Ponedjeljak, 17.03.2025 | 12:56
IZVOR: b92.net/bug

Android i dalje LIDER među operativnim sistemima za PAMETNE TELEFONE

Novi podaci analitičke kompanije Counterpoint Research za četvrto tromesečje 2024. godine potvrđuje dominaciju Androida kao najkorišćenijeg OS-a na pametnim telefonima.




Foto: Ilustracija/ Pixabay

Novo istraživanje Counterpoint Researcha pokazuje da Android i dalje drži vodeću poziciju među operativnim sistemima za pametne telefone. Na drugom mjestu je Apple iOS, dok je trećeplasirani Huawei HarmonyOS, sistem koji je u prethodnom kvartalu ostvario značajan rast u Kini.

Iako globalna prodaja pametnih telefona ostaje stabilna, analitičari Counterpointa navode da se značajne promjene beleže na pojedinim tržištima. Na primer, u Kini je HarmonyOS, prestigao iOS i nastavio svoj vrtoglavi rast, što se pripisuje podršci kineske vlade koja subvencioniše kupovinu uređaja koji koštaju do oko 800 eura kako bi podstakla ekonomski razvoj.

Pored toga, u četvrtom kvartalu 2024. godine, Android je dostigao najniži tržišni udio u istoriiji u ključnim regijama poput SAD-a i Indije. U SAD-u su prodaja Motorola i Google uređaja donekle ublažili pad manjih proizvođača, dok je prodaja iPhone-a pala za samo jedan odsto. S druge strane, Indija je zabiljžila rekordnu prodaju iPhone-a, od čega su dve trećine prodatih uređaja stariji modeli.

HarmonyOS je u svemu tome zadržao stabilan globalni tržišni uddo od četiri odsto, ostajući tako treći igrač na tržištu OS-a na svetu, ali u Kini je u čitavoj 2024. godini nadmašio nekada popularniji iOS. Međutim, treba imati na umu da iz Counterpointa nisu pomenuli da li u statistiku računaju EMUI, globalnu verziju Huaweijevog korisničkog interfejsa, kao dio istog sistema, ali ističu da to ne menja ukupnu sliku.

Analitičari Counterpointa napominju da ovi podaci potvrđuju nastavak fragmentacije globalnog tržišta pametnih telefona, pri čemu se kinesko tržište sve više odvaja od zapadnih trendova.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Kako jedna aplikacija drži cijeli dom pod kontrolom čak i kada niste kod kuće?

Petak, 12.12.2025 | 13:24

Zamislite da iz toplog auta, dok se spuštate s planine nakon skijanja, možete jednim dodirom da uključite grijanje u stanu. Ili provjerite jeste li ugasili šporet, ostavili svjetla upaljena – i sve bez paničnog vraćanja kući. Upravo to omogućava SmartThings, aplikacija koja vaš telefon pretvara u komandni centar za cijeli dom.

Instagram uvodi opciju "Vaš algoritam": Vi birate šta želite gledati

Četvrtak, 11.12.2025 | 10:36

Nova funkcija, pokretana vještačkom inteligencijom, omogućava korisnicima da resetuju i prilagode preporuke, počevši od Reels sekcije.

Korisnici će imati izbor: Meta preuzela obavezu da se uskladi sa zakonom EU

Srijeda, 10.12.2025 | 09:34

Kompanija Meta preuzela je obavezu da korisnicima u Evropskoj uniji ponudi izbor u vezi sa personalizovanim oglasima na Facebooku i Instagramu, kako bi se uskladila sa Zakonom o digitalnim tržištima (DMA), saopštila je Evropska komisija.

Rusija blokirala Snapchat i FaceTime: Tvrdi da su aplikacije korišćene za „terorističke aktivnosti“

Ponedjeljak, 08.12.2025 | 09:52

Rusija je uvela još jednu veliku blokadu digitalnih servisa. Roskomnadzor, ruska Federalna služba za nadzor komunikacija, informacionih tehnologija i masovnih medija, zabranio je pristup aplikacijama Snapchat i FaceTime u čitavoj zemlji.  

Korisnici primijetili - iPhone je tiho UKINUO ovu funkciju

Subota, 06.12.2025 | 13:26

Čini se da je iPhone 17 Pro neprimjetno izgubio jednu dugogodišnju Apple funkciju kamere - korisnici su otkrili da Night Mode Portrait više nije dostupan na ovogodišnjim Pro modelima.

Evo šta je sve skuplje u Crnoj Gori u odnosu na prošlu godinu

Subota, 13.12.2025 | 18:20

Godišnja stopa inflacije u Crnoj Gori u novembru je iznosila 4,2 odsto.

Bolivija: Bivšem predsjedniku određen pritvor, optužen za korupciju

Subota, 13.12.2025 | 18:16

Sud u Boliviji je bivšem šefu države Luisu Arseu odredio pritvor od pet mjeseci, dok čeka suđenje pod optužbom za korupciju.

Arina Sabaljenka: Nikad ne bih mogla da izdam bjelorusku djecu

Subota, 13.12.2025 | 18:01

Nakon što su u posljednje vrijeme neke teniserke mijenjale državljanstvo, oglasila se i Arina Sabalenka, koja je odbacila mogućnost da ona to nekada uradi.

Bjelorusija oslobodila 123 politička zatvorenika

Subota, 13.12.2025 | 17:50

Bjelorusija je oslobodila 123 zatvorenika nakon što je iz Vašingtona navedeno da ukidaju sankcije na bjeloruski izvoz gnojiva.

FOTO/VIDEO: Pogledajte kako je bilo na otvaranju Maslinijade u Starom Baru

Subota, 13.12.2025 | 17:42

XXIII Maslinijada, najznačajnija poljoprivredno-turistička manifestacija Bara svečano je otvorena danas u Starom Baru, te su starobarsku pjacu ispunili izlagački štandovi bogati domaćim proizvodima, maslinama, maslinovim ulje, delicijama iz tradicionalne kuhinje, iz svih barskih krajeva, kao i gosti – proizvođači meda, vina i ljekovitog bilja, kao i alata za poljoprivredu.

Bijelo Polje: Krivična prijava zbog ekološkog kriminala

Subota, 13.12.2025 | 17:21

Policija je saopštila da je podnijela krivičnu prijavu protiv N.Z. iz Bijelog Polja, zbog sumnje da je počinio krivično djelo građenje objekta bez prijave i dokumentacije za građenje.

Dovoljan i jedan radnik koji ne mora biti državljanin ako plaćaju poreze od 5.000 eura

Subota, 13.12.2025 | 17:15

Vlada izmijenila dio amandmana na Zakon o strancima gdje je dio uslova ublažila i precizirala. Ostao uslov za vlasništvo nad nekretninom od 200.000 eura, ali ne važi za državljane EU.

TRI PUCNJAVE U TRI DANA: Policija istražuje – motivi i dalje nepoznati

Subota, 13.12.2025 | 17:12

U prethodna tri dana Crnu Goru je zahvatio novi talas oružanog nasilja, tokom kojeg su četiri osobe ranjene u odvojenim pucnjavama širom zemlje — od Nikšića i Podgorice do Herceg Novog.

Zaharova: Neka EU izađe iz UN ako joj smetaju Rusi

Subota, 13.12.2025 | 17:03

Portparol ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova predložila je EU da izađe iz UN ili čak "odleti sa planete" ako joj smeta Rusija.

Predlog Albanskog foruma o novogodišnjem dodatku: Za 13. platu i penziju 100 miliona, državi se vrati 27,7 miliona

Subota, 13.12.2025 | 16:51

Zaposleni bi dobili ukupno 77,2 miliona, penzioneri 23,1 miliona, dok bi državi za poreze i doprinose na zarade otišlo 10,3 miliona. Ovaj predlog predviđa da svi zaposleni u državi dobiju 300 eura, a penzioneri 180 eura. Većina poslaničkih klubova ćuti o predlogu za unapređenje standarda zaposlenih i penzionera.