Srijeda, 19.03.2025 | 13:43
IZVOR: kilx.ba

Počela proizvodnja PRIVATNE SVEMIRSKE stanice Starlab - Lansiranje 2028. godine

Komercijalna svemirska stanica Starlab ušla je u fazu proizvodnje nakon što je prošla proces razvoja i provjere sigurnosti dizajna.




Foto: YouTube screenshot/VideoFrom Space

Starlab je zajednički projekat američke kompanije za svemirsku tehnologiju pod nazivom Voyager Space te evropskog konglomerata Airbusa, a sastojat će se od servisnog modula i modula za boravak četiri osobe, odnosno turista. Trenutno je plan da stanica bude lansirana 2028. godine pomoću megarakete Starship, koju razvija kompanija SpaceX.

Nedavno završena preliminarna revizija projekta (PDR) označava početak proizvodnje stanice u punom obimu. Tokom faze PDR-a, eksperti iz američke svemirske agencije NASA-e i partneri projekta su dali "zeleno svijetlo" za dizajn stanice nakon što su analizirali potencijalne sigurnosne probleme i druga pitanja.

"Uspješni PDR je dokaz naše ekspertize i posvećenosti našeg tima. Ova prekretnica potvrđuje da je dizajn naše svemirske stanice tehnički siguran za astronaute. Sada se s našim partnerima fokusiramo na razvoj stanice punog obima, uključujući proizvodnju ključnog hardvera i integraciju softvera", izjavio je direktor Starlaba Tim Kopra.

Starlab površine 340 kubnih metara biće opremljen robotskom rukom i setom polica za mikrogravitacijske eksperimente, kako bi se omogućilo kompanijama i istraživačima da razviju nove proizvode u svemiru. Voyager se nada da će potpisati ugovor s NASA-om za boravak njenih astronauta u stanici.

Projekt sada ide u fazu detaljnog dizajniranja i razvoja hardvera, koja će biti završena ključnom revizijom dizajna vjerovatno 2026. godine.

U narednim mjesecima će partneri u ovom projektu razviti repliku za testiranje sistema, koja će biti sklopljena u NASA-inom Svemirskom centru Johnson u Houstonu ovog ljeta. Timovi će početi sastavljati avioniku i kompjuterske sisteme stanice, testirati softver i nove tehnologije za održavanje života uključujući napredni sistem za obradu urina, što je kompaktnija verzija sistema za rekuperaciju vode, koji se trenutno koristi na Međunarodnoj svemirskoj stanici.

Projekt svemirske stanice je dobio 217,5 miliona dolara od NASA-e kroz Commercial LEO Destinations Phase 1 program te 15 miliona dolara od Svemirske komisije Teksasa pored privatnog finansiranja.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Mujović: kraj tolerisanju uzurpacije na kanalu Mareze

Četvrtak, 08.01.2026 | 13:04

Gradonačelnik Podgorice prof. dr Saša Mujović i direktor Uprave za inspekcijske poslove Glavnog grada Branko Kovačević započeli su odlučnu, sveobuhvatnu i beskompromisnu akciju uklanjanja svih objekata, materijala i nelegalnih zahvata koji blokiraju kanal Mareze, bez izuzetaka i bez selekcije, saopšteno je iz Glavnog grada.

FOTO: Pao snijeg na Havajima

Četvrtak, 08.01.2026 | 17:32

Havajska ostrva u Pacifiku pogodilo je jako nevrijeme praćeno kišom i pljuskovima. Zbog jakih olujnih vjetrova temperature su na ovim tropskim ostrvima pale na 18 stepeni Celzijusovih. Zbog vjetrova i talasi na okeanu su izuzetno visoki, prenosi RTS.

Delić: Mojkovačka bitka temelj našeg identiteta, razvoj Mojkovca ostaje prioritet

Četvrtak, 08.01.2026 | 14:28

Predsjednik Opštine Mojkovac Vesko Delić poručio je da je Mojkovačka bitka trajni simbol žrtve, slobode i istorijskog dostojanstva crnogorske vojske, naglašavajući da je obaveza današnjih generacija da čuvaju sjećanje na mojkovačke junake, ali i da istovremeno grade snažnu i održivu budućnost grada.

Počelo uklanjanje nelegalnih prepreka iz kanala Mareze

Četvrtak, 08.01.2026 | 19:01

Gradonačelnik Podgorice Saša Mujović i direktor Uprave za inspekcijske poslove Glavnog grada Branko Kovačević započeli su akciju uklanjanja svih objekata, materijala i nelegalnih zahvata koji blokiraju kanal Mareze, saopšteno je iz Glavnog grada.

Mandić: Mojkovac i sjever Crne Gore imaju sa čim da uđu u EU, vrijeme je da se krene naprijed

Četvrtak, 08.01.2026 | 16:10

Predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić položio je danas vijenac na spomenik Junacima mojkovačke bitke u tom gradu, nakon čega je prisustvovao svečanosti povodom 110 godina od tog istorijskog događaja i Dana opštine Mojkovac.

Osuđeni zbog ubistva svoje djevojke pjevao Vučiću i ministrima za Božić

Petak, 09.01.2026 | 12:50

Državni vrh Srbije gostovao je u božićnom programu Informera, a tom prilikom ih je četničkim i uvredljivim pjesmama zabavljao i osuđeni ubica Dragan Ašanin, prenosi Klix.

U toku sastanak: Predsjedništvo DNP-a odlučuje o izlasku iz vlasti

Petak, 09.01.2026 | 12:31

Članovi Predsjedništva Demokratske narodne partije (DNP) stižu na sastanak na kom bi trebalo da odluče o tome hoće li ova partija napustiti vlast na lokalnom nivou u Podgorici, kao i državnu vlast, nakon intervencije policije u Botunu.

FOTO: Podgorica u zimskom ruhu

Petak, 09.01.2026 | 12:22

Snježne padavine zabilježene su danas i u Podgorici, što je izazvalo pažnju javnosti s obzirom na to da je riječ o rijetkoj pojavi za glavni grad.

Spajić: Crna Gora gradi prvu spalionicu, za projekat zainteresovan japanski gigant Itochu

Petak, 09.01.2026 | 11:00

Crna Gora će uskoro graditi prvu spalionicu koja će omogućiti proizvodnju do 50MW obnovljive energije iz otpada i na ekološki način riješiti pitanje sistema upravljanja komunalnim otpadom u skladu sa EU direktivama, kazao je premijer Milojko Spajić.  

Vučić: Ja vam nisam Slobodan Milošević

Petak, 09.01.2026 | 10:46

Aleksandar Vučić, predsjednik Srbije, oglasio se na Instagramu i poslao poruku potencijalnom agresoru na Srbiju.  

Arteta: Jedan potez rješave ovakve mečeve, mi to nismo imali

Petak, 09.01.2026 | 10:39

Menadžer Arsenala Mikel Arteta izjavio je nakon remija bez golova protiv Liverpula (0:0) da njegov tim nije bio dovoljno precizan u ključnim momentima utakmice.  

Trenerka u kojoj je Maduro uhapšen postala svjetski hit, naglo poraslo interesovanje

Petak, 09.01.2026 | 10:05

Slika venecuelanskog predsjednika Nikolasa Madura nakon hapšenja postala je svjetski hit.

(FOTO) : Snijega ima na putevima ka primorju

Petak, 09.01.2026 | 09:46

Snijeg pada od jutros, a zadržao se na pojedinim putnim pravcima.

Moći će da se provjere diplome Univerziteta Crne Gore

Petak, 09.01.2026 | 09:37

Univerzitet Crne Gore UCG planira da učini dostupnim registar u kojem će moći da se provjeri ko je i kada završio UCG. To bi predstavljao značajan iskorak, jer ne sumnjam da pojedinci pokušavaju da falsifikuju čak i naše diplome, kazala je za Pobjedu savjetnica rektora za strateške politike i održivi razvoj na Univerzitetu Crne Gore prof. dr Branka Bošnjak.

Murinjo: Užasno, neprihvatljivo, nadam se da igrači neće spavati

Petak, 09.01.2026 | 09:34

Trener Benfike Žoze Murinjo kritikovao je igru svog tima, timsku i indivodualnu, poslije poraza od Brage 1:3 i eliminacije iz Kupa Portugalije.