Subota, 15.03.2025 | 08:15
IZVOR: vijesti.me

Crna Gora - Prodaja plastičnih kesa PREPOLOVLJENA

Eko fond je od novembra do marta prihodovao 301.279 eura po osnovu naknade koju prodavci plaćaju za plastične kese debljine više od 50 mikrona.




Foto: Ilustracija, Pixabay

Prodaja plastičnih kesa je u odnosu na taj period prošle godine smanjena za 50 odsto, dok je analiza na deponiji u Podgorici pokazala da je na njoj sada 70 odsto manje kesa.

To su “Vijestima” zvanično kazali iz Ministarstva ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera.

Prodaja plastičnih kesa je djelimično zabranjena krajem oktobra, kroz Zakon o upravljanju otpadom, od kada građani u marketima i ostalim prodajnim objektima više ne mogu da kupe lagane kese kojima je debljina zidova od 15 do 50 mikrona. Od tada je zabranjena i prodaja plastike za jednokratnu upotrebu, a među njima štapića za uši, pribora za jelo, tanjira, slamki, posuda za hranu od ekspandiranog polistirena...

Tada je donijeta i uredba Vlade, kroz koju je uvedena i naknada od tri centa koju prodavci plaćaju državi po kesi debljoj od 50 mikrona. Ova naknada se obračunava na osnovu mjesečnog izvještaja o količini kesa koju je prodavac stavio u promet.

“Što se tiče finansijskog aspekta, od početka primjene uredbe (1. novembar 2025. godine) o nadoknadi koju plaća prodavac laganih plastičnih kesa debljine zida preko 50 mikrona, do 27. februara 2025. godine iznos preusmjeren na račun Eko fonda iznosi 301.279 eura. Postoje još tri vrste naknada, ali njihova primjena još nije započela. Trenutno je u toku izrada podzakonskih akata koji će regulisati visinu tih naknada”, kazali su Ministarstva.

Upitani o kontroli prodajnih objekata i kesa koje koriste, istakli su da se time bavi Tržišna inspekcija koja je do sada 834 inspekcijska nadzora i utvrdila 23 nepravilnosti. Naglasili su da je napisano osam prekršajnih naloga vrijednih ukupno 8.000 eura dok je donijeto i osam rješenja o zabrani prometa.

Tvrde i da je najveća dobit ovih mjera ekološka, da je zabrana dovela do značajnog smanjenja upotrebe plastičnih kesa, da je povećana svijest o štetnosti plastičnih proizvoda za životnu sredinu, te da građani sve više koriste platnene torbe, papirne kese i druge ekološki prihvatljive alternative...

“Prema morfološkoj analizi sprovedenoj na deponiji u Podgorici, količina plastičnih kesa smanjena je za oko 70 odsto u odnosu na raniji period. Informacije dobijene od velikih trgovačkih lanaca pokazuju da je prodaja plastičnih kesa smanjena za 50 odsto u odnosu na isti period prošle godine. Prodavac lagane plastične kese dostavlja Agenciji za zaštitu životne sredine izvještaj o broju prodatih kesa za prethodni mjesec, najkasnije do 15. u mjesecu. Na osnovu tog izvještaja Agencija donosi rješenje o visini nadoknade. Prema informacijama Agencije, od početka primjene odredbe do kraja februara prodato je 10.042.643 kesa”, naglasili su iz Ministarstva.

Kazne za nepoštovanje pravila kada je riječ o debljini plastičnih kesa, kreću se od hiljadu do 20.000 eura za kompanije, dok firme koje se ne budu pridržavale mjera za jednokratnu plastiku mogu biti kažnjene od 1.000 do 40.000 eura. Kazne za građane su u oba slučaja identične, odnosno od 500 do 2.000 eura, dok će preduzetnici za isti prekršaj morati da plate od hiljadu do 6.000 eura.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Monteput: Potpisan Memorandum o razumijevanju za razvoj dionice A2-2 Jadransko-jonskog auto-puta

Četvrtak, 04.06.2026 | 21:45

Generalni direktor Monteputa Milan Ljiljanić i direktor za razvoj kompanije Bouygues Travaux Publics Benoit Lange potpisali su danas Memorandum o razumijevanju za razvoj dionice A2-2 Jadransko-jonskog auto-puta, od petlje Čevo do petlje Krivošije.

Podrška zelenoj tranziciji: Francuska pozajmljuje Crnoj Gori 100 miliona

Četvrtak, 04.06.2026 | 21:04

Ministar finansija Novica Vuković i zamjenik izvršnog direktora Francuske agencije za razvoj (AFD) Bertrand Walckenaer potpisali su sporazum u iznosu od 100 miliona eura u formi zajma za razvojne politike (Development Policy Loan – DPL) radi podrške procesu evropskih integracija.

Vlada utvrdila završni račun budžeta za 2025: Prihodi iznad plana

Četvrtak, 04.06.2026 | 18:00

Vlada je, na danas održanoj sjednici, kojom je predsjedavao premijer Milojko Spajić, utvrdila Predlog zakona o završnom računu budžeta Crne Gore za 2025. godinu. U diskusiji je naglašeno da rast naplate prihoda budžeta u 2025. godini potvrđuje snažnu ekonomsku aktivnost, smanjenje sive ekonomije i unaprijeđenu poresku disciplinu, što Crnoj Gori obezbjeđuje stabilnu i povoljnu sliku javnih finansija, a samim tim i jača povjerenje u fiskalnu održivost.

Triglav: Akcionarima 3,00 eura bruto dividende po akciji

Četvrtak, 04.06.2026 | 14:09

Skupština akcionara Zavarovalnice Triglav podržala je sve predložene odluke i dala razrješenje Upravi i Nadzornom odboru, saopšteno je iz ove kompanije.

EPCG i Džudo savez Crne Gore nastavljaju zajedničku misiju razvoja sporta

Četvrtak, 04.06.2026 | 10:01

Elektroprivreda Crne Gore i Džudo savez Crne Gore potpisali su ugovor o sponzorstvu, čime je potvrđena višegodišnja zajednička posvećenost razvoju sporta, unapređenju uslova za rad sportskih organizacija i stvaranju novih prilika za mlade sportiste.

Kamenovan terminal Aerodroma u Tivtu, policija procesuirala osumnjičenog

Četvrtak, 04.06.2026 | 10:48

Aerodrom Tivat je u srijedu veče, nakon zatvaranja aerodroma za saobraćaj, prijavio Upravi policije da su u javnoj zoni terminala polomljena tri stakla, saopšteno je iz Aerodroma Crne Gore za portal Standard.

Kaja Kalas otkazala učešće na Samitu EU – Zapadni Balkan u Tivtu

Četvrtak, 04.06.2026 | 12:26

Visoka predstavnica Evropske unije za spoljnu politiku i bezbjednost Kaja Kalas otkazala je učešće na Samitu EU – Zapadni Balkan, koji će sjutra biti održan u Tivtu, potvrđeno je Portalu RTCG.

Beograd: Zadržavanje putnika sa crnogorskim pasošima na aerodromu

Četvrtak, 04.06.2026 | 08:27

Oko 30 državljana Crne Gore zadržano je sinoć na beogradskom aerodromu, nakon što su sat i nešto poslije ponoći izašli iz aviona koji je doletio iz Podgorice, poslije višesatnog kašnjenja.

Brnabić: Ubjeđujem Vučića da ne ide u Crnu Goru, ali on ni da čuje

Četvrtak, 04.06.2026 | 08:34

Predsjednica Skupštine Srbije Ana Brnabić izjavila je u srijedu kasno uveče da je pokušala da priča sa predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem o tome da odustane od putovanja u Tivat, na Samit EU-Zapadni Balkan, ali da "on za to ne želi ni da čuje".

Vučić: "Niti sam se uplašio, niti me fasciniraju prijetnje; Posvećen sam napretku zemlje"

Četvrtak, 04.06.2026 | 08:39

Predsjednik Republike Srbije Aleksandar Vučić poručio je da ga prijetnje ne plaše i da je potpuno posvećen napretku zemlje i boljem životu građana.

Milatović: Sa Lovćena poruka Evropi: Dobro došli u Crnu Goru, narednu članicu Evropske unije

Četvrtak, 04.06.2026 | 21:41

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović i premijer Milojko Spajić, dočekali su na Lovćenu lidere Evropske unije i Zapadnog Balkana, a sve uoči Samita EU–Zapadni Balkan koji će sjutra biti održan u Tivtu, navodi se u objavi iz Kabineta predsjednika Crne Gore.

Monteput: Potpisan Memorandum o razumijevanju za razvoj dionice A2-2 Jadransko-jonskog auto-puta

Četvrtak, 04.06.2026 | 21:45

Generalni direktor Monteputa Milan Ljiljanić i direktor za razvoj kompanije Bouygues Travaux Publics Benoit Lange potpisali su danas Memorandum o razumijevanju za razvoj dionice A2-2 Jadransko-jonskog auto-puta, od petlje Čevo do petlje Krivošije.

Službenici BIA se povukli: Stanje na graničnim prelazima između Crne Gore i Srbije biće normalizovano

Četvrtak, 04.06.2026 | 21:27

Stanje na graničnim prelazima između Crne Gore i Srbije biće večeras normalizovano nakon što su se službenici Bezbjednosno-informativne agencije (BIA) Srbije povukli sa graničnih prelaza.

Fon der Lajen i Košta: Pogled na Crnu Goru sa Lovćena

Četvrtak, 04.06.2026 | 21:35

Predsjednica Evropske Komisije Ursula fon der Lajen poručila je danas iz Tivta da joj je zadovoljstvo što se ponovo nalazi u Crnoj Gori, ističući značaj Zapadnog Balkana za evropsku prošlost i budućnost.

Podrška zelenoj tranziciji: Francuska pozajmljuje Crnoj Gori 100 miliona

Četvrtak, 04.06.2026 | 21:04

Ministar finansija Novica Vuković i zamjenik izvršnog direktora Francuske agencije za razvoj (AFD) Bertrand Walckenaer potpisali su sporazum u iznosu od 100 miliona eura u formi zajma za razvojne politike (Development Policy Loan – DPL) radi podrške procesu evropskih integracija.

Zelenski uputio otvoreno pismo Putinu, pozvao ga na direktne pregovore: Vaš rat nema opravdanje

Četvrtak, 04.06.2026 | 21:15

"Primjer Orbana pokazuje kako završavaju oni koji odluče da pomažu Rusiji u njenom ratu protiv nas – u sramoti."

Mandić: Ne gori mi obraz ni pred jednim Srbinom, orkestrirane kampanje ostaju iza nas

Četvrtak, 04.06.2026 | 20:45

Predsjednik Skupštine Andrija Mandić kazao je da je realno da Crna Gora zatvori sva poglavlja do kraja godine, ali da će morati naporno da se radi i da će poslanici vlasti i opozicije morati da se dogovaraju oko izglasavanja ustavnih promjena. Mandić je gost emisije "Argumenti" okoja se emituje na Prvom programu Televizije Crne Gore.

Gorčević i Adad: Crna Gora i Francuska udružuju snage za uspješan završetak pristupnih pregovora

Četvrtak, 04.06.2026 | 20:27

Ministarka evropskih poslova Crne Gore Maida Gorčević i delegirani ministar pri ministru za Evropu i vanjske poslove Republike Francuske, Benžamen Adad, potpisali su na Cetinju Memorandum o razumijevanju između Ministarstva evropskih poslova Crne Gore i Ministarstva za Evropu i vanjske poslove Francuske Republike, u vezi sa proširenjem Evropske unije i podizanjem svijesti o putu Crne Gore ka Evropskoj uniji.

Počinju pripremni radovi na trasi auto-puta Mateševo-Andrijevica

Četvrtak, 04.06.2026 | 20:14

Vlada je na današnjoj sjednici dala saglasnost za izvođenje pripremnih radova za građenje objekta od opšteg interesa, auto-puta Bar – Boljare, dionice Mateševo – Andrijevica.

Milatović objavio fotografiju sa Spajićem: Evropa u Crnoj Gori, Crna Gora u Evropi

Četvrtak, 04.06.2026 | 20:04

Predsjednik Crne Gore objavio je na Instagramu fotografiju sa predsjednikom Vlade Milojkom Spajićem uz poruku da je cijela Evropa u Crnoj Gori. Fotografija je nastala u Tivtu gdje se održava Samit EU-Zapadni Balkan.