Srijeda, 19.03.2025 | 16:16
IZVOR: kolektiv.me

Vujović: Digitalno učenje VAŽAN FAKTOR digitalne medijske pismenosti

Digitalno učenje je važan alat za razvijanje medijske pismenosti i zato mora biti neizostavan dio modernog društva i budućnosti, smatra ministarka kulture i medija, Tamara Vujović.




Foto: Ministarstvo kulture i medija

Prepoznajući potencijal visokokvalitetnog i pristupačnog digitalnog učenja za rješavanje obrazovnih izazova širom svijeta i promovisanje inkluzivnog održivog razvoja, države članice UNESCO-a 2023. godine su odlučile da 19. mart proglase Međunarodnim danom digitalnog učenja.

Vujović smatra da digitalno učenje ne samo da poboljšava pristup informacijama, već i omogućava interaktivno i prilagođeno obrazovanje, a bilo da se radi o formalnom ili neformalnom obrazovanju, pruža neograničene mogućnosti za usvajanje novih znanja.

“U savremenom digitalnom dobu, učenje i prilagođavanje novim tehnologijama postalo je neophodno za svakodnevni život. Digitalno učenje igra ključnu ulogu u razvoju digitalne medijske pismenosti građana, omogućavajući im da kritički razmišljaju, analiziraju i efikasno koriste digitalne medije. Digitalno učenje omogućava građanima da ovladaju digitalnim alatima, razumiju principe medijske manipulacije i steknu sposobnost kritičkog promišljanja o informacijama koje konzumiraju”, vjeruje Vujović.

Dodala je da u vremenu kada digitalni mediji oblikuju svakodnevicu, digitalno učenje predstavlja osnovni alat za razvijanje medijske pismenosti.

“Kroz obrazovanje i stalno usavršavanje, građani mogu biti informisaniji, zaštićeniji i sposobniji da iskoriste digitalne tehnologije na koristan i odgovoran način. Stoga je važno promovisati digitalno učenje kao neizostavan dio modernog društva i budućnosti. Kroz aktivno učenje putem digitalnih resursa, korisnici mogu postati informisaniji, sigurniji u online okruženju i sposobniji da prepoznaju vjerodostojne izvore informacija”, jasna je Vujović.

Digitalno učenje podrazumijeva korišćenje interneta, multimedijalnih resursa, interaktivnih platformi kako bi se poboljšao proces obrazovanja. Omogućava fleksibilnost, personalizaciju i dostupnost obrazovanja širom svijeta, što je posebno značajno u eri globalizacije i digitalizacije.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Cetinje u znaku umjetnosti: Još jedno uspješno izdanje Fun Festa

Ponedjeljak, 22.06.2026 | 09:39

Fun Fest Cetinje i ove godine potvrdio je značaj na kulturnoj sceni Crne Gore, okupljajući umjetnike i publiku kroz raznovrstan program i zajedničko festivalsko iskustvo koje je obilježilo Prijestonicu tokom trajanja festivala – javljaju iz Centra za kulturu Prijestonice.

Preminula hrvatska književnica i novinarka Slavenka Drakulić

Nedjelja, 21.06.2026 | 09:27

Hrvatska književnica i novinarka Slavenka Drakulić preminula je u 77. godini, prenio je zagrebački Jutarnji list.

U Kotoru počela ekspertska misija Organizacije gradova svjetske baštine

Četvrtak, 18.06.2026 | 13:31

U Palati Bizanti danas je počeo radni dio ekspertske misije Organizacije gradova svjetske baštine, koja u Kotoru boravi 18. i 19. juna. Misiju je otvorio potpredsjednik Opštine Kotor dr Igor Kumburović, poželjevši dobrodošlicu predstavnicima OWHC-a i učesnicima radionica, saopšteno je iz te opštine.

Evropski filmski festival od 19. juna u svih 25 crnogorskih opština

Srijeda, 17.06.2026 | 09:23

Publika širom Crne Gore od 19. juna do 18. avgusta imaće priliku da besplatno prati savremena ostvarenja evropske kinematografije u okviru Evropskog filmskog festivala, koji će biti organizovan u svih 25 crnogorskih opština, saopšteno je iz Evropske kuće.

Otvoren III FunFest: Cetinje je grad žive i savremene kulture

Subota, 13.06.2026 | 10:50

Na Ljetnjoj pozornici sinoć je svečano otvoren III FunFest Cetinje, festival komedije i zabave koji je i ove godine okupio brojne ljubitelje pozorišne umjetnosti i kulturnih sadržaja – javlja CZK Prijestonice.

Ulazak Crne Gore u EU je kraj "srpskog svijeta"

Utorak, 23.06.2026 | 10:24

Odnosi između Beograda i Podgorice dodatno su se zaoštrili nakon međusobnih optužbi i incidenta u Tivtu, gdje Crna Gora nije dozvolila ulazak grupi pristalica Srpske napredne stranke, otvarajući pitanje da li se zvanična Podgorica postepeno udaljava od političkog uticaja Srbije.

Mbape: Ako želim da pratim Mesija, moram bolje da igram

Utorak, 23.06.2026 | 10:14

Kapiten fudbalske reprezentacije Francuske Kilijan Mbape rekao je da želi da pomogne ekipi i da želi da nastavi da postiže golove, kako bi bio u trci sa Lionelom Mesijem.

Dabetić: Izmještanje Škole diplomatije iz Berana nije doprinijelo očuvanju njenog dostojanstva

Utorak, 23.06.2026 | 10:14

Državni sekretar u Ministarstvu ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera Zoran Dabetić saopštio je da neće učestvovati u ovogodišnjem programu Škole diplomatije „Gavro Vuković“, navodeći da poštovanje istorijskog nasljeđa mora biti temelj diplomatske kulture. Odluku je, kako je kazao, donio nakon izmještanja svečanog otvaranja škole iz Berana na Cetinje.

Istraživanje: Smanjenje upotrebe mesa može spriječiti klimatske promjene

Utorak, 23.06.2026 | 10:08

Velika potrošnja mesa i mlječnih proizvoda na Zapadu imaju značajan uticaj na globalno zagrijavanje. U dokumentu koji je dio istraživanja o klimatskim promjenama stoji da se efikasnijom upotrebom poljoprivrednog zemljišta može smanjiti emisija štetnih gasova, kao i da bi se mogao nahraniti veći broj ljudi ako se smanji konzumacija mesa i mesnih proizvoda.

Najbogatija porodica na svijetu zarađuje 70.000 dolara po minutu

Utorak, 23.06.2026 | 10:03

Najbogatija porodica na svijetu, porodica Valton, zarađuje 70.000 dolara svakog minuta.

Jakšić-Stojanović primila mladog gitaristu: Uspjesi Petra Nikolića predstavljaju ponos za Crnu Goru

Utorak, 23.06.2026 | 10:00

Ministarka prosvjete, nauke i inovacija Anđela Jakšić-Stojanović, primila je u prostorijama Ministarstva mladog crnogorskog gitaristu Petra Nikolića i njegovog mentora, profesora Marka Prentića, kako bi im čestitala na izuzetnim rezultatima i uspjesima koje ostvaruju na međunarodnoj muzičkoj sceni.

Postoji logično objašnjenje - zašto automobil ljeti pokazuje veću temperaturu

Utorak, 23.06.2026 | 09:25

Zbog položaja u vozilima termistori prvenstveno mere temperaturu toplote koja zrači sa tla

Novi izvještaj o termoelektranama na ugalj: Crna Gora mora pokazati da li je rekonstrukcija TE Pljevlja dala rezultate

Utorak, 23.06.2026 | 09:23

Novi izvještaj CEE Bankwatch Network-a „Comply or Close“ za 2026. godinu pokazuje da zagađenje iz termoelektrana na ugalj na Zapadnom Balkanu i dalje ozbiljno odstupa od standarda koje su zemlje regiona preuzele kroz Ugovor o osnivanju Energetske zajednice. Izvještaj ukazuje na dugogodišnje probleme u sprovođenju propisa, kašnjenja u modernizaciji postrojenja i potrebu da se efekti ulaganja u smanjenje zagađenja ocjenjuju na osnovu potpunih i provjerljivih podataka, navodi Eko-tim.

Nije Džulija Roberts: Ko je zapravo “žena matematika“ iz viralnog internet mima?

Utorak, 23.06.2026 | 09:15

“Džulija Roberts i matematika“, “žena sa formulama“ ili jednostavno “Math Lady“ samo su neki od naziva za jedan od najpoznatijih internet mimova, koji se širom svijeta koristi više od decenije.

Pričali smo, zanimljivo je: Laković se pridružuje Evropskom savezu?

Utorak, 23.06.2026 | 09:04

Razgovarao sam s predstavnicima Evropskog saveza prije 20-ak dana, kad su mi predstavili ideju te nadstranačke platforme. Koncept je svakako zanimljiv, međutim, tom prilikom nismo konkretno pričali o modalitetima potencijalne saradnje.