Petak, 14.03.2025 | 12:23
IZVOR: rtcg.me

Rabrenović: Potrošači u Crnoj Gori u ALARMANTNOM položaju

Prava potrošača su na svim nivoima ugrožena i zakoni, koji ovu oblast uređuju, sistematski ne poštuju, poručio je nacionalni ekspert za zaštitu potrošača Jovo Rabrenović. Kako je naglasio, dužni su ukazati na nikad teži položaj potrošača u Crnoj Gori.




Foto: YouTube screenshot/Centar za monitoring CEMI

Reagujući povodom obilježavanja Svjetskog dana prava potrošača, Rabrenović je istakao da se situacija u sektoru zaštite potrošača može ocijeniti kao alarmantna, a potrošači, koji čine stub svakog društva i njegovog ekonomskog sistema, ove godine s pravom postavljaju pitanje – šta ih čeka u budućnosti?

"Povodom obilježavanja Svjetskog dana prava potrošača, dužni smo ukazati na nikad teži položaj potrošača u Crnoj Gori. Evidentno je da su njihova prava na svim nivoima ugrožena i da se zakoni, koji ovu oblast uređuju, sistematski ne poštuju. Situacija u sektoru zaštite potrošača može se ocijeniti kao alarmantna, a potrošači, koji čine stub svakog društva i njegovog ekonomskog sistema, ove godine s pravom postavljaju pitanje – šta nas čeka u budućnosti? Iako Crna Gora ima relativno dobar zakonski okvir za zaštitu potrošača, jasno je da se njegova primjena suočava s ozbiljnim izazovima", istakao je on. 

Kako je rekao, prava potrošača su formalno uređena zakonima, ali njihovo poštovanje u praksi daleko je od zadovoljavajućeg nivoa. Potrošači su, kaže, izloženi drastičnom padu životnog standarda, rekordno visokoj inflaciji, nestabilnim i nepredvidivim cijenama osnovnih proizvoda i usluga, te konstantnim novim opterećenjima koje im nameću trgovci i javne institucije.

 Poručuje da je potrebno formirati efikasne mehanizme poput nacionalnog savjetovališta za potrošače i zaštitnika potrošačkih prava, što je, kaže, već ustaljena praksa u zemljama Evropske unije.

"Takođe, neophodno je strožije kontrolisati primjenu zakona, ubrzati sudske procese u vezi s potrošačkim pravima i osigurati da potrošači budu zaštićeni od nepoštenih praksi. Potrošači moraju postati svjesni svoje moći i ključne uloge u ekonomskom sistemu. Trebaju biti odlučni, organizovani i spremni da zahtijevaju svoja prava. Na kraju krajeva, trgovci zavise od potrošača, a ne obrnuto", rekao je Rabrenović. 

Pozvao je građane, organizacije i institucije da se zajedno angažuju kako bi osigurali da prava potrošača ne budu samo slovo na papiru, već standard koji garantuje dostojanstven i siguran život svakog građanina Crne Gore. Zaštita potrošača, zaključuje, nije samo pitanje prava, već i pitanje pravde i razvoja društva u cjelini.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Prosječan junski račun 33,80 eura

Srijeda, 15.07.2026 | 14:10

Prosječan junski račun za električnu energiju za domaćinstva na nivou Crne Gore (izuzimajući neočitana mjerna mjesta u objektima koji nijesu stalno nastanjeni) iznosio je 33,80 eura, saopštila je Elektroprivreda Crne Gore.

Od ponoći skuplje sve vrste goriva: Dizel poskupio devet centi

Srijeda, 15.07.2026 | 11:02

Sve vrste goriva u Crnoj Gori poskupiće od ponoći.

Zatvaranjem Poglavlja 29 potvrđena spremnost Crne Gore za evropski carinski sistem

Srijeda, 15.07.2026 | 09:21

Na Međuvladinoj konferenciji u Briselu, 14. jula 2026., na kojoj je formalno zatvoreno Pregovaračko poglavlje 29 – Carinska unija, prisustvovale su i predstavnice Uprave carina Jelena Đukić, rukovoditeljka Uprave carina i Stojanka Milošević, koordinatorka Sektora za carinski sistem i procedure, saopštili su iz Uprave carina.

Ministarstvo finansija: Nastavlja se evropski reformski zamah

Utorak, 14.07.2026 | 17:25

Zatvaranjem pregovaračkih poglavlja 8 – Konkurencija i 29 – Carinska unija, Crna Gora ostvarila je još jedan važan rezultat u procesu pristupanja Evropskoj uniji, potvrđujući da reformski proces napreduje planiranom dinamikom i da evropski standardi postaju sastavni dio institucionalnog, pravnog i ekonomskog sistema države, saopštilo je Ministarstvo finansija.

Počinje javna rasprava: Ministarstvo pomorstva pripremilo Nacrt zakona o unutrašnjoj plovidbi

Subota, 11.07.2026 | 10:19

Ministarstvo pomorstva izradilo je Nacrt zakona o unutrašnjoj plovidbi, kojim se, prvi put na sveobuhvatan način, uređuje sigurnost plovidbe na unutrašnjim vodama Crne Gore – Skadarskom jezeru, Bojani, Rijeci Crnojevića i drugim unutrašnjim plovnim putevima.

Srijeda donosi PROLAZNU OBLAČNOST - Pročitajte prognozu za 15. JUL

Utorak, 14.07.2026 | 22:00

U srijedu će biti pretežno sunčano i toplo, tokom dana prolazna oblačnost, koja će mjestimično usloviti kišu, ponegdje kratkotrajan pljusak i grmljavinu, prvenstveno u kontinentalnim predjelima, a moguće i planinskom zaleđu Boke.

Zatvaranje Poglavlja 8 donosi niže cijene, veću konkurenciju i stroža pravila

Srijeda, 15.07.2026 | 08:23

Zatvaranjem dva poglavlja, 29 – Carinska unija i 8 – Konkurencija, povećavamo povjerenje investitora i konkurenciju. Šta to znači za građane? Niže cijene, ali i bolji kvalitet proizvoda i usluga. U slučaju povrede pravila konkurencije predviđene su veće kazne nego što je to bio slučaj do sada.

POGLEDAJTE: Stigao dugoočekivani trejler za film - "Novak Đoković: Zimski vuk"

Utorak, 14.07.2026 | 18:16

Prvi trejler za dugo očekivani dokumentarni film o Novaku Đokoviću, pod nazivom "Novak Đoković: Zimski vuk" (Novak Djokovic: The Wolf in Winter), objavljen je danas, a svjetska premijera zakazana je za 20. avgust na platformi Prajm video (Prime Video).

Spajić: Crna Gora pripada evropskoj porodici; Kos: Ovo je super utorak za proširenje EU

Utorak, 14.07.2026 | 16:37

Crna Gora je na Međuvladinoj konferenciji u Briselu zatvorila pregovaračka poglavlja 8 (Konkurencija) i 29 (Carinska unija), čime je broj privremeno zatvorenih poglavlja povećan na 18 od ukupno 33. Iako je za zatvaranje bilo spremno i Poglavlje 14 (Saobraćajna politika), ono nije dobilo podršku Hrvatske zbog otvorenog pitanja kabotaže, odnosno prava prevoznika iz jedne države da obavlja prevoz unutar druge države.

Gorčević: Od danas Crna Gora ima više zatvorenih nego otvorenih poglavlja

Utorak, 14.07.2026 | 23:00

Od danas Crna Gora ima više zatvorenih nego otvorenih poglavlja, saopštila je ministarka evropskih poslova Maida Gorčević.

Dva strana državljana povrijeđena u saobraćajnoj nezgodi na putu Kolašin – Mioska

Srijeda, 15.07.2026 | 15:55

Dvije osobe povrijeđene su u saobraćajnoj nezgodi do koje je došlo na magistralnom putu Kolašin – Mioska, u mjestu Žuti Krš, saopšteno je CdM-u iz policije.  

Igalo: Zabranjeno kretanje u kupaćem kostimu kroz parkove i gradske ulice

Srijeda, 15.07.2026 | 15:34

Sjutra će u parku ispod Titove vile biti postavljene prve informativne table koje će građanima i turistima ukazivati na zabranu kretanja u kupaćem kostimu na javnim zelenim površinama, prenosi Novski portal.  

Morska voda sanitarno ispravna

Srijeda, 15.07.2026 | 15:08

Morska voda na crnogorskim kupalištima dobrog kvaliteta, sanitarno je ispravna, te bezbjedna za kupanje i rekreaciju.

Koliko često je potrebno čistiti toster kako bi ostao funkcionalan?

Srijeda, 15.07.2026 | 15:00

Toster je jedan od sastavnih uređaja u svakom domu, a iako se možda ne koristi svaki dan, on je jedan od najzanemarenijih uređaja u smislu čišćenja.

Vojinović: Privremeno zatvaranje još dva poglavlja pokazuje da evropski put više ne zavisi od političkih interesa

Srijeda, 15.07.2026 | 14:34

Poslanica Demokrata Anđela Vojinović ocijenila je da je privremeno zatvaranje još dva pregovaračka poglavlja potvrda da Crna Gora ostvaruje konkretne rezultate na putu ka Evropskoj uniji. Ona je poručila da evropske integracije više nijesu sredstvo političkih ucjena, već proces zasnovan na reformama, istovremeno kritikujući DPS zbog, kako navodi, propuštenih prilika tokom godina vlasti

Goranu Vesiću i ostalim optuženima u slučaju „nadstrešnica“ produžena mjera kućnog pritvora

Srijeda, 15.07.2026 | 14:26

Potvrđivanjem optužnice protiv Jelene Tanasković, Gorana Vesića, Anite Dimoski, Milana Spremića, Marine Gavrilović i Dejana Todorovića u slučaju pada nadstrešnice, prema imenovanim okrivljenima je produžena mjera kućnog pritvora, javlja N1.

Prosječan junski račun 33,80 eura

Srijeda, 15.07.2026 | 14:10

Prosječan junski račun za električnu energiju za domaćinstva na nivou Crne Gore (izuzimajući neočitana mjerna mjesta u objektima koji nijesu stalno nastanjeni) iznosio je 33,80 eura, saopštila je Elektroprivreda Crne Gore.

Na moru i Skadarskom jezeru juče kontrolisano 50 plovila, kod 28 osoba registrovani prekršaji

Srijeda, 15.07.2026 | 14:07

Uprava policije saopštila je da je na moru i Skadarskom jezeru juče kontrolisano 50 plovila, i da su kod 28 osoba koje su upravljale plovilima registrovani prekršaji.

Apelacioni sud potvrdio oslobađajuću presudu Dušku Kneževiću i ostalim optuženima u slučaju “Aerodromi – Atlas banka”

Srijeda, 15.07.2026 | 13:38

Apelacioni sud Crne Gore potvrdio je oslobađajuću presudu Dušku Kneževiću, Marku Nikoliću, Dijani Zečević i Atlas banci u stečaju, odbivši žalbe Specijalnog državnog tužilaštva i Aerodroma Crne Gore. Sud je ocijenio da nije dokazano da su optuženi zloupotrebom položaja oštetili Aerodrome za tri miliona eura.

EU mijenja pravila: Za ove uređaje baterije više neće morati da budu zamjenljive

Srijeda, 15.07.2026 | 13:24

Od proizvođača nosivih uređaja i dečjih igračaka se, prema zakonodavstvu EU, više neće zahtjevati da obezbjede mogućnost da potrošači sami zamjene baterije.