Četvrtak, 20.03.2025 | 08:16
IZVOR: kolektiv.me

Danas počinje PROLJEĆE - Da li znate zašto STIŽE RANIJE i koliko dugo traje RAVNODNEVNICA?

U 10:01 sati danas, 20. marta, nam zvanično stiže proljeće,




Foto: Ilustracija/Pixabay.com 

Ovo godišnje doba počinje proljećnom ravnodnevicom, kada dan i noć traju približno jednako. Ipak, u posljednje vrijeme primjećujemo da kalendarsko proljeće stiže ranije — često 19. ili 20. marta, umjesto tradicionalnog 21.

Razlog za to leži u neusklađenosti gregorijanskog kalendara i stvarnog vremena koje je potrebno Zemlji da obiđe Sunce. Zemlja završava svoju orbitu za oko 365,24 dana, što znači da se svake godine javljanje ravnodnevice blago pomjera unaprijed. Prestupne godine koriguju ovu razliku, ali nisu savršeno precizne, što uzrokuje da proljeće ponekad stigne dva dana ranije.

Ovaj fenomen je podsjetnik na kompleksnost svemirskih ciklusa i njihovu povezanost sa našim kalendarima. Bez obzira na datum, proljeće uvijek donosi osjećaj obnove i radosti.

Dok se pupoljci otvaraju, a ptice glasnije pjevaju, možda je upravo sada savršen trenutak da zastanemo i uživamo u svim čarima ovog godišnjeg doba koje nas, makar kalendarski, voli iznenaditi.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Počinje prodaja ulaznica za Budućnost – Kluž

Nedjelja, 03.05.2026 | 17:47

Košarkaši Budućnost Volija u utorak dočekuju rumunski Kluž u prvoj utakmici četvrtfinala ABA lige, a prodaja ulaznica za taj meč počinje u ponedjeljak, objavio je klub.  

Požar u Markovini, izgorio gornji sprat kuće

Nedjelja, 03.05.2026 | 16:43

Požar koji je izbio na porodičnoj kući u naselju Markovina pričinio je veliku materijalnu štetu, a brzom intervencijom vatrogasaca spriječeno je njegovo dalje širenje – javlja Radio Cetinje.  

Šćepanović čestitao Svjetski dan slobode medija svim hrabrim i objektivnim predstavnicima sedme sile

Nedjelja, 03.05.2026 | 16:29

Uprava policije ostaje posvećena zaštiti novinara i profesije koju obavljaju u cilju stvaranja pravednijeg društva, a na nama je da obezbijedimo siguran ambijent za njihov rad, poručio je direktor policije Lazar Šćepanović.

Novi zakon udara na poreske zloupotrebe i offšor premještanje dobiti

Nedjelja, 03.05.2026 | 18:12

Nacrt Zakona o porezu na dobit pravnih lica, donosi niz novina koje sprečavaju poreske zloupotrebe i premještanje dobiti. Suština je da se dobit oporezuje tamo gdje se stvara ekonomska vrijednost, kazala je našem Radiju članica radne grupe iz Instituta sertifikovanih računovođa Anastasija Boljević. Izmještanje poslovanja kompanija u offšor zone je u fokusu, i novi zakon cilja takve situacije ali nije svaka struktura sporna kazala je Boljević. Važno je što Nacrt zakona predviđa zaključenje prethodnih sporazuma o transfernim cijenama između poreskih obveznika i Poreske uprave što meže doprinijeti pravnoj sigurnosti.

VIDEO Bačena petarda na okupljene tokom odavanja počasti stradalima u Ribnikaru

Nedjelja, 03.05.2026 | 15:20

Građani su se okupili u velikom broju ispred škole “Vladislav Ribnikar” u Beogradu, gdje se odaje pošta stradalima u tragediji od 3. maja 2023. godine, a kamere su zabilježile incident kada je sa obližnje zgrade, među okupljene bačena petarda.

Od kada zaista počinjemo da izgledamo primjetno starije?

Nedjelja, 03.05.2026 | 17:18

Priroda je neumoljiva, a nauka je u nedavno sprovedenom istraživanju odredila tačnu tačku od koje zaista počinjemo da izgledamo starije.

Tramp: Iz Njemačke ćemo povući mnogo više od 5.000 vojnika

Nedjelja, 03.05.2026 | 17:09

Predsjednik SAD Donald Tramp izjavio je da će Sjedinjene Države značajno smanjiti prisustvo svojih trupa u Njemačkoj, navodeći da će biti povučeno znatno više vojnika od ranije najavljenih 5.000.  

Milatović u Jerevanu sa evropskim liderima na Samitu Evropske političke zajednice

Nedjelja, 03.05.2026 | 16:57

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović učestvovaće 4. maja 2026. godine na 8. samitu Evropske političke zajednice u Jerevanu, u Republici Jermeniji, saopšteno je iz njegovog kabineta.

Milatović u Jerevanu sa evropskim liderima na Samitu Evropske političke zajednice

Nedjelja, 03.05.2026 | 15:00

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović učestvovaće 4. maja 2026. godine na 8. samitu Evropske političke zajednice u Jerevanu, u Republici Jermeniji, saopšteno je iz njegovog kabineta.

Kod Danilovgrađanina osumnjičenog za učešće u ratu na strani Rusije našli fotografije vojnih raporta i povrijeđenih lica

Nedjelja, 03.05.2026 | 14:52

Danilovgrađanin S.D. ostaće u pritvoru zbog sumnje da je izvršio krivično djelo učestvovanje u stranim oružanim formacijama, odlučio je Apelacioni sud Crne Gore.