Petak, 14.03.2025 | 17:43
IZVOR: 24sedam.rs

NE IGNORIŠITE upozorenja: Ažuriranje je ključno za BEZBJEDNOST vašeg pametnog telefona

Redovna nadogradnja unosi nove funkcionalnosti i povećava stabilnost. 




Foto: Ilustracija/Pixbay.com 

Svaki korisnik pametnog telefona povremeno se susreće sa obavještenjem o dostupnom ažuriranju operativnog sistema ili aplikacija na svom uređaju. Međutim, mnogi korisnici često odlažu ili potpuno ignorišu ova obavještenja.

Razlozi mogu biti različiti – od toga što je baterija na izmaku, do trenutne zauzetosti korisnika. Ipak, ne bi trebalo da zanemarujete ova obavještenja. Redovno ažuriranje softverskih sistema vašeg telefona nije samo opcija, već potreba.

Ažuriranja ne samo da popravljaju greške i poboljšavaju performanse uređaja, već značajno doprinose njegovoj bezbjednosti. U ovom tekstu ćemo objasniti zašto bi trebalo redovno instalirati ažuriranja i kako to može poboljšati vaš mobilni uređaj.

Pomaže u očuvanju bezbednosti uređaja

Jedan od glavnih razloga zbog kojih bi trebalo redovno ažurirati softver vašeg telefona jeste bezbjednost. Svaka nova verzija operativnog sistema često sadrži zakrpe koje zatvaraju sigurnosne rupe u sistemu.

Ranjivosti, koje su neprimjetne korisnicima, mogu biti iskorišćene od strane sajber kriminalaca. Hakeri traže slabosti u softveru koje mogu iskoristiti za napade, instalaciju zlonamjernog softvera, ili krađu osjetljivih podataka sa vašeg uređaja.

Najveći rizik od napada dolazi kada ne instalirate najnovija ažuriranja. Zlonamerni softver (malver), poput virusa, može se lako instalirati na uređaj koji nije ažuriran, a zatim može doći do krađe podataka, oduzimanja kontrole nad uređajem, ili čak ransomware napada.

Nove funkcionalnosti i bolja stabilnost sistema

Pored toga što ažuriranja popravljaju sigurnosne propuste, ona mogu donijeti i nove funkcije, kao i poboljšati postojeće.

Svaka nova verzija operativnog sistema često nudi unaprijeđene opcije za korišćenje uređaja, kao što su brže performanse, bolja optimizacija baterije, poboljšana brzina rada aplikacija, i dodatne funkcionalnosti koje unaprijeđuju korisničko iskustvo.

Na primjer, Apple i Android uređaji često donose unapređenja u vidu novih načina za korišćenje kamera, bolje interfejs opcije, unaprijeđene sigurnosne alate, kao i podršku za nove tehnologije.

Ako redovno ignorišete ova ažuriranja, propuštate mnoge nove opcije koje mogu poboljšati rad vašeg telefona i učiniti ga korisnijim. Takođe, nova verzija sistema obično pruža bolju stabilnost, što znači da će vaš telefon manje "zamrzavati" ili padati aplikacije.

Povećanje životnog vijeka 

Jedan od razloga zbog kojeg redovno ažuriranje može biti korisno jeste to što može pomoći u održavanju dugotrajnog i stabilnog rada vašeg uređaja.

Stari telefoni koji nisu ažurirani često postaju usporeni i manje efikasni, dok najnovija ažuriranja pomažu da se održi optimalna funkcionalnost i performanse.

Redovno ažuriranje takođe može produžiti životni vijek vašeg uređaja jer se greške, bagovi i problemi sa hardverom mogu smanjiti ako su softverske nadogradnje pravilno instalirane. 

Ako se uređaj ne ažurira, mogu nastati problemi sa aplikacijama koje se ne mogu koristiti zbog neusaglašenosti sa starim softverom, što može dovesti do frustracije korisnika i smanjenja zadovoljstva.

Ažuriranja omogućavaju da vaš telefon ostane kompatibilan sa najnovijim aplikacijama i funkcijama koje se pojavljuju na tržištu.

Kako ažuriranje utiče na vašu privatnost

Održavanje privatnosti u digitalnom svijetu je od ogromnog značaja. Redovno ažuriranje softvera i aplikacija ne samo da vam pomaže da se zaštitite od potencijalnih napada, već obezbjeđuje i vašu privatnost.

Na primjer, ako koristite aplikacije za plaćanje ili internet bankarstvo, stariji softver može biti podložan napadima koji mogu ugroziti vaše finansijske informacije. Novi apdejtovi često sadrže poboljšanja u vezi sa šifrovanjem podataka, zaštitom od phishing napada, i drugih sigurnosnih funkcija. Ako vaši uređaji nisu ažurirani, vaša privatnost može biti ugrožena.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Izmjene Zakona o radu: Minimalac u skladu sa kupovnom moći, više vremena za porodicu

Četvrtak, 19.02.2026 | 19:22

Vlada Crne Gore utvrdila je predlog Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o radu po kojem se uvodi kupovna moć kao dodatni kriterijum za određivanje minimalne zarade, a posebna novina je i da će očevi imati pravo na 10 dana odsustva nakon rođenja djeteta. Takođe, prema riječima ministarke Naide Nišić, zakon će propisivati fleksibilnije radno vrijeme i rad van prostorija poslodavca, a poslodavci sa više od 100 zaposlenih imaće obavezu da dostavljaju izvještaje o razlikama u zaradama između žena i muškaraca.

Ugostitelji će morati da pomjere bašte lokala najmanje dva metra od stambene zgrade

Četvrtak, 19.02.2026 | 19:56

Stotine ugostitelja u Podgorici moraće da pomjere bašte svojih lokala najmanje dva metra od stambenih zgrada i prilagode se novim urbanističko-tehničkim uslovima. Od avgusta se može očekivati i kažnjavanje onih koji ne budu poštovali propise, poručuje za Televiziju Podgorica direktor Uprave za inspekcijske poslove Branko Kovačević.

ANKETA: Da li ULICA SLOBODE u centru Podgorice, treba da bude pješačka zona tokom CIJELOG DANA?

Petak, 20.02.2026 | 08:00

Oko 83 odsto građana Podgorice podržava ideju da Ulica slobode u centru grada bude pješačka zona tokom cijelog dana. Kako je saopšteno, to pokazuju rezultati godišnjeg istraživanja „Stavovi građana Podgorice o uslovima za pješačenje i upotrebu bicikla“, koje je krajem prošle godine sprovela NVO Biciklo.me.

Velika akcija policije u Nikšiću i Grahovu

Petak, 20.02.2026 | 08:49

Velika policijska akcija...

Užas u Italiji: Pronađeno obezglavljeno i raskomadano žensko tijelo

Četvrtak, 19.02.2026 | 20:31

Policija na periferiji Firence pronašla je obezglavljeni leš ženske osobe.

Vaterpolisti saznali rivale za kvalifikacioni turnir za Svjetski kup

Petak, 20.02.2026 | 18:28

Održan je žrijeb za kvalifikacioni turnir Svjetskog kupa u vaterpolu, a vaterpolo seniorska reprezentacija Crne Gore saznala je svoje protivnike za prva tri kola.

Trump ponovo tvrdi da je zaustavio rat na Balkanu: Naredio liderima da ustanu, Osmani poslušala "kao u školi"

Petak, 20.02.2026 | 18:25

Američki predsjednik Donald Trump održao je prvi sastanak novoosnovanog Odbora za mir, na kojem se ponovo dotakao odnosa između Kosova i Srbije. Trump je još jednom ustvrdio da je spriječio rat između ove dvije države, a bizarna scena sa sastanka izazvala je posebnu pažnju.

Borovinić Bojović: Zajedničkim djelovanjem gradimo sistem u kojem nijedna žrtva neće i ne smije biti sama

Petak, 20.02.2026 | 18:12

Predsjednica Skupštine Glavnog grada Jelena Borovinić Bojović, održala je sastanak sa članovima Radne grupe za izradu Lokalnog akcionog plana Glavnog grada Podgorice za podršku žrtvama nasilja za period 2026–2028, u cilju usaglašavanja svih pristiglih komentara i preporuka - navodi se u saopštenju Glavnog grada.

Zeleno svjetlo za školu u Siti kvartu: Izdata građevinska dozvola za investiciju vrijednu 14 miliona eura

Petak, 20.02.2026 | 18:01

Budući školski objekat imaće 8.139 metara kvadratnih bruto razvijene građevinske površine (BRGP), odnosno podrum, prizemlje i dva sprata

Leković: Sud je mogao i morao odrediti nanogicu i Milošu Medenici

Petak, 20.02.2026 | 17:44

Najnovija odluka suda da Vesni Bratić odredi mjeru zabrane napuštanja stana uz 24-časovni elektronski nadzor (nanogicu) nedvosmisleno je potvrdila ono na šta od početka tvrdimo, da je sud istu takvu mjeru mogao i morao odrediti i Milošu Medenici, saopštio je poslanik Demokrata Momčilo Leković.

Novović zahvalio Sjedinjenim Državama na kontinuiranoj podršci SDT-u

Petak, 20.02.2026 | 17:23

Glavni specijalni tužilac i direktorica INL programa u Ambasadi SAD istakli značaj nastavka "uspješne i intenzivne saradnje" između organa za sprovođenje zakona dvije države

Vrhovni sud srušio Trumpove carine

Petak, 20.02.2026 | 17:35

Vrhovni sud Sjedinjenih Država presudio je danas da je predsjednik Donald Tramp prekršio savezni zakon kada je jednostrano nametnuo sveobuhvatne carine na globalnom nivou. Odluka predstavlja težak udarac za Bijelu kuću u pitanju koje je ključno za predsjednikovu vanjsku i ekonomsku politiku, piše CNN.

Pretresi u Nikšiću i Grahovu: Uhapšen osumnjičeni za pokušaj ubistva

Petak, 20.02.2026 | 16:35

Nikšićka policija uhapsila je N.A. (43), bliskog operativno interesantnim licima, a koji je osumnjičen za pokušaj ubistva i nedozvoljeno držanje oružja. Haošenje se dogodilo prilikom pretresa na teritoriji Nikšića i Grahova, a kontrolisani su članovi organizovanih kriminalnih grupa, operativno interesantne i sa njima povezane osobe, kao i osobe povezane sa zloupotrebom opojnih droga.

Milatović: Gdje je pravda? Kako je Milo Đukanović stekao svoj „prvi milion“?!

Petak, 20.02.2026 | 16:14

Šest je godina od demokratskih promjena i građani traže pravdu i očekuju odgovore, rekao je crnogorski predsjednik Jakov Milatović.

Kompani oštro kritikovao Murinja: Ovo je greška koju ne smijemo prihvatiti

Petak, 20.02.2026 | 16:07

Menadžer Bajerna Vensan Kompani javno je kritikovao Žozea Murinja zbog načina na koji je reagovao na optužbe za rasizam upućene igraču Benfike Đanluki Prestiijaniju tokom meča protiv Real Madrida.