Utorak, 18.03.2025 | 13:31
IZVOR: vijesti.me

Studija pokazala da se muškarci češće ZALJUBLJUJU od žena

Rekli su da se muškarci zaljubljuju u svoje partnerke mjesec dana ranije kada su u vezi nego žene i da će vjerovatnije napraviti prvi korak i reći „volim te“.




Foto: Ilustracija/Pixabay

Muškarci se u prosjeku češće zaljubljuju, dok su žene posvećenije i imaju intenzivnija romantična osjećanja.

U novoj studiji, istraživači sa Australijskog nacionalnog univerziteta otkrili su razlike u zaljubljivanju između muškaraca i žena.
Rekli su da se muškarci zaljubljuju u svoje partnerke mjesec dana ranije kada su u vezi nego žene i da će vjerovatnije napraviti prvi korak i reći „volim te“.

Takođe, muškarci se u prosjeku češće zaljubljuju, dok su žene posvećenije i imaju intenzivnija romantična osjećanja i provode više od polovine budnih sati razmišljajući o svojim partnerima.

Istraživači, u studiji objavljenoj u časopisu „Biology of Sex Differences“, kažu da se razlike mogu svoditi na urođene prioritete: muškarce vodi potreba da imaju mnogo različitih partnera, dok su žene izbirljivije i traže „kvalitet“ u odnosu na kvantitet u vezi.

Naučnici su anketirali više od 800 ljudi starosti od 18 do 25 godina koji su zaljubljeni i u vezi. Otkrili su da su muškarci zaljubljeni oko 12 odsto češće od žena, u proseku 2,6 puta u odnosu na 2,3 puta, piše Dejli mejl.

Žene su opreznije kada se zaljubljuju
Muškarci su takođe imali skoro dvostruko veće šanse da se zaljube prije nego što su zvanično započeli vezu. Takođe su se brže zaljubljivali, u prosjeku mjesec dana ranije od žena.

Žene su opreznije i treba im u prosjeku 1,92 mjeseca da razviju intenzivna osjećanja. Takođe, žene su razmišljale o svom voljenom 54 odsto budnih sati, u poređenju sa 44 odsto muškaraca, prenosi Net.hr.

„Zaljubljivanje mjesec dana ranije daje muškarcima veću priliku da to iskoriste za udvaranje i da pokažu romantičnu ljubav kao iskren znak posvećenosti“, istakli su istraživači.

„Muškarci će se zaljubiti prije nego žene jer njihovi urođeni prioriteti favorizuju kvantitet potencijalnih partnera u odnosu na kvalitet, dok je za žene suprotno. Sve je to u skladu sa urođenim prioritetima u izboru partnera, pri čemu su žene izbirljivije od muškaraca“, otkrili su.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Na plivanju za Časni krst pjevali četničke pjesme: “Izvidnica, izvidnica Pavla Đurišića…”, “Sve su straže đenerala Draže, a patrole Kalabić Nikole”…

Ponedjeljak, 19.01.2026 | 14:31

Okupljeni na jutrošnjem događaju na kome se u Podgorici plivalo za Časni krst povodom crkvenog praznika Bogojavljenje, pjevale su se četničke pjesmu.

Huter: Vanredni izbori jedino rješenje

Ponedjeljak, 19.01.2026 | 17:13

Od samog konstituisanja, jedina konstanta aktuelne parlamentarne većine jeste njena nefunkcionalnost, neodgovornost i nesposobnost da se bavi pitanjima od suštinskog značaja za građane Crne Gore. To je u intervjuu za Portal Analitika ocijenio poslanik Demokratske partije socijalista (DPS), Oskar Huter.  

Putin se okupao na Bogojavljenje: Prekrstio se i tri puta uronio u ledenu vodu

Ponedjeljak, 19.01.2026 | 13:46

Predsjednik Rusije Vladimir Putin se tradicionalno okupao u ledenoj vodi povodom pravoslavnog praznika Bogojavljenje, piše Klix.

Mujović: Nema privilegovanih ni onih od kojih se treba sklanjati

Ponedjeljak, 19.01.2026 | 15:10

Mujović istakao.

Jakšić-Stojanović: Imaćemo bazu svih nostrifikovanih diploma

Ponedjeljak, 19.01.2026 | 16:28

Ministarka prosvjete, nauke i inovacija Anđela Jakšić-Stojanović rekla je u razgovoru za TVCG da taj resor planira kreiranje baze svih nostrifikovanih diploma, što će poboljšati evidenciju. Lažne diplome kompromituju obrazovni sistem, i multisektorskom saradnjom ovo pitanje mora biti riješeno.

Filip Radović dobio novog trenera

Utorak, 20.01.2026 | 13:33

Marko Jevtović je dobio jednoglasnu podršku članova Odbora za novog trenera crnogorskog paraolimpijca, a na toj funkciji naslijedio je Vladimira Marića

ODT Podgorica: Formiran predmet zbog nasilja u Bloku V

Utorak, 20.01.2026 | 13:32

Osnovno državno tužilaštvo (ODT) u Podgorici formirao je predmet zbog nasilja u Bloku V u Podgorici protiv lica A.Š, zbog sumnje da je učinio krivična djela ugrožavanje sigurnosti i nanošenje lake tjelesne povrede.

Delegacija Ambasade Narodne Republike Kine posjetila Univerzitet Crne Gore

Utorak, 20.01.2026 | 13:28

Rektor Univerziteta Crne Gore prof. dr Vladimir Božović, prorektorka za internacionalizaciju prof. dr Sanja Peković i prorektorka za nauku prof. dr Irena Orović primili su danas u Rektoratu Univerziteta Crne Gore delegaciju Ambasade Narodne Republike Kine.

„Djeca uličnih prolaza“: Zbirka poezije Marka Stanojkovskog pred podgoričkom publikom

Utorak, 20.01.2026 | 13:25

U srijedu u sali DODEST. 

Spajić i Besent razgovarali u Davosu: Napravljen ogroman napredak u pregovorima za međudržavni G2G sporazum sa SAD

Utorak, 20.01.2026 | 13:16

Crnogorski premijer Milojko Spajić, koji učestvuje na Svjetskom ekonomskom forumu u Davosu, razgovarao je sa sekretarom za finansije Sjedinjenih Američkih Država (SAD) Skotom Besentom i naveo da je napravljen ogroman napredak u pregovorima za međudržavni G2G sporazum.

Preminula pjevačka diva Beti Đorđević

Utorak, 20.01.2026 | 13:06

Pjevačica Beti Đorđević preminula je u 80. godini.

Počela sanacija Piperske ulice

Utorak, 20.01.2026 | 13:03

Počela je sanacija Piperske ulice u Zagoriču, a saobraćajnica će biti sanirala u dužini od kilometra.

Beograd: Zbog požara u zgradi Specijalnog suda odložena suđenja Belivuku, Miljkoviću i Šariću

Utorak, 20.01.2026 | 12:55

Viši sud u Beogradu saopštio je da su odložena suđenja koja su bila zakazana za danas i sjutra u zgradi Posebnog odjeljenja za organizovani kriminal Višeg suda u Beogradu i Odjeljenja za ratne zločine Višeg suda u Beogradu, zbog požara koji je izbio juče, 19. januara.

Ovo su odluke Vlade donijete na telefonskoj sjednici

Utorak, 20.01.2026 | 12:55

lada Crne Gore saopštila je danas da je, bez održavanja sjednice, 16. januara donijela više odluka.

Mugoša: Političari građanima plasiraju priče da su posvađani, pomirenje im služi za podmirenje

Utorak, 20.01.2026 | 12:48

“Kao što sam više puta javno govorio - konstantna priča o pomirenju je suštinski poslužila za podmirenje - funkcijama, privilegijama, partijskimi porodičnim zaposljavanjem…”, saopštio je poslanik SD-a Boris Mugoša.