Ponedjeljak, 17.03.2025 | 16:49
IZVOR: kolektiv.me

"EK spremna da PODRŽI Crnu Goru na njenom putu ka EU"

Crna Gora je postavila izuzetno ambiciozan cilj da privremeno zatvori sva pregovaračka poglavlja do kraja naredne godine, a Evropska komisija je spremna da je podrži u ovom zahtjevnom zadatku, poručila je direktorica za Zapadni Balkan pri Generalnom direktoratu za susjedstvo i pregovore o proširenju EK Valentina Superti.




Foto: Vlada Crne Gore/S.Matić 

Četrnaesti sastanak Pododbora za pravdu, slobodu i bezbjednost između Crne Gore i Evropske komisije održava se danas i sjutra u Podgorici.

Glavni pregovarač Crne Gore Predrag Zenović istakao je značaj reformi u oblasti vladavine prava za dalji napredak zemlje u procesu evropskih integracija.

"Vladavina prava nije samo temelj osnivačkih ugovora EU i Ustava Crne Gore, već i ključna vrijednost naše saradnje, orijentir naše zajedničke evropske budućnosti i garancija vrijednosti koje su nezamjenjive za svaku građanku i građanina Crne Gore: sloboda, pravda i bezbjednost", poručio je Zenović u svom uvodnom izlaganju.

Naglasio je da je prethodna godina donijela značajan napredak, uključujući dobijanje pozitivnog Izvještaja o ispunjenju privremenih mjerila u poglavljima 23 i 24 (IBAR), kao i izbor predsjednice Vrhovnog suda Crne Gore, čime je, kako navode iz Ministarstva evropskih poslova, ispunjen još jedan ključni preduslov za jačanje stabilnosti i efikasnosti pravosudnog sistema.

Zenović je ukazao na potrebu daljeg jačanja institucija i pravosudnog sistema kako bi se obezbijedio održiv bilans rezultata u borbi protiv organizovanog kriminala i korupcije. Posebno je, kako navode, pohvalio rad Specijalnog državnog tužilaštva u procesuiranju slučajeva visoke korupcije i organizovanog kriminala.

Takođe, govorio je o važnosti reforme izbornog zakonodavstva i izmjene Ustava u skladu s preporukama GRECO-a i Venecijanske komisije, ocijenivši to kao ključne korake ka funkcionalnijem pravnom poretku.

"Kroz poboljšanje sistemskih zakona i sprovođenje mjera za ispunjenje CPT preporuka težimo unaprijediti stanje ljudskih prava u zemlji", saopštio je Zenović i poručio da je Crna Gora fokusirana na implementaciju zakona koji će omogućiti punu zaštitu prava ranjivih kategorija i stvaranje okvira koji obezbjeđuje visoke standarde zaštite ljudskih prava.

Crna Gora, kako je poručeno sa sastanka, ostaje posvećena evropskoj perspektivi, uz ambiciju da do 2028. godine postane punopravna članica EU.

Potpredsjednik Vlade za politički sistem, pravosuđe i antikorupciju, Momo Koprivica kazao je da pravni sistem Crne Gore prolazi kroz suštinsku kvalitativnu transformaciju u sklopu harmonizacije sa pravnom tekovinom Evropske unije.

"U prethodnoj godini reformisano je pravosudno, antikoruptivno i medijsko zakonodavstvo. Uspostavljen je nov strateški okvir za borbu protiv korupcije, koji je nedostajao cijelih deset godina. Institucije koje su zadužene za sprovođenje zakona ostvaruju značajne i međunarodno prepoznatljive bilanse prije svega u borbi protiv visoke korupcjie i organizovanog kriminala i u tom procesu uživaju punu podršku Vlade, uz poštivanje njihove institucionalne autonomije i nezavisnosti", poručio je Koprivica.

On je zaključio da je za dovršetak istorijskog zadatka kakav je punopravno članstvo Crne Gore u Evropskoj uniji potrebno je sadejstvo svih društvenih činilaca i atmosfera društvenog i političkog dijaloga.

"Ovo je proces koji će kvalitativno mijenjati i naš ambijent, ambijent u kojem posluju i žive naši građani, preduzetnici, privredna društva. Vlada ostvaruje cilj da bude dobar primjer na Zapadnom Balkanu i pruži podsticaj ubrzanju EU integracije regiona", poručio je Koprivica.

Direktorica za Zapadni Balkan u Generalnom direktoratu za susjedstvo i pregovore o proširenju Valentina Superti, izjavila je u online obraćanju da su poglavlja vladavine prava, koja pokriva ovaj Pododbor, u središtu procesa pristupanja, te da napredak u tim oblastima diktira tempo ukupnih pregovora.

"Crna Gora je postavila izuzetno ambiciozan cilj da privremeno zatvori sva pregovaračka poglavlja do kraja naredne godine. Evropska komisija je spremna da podrži Crnu Goru u ovom zahtjevnom zadatku. Da bi uspela u ovoj istorijskoj misiji, nema vremena za gubljenje. Crna Gora mora zadržati politički fokus i njegovati širok konsenzus o reformama vezanim za EU. Na kraju, jedinstvo i fokus su jedini način da se brzo i kvalitetno ispune mjerila za zatvaranje pregovaračkih poglavlja", rekla je Superti.

Sastanku su prisustvovali i ministar pravde Bojan Božović, ministarka kulture i medija Tamara Vujović, predsjednica Ustavnog suda Snežana Armenko, vrhovni državni tužilac Milorad Marković i specijalni državni tužilac Vladimir Novović, kao i brojni visoki zvaničnici Evropske komisije, Delegacije EU u Crnoj Gori drugi predstavnici međunarodne zajednice.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Ivanović i Al Šemeli: Fokus na ekonomske i investicione saradnje

Utorak, 28.04.2026 | 15:25

Potpredsjednik Vlade Crne Gore za vanjske i evropske poslove Filip Ivanović sastao se danas sa ambasadorom Ujedinjenih Arapskih Emirata u Crnoj Gori, Njegovom ekselencijom Khamisom Rašedom Ahmedom Al Šemeilijem, saopštili su iz Kabineta potpredsjednika Vlade.

Đurović u EP: Crna Gora posvećena ispunjavanju završnih mjerila u oblasti životne sredine

Utorak, 28.04.2026 | 15:10

Predsjednik Odbora za turizam, poljoprivredu, ekologiju i prostorno planiranje Dejan Đurović učestvovao je u radu sjednice Odbora za životnu sredinu, klimu i bezbjednost hrane Evropskog parlamenta i predstavio napredak Crne Gore u procesu pristupanja Evropskoj uniji u ovim oblastima.

Nedović: Ako su u Dubaiju u pustinji napravili onakve zgrade, možemo i mi na Veljem brdu

Utorak, 28.04.2026 | 14:28

Jelena Nedović (PES) govorila je danas u parlamentu o projektu Velje brdo

Leković dao izjavu u SDT-u: Prijava Aca Đukanovića pokušaj zastrašivanja i političkog pritiska

Utorak, 28.04.2026 | 14:18

Poslanik Demokratske Crne Gore Momo Leković kazao je da je danas u Specijalnom državnom tužilaštvu dao izjavu u svojstvu građanina, povodom krivične prijave koju je Aco Đukanović, brat bivšeg premijera i predsjednika Mila Đukanovića, podnio protiv njega, poslanika Borisa Bogdanovića i direktora Uprave policije Lazara Šćepanovića

Medojević: Novović drži moje prijave protiv Spajića u fioci, dok Viši sud presuđuje u njegovu korist

Utorak, 28.04.2026 | 14:46

Nekadašnji funkcioner Demokratskog fronta Nebojša Medojević oglasio se nakon presude Višeg suda kojom premijeru Milojko Spajiću mora da plati 3.000 eura.  

Apelacioni sud demantovao Bogdanovića: Neodgovorne tvrdnje urušavaju povjerenje u pravosuđe

Ponedjeljak, 27.04.2026 | 16:53

Apelacioni sud Crne Gore saopštio je da osuđuje, kako navode, netačne, neprovjerene i neodgovorne izjave poslanika Demokrata Borisa Bogdanovića, ocjenjujući da tvrdnje o tome da se sudstvo raspada i da je bezbjednost građana ugrožena predstavljaju pokušaj dovođenja javnosti u zabludu i izazivanja nepotrebne panike.  

Mikić: Region će napredovati kada jednako osudimo sve zločine i poštujemo sve žrtve

Ponedjeljak, 27.04.2026 | 18:11

Poslanik i izvršni direktor Građanskog pokreta URA Zoran Mikić poručio je da će Balkan krenuti naprijed tek kada se prestane sa političkim licemjerstvom, odnosno nakon što se jednako osude svi zločini i jednako poštuju sve žrtve ratova na ovim prostorima.  

Vujošević osvojio zlato i bronzu na međunarodnim takmičenjima u streljaštvu

Ponedjeljak, 27.04.2026 | 15:42

Pripadnik Posebne jedinice policije Saša Vujošević ostvario je zapažen uspjeh tokom aprila, osvojivši zlatnu medalju na takmičenju u Srbiji i bronzu u Grčkoj, potvrdivši kontinuitet vrhunskih rezultata na međunarodnoj sceni.

Četiri osobe poginule u nesreći na autoputu Ruma-Šabac, vozač pogriješio uključenje

Ponedjeljak, 27.04.2026 | 17:30

Četiri osobe poginule su u saobraćajnoj nesreći koja se dogodila oko 13 časova na autoputu Ruma-Šabac, potvrđeno je za N1 u MUP-u Srbije.

Bogdanović: Sramno saopštenje Apelacionog suda

Ponedjeljak, 27.04.2026 | 18:15

Boris Bogdanović, generalni sekretar i šef Kluba poslanika Demokrata oštro je reagovao na saopštenje Apelacionog suda, ocjenjujući ga kao pokušaj skretanja pažnje sa suštine slučaja ukidanja pritvora osuđenom za ubistvo. Poručio je da problem nije u pogrešno navedenom prezimenu, već u činjenici da pravosudni sistem nije donio odluku u zakonskom roku, čime je, kako tvrdi, nanesena šteta pravdi i povjerenju građana.

Bijelo Polje: Oboren pješak u centru grada

Utorak, 28.04.2026 | 15:19

U centru Bijelog Polja danas je došlo do saiobraćajne nezgode u kojoj je oboren pješak, prenosi Portal Vijesti iz Bijelog Polja.

Ivanović i Al Šemeli: Fokus na ekonomske i investicione saradnje

Utorak, 28.04.2026 | 15:25

Potpredsjednik Vlade Crne Gore za vanjske i evropske poslove Filip Ivanović sastao se danas sa ambasadorom Ujedinjenih Arapskih Emirata u Crnoj Gori, Njegovom ekselencijom Khamisom Rašedom Ahmedom Al Šemeilijem, saopštili su iz Kabineta potpredsjednika Vlade.

Đurović u EP: Crna Gora posvećena ispunjavanju završnih mjerila u oblasti životne sredine

Utorak, 28.04.2026 | 15:10

Predsjednik Odbora za turizam, poljoprivredu, ekologiju i prostorno planiranje Dejan Đurović učestvovao je u radu sjednice Odbora za životnu sredinu, klimu i bezbjednost hrane Evropskog parlamenta i predstavio napredak Crne Gore u procesu pristupanja Evropskoj uniji u ovim oblastima.

Otkriveno još sedam novih organskih molekula na Marsu

Utorak, 28.04.2026 | 15:18

Stena koju je otkrio Nasin rover „Kjuriositi“ na Marsu sadrži „najraznovrsniju kolekciju” gradivnih elemenata života do sada pronađenu na Crvenoj planeti, uključujući sedam jedinjenja koja tamo ranije nikada nisu otkrivena, potvrđuje novo istraživanje.

AI u službi građana: Predstavljen chatbot na portalima Vlade i eUprave

Utorak, 28.04.2026 | 15:00

Ministarstvo javne uprave danas je predstavilo projekat „Implementacija digitalnog asistenta - CHATBOT“, inovativno rješenje koje građanima omogućava da na brz i jednostavan način dođu do informacija putem postojećeg portala.

Nedović: Ako su u Dubaiju u pustinji napravili onakve zgrade, možemo i mi na Veljem brdu

Utorak, 28.04.2026 | 14:28

Jelena Nedović (PES) govorila je danas u parlamentu o projektu Velje brdo

Leković dao izjavu u SDT-u: Prijava Aca Đukanovića pokušaj zastrašivanja i političkog pritiska

Utorak, 28.04.2026 | 14:18

Poslanik Demokratske Crne Gore Momo Leković kazao je da je danas u Specijalnom državnom tužilaštvu dao izjavu u svojstvu građanina, povodom krivične prijave koju je Aco Đukanović, brat bivšeg premijera i predsjednika Mila Đukanovića, podnio protiv njega, poslanika Borisa Bogdanovića i direktora Uprave policije Lazara Šćepanovića

RUP nastavlja da pomaže lokalni sport, 150.000 eura za pljevaljske sportiste

Utorak, 28.04.2026 | 14:35

Rudnik uglja Pljevlja (RUP) nastavlja snažnu podršku lokalnim sportskim organizacijama. Kompanija je u 2026. izdvojila više 156.000 eura za razvoj sporta u gradu, čime još jednom potvrđuje svoju društvenu odgovornost i opredijeljenost ka ulaganju u budućnost, saopštili su iz Rudnika uglja Pljevlja.

Medojević: Novović drži moje prijave protiv Spajića u fioci, dok Viši sud presuđuje u njegovu korist

Utorak, 28.04.2026 | 14:46

Nekadašnji funkcioner Demokratskog fronta Nebojša Medojević oglasio se nakon presude Višeg suda kojom premijeru Milojko Spajiću mora da plati 3.000 eura.  

Vlada smanjila akcize na benzin

Utorak, 28.04.2026 | 14:05

Vlada je juče, 27. aprila, bez održavanja sjednice, na osnovu pribavljene saglasnosti većine članova Vlade, usvojila Odluku o umanjenju iznosa akcize za promet bezolovnog benzina i gasnih ulja.