca 2026. godine bilježi snažne i stabilne rezultate, uz ukupne prihode od 635,4 miliona eura, što je 26 miliona eura ili 4,3% iznad plana i čak 54,9 miliona eura više nego u istom periodu prethodne godine. Ovakav rezultat potvrđuje nastavak pozitivnih ekonomskih trendova i snažnu fiskalnu stabilnost, uz rast u svim ključnim kategorijama prihoda, saopšteno je iz Ministarstva finansija.

Ko će upravljati crnogorskim aerodromima?

Četvrtak, 30.04.2026 | 17:32

Vlada je početkom mjeseca usvojila prijedlog Ugovora o davanju koncesije za aerodrome u Tivtu i Podgorici na 30 godina južnokorejskoj kompaniji Incheon International Airport Corporation (IIAC). Još se ne zna kada će o tome raspravljati poslanici.

Abazović: Građani u nekom trenutku “progutali” priču o deset dionica puteva

Četvrtak, 30.04.2026 | 18:45

U skupštinskoj raspravi Dritan Abazović poručio je premijeru Milojku Spajiću da pokaže ozbiljnost i precizira kada će početi izgradnja najavljenih dionica auto-puta, ističući da su ranija obećanja ostala neispunjena. Spajić je odgovorio da je zatekao lošu situaciju bez spremnih projekata, ali da je u međuvremenu urađen značajan napredak.

Jovetić novi sportski direktor Partizana?

Četvrtak, 30.04.2026 | 19:21

Crnogorski napadač od ljeta bi mogao da bude u Humskoj u drugoj ulozi. Kako saznaje Mozzart sport, u Partizanu vide Stevana Jovetića kao novog sportskog direktora.

Sjutra sunčano i uglavnom suvo, do 22 stepena

Četvrtak, 30.04.2026 | 21:56

U južnim i centralnim oblastima sunčano, uz povremeno malu do umjerenu oblačnost, a na sjeveru promjenljivo oblačno sa sunčanim periodima i uglavnom suvo.

MPNI: Otvoren peti poziv za naučnu i tehnološku saradnju u Dunavskom regionu, šansa i za crnogorske istraživače

Četvrtak, 30.04.2026 | 18:09

Iz Ministarstva prosvjete nauke i inovacija (MPNI) danas su objavili peti Poziv za podnošenje zajedničkih prijedloga projekata multilateralne naučne i tehnološke saradnje u Dunavskom regionu za period 2027-2028. Godina, na osnovu Programa za finansiranje multilateralne naučne i tehnološke saradnje u Dunavskom regionu kojem je Crna Gora pristupila 2. novembra 2022. godine.  

Tužilački savjet ponovo raspisuje javni oglas za izbor osam specijalnih tužilaca

Četvrtak, 30.04.2026 | 18:55

Tužilački savjet je na današnjoj sjednici donio odluku da se ponovo raspiše javni oglas za izbor osam specijalnih tužilaca u Specijalnom državnom tužilaštvu.

Subota donosi SUNCE - Pročitajte detaljniju prognozu za 02. MAJ

Petak, 01.05.2026 | 18:00

U južnim i centralnim predjelima pretežno sunčano, saopšteno je iz Zavoda za hidrometeorologiju i meteorologiju (ZHMS).

Naučnici su otkrili gdje se nalazi ivica Mlječnog puta - BLIŽA je nego što se očekivalo

Petak, 01.05.2026 | 17:04

Naučnici su otkrili gdje se nalazi ivica Mlječnog puta, a čak je bliža nego što se očekivalo. Iako zvuči jednostavno, uočiti kraj galaksije iz našeg položaja u njenim spiralnim kracima zadatak je koji decenijama zbunjuje naučnike.

Večeras nam stiže "CVIJETNI MJESEC" - Evo zbog čega se tako zove

Petak, 01.05.2026 | 15:00

Oni koji uživaju u toplom vremenu večeras će imati priliku da vide spektakularan prizor - i to ne želite da propustite.

FOTO: Otvoren novi objekat granične policije na Božaju

Petak, 01.05.2026 | 13:14

Direktor Uprave policije Lazar Šćepanović, zajedno sa pomoćnikom direktora za Sektor granične policije Dejanom Bojićem i načelnikom Regionalnog centra granične policije „Centar“ Branislavom Kneževićem, obišao je novoizgrađeni objekat Stanice granične policije I Podgorica, koji je stavljen u funkciju u blizini graničnog prelaza Božaj.

Pejović: Kroz reformska rješenja usvojena u Skupštini Crne Gore povećane su plate i penzije

Petak, 01.05.2026 | 12:25

U ime Skupštine Crne Gore i u svoje ime, svim građankama i građanima Crne Gore čestitam Prvi maj – Međunarodni praznik rada. Ovaj praznik nas podsjeća na značaj rada, solidarnosti i zajedničke borbe za dostojanstvene uslove života, saopštio je potpredsjednik Skupštine Boris Pejović.

Uz ovaj TAJNI SASTOJAK, pripremite neodoljiv BAKIN KOLAČ

Petak, 01.05.2026 | 16:16

Neki recepti nikada ne izlaze iz mode, bez obzira na trendove, nove tehnike i savremene deserte.

VIDEO - Džej Lo u novoj ROMANTIČNOJ KOMEDIJI: Na platformi Netfliks stiže film o kojem će se pričati

Petak, 01.05.2026 | 12:34

"Kraljica romantičnih komedija", kako zovu Dženifer Lopez, ponovo se vraća na veliko platno.

YouTube testira NOVU FUNKCIJU, koja će vam omogućiti OVO

Petak, 01.05.2026 | 11:00

Google je odlučan u namjeri da nametne AI pretragu što većem broju svojih proizvoda, a najnovija, "žrtva" je YouTube.

Raznovrstan i sadržajan maj u KIC-u

Petak, 01.05.2026 | 10:31

Kulturno-informativni centar „Budo Tomović” nastaviće i tokom maja sa promocijom reprezentativnih umjetničkih vrijednosti kroz bogat i pažljivo koncipiran program.

Za saobraćajnice i mostove sedam miliona eura: Glavni projekat za „Podgoričanku“ u izradi

Petak, 01.05.2026 | 08:07

Brojni projekti...